Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   180 / 188
(#) proli007 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Hello! Pld. úgy, hogy a nyomógombbal kisütöd az időzítő kondit is pld. egy diódával. De egy ellenálláson keresztül tedd, mer a nagy kondi töltése tönkre vágja a nyomógombot. Így újraindítható lesz az áramköröd.
Pld. ahogy itt. láthatod. De a nyomógombot kötheted a tranyó kollektor-emitter helyett is.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2020
(#) kalmi.kalmi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
A reset-re mit csinál ? 4 lábat ha testre teszem ?
(#) proli007 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
A Reset is kisüti a kondit. De amíg nyomod a gombot Reset-ben lesz, tehát ha "rányomsz", a gomb megnyomása idejéig a kimenet alacsony szintű lesz. Avagy addig kikapcsol a dolog.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2020
(#) kalmi.kalmi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Akkor ez lehet jó lesz nekem. Mindjárt megpróbálom.
(#) kalmi.kalmi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Törli az időzítést, és úgy is marad.
(#) proli007 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Persze mert a 2-es trigger lábat is működtetni kell. De én nem ezt írtam, ha megnézted a linket, ot nem ez van..
(#) kalmi.kalmi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Ok... Módosítottad az írásod....
Köszönöm a segítséget, így már jó lesz !
(#) proli007 válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Bocs! Néha előbb küldöm el, mint átgondolnám. Aztán el kezdtem keresni egy rajzot s hozzá, hogy érthető is legyen..
(#) kalmi.kalmi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2020 /
 
Köszönöm, így megoldódott. Még azért a diódával sorba kötöttem egy 100 ohmot így kb. 120mA folyik és a dióda sem sérül és a tranyó sem.
Kipróbáltam, jó lett !!
(#) kalmi.kalmi válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Júl 30, 2020 /
 
Mármint a kondi kisütése során folyik max 120mA.
(#) Charly71 hozzászólása Szept 16, 2020 /
 
Sziasztok!
Új vagyok az oldalon és máris egy szívességet szeretnék kérni a nálam tapasztaltabbaktól. Előre is köszönöm.
A probléma: adott egy 555- tel megépített monostabil multi. A kapcsi működik de a Triggert nem kéne engednem amíg az időzítés nem telik le. A feladata ajtó belépés jelző lenne jó nagy kürttel aminek a belépéstől számítva kb 3-4 mp-ig kellene szólni de ha nyitva marad az ajtó ne szóljon évekig.
(#) proli007 válasza Charly71 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Hello! A hozzászólás szerinti a kép alapján megoldható. Vagy is differenciáló tagot kell a trigger láb elé készíteni. Az R1-et célszerű kisebbre választani pld. 2.2k-ra. Ha a kapcsoló bontására szeretnéd indítani, akkor R1-et és a kapcsolót fel kell cserélni.
(#) Charly71 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 17, 2020 /
 
Köszönöm a segítséget, működik. Mint kiderült az én kapcsolásomban volt még egy rc tag a 2 es lábon és ez változtatott mindent. Az általad javasoltak alapján újraszereltem és minden ok. Még egyszer köszönöm.
(#) Ódenka hozzászólása Okt 21, 2020 /
 
Üdv!
Találtam egy bekapcsolási késleltetőt, hangfrekvenciás erősítőhöz ajánlva.
Számomra újszerű az időzítő kondenzátor elhelyezése.
Nem tudom, mennyire pontos az ismétlődési ideje kikapcsolás után újrakapcsolva, illetve a tápfeszültség stabilizálási igénye. Utóbbit nem gondolom túl vészesnek.
Egyszerűnek, olcsónak látom.
Az RC tagok méretezése nem lehet nagy feladat...

beka.JPG
    
(#) proli007 válasza Ódenka hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Hello! Nem újszerű az, én számtalan időzítőt raktam már fel ilyen kapcsolásban. Pld..
A 2-es láb és a GND közé célszerű egy diódát tenni (katód a 2-es felé), hogy kikapcsoláskor ki tudjon sülni a kondi. De ha csak másodperceket késleltet, akkor nem sok jelentősége van, mert az időzítésnek kb. az ötszörösét kell várni a kikapcsolt állapotban hogy a kondi elveszítse a töltését.
Tápfesz az adatlap szerint kb. 5..15V táp között érdemes üzemeltetni. Persze a relé behúzófeszültsége is befolyásolja a dolgot.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
(#) Ódenka válasza proli007 hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Üdv!
Nekem új volt, bár a munkám miatt több száz (egyforma) 555-ös időzítőt használtam, ezt nem ismertem, szükségem sem volt rá. Valami nagyon sokoldalú kis kreálmány az 555...
Ez a megoldás bőven kielégítő lehet egy audio alkalmazásnál:
Idézet:
„A 2-es láb és a GND közé célszerű egy diódát tenni (katód a 2-es felé), hogy kikapcsoláskor ki tudjon sülni a kondi.”
(#) erbe válasza proli007 hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Elég kicsit megbonyolítani a relék érintkezőit. Bekapcsolás után öntartóvá válik, közben másik ágon kisüti a kondit. Így az újabb bekapcsolást üres kondival várja.
(#) harmatij hozzászólása Dec 10, 2020 /
 
Sziasztok!

Új vagyok az oldalon egy kis segítséget szeretnék kérni.
Monostabil 555 időzítőt kellene csinálnom, gyújtás kapcsolt 12V-os (autóba lesz) táppal ahol a trigger jelet is a gyújtás ráadásakor a 12V-os tápnak kellene adnia (tehát amikor tápot kap indulnia kellene az időzítésnek )
A kimeneten egy darab led van. Meg is építettem próbapanelon az időzítés tökéletesen működik de csak a Gnd-re kötött trigger kapcsolóval.
A segítségre ott lenne szükségem , hogy trigger lábat hogyan kellene kötni, hogy a tápra induljon. Ha jól sejtem valami tranzisztoron keresztül.
Csak egyszer kell lefutnia az időzítésnek.
Sajnos nagyon kezdő vagyok, úgyhogy ha lehet laikusnak is érthetően
Előre is kösz a válaszokat.
(#) janigel válasza harmatij hozzászólására (») Dec 10, 2020 / 1
 
Tessék.

555-inp.pdf
    
(#) harmatij válasza janigel hozzászólására (») Dec 10, 2020 /
 
Szia janigel !
Köszönöm szépen tökéletesen működik
(#) janigel válasza harmatij hozzászólására (») Dec 10, 2020 / 1
 
Nincs mit, segítünk ahol lehet.
(#) olika76 hozzászólása Jan 25, 2021 /
 
Kedves Elektronikások!

Csatoltam egy nagyon jól működő időzítő kapcsolási rajzát, melyet proli007 tervezett nekem (is). A problémám az, hogy szeretnék két ilyet egymás mellé tenni úgy, hogy az első NE555-ös tag 3-as lába nemcsak a relét húzná be, hanem a második NE555-ös 2-es lábára is rámenne. Azaz először az első fokozat csinálná a dolgát, aztán a második (pl. mindkettő külön meghajtana egy-egy motort). Ami fontos, hogy mindig ebben a sorrendben menjen, bárhogy is kapcsoljuk fel-le a tápot vagy az indító kapcsolót (persze nem össze vissza). Meg is csináltam, de közben rájöttem, hogy ilyenkor a 4-es lábakat össze kell kötni. Itt van a gondom, hogy van ahol a közös 4-es lábat 1MOhmos és 100nF-es kondi "közé" rakják (az ellenállás a +9V-ra, a kondi a testre van kötve), van ahol csak lekötik egy 1kOhmos ellenállással a testre. Amennyire emlékszem, ennél az esetnél a közös számolás miatt kell a 4-es lábat alacsonyan tartani.

Ha valakinek van véleménye, akkor kérem írjon!

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel: olika76

idozito_2.png
    
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 26, 2021 / 1
 
Hello!
- Ha a két monostabilt egymás után kötöd (hogy az első késleltetés lejárta után induljon a második késleltetés), akkor a második fokozat 2-es lába és az első 3-as lába közé, ugyan úgy kell egy differenciáló tag, mint a rajzon a C2/R6 testesít meg.
- A két fokozat 4-es (Reset) lábát össze kötheted. Mert annak feladata, hogy tápfesz bekapcsolásakor alaphelyzetben tartsa a belső tárolót. Hogy a 2-es lábon lévő kondik anélkül tudjanak feltöltődni, hogy egy késleltetést kiváltanának.

Az R8/C5-re azért van szükség, mert bekapcsoláskor a kondi még nincs feltöltve, feszültsége ekkor zérus. Így Reset-eli az 555-öt. Majd a kondi feltöltődése után, megszűnik a Reset. Tehát nem lehet azt egy 1k-val állandóan a testre kötni, mert a Reset állandósulna.
A lényeg, hogy a C2*R6 időállandója sokkal kisebb legyen mint a C5*R8 időállandó. (De azt is figyelembe kell venni, hogy míg a C2-nek a táp 1/3 részére (itt ez 3V), addig a C5-nel, csak 1V-ra kell feltöltődnie.
De ebben a kapcsolásban, bekapcsoláskor a C1-nek is fel kell töltődni, ami kb. 100ms, így a 100nF/1M nem lenne elegendő, hiszen annak ideje is 100ms. A 10µF/100k, viszont már 1sec időt ad, így a Reset alatt már feltöltődnek a kondik és nem lesz fals indítás.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Kedves proli007!

Köszönöm a részletes magyarázatot! Több mindent pontosan úgy csináltam, mint ahogy leírtad, de nagyon hasznos a megerősítésed! Lenne viszont még egy kérdésem.

Képzeljük a következő esetet: bekapcsoltam a tápfeszt, de a kapcsolóval nem indítom az első monostabil áramkört. Feltöltődik mindkét 555-nél a C5-ös kondi, azaz megszünik a RESET. Elindítom az elsőt, mely majd elindítja a másodikat. A második lefutása után lekapcsolom az indítást, majd a tápfeszt.

Rövid idő után ismét felkapcsolom a tápfeszt. Ha ügyes vagyok a C5-ös kondik nem veszítik el a teljes tárolt feszültségüket, majd később indítom ismét az elsőt. Én úgy gondolom/érzem, hogy ilyenkor lehet kavarodás, mert a RESET nem tudja alaphelyzetbe tenni az 555-ket, azaz már a tápfesz felkapcsolásakor elindulhat a második 555-ös IC. Esetleg nem kellene egy pl. 1MOhmos ellenállás a C5-re, amely rövidre zárja, azaz kisüti kikapcsolás után?

Lehet, hogy a fenti dolog kissé erőltetett, de ha még hozzáképzelünk ehhez a két időzítőhöz egy 3., 4., stb. időzítőt, akkor már ez lehet probléma. Nekem ugyanis az a tervem, hogy ezeket, mintegy LEGO elemként használnám fel olyan problémák kiváltásában, ahol egyszerű, egymás utáni időzítésekre van szükség. Tudom, hogy az ilyet mással könnyebben ki lehetne váltani, de nekem jobban tetszik a LEGO-alapelv, azaz mindenkit össze lehet párosítani, ha az illesztés engedi.

Remélem a fentieket jól írtam le.

Előre is köszönöm a válaszodat!

Üdvözlettel: olika76
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2021
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 26, 2021 / 1
 
Ha rövid ideig van a tápfeszültség kikapcsolva, akkor előfordulhat hogy a C5 Reset kondi energiája nem tud elvészni. Ilyenkor a megoldás, hogy az R8-al párhuzamosan kell kötni egy diódát záró irányban. (Vagy is a katódja kerül a tápfeszültség felé.) Ekkor kikapcsoláskor az IC fogyasztása "felzabálja" a töltést a kondiból.
Sajnos a problémába maga az 555-ös is ludas, mert nem túl korrekt a Reset áramköre. Alacsony a küszöbfeszültsége és nincs hiszterézise. (De ez már így marad..) Mivel a küszöbfeszültség mintegy 0,8..1V értékű, eddig kell kisütni a kondit, a dióda nyitófeszültsége meg kb. 600mV. Tulajdonképpen Schottky diódát kellene alkalmazni az alacsonyabb küszöbfeszültség miatt.
De ha már variálunk vele, akkor ki lehet egészíteni a Reset áramkört egy tranyóval + zénerrel vagy Led-el. Így a küszöbfeszültséget feljebb lehet vinni és a Reset hálózat (több 555 esetén) alacsonyan lehet tartani.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Kedves proli007!

Köszönöm, értem. Először az egyszerűbb diódás megoldást fogom választani, van is Schottky diódám, majd bevetem. Fogok írni, hogy mire jutottam. De azért még adódott bennem egy kérdés:

Ha "közösítem" a két 555-ös időzítőt és összekötöm 4-es lábat, akkor ugye elég lehet egy C5/R8 pár + dióda a körbe? Azaz én feleslegesnek tartom minden 4-es lábhoz tenni C5/R8 párt és diódát.

Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel: olika76
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 26, 2021 / 1
 
Természetesen egy határig elég egy Reset áramkör. Mert a Reset bemeneten azért kifelé is folyik áram, ami gyorsítja a kondi töltését. De lehet nagyobb kondit is választani hozzá.
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Kedves proli007!

Teljes siker, közös C5/R8 tagok és egy Schottky 1N5711 dióda mellett a táp fel-le kapcsolása mellett is minden időzítő tag jól indul. Megtettem, hogy egy 3. időzítőt is betettem a 2. után és akkor is rendben működtek.

Köszönöm a gyors és korrekt segítséget!

További szép napot kívánok!

Üdvözlettel: olika76
(#) proli007 válasza olika76 hozzászólására (») Jan 27, 2021 / 1
 
Hello! Szívesen, de legközelebb így alakítsd ki a Reset áramkört. De ez is akkor korrekt, ha a diódával párhuzamosan teszel még egy 100k ellenálást.

555-Reset.png
    
(#) olika76 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Kedves proli007!

Rendben van, le fogom menteni magamnak ezt is.

Köszönöm!

Üdvözlettel: olika76
Következő: »»   180 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem