Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   263 / 288
(#) facek001 hozzászólása Aug 13, 2020 /
 
Szia! Bocsi nekem pitbullom van 30m/2 a fű benőtte a drótot,ami elhervadt a pásztor most is dolgozik nem akarom kibontani most is tökéletes.El égeti a füvet aztán dolgozik
(#) agy válasza KKobra hozzászólására (») Aug 26, 2020 /
 
Üdvözletem! Írtam privátot egy kéréssel.üdv
(#) redorbit válasza engineerman hozzászólására (») Aug 26, 2020 /
 
Tudnál ajánlani ilyen hobbista gyártót?
Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) engineerman válasza redorbit hozzászólására (») Aug 26, 2020 /
 
Írtam privátot
(#) jov2000 hozzászólása Szept 8, 2020 /
 
Sziasztok
Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni.
Hozzám került egy villanypásztor, egy kis rendbetételre, a képen látható állapotban Lásd. melléklet. A készülék tulajdonosa kicserélt egy szerinte LED-re hasonlító alkatrészt, egy Led-re lásd. melléklet kép.
A panelt vissza rajzoltam, az alkatrészek értékeit, a rajzon feltüntettem, a kérdéses alkatrész helyét
x-el jelöltem meg. Készítenék egy új nyákot, és át építeném az elektronikát, de mielőtt elkezdeném
lenne néhány kérdésem.
1. A feltüntetett alkatrészekkel, ez a kapcsolás egyáltalán működőképes-e, vagy felejtős.
2. Szükség van-e az öt darab 0,22µF/630V- kondenzátorra, vagy kiváltható egy darab megfelelő értékű, PL. 1,1µF/630V-os típusra.
3. A képen ?- jeles tekercsnek mi a szerepe, és szükség esetén helyettesíthető-e (multiméterrel a tekercs két kivezetésén 2 ohm-ót mértem, jó-e, ez az érték, vagy helytelenül mértem, netán a tekercs rossz, vagy ez megfelelő érték ?.
UI. Egyébként nagy testű kutyák őrzését lenne hivatott ellátni.

Minden segítséget előre is köszönök.
Tisztelettel jov2000
(#) deak francis válasza jov2000 hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Szia. Általában diak-ot szokás használni a tirisztor gyújtására a pásztoroknál....
(#) jov2000 válasza deak francis hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Köszönöm segítőkész válaszodat.
A kérdéseim többi részére is szeretnék választ kapni.

Köszönettel: jov2000
(#) engineerman válasza jov2000 hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Szia

Távirati stílusban a válaszok:

1. Működőképes
2. Nincs szükség. viszont ide kevéske az1,1 µF Tegyél bele egy 2-4 µF/630 V os kondit ( kb 400 Forint ) vagy esetleg egy 6 µF /630 V os motorindító kondit.. Ekkor azonban a töltés/kisülés ciklus hosszabb lesz, cserébe nagyobbat üt
3. A tekercs szerepe a hálózat felé visszajutó tűimpulzusok vágása.. Értéke 10-22 uH között bármi lehet. Az Ohmikus ellenállása szinte lényegteélen.. De hogy ne melegedjen tulzottan, minél kisebb az ellenállása, annál jobb.

Az X alkatrész egy DB 3 vagy DB4 diak volt Bármelyiket hasznáhatod

Update: a C2 értékét is változtathatod.. ls a feszültség tűrése sem kell hogy 400 v-os legyen.. Bőven jó ide a 63 V -os elektrolit kondi.. Természetesen polaritás helyesen bekötvve ( a + kivezetése kerül az R3 és az x ( diak ) közös pontjára. a diakon nem találsz jelölést mint a diódákon, így azt akárhogy bekötheted.. Ha az impulzusok túl gyorsak, akkor vagy az 1µF os kondit cseréld 4,7 -10 µF ra.. Vagy az R3 értékét duplázd meg ( 2,2 MOhm megfelelő )
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2020
(#) jov2000 válasza engineerman hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm, a minden kérdésemre kiterjedő válaszodat.

Üdvözlettel: jov2000
(#) engineerman válasza engineerman hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Update II.

Közben ismét megnéztem a rajzot.. Az R7 is felesleges. Helyette a diak védelme miatt tegyél be egy 100-270 ohmig bármilyen ellenállást a tirisztor Gate-je és a diak ( x alkatrész ) közé.

De a leválasztó trafó utáni részt eszerint a rajz szerint is megépítheted. Sokan megcsinálták már ezt a kapcsolást, és hibátlanul működik.. Neked csak a dióda híd utáni részt kell megcsinálnod.

Bővebben: Link
(#) Cavalier válasza engineerman hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Eredetileg lehet, hogy glimmlámpa volt ott, hasonló funkcióban mint a diac, csak az olyan 100V körül kapcsol. Viszont erősen függ a fénytől is, a hőmérséklettől. Ha így volt, a diaccal túl gyors lesz, szóval az 1M ellenállásokat lehet nagyobbra kell cserélni.
(#) engineerman válasza Cavalier hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Így igaz, csak nem akartam összekuszálni nagyon a kérdezőt.. Jobban jár a diakos megoldással, mert megfelelő gyujtófeszültségű glimmlámpát már képtelenség beszerezni ) olyan van amilyen a fiókok mélyén még lapul )
(#) jov2000 válasza engineerman hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
Szia engineerman
Köszönöm, hogy időt, és energiát fordítasz a kapcsolásomra. Utaltál R7 ellenállásra, így azt nem építem be, helyette az általad javasoltak szerint a Tirisztor Gate láb, és R3 ellenállás közé egy 220 ohm-ós ellenállás tettem, Lásd. melléklet. Egyenlőre maradok ennél a kapcsolásnál. Említetted még, hogy ha az impulzusok túl gyorsak akkor R3,-R4-et cseréljem 2,2Mohm-ra.
UI. Meg köszönném, ha a mellékletben lévő nyákterv-et átnéznéd, és véleményeznéd.

Üdvözlettel: jov2000
(#) engineerman válasza jov2000 hozzászólására (») Szept 9, 2020 /
 
A nyákterv hibátlan. Azonban mint írtam is, az R3 -R4 - C2 időállandója kicsi lesz. Emiatt az impilzusok rendkívül gyorsak lesznek.

A C2 helyét ugy alakítsd ki, hogy tudj az 1µF os kondi helyére 10 - 22 - 47 µF 63V os kondit betenni. Ide szukségtelen a 400 V-os kondenzátor, ugyanis régen rossz ha oda 40V-nál nagyobb feszültség kerül. A diak 26 - 36 V között gyujt be, és nyitja a tirisztort. Az átalakítása a nyáknak sem tul nehéz. Csak egy plusz furat meg forrszem kell ( vagy kettő ahogy a belinkelt rajzon pirossal jelöltem )

C2 értékét válaszd az általam leírt értékek közöttire, és/vagy az R3-R4 ellenállás értékét növeld meg 2, 2 - 3,3 MOhm-ra


A C3-C4-C5-C6-C7 meg felesleges.. ( sok alkatrész, nagyobb hibalehetőség ) Kiválthatod egy közönséges motorindító kondival ( villanyszerelési szaküzlet - kb 400 forint ) Az értéke azért ennél nagyobb legyen. Minimum 6 - 12 µF 400 - 450V AC !!!

Ha feltételezem hogy közel 350V -ra töltődnek fel a kondik, akkor a Joule érték rendkívül kicsi lesz 0,060 Joule. Ez semmire sem jó,még kutyát is csak épp megcsípi. Ha erre karám vezetéket kötsz, elvész az energia fele. Ide kell legalább 10µF os kondi, és akkor is csak 0,6 Joule lesz kb a tárolt energia.

Nyák_mod.JPG
    
(#) jov2000 válasza engineerman hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Szia engieerman
Javaslataid szerint átalakítottam a nyáktervet, C3 - C7-ig kondenzátorok helyett, Lásd. melléklet, látható kondenzátort találtam, C2-öt, egy 47µF/50V-os elektrolit kondenzátorral váltottam ki, remélem, hogy az 50V-os feszültségtűrés megfelelő lesz, ha nem, akkor veszek 63V-os-t.
Megkérlek véleményezd az új nyáktervet, és a helyettesítő alkatrészeket, hogy megfelelőek-e, és elkészíthetem-e nyákot.

Üdvözlettel: jov2000
(#) engineerman válasza jov2000 hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Szia

Hibátlan. Megépítheted

A C2 értékét beüzemelés után módosítsd ha túlságosan lassúak lennének az impulzusok ( értelemszerűen csökkentsd )
Ha esetleg a D1, D2 tulzottan melegedne, akkor cseréld le 1N1007 re mindkettőt. Az 1N 4004 400 V-on tud 1 Ampert, az 1N4007 meg 1000 V on ugyanennyit

Illetve ha a töltési periódus továbbra is lassú marad, akkor az R1 helyébe tegyél 4,7 - 10kOhm 2W os ellenállást, és a fojtótekercset minimális ellenállásúra cseréld ( 0,5 ös huzalból te is megtekerheted ) ha eljutsz idáig leírom hogyan
(#) agy hozzászólása Szept 10, 2020 /
 
Egy kérésem lenne a profikhoz: A 207 .oldalon található KKobra által készített villpásztor"3. példány" panelrajzát el tudná küldeni közületek nem lay6 formátumban?esetleg doc vagy jpg vagy pdf köszönettel
(#) vargaf válasza agy hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Küldöm.

l.JPG
    
(#) agy válasza vargaf hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) JZoli válasza engineerman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Elég sok dolgot leírtál segítségként ami nagyon hasznos lehet. Egy valami azért lenne ami engem sokkal jobban zavar, és eddig meg sem lett említve. A (nagy) kondi, C3-7 az r1-R5-R6-on keresztül töltődik fel. Ezek együttesen 200KOhm ellenállásúak. Hogyan fog a kondenzátor(ok) ezen keresztül feltöltődni? Illetve mennyi idő alatt töltődik fel az említett 350v-ra? Ez a dolog nem világos számomra. vagy valamit benéztem?
(#) deak francis hozzászólása Szept 11, 2020 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Egy tekercsel ,a nagyfesz trafó vasmaga mellé helyezve(valahogy) lehetne-e optikai impulzus jelzőt(ledeset) csinálni?és ha igen hogyan?
Köszönöm.
(#) engineerman válasza JZoli hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia nem néztél be semmit, Csak az R1-R5-R6 összértékét.

R1 nem lényeges, csak az R5-R6. Most nem írom hogy probáld ki azt hogy egyenirányitott 220v-ot közel 300 KOhmos ellenállás végén fogj meg, és nézd meg mennyire ráz

Tréfát félre: Az R5-R6 ellenállás lánc amiatt van beletéve, hogy amikor a tirisztor nyit, ne vigye közvetlen zárlatba a két darab diódát ( D1 -D2 ) ugyanis azok abban a pillanatban tönkremennének.. A 240 KOhm végén lévő kondik, nem képviselnek olyan szintű terhelést, hogy nagymértékű feszültség esés lenne rajtuk, így a kondik simán feltöltődnek. Természetesen addig van ez így, ameddig a kondi ESR értéke nem mérhető össze az ellenállás lánc ohmikus ellenállásával.. Ezenkívül ennél a kapcsolásnál a kondik szinte nullára kisülnek, emiatt az ujratöltődésük kezdő pillanatában rövidzárként vislekednek. Igy a diódák R5-R6 nélkül szintén füst kiséretében távoznának..

Az R1 szerepe számomra is feleslegesnek tűnik. Így az ki is hagyható ( rövidzár mehet a helyébe ) De amugy a működést - ha bent marad - szintén nem befolyásolja
(#) engineerman válasza deak francis hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Ha muanyag házas a trafó, akkor tekerj rá kb 6 menetet, 0,33 2Z-s huzalból, lakkozd le és köss rá egy LED-et. Ennyi
(#) proli007 válasza engineerman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Hello!
Zoli arra próbált rámutatni, hogy a 2Mohm és 47µF kb. 12 másodperc alatt töltődik fel a DIAC 32V körüli feszültségére. Ez alatt az R5 és R6 magas értéke miatt (47k-t kihagyva is) 270V-ra töltődik fel a 16µF-os kondi. Ez 0,6Joule energiát jelent 12 másodpercenként..
(#) deak francis válasza engineerman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia .
Ha pedig nem müanyag házas a trafó,akkor felejtős a dolog??
(#) engineerman válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia. Akkor benéztem volna a kérdést? Meg hááát nem tudom, az inkább 1,2 másodperc 2,2 Mohm / 47 µF nem?
Ha megnézed a diac gyujtóköre független az R5-R6 értéktől. Zoli pedig arra kérdezett, hogy
Idézet:
„A (nagy) kondi, C3-7 az r1-R5-R6-on keresztül töltődik fel. Ezek együttesen 200KOhm ellenállásúak. Hogyan fog a kondenzátor(ok) ezen keresztül feltöltődni?”
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) engineerman válasza deak francis hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Igen akkor az.. Viszont lehet olyan megoldás is, hogy a kondira ( motorindító ) teszel egy 2 MOhm körüli ellenállást ezután kötsz egy nagyfényerejű LED-et.. Ebben az esetben a LED folyamatosan világít és a kisütés pillanatában kialszik. Níilván a kondi két kivezetésére teszed a LED-et egy soros 2 MOhmos ellenállásal sorba kötve.
(#) deak francis válasza engineerman hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Megköszöntem!
(#) proli007 válasza engineerman hozzászólására (») Szept 11, 2020 / 1
 
Messze nem 1.2 másodperc. Szimuláld le, ha nem hiszed el. De ha a gyújtókör 1.2 másodpercenként gyújtana, akkor a 240k-val meddig töltődne fel a 16µF az 1,2 másodperc alatt?
A gyújtókör valóban független az R5-R6 értékétől.
Egyébiránt nem értem, hogy ha trafó táplálja az egész áramkört, akkor miért nem kétutas egyenirányítás van alkalmazva. Így csak a félperiódusban van töltés és a trafó is jobban örülne ha mind két félperiódusban lenne terhelve.
(#) engineerman válasza proli007 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Jogos.. Bocsánat én néztem be..

Ez számomra sem volt világos
Idézet:
„Egyébiránt nem értem, hogy ha trafó táplálja az egész áramkört, akkor miért nem kétutas egyenirányítás van alkalmazva. Így csak a félperiódusban van töltés és a trafó is jobban örülne ha mind két félperiódusban lenne terhelve.”
Következő: »»   263 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem