Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   212 / 249
(#) Gafly válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Onnan ismerszik meg, hogy kicsit (többel mint) kétszer akkora.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2020
(#) HA5AWS válasza Gafly hozzászólására (») Szept 14, 2020 /
 
Szia! De a stabilitása megfizethetetlen! A többire meg ott van a ....
Üdv: Gábor
(#) ha4023 válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 15, 2020 / 1
 
Szia Gábor

Több 1250-est is megnéztem, egyenlőre csak ebből hiányzott a dobváltó alatti részből az ECC82 és a kvarc. Nagyon jól megy a rádió. Visszatérve a Sanyi problémájára, nekem van ~13db ML-1250 és 51 vegyesen, s több készüléket is kihúztam a dobozából kíváncsiságból. Több készüléken belül a cső foglalatok és felépítés is megegyezik, DE a csövek elrendezésében a feliratok ellenére is van eltérés. Több készülékben is a skála mögötti részen elölről haladva 1db ECC82 oda is van írva, 1db E81H, oda is van írva, DE ide is ECC82 van bedugva, majd jön 2db EF85 illetve a készüléken belül még a jobb oldalon is hátulról haladva van cső eltérés. Valamelyiknél jobb oldalon a hátsó két foglalatba ECC82, de van olyan amelyiknél a hátsóba ECC82 viszont elé egy ECH81 van téve. A készülékeken semmilyen átalakítás nincs, a csavarral rögzített burkolatok pontszerűen lefestve. A rádiók több, egymástól független helyről származnak, de sokukban ez az ECC82 az E81H helyett fellelhető. Van olyanom, amiben már feliratok sincsenek gravírozva az öntvényekbe belül.
Az egyik ML-1250 tetejére majd felteszem az ML-FS-5-ömet, abból szerencsére nincs több példányom, így nem tudom megnézni a belső eltéréseket viszont láttam már másik kinézetűt is belőle. Az ML-400-ból is volt sokféle, az ML-FS-3-ból is volt A B C változat.
A Sanyinak már működött a rádiója tegnap szerencsére, tegnap este már fülelhetett a sávban.

Gyula
(#) HA5AWS válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Szia!
Bocsánat a sajátomból indultam ki, ezen amit eddig néztem a rajz szerinti kivitelezés. Valószínűleg az évek folyamán több típus is készült, csak azoknak a módosításoknak nincs meg a dokumentációja. Remélem sikerül az enyémet feléleszteni.
Üdv: Gábor
(#) ha4023 válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 15, 2020 /
 
Szia Gábor

Én is sok mindenen meglepődtem már, nem csak ezeknél a készülékeknél csináltak átalakításokat rajzok nélkül sajnos. R-250 rengeteg változat még M-ek és M2-esek között is volt különbség, de más egyebekben is sajnos. A Videoton is több módosítást csinált azonos típusokban.

Gyula
(#) Gafly válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 16, 2020 /
 
Akkor nekem már csak két kérdésem van:
- Ami Sanyesz5-nél van alulról lefényképezve, az E81H, vagy ECC82 áramköri változat?
- Rajzolja vissza már valaki az ECC82 verziót a köz okulására.

+1: Állitása szerint a "szent kapcsoló" alapján a csövek rendben vannak. Na, ez igy elvileg nem lehetséges...
(#) ha4023 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 16, 2020 / 2
 
Szia Gábor

Ami Sanyesz5-nél van, az teljesen azonos, mint amit tegnap vittek el tőlem, s ebből a változatból van egy már a HA4SB Balázsnál is. Mind a 3 rádióba belülre bele van gravírozva az E81H, de ECC-82 van helyettük bent, s a Sanyesz5 rádiója is működött addig, amíg az E81H csövet nem tette bele az ECC-82 helyére. Majd a Balázst megkérem, ha lesz ideje restaurálás közben visszarajzolni ezt a kört, s akkor közzéteszem itt is.

Gyula
(#) Gafly válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 16, 2020 /
 
Korrekt.
(#) HA5AWS hozzászólása Szept 18, 2020 /
 
Sziasztok!
Arról van-e valakinek infója, hogy az ML1250-ben ECC82-es keverő, vagy az E81H volt a fejlesztés?
Üdv: Gábor
(#) ha4023 hozzászólása Szept 18, 2020 /
 
Nálam:

A 62-es sorozatszámmal kezdődőben, az öntényen E81H felirat szerepel, s ez is van benne
A 64-es sorozatszámmal kezdődőben, az öntényen E81H felirat szerepel, de ECC-82 van benne
A 65-ös sorozatszámmal kezdődőben, az öntényen E81H felirat szerepel, de ECC-82 van benne

több készüléket most nem néztem meg, mint 1251-es
(#) ha4023 hozzászólása Szept 18, 2020 /
 
63-as sorozatszámmal kezdődőben, az öntényen E81H felirat szerepel, s ez is van benne.

ez már 1250-es, a többi 1251-es volt
(#) HA5AWS válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 18, 2020 /
 
Szia!
Az enyém 1250 stabilizátoros, és E81H van benne. 63-as sorozat. Amit írtál akkor vélhetően a 64-es sorozattól volt a váltás. Vagy ami még lehet, hogy az 1251-ben használták a triódás keverőt. Köszönöm, hogy megnézted.
Üdv: Gábor
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
(#) Sanyesz5 válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 18, 2020 /
 
Bővebben: Link

Ez 1251, a videó legelején látszik hogy a második cső nem ecc82, mert magasabb, ez e81h, gyanúm szerint volt 51-ből ez is az is.
(#) ha4023 válasza HA5AWS hozzászólására (») Szept 23, 2020 /
 
Szia Gábor

Gyári az ECC-82-es változat is. Találtunk egy eredeti rajzot, ez már az újabb verzió, a régebbi az E81H változat.

Gyula
(#) sdrlab hozzászólása Szept 23, 2020 / 3
 
Ma először sikerült vennem az RWM adót a 9996kHz-es frekvencián! Félóránként 8 percig modulálatlan vivőt sugároz, ezalatt lehetőség van hozzákalibrálni valamilyen oszcillátort. Nekem erre a célra egy 10MHz-es, gyárilag 0,1ppm-es TCXO-m van. Valószínűleg semmihez se volt kalibrálva, mert pár tucat Hz eltérése volt az etalonhoz képest, amit most pontosan beállítottam. Nem tudom hogyan oldották meg, de valami brutál hőfokstabilitása van neki, kb 100fok hőmérséklet változásra nem egészen 2(!)Hz eltéréssel reagált...
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 23, 2020 /
 

Erre nagyon jó ez az adó, hogy be lehessen "lőni" az oszcillátort.
(#) HA5AWS válasza ha4023 hozzászólására (») Szept 24, 2020 /
 
Szia!
Köszönöm, hogy megnézted, a rajzot elmentettem, ugyan nekem EH-s van de javításnál jól jöhet.
Üdv: Gábor
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Mivel történt a vétel ?
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 25, 2020 / 1
 
Terveztem erre a célra egy kis vevőt, bemenet felől két rezgőkörös sávszűrő 10MHz-re, aztán egy kapcsoló üzemű keverő jött, majd aluláteresztő szűrő után kb 1000x(60dB) hangfrekis erősítő jött. A keverőt közvetlenül hajtja a 10MHz-es TCXO négyszög jele.
Valamint készítettem hozzá, de különállóan 2db 50kHz-1,3GHz/20dB erősítőt is, mondván a 60dB (vevő)erősítés a szkóp érzékenységével megtámogatva sem biztos, hogy elég lesz egy szélessávú, hangolatlan induktív hurkos antennához...

A mérések azt mutatták, hogy jó terjedés esetén már az alap-vevő is elég volt értékelhető vételhez. De 1 db előerősítő jelentősen tudott javítani a jel/zaj viszonyon. A másodikra már nincs nagyon szükség, a jel/zaj viszonyon nem javít, csak a kimenő jel szintjét emeli meg 10x-ére. Ami érdekes, mert azt gondoltam volna, egy ilyen antennához kelleni fog a maximális érzékenység, így mindkét előerősítő fokozat....

Így kompletten, a 2 előerősítővel a vevő érzékenysége néhány tized uV lett, jelgenerátoros mérés alapján. Ennél nagyobbat már elég nehéz lenne elérni, de mint írtam, valójában nincs is rá szükség...
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
A különbségi 4kHz-es jelet mérted, ami alapján behúztad a TCXO-dat ?
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 25, 2020 /
 
Igen, azt!
Frekvenciamérőn mérve pontosan 4kHz-re tekertem a 10MHz-et, így 1Hz-nél jóval pontosabban be tudtam állítani a frekvenciát...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Idézet:
„készítettem hozzá, de különállóan 2db 50kHz-1,3GHz/20dB erősítőt”



Az nem semmi! 50 khz-1,3 Ghz !

Nyilván van rezgőköre, anélkül nem lehetne, (tehát egyszerre nem tudja ezt a nagy
sávszélességet) de így is nagyon nagy sávszélesség!

Idézet:
„majd aluláteresztő szűrő után kb 1000x(60dB) hangfrekis erősítő”


Ilyen nálam is van, de sajnos ezt se tudom normálisan megcsinálni.(Legalábbis breadboardon)

Idézet:
„Így kompletten, a 2 előerősítővel a vevő érzékenysége néhány tized uV lett,”


Az én rádióm érzékenységét nem tudom, de szoktam hozzávetőleges számításokat
végezni. De csak nagyságrendieket. Most megint polyakov mixert használok, ezen a jel
negyede jut át (6 Db veszteség?) Az aluláteresztő szűrő veszteségét nem tudom,
a hangerősítőm is most egy tranzisztoros, 30x-50x fesz. erősítéssel. A jelet
egy USB hangkártya mikrofonbemenete dolgozza fel 16 biten. Ez a mikrofonbemenet
nem 1 mV maximumú, mint egy dinamikus mikrofoné, hanem 10mV feletti.
Számoljunk 16 mV-al, ezt osztja fel a digitalizálás 65536 részre.

Tehát ha az antennáról jön egy 4uV-os jel a mixer után már csak 1uV-os.
Ezt a hangerősítő kb 32uV -ra erősíti. Ez a 16mV-os max jel 512-ed rész.

65536/512 -el az 128. Ez nem kevés, mert 2-4 amlitúdójú dig. jel egy fft
programban már jól látható jel.(Csekély zaj esetén)


Tehát az én felszerelésem legjobb része 16 biten digitalizáló hangkártya,
és az fft programok (Nem az általam épített rádió)

Te ugyanazt csinálod, mint én,(rádiót tervezel, majd építsz) csak nálam jóval profibb módon !

Ha írsz egyéb részleteket, szívesen olvasnám!
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 27, 2020 /
 
Üdv!

A képen mellékelt átalakítót merre lehet itthon kapni? Már nézelődtem sok felé de semmi....
(#) pucuka válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Nem egy szokásos összeállítás, mert nagyon eltérők a frekvencia sávjuk.
Az UHF 500 MHz -ig jó, az SMA 27 GHz -ig. Ezen okból nem sok értelme van a párosításnak.
Ettől persze még lehetséges, hogy létezik, de igen ritka adapter lehet.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2020
(#) Sanyesz5 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Hozzá kell, sajnos ezzel szerelik:

Bővebben: Link
(#) pucuka válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Akkor készíts magad átalakítót. Pl. "malacfarok" típusút, kényelmes hosszúságú koax darab egyik végén UHF, a másik végén SMA. Bár RG174 koaxra nehéz lesz UHF csatlakozót applikálni, RG58 -ra meg SMA -t. Lehet még "gányolni" is, ha a két csatlakozót egy réz közdarabbal összeforrasztod. A 30 MHz nem igazán kritikus a csatlakozók szempontjából.
Ahogy néhai főnököm mondaná, ügyeskedjél.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2020
(#) kendre256 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Én Aliról vettem ilyet (vagy 2 hónap volt, mire ideért), de most már azt gondolom, hogy inkább csinálnom kellene.
Nanovna-F-hez használom, de az a baj, hogy az UHF (vagy N) csatlakozóba menő kábelek vastagok, elhúzzák, feszítik a kis SMA csatlakozót (a te panelodról akár le is törik). Azt tervezem, hogy a Nanovna-F-et beleteszem egy fém keretbe. A keretre csavaros N csatlakozót szerelek, amit egy rövid kábellel kötök össze a Nanovna-F-el. Az SMA csatlakozókat nem kell le-fel csavargatni, egy N aljzat jobban bírja ezt. A fém kerettel pedig a kábelek sem feszítik a kis SMA csatlakozókat.
A képen KT7AZ által készített, műanyag keretes, BNC-s változat van.
(#) Sanyesz5 válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 27, 2020 /
 
Valami hasonlót akarok majd, mi a tapasztalatod ezzel? Nézegettem nekem az nem tetszett hogy baromi lassú, az enyémnél számítógépes az elemzés de nem zavar.
(#) kendre256 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
A Nanovna-F-el nem sokat mértem még, igazából nem sokat tudok róla mondani. A Nanovna-F-hez is van számítógépes program, lehet azzal is kezelni (nanovna-saver). Szerintem nem lassú (kb. 1 sec a ciklus ideje (úgysem akarok duplex szűrőt mérni vele sorozatban...).
Antenna mérésnél probléma szokott lenni, hogy a Nanovna-F-nek is kicsi a kimenő teljesítménye, ezért az antenna által vett jelek meghamisítják a mérést. Az újabb hardverrel készülteknek már nagyobb a teljesítménye (0 dBm, a régebbieknek -13 dBm volt), de egy közelben dolgozó szinte bármilyen adó agyonvághatja a mérést.
A te panelednek +13 dBm teljesítménye van, az valamivel jobb lehet antennaméréshez. Neked mi a tapasztalatod vele?
(#) Sanyesz5 válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
Egyelőre várom hogy megérkezzen, majd írok milyen
Következő: »»   212 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem