Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   72 / 74
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Aug 23, 2020 / 1
 
Ezt komolyan kérdezted? Az eszköz -valószínűleg- nem napi használatban van. Az az energiamennyiség sokszorosan elszáll az egyéb, -észre sem vesszük- készenlétben lebzselő berendezések által.
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Aug 23, 2020 / 1
 
Nem már! Ott a szmájli.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2020
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Ebben az egészben az is érdekes, hogy egy szakmai oldalon GDO -ként hirdetik a mikrovezérlős frekvencia mérőt. A két módszer teljesen eltérő metódust takar.
A GDO (Grid Dip Oszcillátor) egy analóg mérési módszer, ami azon alapul, hogy ha egy oszcillátort csatolásba hozunk egy rezgőkörrel, az a rezonancia frekvencián energiát von el az oszcillátorból, ezáltal csökken az oszcillátor amplitúdója, és ezt érzékeljük egy műszerrel.
A bemutatott mikrovezérlős módszer viszont számláló rendszerű, egyszerűen megszámolja egy adott idő alatt érkezett impulzusokat, és kijelzi.
Ez utóbbi a pontosabb módszer, de a négy digites kijelzés (pláne 1 GHz -ig) nem sok mindenre jó, talán digitális skálának elmegy, de mérésre nagyobb felbontás kellene. A minimum 5 - 6 digit, pláne ha figyelembe vesszük, hogy az utolsó digitet általában "megeszi" a műszer pontossága. Az érdekes az, hogy elvileg a nagyobb felbontásnak semmi akadálya nincsen, esetleg a 4 MHz -es órajel pontosságát lehetne növelni, pl. TCXO -val.
(#) Kinka István válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Szia!
Az RT. ÉK. 2008. számában közöltek egy GHz-ig mérő GDO-t, ahhoz készült ez kis mérő.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Valamivel pontosabb a kézzel rajzolt körskálához képest.
Igaz a mechanika kottyanása is jelentős már ott, varikap./poti használata során is.
Igen 4 digit 1GHzig kissé karcsú , 100MHzig 10 kHz libegése lesz ... az analog körskála ennél "libegősebb".
Felette 100kHz .... az már dúrva. Nem véletlen ajánlották a gdo mellé a merővevőket is.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2020
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Nem is ez a bajom vele, hanem az, hogy a címben GDO -t ír, a szerkezet meg egy számláló.
A két mérési elv abszolút eltér egymástól, az egyik analóg (függetlenül a frekvenciától), a másik pedig digitális (szintén függetlenül a frekvenciától).
Akkor már ésszerűbb (az volt azidőtájt is) ha digitális mérőt építünk, pontosabb is, nincs (kotyogás legalábbis mechanikai) és semmi akadálya nincs, már 2008 -ban sem volt hogy sokkal pontosabb digitális mérőt építsünk. Az igazság az, hogy a digitális mérőnek is van valamiféle "kotyogása", ami abból adódik, hogy a kapuidő, és a mért jel nincs szinkronban egymással, így az egyik ciklusban kevesebbet számol, mint a másikban. De ez is kezelhető a pontosság érdekében.
Azzal is egyetértek, hogy a négy digit igencsak "karcsú", pláne annak fényében, hogy az utolsó digit billeg, "kotyog", ezért nem is igazán vehető figyelembe. Akkor marad a gyakorlatban használható három digit.

Kinka István:
Nem ismerem az említett cikket, ezért nem is tudom mi van benne, de GDO hoz miért kellene ez a "kis mérő"? A kis mérő önállóan képes frekvenciát mérni, a GDO is, akkor miért van szükség a kettő ötvözésére? Természetesen mindkettő más pontossági osztályba tartozik, de az más kérdés.
Használtam, építettem mindkettőt, a GDO -t talán könnyebb használni, viszont pontatlanabb, a digitális mérőt kissé bonyolultabb (csatlakoztatni kell a mérendő áramkörhöz) viszont pontosabb.
De hogy mindkettőt egyben (ha egyáltalán erről van szó a cikkben) az nem igazán világos.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Az volt a koncepció mögötte, hogy ne kelljen analóg skálát csinálni a GDO-hoz.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Aug 23, 2020 /
 
Az igaz, hogy GDO -val lehet passzív rezgőkört mérni, frekimérővel nem.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Idézet:
„Azzal is egyetértek, hogy a négy digit igencsak "karcsú", pláne annak fényében, hogy az utolsó digit billeg, "kotyog", ezért nem is igazán vehető figyelembe. Akkor marad a gyakorlatban használható három digit.”

Ha elválasztjuk egymástól a mérés és a kijelzés frissítés idejét, akkor láthatóvá tehető az, hogy a utolsó digit melyik számjegyek között ugrál.
(#) szapcsika válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Jobb megoldást tud adni a reciprok mérés, amikor nem az időalapból képezett kapujel alatt számojuk a mérendő jelet, hanem a mérendő jellel (vagy annak valamilyen leosztottjával) kapuzzuk az időalapot. Tehát valójában periódusidőt mérünk, cak ha már úgyis ott van a mikorvezérlő, akkor az át tudja számolni frekvenciára. Előnye, hogy felbontás nem függ a mérendő jeltől és a +-1digit pontatlanság nem a mérendő jelhez képest, hanem az időalaphoz képest van.
Egy ilyen mikorvezérlős cuccban ezt gyakorlatilag triviális megcsinálni.
Persze öz ötlet nem új, pl. a HP ezt megcsinálta TTL és ECl IC-kből 1969-ben a 5360A-ban
(#) Hp41C válasza szapcsika hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Mekkora frekvenciával kellene a reciprok mérés esetén a számlálót járatni, ha 50MHz -es jel esetén 5000 -et szeretnénk látni?
A mérendő jel periódus ideje 20ns, ezalatt kellene 5000 -et számolni, azaz mérőjel frekvenciájának százszorosán kellene működnie a számlálónak. Ez 5 GHz.
Ezt a módszert alacsony frekvencián használják a + / - 1 számlálási hiba kiküszöbölésére. 1kHz -n ez a hiba 0.1%, de 1 Hz -n már 100% lenne (1 s kapuidő).
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2020
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Igen, ez a módszer is jó, de ha 10 × nagyobbra választjuk a kapuidőt, akkor a "billegés" 1 digittel lejjebb kerül. Igaz, akkor már 5 digites a kijelzés. Ezért is mondtuk, hogy a négy digites kijelzés igencsak karcsú.
(#) szapcsika válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Le lehet osztani a mérendő jelet és több periódust mérni.
(#) pucuka válasza szapcsika hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Ha már mikrovezérlő, akkor már lehetne több mérés átlagát is kijelezni.
Csakhát ez egy egyszerű frekvencia kijelző, amolyan digitális skála. Annyi az előnye, hogy nem sokkal, de pontosabb annál, mintha egy körskálát kéne leolvasni.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2020 /
 
Azért, mert a kijelzés 4 digites, a program számolhatna 5 digitre.
20ppm/°C -es Quartz értelmetlenné teszi a 6. digitet, de még az 5. -be is beleszólna.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2020
(#) k_i_j hozzászólása Aug 24, 2020 /
 
Bascom-ra nem volna valakinek frekvenciamérő programja kapcsolási rajzzal együtt?

Ha lehet, hétszegmenses kijelzőre.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2020
(#) nagym6 hozzászólása Aug 24, 2020 / 1
 
Alacsonyabb frekvenciákon órajelet számolva mérendő jellel kapuzva, nagyobb frekvenciákon mérendő jelet számolva órajellel kapuzva lehet csak megoldani megfelelő felbontás és kivárható mérésidővel. Ezért mindkét megoldás használatos egy jobb frekvenciamérőben.
(#) Hp41C válasza k_i_j hozzászólására (») Aug 24, 2020 1 / 1
 
(#) Ferkógyerek hozzászólása Aug 25, 2020 /
 
Egy kis elméleti áttekintés a frekvencia mérési módszerekről:itt
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 22, 2020 /
 
Üdv!

A Vicsys féle frekvenciamérő-ről lenne kérdésem, annak aki már megépítette, mennyire gyors?
Egy rádió vevőhöz keresek freki mérőt, 1.5-30 megás határok közt menne, nem tudom a gyors frekvencia változást mennyire tudja gyorsan követni sajnos nemigen van videó róla.
(#) sdrlab válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 22, 2020 /
 
Általában egyféle elven működnek ezek a frekvenciamérők: pl 1 sec ideig számolják a jel periódusait. Ebből adódóan, ha 1Hz pontosság az igény, akkor másodpercenként 1 mérés lesz. Ha 10Hz pontosság az igény, akkor csak 100msec-ig kell mérni, így értelemszerűen 10x tud mérni másodpercenként...és így tovább!
(#) nagym6 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 22, 2020 / 1
 
A gyorsan követésnek határa az ember is. Másodpercenként 10 változó kijelzést már nem fogsz tudni leolvasni.
(#) ha3kp hozzászólása Márc 3, 2021 /
 
Szevasztok!
Remélem még megtekintitek ezt az oldalt.
Olvasgatva az oldalt,és a témát,hasonló műszert építettem ! GDO-t A freki mérőjét is elkészítettem,de sajnos a hex nem befejezett mert nem indul el .Ha igaz akkor a szerző egy bejelentkezési szöveg beviteli lehetőséget is adott.Én sajnos nem tudtam ezzel mit kezdeni,mert jó lett volna a" GDO version 1.0.0 "val indítani,mert így legalább ez is a műszerre utalna.
Ma már egy normál bejelentkezéssel is megelégednék logo nélkül.
A frekimérő már készen van pic 16F84A-val.
Ha esetleg valaki tudna segíteni megpróbálnám valamiképp viszonozni.Anyagilag nem megy de anyagban megtudnánk talán egyezni.
forrás
Ha valaki tud segíteni,privátban jöhet,és ott megbeszélhetjük .

A fórumon nem privátban kérünk segítséget!
A fórumon mindenféle kereskedelmi tevékenység szigorúan tilos!
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2021
Moderátor által szerkesztve

WCT5.HEX
    
(#) sany válasza ha3kp hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Most akkor indul a frekvenciamérő vagy nem?
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Ugyan hosszú, de érdemes elolvasni.
Meg ezt is talán.
Vonatkozó rész, talán ez lehet:
Idézet:
„I. Kérdésekre nem a privát üzenet való, arra ott a fórum. Oka: Az információ valószínűleg közérdekű, és későbbiekben maradjon visszakereshető mások számára is.”

***
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) ha3kp válasza sany hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Szia!
Ezzel a hexel nem indul.
(#) ha3kp válasza lóri hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Részemről nem kritérium,hogy privátban válaszoljon a segítő,csak mint lehetőség említem.
A frekimérő működőképes,de a szerző által írt programmal nem megy.Én a programot csak feltölteni,és használni tudom.
Itt a lényeg lenne ha egy bejelentkező üzenettel indulna .
pld -Grip Dip Oscillator V1.0.0 - ez szuper lenne.Ha ezt a programot ide teszed fel az sem probléma ,én nem üzletet szeretnék ,inkább egy műszer jellegű "MŰSZERT".
(#) sany válasza ha3kp hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Hardverhiba, illetve pl. LCD kijelző bekötésének hibája, kompatibilitási hibája nem lehet?
Vagy a PIC égetésénél esetleg nem lett rossz konfigurációs bit megadva? Ezeket ellenőrizdet?
Szerintem ezek után kellene a hex fájlba belepiszkálni, már ha lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2021
(#) ha3kp hozzászólása Márc 3, 2021 /
 
Lehet nem elég világosan írtam le,hogy a frekimérő jól működik,mert találtam olyan hex filet,ami megy ezzel a kapcsolással,de szeretném ha ezzel a programmal ,ahol a szerző teljes hozzáférést enged a szerkesztésbe,és lehetőséget arra,hogy ezzel a bejelentkező üzenettel jelenjen meg.
Ha valamit nem érthetően írtam le,szívesen korrigálom.
Felteszem az oldalt ismét,ahol találtam a kapcsolást,és ahol a program található.
Ezen az oldalon
(#) ha3kp válasza ha3kp hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Remélem megjelenik a kérdéses oldal?
Ha mégsem akkor kiírom ide.
http://www.piclist.com/techref/piclist/weedfreq.htm
Következő: »»   72 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem