Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   331 / 367
(#) Gafly válasza mateatek hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Az sem kicsi.
Csak úgy mondom, hogy 230 x 8 = 1 840 és 20 000...
Azt ugye persze nem kérdezzük meg (meg szerintem úgysem árulja el), hogy mi a bánatnak kell neki?
(#) TAttila77 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Aki azt megtekeri, adok neki egy Nobel csontot. Ide már olaj kell. Mi annak idején gyakorlaton egy nylon zsák gyártó extruder végén a zsák felületkezelő nagy frekis csöves oszcillátor meghajtású tizen pár kilovoltos trafót javítottuk. (A zsák felületét mikroszkópikusan érdesítette, hogy nyomtatni lehessen rá szöveget, egyebet. Két üveg hengerben voltak az elektródák, ezek közt haladt a zsák anyag lilàs kékes plazma fénye volt, majdnem átütés határán dolgozott a masina. Erős ventilátor szívta el a tetemes menbyiségű keletkezett ózont.) Az se volt semmi, életem legnagyobb ferrit EE magú trafója. 30x30x30cm kocka alakú zárt tartályban volt színültig olajjal töltve. 10-15kV jött ki belőle és úgy emlékszem legalább 5-6 kamrás csévetestje volt. Ezt a trafót a tekercselő elrontotta, mert nem értette meg, hogy nagyfrekin jár. Ő 50Hz-re tekerte. Mikor a kész trafót kipróbáltuk a műhelyben és meg akartuk mérni a kimenő 10-15kV-ot elkenállásosztókkal, nagyon meglepődtünk a méteres villamos ív láttán. Szegèny trafó 100kV-os lett. Vihettük másik tekercselőhöz, aki tudott nagyfrekire is méretezni.
Nekem ennyi élményem, emlèkem van a nagyfeszültség egy ipari használata végett.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2020
(#) ati790731 hozzászólása Máj 29, 2020 /
 
Sziasztok!
Van egy 21mm/45mm (9,45mm2) keresztmetszetű Hypersil trtafóm. 2 db U formájú mag szembe fordítva egymással láncszem formába, mindkét oszlopon van primer szimmetrikusan feltekerve. 8mm csavarok és lemezek fogják össze. A problémám az vele, hogy asztalra letéve bekapcsolt állapotban elég hangos, pedig rendesen meg van húzva mindkét csavar, próbáltam a tekercsvégeket felcserélni de úgy rosszabb. Az eredeti tulaj által leírt menetszám, és feszültség stimmel a szekunder oldalon, én is utána számoltam. Mindkét primer meg van középen csapolva (3-3 kivezetés) A két tekercs kezdet összekötve, és a két közös megcsapolásra van kötve a hálózat (így kell bekötni a régi tulaj szerint) ezzel a bekötéssel kb 20 perc után még kézmeleg sincs a vas (kb 25-28 C°-os) épp érezni kézzel, viszont mégis olyan hangja van mintha túl lenne gerjesztve. Felemelve az asztalról halk zizegés hallik, ha leteszem , akkor meg mint egy jó brummos erőssítő. Ha a primer teljes hosszát használom akkor halkabb, és abszolút nem melegszik, de még ígyis búg az asztal tőle, valamint már nincs meg a kimeneten a menetszámhoz tartozó 18,4 volt, csak 16v. Én úgy számoltam,hogy ehez a keresztmetszethez 54 menet kell 18v-ra, az első bekötéssel 55 menettel 18,3v jön le róla, tehát valószínű, hogy jól van bekötve, de akkor miért ilyen zajos? Tekercseltem már jópár trafót, de még egy sem produkált ilyen hibát. Ha tudnátok segíteni, azt nagyon megköszönném...
(#) dokidoki válasza Gafly hozzászólására (») Máj 29, 2020 1 /
 
Az én ötletem 8-10 mikrósütő trafó soros párhuzamos kötögetésével elérhető lenne a cél, még sok is lenne.
(#) CHZ válasza ati790731 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Zúgást okozhatja ha összeszerelésnél a két U mag közé piszok kerül, rés alakul ki, csavarok meghúzása nem segít ebben az esetben.
(#) ati790731 válasza CHZ hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Szétszedtem, volt is közte a csévetest anyagából, kitakarítottam, de ugyanúgy búg
(#) staci123 válasza ati790731 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Szevasztok,
forditsad meg az egyik
U magot 180fokkal...
Ha nem segít, szorított állapotban,
a meleg vasmag összeérő
felületei köré csepegtess nitrolakkot
és várd meg mig megszárad...
(#) ati790731 válasza staci123 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Szia! Köszi az ötletet, próbáltam már fordítani, azzal nam lett jobb de a lakkot még nem, úgyhogy ez lesz a következő.
(#) Alkotó válasza ati790731 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Nem biztos, hogy minden tanácsot érdemes megfogadni. Elvileg az lenne ideális, ha a vasmagfelületek a lehető legtökéletesebben összefeküdnének. Ezért vannak eredetileg síkba köszörülve. Ha ez a sík felület sérült, akkor azt sík-köszörün egy érintővel fel lehet húzni.
Ha az érintkező felületek közé bármit beteszel, akkor az gátolhatja ezt az összesimulást.
Persze ha elég híg a lakk, és jól megszorítod a kengyelt, akkor a lakk jelentős része kifolyik, de így is marad valamennyi.
Gyárilag is használtak esetenként egy "kulimászt", de az egy speciális összetételű valami volt, ami kevésbé gátolta a fluxusvonalak záródását.
Az újraköszörült és szerelt trafó utólagos vákuumimpregnálása ígéri a legjobb eredményt.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2020
(#) ati790731 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Szia! Köszi a segítséget! Sík üveglapra 320-as paíron felcsiszoltam a talpakat, így sokkal jobb lett. van 2k-s lakkom, kutyulok be egy kicsit, és közzé csepentem, aztán úgy marad, olyan lesz amilyen. (Egy fronius Awi hegesztőben lesz segédtáp) éppen zúghat is egy kicsit.
(#) zamatőr hozzászólása Júl 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Valaki méretezné ezt a trafót ,adatok a képen .
Tápegységhez lenne használva.
Primer 230 V. szekunder 30 V. 15 V-nál leágazás .
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2020
(#) jani1987 válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Mivel nincs középső oszlop így (gondolom én) ugyanúgy kell számolni mint egy EI trafót. Nem hinném, hogy más a méretezése.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Igen, ez egy SU. Két oszlopra (lánc) elosztva a tekercseket. Csak az egyik oszlop keresztmetszetét kell számolni ~12 cm2. ~120-140 VA. 1.3-1.7 T gerjesztéssel.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Ezért gondoltam, hogy 50 Hz-en ugyanaz a szabály típustól független. Engem az hoz zavarba, hogy egy x cm2-es oszlop mekkora teljesítményre képes.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2020
(#) granpa válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Nem adtad meg, mekkora minimális teljesítményre kellene. Rövid (1-2 ó) vagy hosszú (0-24 ó) üzemre.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
A képlet, a témájában, évek óta fenn van. Persze vasminőség függő. Hypersilek kb. 1.5-szeres, mint a Si (~0.4 %) vasak.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
A Puskás börzén mutattam neked néhány darabot. Tapasztalat híján nem tudom melyik milyen anyag lehet.
(#) szs válasza granpa hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
Jó, jó, évek óta fenn van, sőt, a te jóvoltodból van fenn. Ebben a témában van. Én el is mentettem magamnak, de idegen tollakkal nem kívánnék ékeskedni.
Tudom, hogy néha kényelmetlen ugyanazt leírogatnod, dehát 331 oldalból nagyon sokáig tartana megtalálnia, bele is fáradna, és azért nem találná.
Most leírhatnád mégegyszer, sokat segítenél -másoknak.
(#) erbe válasza szs hozzászólására (») Júl 11, 2020 /
 
S.. magokról van táblázat készen, menetszámokkal. Még számolgatni sem kell.
(#) szs válasza erbe hozzászólására (») Júl 11, 2020 / 1
 
Biztosan van.
De a képlet sokkal több, abból ha kiszámolja, tud viszonyítani az általa beszerezhető dolgokhoz. Táblázatból csak táblázathoz tudunk viszonyítani. Ne kottából harangozzunk

Nem is annyira mellesleg: te sem adtad meg a táblázatot...
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2020
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2020 / 1
 
Pedig ott mutattam, magyaráztam, hogy mi módon lehet (megközelítőleg) meghatározni.
Itt hosszú litánia lenne az, ami személyesen néhány mozdulat.
"szs": P=(A/k)2×f ; P(kW), A(m2) k: 0.018-0.025 Kis trafóknál a nagyobb osztó.
Alapképlet: N/V=10^4/{4.44*B*A*f}
ahol B=T, A=1 cm2, f=50 Hz A kapott számot osztani a vas-keresztmetszettel, szorozni a feszültséggel.
Primer menetszámot szorozni 0.95-al, szekundert szorozni 1.05-al. Kis trafóknál (<25 VA) 0.9, 1.1
Úgy 100 VA felett már lehet a kis osztóval (k) számolni. De inkább 200 VA felett. Attól is függ, mennyi idejű üzemre tervezünk, valamint az ablakba belefér-e a teljesítményhez szükséges huzal. Hosszabb idejűnél kisebb J (1.5-2.5), szakaszosnál akár 4 A/mm2 Speciális üzemhez (hegesztő, kapcsoló-üzem) lehet nagyobb.
Ablak hely: d2×N×0.8
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) erbe válasza szs hozzászólására (») Júl 11, 2020 / 1
 
2017 április 4, metabo123 hozzászólása.
SU magok
Éppen hasonló méretről van szó. Legalábbis keresztmetszetben. A tekercselési tér sajnos kisebb, de bőven 120 W fölött lesz. A táblázatban ott a primer- szekunder voltonkénti menetszám és a teljesítmény, ami nem ~120 W, hanem 590 W.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Jó jó, a táblázat, de én nem mernék ~12 cm2-ből közel 600 W-ot kiizzasztani (~200-at még talán). Valamint nem mindenkinek egyértelműek a méretjelek ábra nélkül.
(#) erbe válasza granpa hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Éppen tegnap fejeztem be egy ~40 éves NDK mobil ponthegesztő rendbetételét. A vasmag nem hiperszil, hanem sima EE mag. 103*103*103mm. Középső láb szélessége ~34 mm. Azaz ~34 cm2 keresztmetszet. Primer 1,1-es huzal, szekunder 4*25. Terhelhetőség 50% BI, 4,5 kA. Max áram 6 kA. Teljesítmény 7,5 kVA. 380 V-ról (gyári adat) ez 19,73 A a pontosan 1 mm2-es huzalon. Csúcsáramhoz tartozó betáp igény 9 kVA.
Próbánál 30 A-t vett fel primer oldalon, mert túl vastag az elektróda csúcsa. Mpisti szerint 2,5-ös járna bele, ez meg 7 mm átmérőjű volt.
Ha ez nem borítja fel a szokásos képletekkel dolgozók lelkivilágát, akkor semmi.
Egyébként szintén 40 éve több hegesztőtrafót tekertem normál trafóvasból 26-28 cm2 keresztmetszetre. Jóval vastagabb, 2-es huzalból, pedig lám az 1,1-es is bőven elég lett volna arra a max. 5 kVA teljesítményre. Ennyire bátor nem voltam. 3,25-ös pálcával bátran lehetett dolgozni velük, 2,5-össel akár egész nap, pedig még nem is volt ventillátor bennük.
(#) erbe válasza granpa hozzászólására (») Júl 12, 2020 /
 
Az idézett hozzászóláshoz méretezési rajz is tartozik.
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Júl 13, 2020 /
 
Az eredeti hozzászólásom végén pont erről tettem említést (extrém méretezések).
Én csak a táblázatot láttam a linkben, nem néztem meg a hsz-t. Ezért írtam, amit.
(#) zamatőr hozzászólása Júl 14, 2020 /
 
"Granpa" és "erbe" és más fórum hozzászólások után sikerült meghatározni a "vas" méretét (csekély eltérés azért van). Vas keresztmetszet szerint SU-102a , méret szerint SE-152c (egy pár használatkor).
20% al növeltem a menetszámokat (gondoltam,így csökkentem az üresjárati fogyasztást) .

SE-150c.jpg
    
(#) Gafly válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Ha elfér, meg nem kell nagyon kicentizni, akkor jó ötlet.
(#) compozit válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
Az üresjárási fogyasztást alig fogod ezzel csökkenteni, hiszen a felvett áram legnagyobb részt induktív meddőáram. Ezt meg nem méri a villanyóra, csak a hatásos energiafelvételt, ami a tekercselésen eső ohmos veszteségből adódik. Viszont ,- elvileg - csendesebb lehet a trafó, mert kisebb lesz benne az indukció. Cserébe nagyobb lesz a trafó droppja, vagyis jobban ejti terhelésre a feszültséget.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2020
(#) Gafly válasza compozit hozzászólására (») Júl 14, 2020 /
 
+ Vasveszteség, amitől melegszik a vas. Azt meg méri...
Következő: »»   331 / 367
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem