Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   596 / 607
(#) Leadtek válasza reloop hozzászólására (») Ápr 11, 2020 /
 
Azzal van megépítve, azóta is szuper Köszönöm, akkor sorba kötök vele egy 15 Voltosat.
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 12, 2020 /
 
Sziasztok. Most rakok össze egy 7294-es stereo kicsi végfokot hangszóró védelemmel.
Viszont szeretnék elé valami elő fokozatot, hogy akár mobiltelefon jeléről is szépen lehessen hajtani. Esetleg valaki tud ajánlani valami kapcsolást, akár kettős tápra is?
(#) Daneeeee hozzászólása Máj 17, 2020 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy egy Lo..tech végfokban 7 db TDA7294 IC található. Üresjáratban mennyire melegednek az IC -k? A segédfeszültségeket szeretném ellenőrizni. Ennek idejére adhatok rájuk tápot hűtőborda nélkül?
(#) Kovidivi válasza Daneeeee hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Legalább egy ventit fordíts a TDA-kra! Áramkorlát legyen a tápnál, mert ha valamelyik TDA zárlatos, vagy éppen gerjed, akkor gyorsan pukkanás lesz a vége. Ha csak segédfeszültséget akarsz mérni, akkor kösd le a végfokokat inkább... Valószínűleg 2-3 vezetéket/biztosítékot/vezetősávot kell megtalálnod ( szimmetrikus tápnál + és - legyen lekötve, a GND maradhat bekötve).
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2020
(#) Daneeeee válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 20, 2020 /
 
Köszönöm! Elvileg el se indulhatnának, mert amíg a vezérlő nem adja ki a megfelelő jelet (ami nem lesz rákötve), addig Standby állapotban vannak az IC -k. Biztos, ami biztos lekötöm a végfok tápját. A későbbiekben hogy érdemes végezni az élesztést? Tápláljam labortápról a végfokot áramkorláttal vagy elég, ha beteszek 1-1 60W izzót a két tápágba?
Továbbá nem tudom mennyire bírja el ez a téma a következő kérdést, remélem nem gond, hogy ide teszem fel. Ha mégse, akkor kérlek benneteket irányítsatok a megfelelő témába. A segédtáp 78M18 és 79M18 IC -k segítségével +-18V feszültségeket állít elő. Az egyik IC szépen el volt durranva. Ez esetben illik a közvetlen környezetben lévő alkatrészeket (diódákra és kondikra gondolok főképp) is cserélni vagy elég a két IC -t? Illetve ilyen probléma esetén nagy esély van arra, hogy a stabilizálatlan, magasabb feszültség "tovább jutott" és vitt mindent, ami ezt nem tűrte?
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2020
(#) hajdumihaly hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Sziasztok!

Van valakinek az Urbán féléhez beültetési és kapcsolási rajza, mivel örököltem néhány panelt és be szeretném fejezni.

Hasonló bajom lenne még a TDA7297 féle NYÁKkal is.

Köszönöm. Misi
(#) neogeo2 hozzászólása Jún 23, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy régi végfokpanel kiváltására (elromlott) szeretnék használni egy TDA7297 ic-t. A kérdésem az lenne, hogy a TDA7297 mennyire melegszik? Hűtésnek elegendő lenne neki, ha pasztával felcsavaroznám egy pc táp doboz belső oldalára?
Köszönöm!
(#) krapulax6 válasza neogeo2 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Szia.A pc tap lemez szerintem keves neki..
Illetve lehetseges ,hogy szigetelo kene ala...
(#) Alkotó válasza neogeo2 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Ha egy régi végfokot váltasz ki, akkor célszerű lehet annak eredeti bordáját megtartani, és felhasználni az IC hűtésére.
(#) neogeo2 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Bocsánat, valóban félre érthető volt a "régi végfok" megnevezés. Nem annyira régi, csak rossz. Ami elromlott, az egy D osztályú végfok (lásd kép) volt és ezért nem igazán van rajta hűtés. Emiatt ez a lehetőség nem adott. Egyébkét valóban ez lenne a legcélravezetőbb.

vegfok.jpg
    
(#) neogeo2 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Az a baj, hogy kicsi a hely és ezért nehézkes "nagy" hűtőbordát elhelyeznem. De akkor valahogy mégis meg kell oldanom.
A szigetelésen gondolkodtam én is.
(#) krapulax6 válasza neogeo2 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Ketto darab 7294 foglal helyet a kepen lathato hutobordan.
Beszedhangerovel hallgatva azert kezmeleg par ora mulva.

Szerk.: a kep lemaradt

https://kepkuldes.com/image/ZJpcEH
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2020
(#) reloop válasza neogeo2 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Szia! A TDA7297 két hídkapcsolású végerősítőt tartalmaz, erre gondoltál?
A melegedése azon múlik mekkora a tápfeszültség és hány ohm-os hangszórókat kötsz rá.
(#) neogeo2 válasza reloop hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Igen, erre gondoltam, TDA7297. A tápfeszültség 16V, de mehetünk akát 18V-ra is. A hangszórók pedig 6ohmosak (ez ugye adott). Milyen összefüggést lehet meghatározni a tápfeszültség és a melegedés között? Nagyobb tápfeszre jobban melegszik (és hangosabb)?
(#) neogeo2 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Na ez már egy jó kiindulási alap. Köszönöm!
Mondjuk akkor ez ebben az esetben egy kicsit túlméretezettnek is tűnhet... persze az sohasem baj.
(#) reloop válasza neogeo2 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
A teljesítmény és ezzel együtt a melegedés is a tápfeszültség négyzetével arányos, a hangszóróimpedanciával pedig fordított arányban áll.
Nagyságrendileg egy féltenyérnyi méretű bordára lesz szükséged. Ha ezt nem tudod jól szellőző módon elhelyezni a készülékben, vagy azon kívül, akkor maradj inkább a D-osztályú erősítőnél.
(#) neogeo2 válasza reloop hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Értem. Köszönöm.
Valahogyan akkor a doboz tetejére kívülről fogok rögzíteni egy nagyobb bordát.
(#) frissadam hozzászólása Aug 6, 2020 /
 
Sziasztok! TDA7294-ben van valamifÉle vÉdelem ami nagyobb teljesitmeny esetÉn recsegÉssel jelez? Egy bizonyos hangerö fölött ha emelek mÉlyet megreccsen a vÉgfok. Ha mely nÉlkül emelek hangeröt jobban birja. A jel nem torzul es nem tulvezÉrelt. Egyszerüen nagyobb terhelÉs hatäsära megreccsen.
+/-40V 300w 2x10000µF puffer 12" hangszoro 2" 8 Ohm lengövel kb 0.25 drottal. Egy vÉgmodul egy hangszoro. Ennek igy kellene müködnie szerintem täp nem kicsi s a hangszoro sem tul nagy.
(#) Dióda válasza frissadam hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Nekem akkor csinálta mikor a hűtése nem volt megfelelő. Próbáld meg szigetelő minden nélkül felfogatni az ic-t egy bordára hővezető pasztával és úgy jónak kell lennie. Sajnos a hűthetősége az ic-nek eléggé gyenge így a hővédelem beleszól.
(#) Vatti válasza Dióda hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Csak a szigetelés elhagyásával vigyázni kell arra, hogy a hűtődordára kikerül az egyik tápfesz és ha hozzá ér a GND-ez tönkre mehet az IC, valamint a lefogatást így érdemes megoldani (nekem is ez vált be a leg jobban )
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2020
(#) Dióda válasza Vatti hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Én elszigeteltem a bordát mindentől így nincs gond. Persze minden megoldás jó ami jobb a gyári egy csavaros felfogatás.
(#) frissadam válasza Dióda hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Köszi. Ugy tudom a kimenet van kint a hütözäszlon. Tehät földelt bordän esÉlytelen a dolog. Köszönöm a tippeket. Probälkozok.
(#) ozpecs válasza Vatti hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Igen ez a célszerü felfogatása, sajnos BD stb tranyóknál is ezt kellene alkalmazni, meglepő módon profi cégek ezt már régen is így csinálták, pl bontottam sok régi ORION tápot abban is így voltak. Van olyan megoldás is, hogy magát az IC-t egy kb 3-4x5-7 centis vastag alu vagy rézlapra fogatják és azt szerelik szigetelten a nagyobb bordára És soha ne hagyjuk ki a rózsaalátétet !
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2020
(#) reloop válasza frissadam hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Szia! A középső, azaz a 8-as láb kapcsolódik a hűtőzászlóhoz. Aszimmetrikus tápnál a test (ilyenkor csatoló kondi
van a be és a kimeneten), szimmetrikusnál (ez az elterjedt) a negatív táp észlelhető rajta.
A leírt jelenség a termikus védelem aktiválódására enged következtetni. Mutass képet a hűtésedről!
(#) frissadam válasza reloop hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
Kengyeles rögzites. Egy 15x4 mm-es lapos acel szoritja le az ic-ket. Megmertem közben es negativ tap van a hütözäszlon. A konkluzio, hogy el lehetne hagyni a szigetelö elemeket (most el vannak szigetelve). Holnap megprobalom.
(#) Alkotó válasza frissadam hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
A képek minősége nagyon rossz. Ettől a barlangrajzok is informatívabbak.
De az IC leszorítását végkép nem tudom felfedezni. Látszik ott valamilyen "fél-kengyel", de a kétoldali csavar nem látszik. Sőt mintha nem is érné át a kengyel a tokozást.
Egy jobb kép sokat segítene a megoldásod láttatásában, és ezen keresztül az értékelhetőségében.
(#) frissadam válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
A kengyel nem Éri ät a kettö IC-t. Kb közÉpen fekszik fel mind 2 oldalt. Csavar csak közÉpen rögziti a kengyelt. A vas kb 1-2 mm-et emelkedik közÉpen a rögzitö csavarnäl. Tehät gyenge C betüt formäz amit közÉpen szoritok egy M4 csavarral. Ekkora vassal És M4 csavarral össze tudnäm törni az IC tokot ha nagyon meghuznäm....
(#) Alkotó válasza frissadam hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
Gondos munkával talán létre lehet hozni egy ilyen kengyelt amit említesz, de több buktatót is látok a megoldásban. (A tok nem törik olyan könnyen, ha nagy a szorító felület, akkor bátran lehet húzni a csavarokat.)
Egyszerűbb és ígéretesebb megoldásnak gondolom ezt az "átfogásos" kengyelt. Itt nagyobb a támaszkodó felület, és maga a kengyel is elvon valamennyi hőt. (A képen 3x12 mm-es korrózióálló anyagból készült kengyelt látsz)
(#) frissadam válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2020 /
 
köszönöm
(#) frissadam válasza frissadam hozzászólására (») Aug 11, 2020 /
 
Sziasztok. Elhagytam a szigetelöelemeket a borda es az ic-k között. A kettö IC ugyan azon a panelen van es közös a +/- täpjuk. +/-40v täpfesz 100Ohm indito ellenälläs a täpägakban. Bemenet käbellel jel nelkül kimenet hangszoroval de nyilvän terheletlenül.
Pozitiv täpäg 120mA 2 darab IC.
Negativ täpäg 400mA 2darab IC.

Nem mertem Élesben igy probälni.

Levettem az egesz cuccot bordärol.

Negativ täpoldal 80mA

Konkluzio, hogy nem ertem mi lehet a baj. A negativ oldal ugy is közös.Mit tapasztalok?
Következő: »»   596 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem