Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   781 / 958
(#) proba válasza Nahar hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„Egy régi háznál ez csak a mérőszekrény cseréjével oldható meg, mert jelenleg az óra fölött van az óra mögül jövő piros és kék vezető összesodorva.
A tulajnak a partner a helyszínen azt mondta, hogy a szekrény maradhat”

Nálunk is maradt, annyi variálással, új földelőszonda kellett ( ennek a vezetéke nem megy át az óra táblája alatt ezután, valamint az elmenő veztékeket az új fogyasztáshoz igazítottam a biztosíték csere alkalmával. A szerelő nem reklamált semmit, a régi szonda vezetéke is kötés nélkül ment át az óra alatt.
(#) proba válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 / 2
 
Idézet:
„Én ELMŰ-s területen szerelgetek”

Én meg az alföldön lakom, és csak három tábla szolgáltató általi átvételét/szerelését csináltam láttam, a második rajz szerint szerelve...Ezen kár vitatkozni, ahány szolgáltató annyi szokás.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Lehet, hogy arrafele "szokás", de az inkriminált második rajz életveszélyes. Mert a lakás főelosztójában, ha valaki - bárki lehet, mert hozzáférhet - leköti a PEN-t (vagy megsérül, netán elég a rossz rögzítés miatt), és a biztosítékokat nem kapcsolja le, akkor a nullán át (kék vezeték) feszültség alá kerül minden 1-es érintésvédelmi osztályba tartozó fogyasztó! A fi-relé meg le se old!
Ilyet én soha nem alakítanék ki!
(#) proba válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 / 1
 
Apró adalék, ha a földelőszonda bírja, minden megy tovább, ha meg nem, akkor nem működik semmi normálisan. ( amúgy ha költözöl, munkahelyet váltasz, ezt az információt vedd figyelembe. Mi sem a magunk feje után készítjük így....ha a szolgáltató amúgy kérné akkor úgy készítenénk.)
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szia!
Akkor itt az alkalom , hogy a megfelelő verziódat bemutasd !

Lennél kedves rajzot is feltenni?
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
A kettes rajzon hol van a földelőszonda?
Mert külön földeléscsatlakozás nincs, bejövő PEN van. Tehát nincs ami "bírja" a terhelést, ha a PEN megszűnik - márpedig igen könnyen megszüntethető. Ha a hálózat ráadásul 3 fázisú, egy PEN-szakadástól minden megkapja a maga részét a 400V-ból és pukk....
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Ez elég jó?
Vagy ha nincs földelőszonda (régi társasház 3F/PEN kialakítás), akkor a PE-t a fővezetéki PEN vezetékről alakítom ki, a nulla is onnantól önálló a mérőhely felé.
De soha sem vihetem be a PEN-t a lakás elosztójába, oda a nulla és a földelés külön-külön érkezik meg.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Szia!
Ez azért nem felel meg, mert a fogyasztásmérő után kell szétválasztani.
A zöld/sárga vezeték nem mehet át a fogyasztásmérő dobozában sem.
Igy akkor PEN vezető jön ki a fogyasztásmérőből.

s akkor hogyan tovább?
(#) _BiG_ válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2020 /
 
Idézet:
„Ez azért nem felel meg, mert a fogyasztásmérő után kell szétválasztani.”

Marhaság. Nézd meg a főelosztós képet.

Idézet:
„A zöld/sárga vezeték nem mehet át a fogyasztásmérő dobozában sem.”

Kötelezően átvezetendő.

Nos, eddig minden mérőhelyemet átvette az Elmü. És nem úgy csináltam, ahogy írod, mert úgy tilos, illetve nem elfogadott.
Szerintem hagyjuk abba, én csinálom és jól csinálom (és nem csak én), te meg pont az ellenkezőjét állítod.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2020
(#) proba válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Apró észrevétel, a fogyasztásmérő a kerítésben van, és egy 4x1 vagy 2 ér jön ki alóla ( 3 ill 1 fázis és nulla ) ezen a tényen csak Pestre költözéssel tudok változtatni.....Az utólagos szétválasztás módján vitatkozhatunk, csinálok egy közös pontot, abból ágazik ki a nulla és eph vagy az eph-ra kötök mindent. De mivel te csak azt a szabályt ismered ( hiszen a szolgáltatód ezt követeli meg), hogy az óra után nem kötünk össze semmit, így eléggé értelmetlen az egész vita.
(#) _BiG_ válasza proba hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Légkábeles szerelésnél a földelést nem közösítem a nullával sehol, csak átvezetem a mérő szekrényén. Nincs rá szükség, mert az oszlopokon vannak földelő leágazások a nullától - ezeknek a létét az oszlopokon fel is tüntetik, földelésjel formájában.
A földkábeles kialakításnál van közösítés, mert abban az esetben a nulla zártan érkezik, azt a csatlakozásnál földelni kell. Ilyenek pl. a társasházak, ahol a "flaszter alól jön a delej".
Én nem akarok itt vitázni, viszont egyértelműen rámutattam annak a "kettes rajznak" a nyilvánvaló hibájára. Ilyet épeszű ember, pláne, aki ért a villamossághoz és az érintésvédelem alapjaival tisztában van, nem csinál. Atis57 meg pont olyat említ, ahogy azt nem csinálhatom meg, de nem csak a szolgáltató szeszélye miatt (értsd: átvezetett földelés). Életveszélyes. Aki nem érti , miért, az ne nyúljon a szakmához.
(#) gyuszo hozzászólása Okt 18, 2020 /
 
Ha a kerítésnél van a mérőhely, ami lehet akár csoportos mérőhely ott van a PEN szétválasztás, jó látszik az átlátszó dobozban jobb oldalt. Elég gyakori az ilyen, a kukatárolóval van egybe építve.. Nincs még bekötve, de látszik a leütött földelőszonda kivezetése is a sarokban.
Az alatta levő üres doboz a tűzvédelmi főkapcsoló helye. A mérőhelyeken látszik az átvezetett védőföldelés vezetéke.

Kép 003.jpg
    
(#) _BiG_ válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Pontosan. Az elmenő mért kábelek meg az órák alatt indulnak ki lefele.
Az üres dobozba kerül a szakaszoló és a fedélre a tűzvédelmi kapcsoló, így is van.
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 18, 2020 / 1
 
Szia!

A szándékos beavatkozás mióta számit hibának?

Miért ilyenek a magyarázó ábrák? Direkt életveszélyes megoldásokat akarnának?
Az , hogy egy problémára van több megoldás is , s kinek melyik tetszik jobban --illetve melyiket kérik a szolgáltató részéről.
Tehát nem értünk egyet --de ez nekem nem probléma.

láttál már TT rendszerű áramszolgáltatói hálózatot? Pesten van még egypár.....Persze vidéken is.
(#) Gombszem válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Ez mi lehet? Lehet, hogy két Fi relé van egymás után kötve? Minek?
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
A CSE szekrény nem szükséges? Vagy ez egy régi munka?
(#) gyuszo válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Az utca felől van, innen nem látszik. Erre gondolsz ?

Kép 004.jpg
    
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Nem, nem igazán. A 2-4 lakásos házak fogyasztásmérő helyek előtti csatlakozó CSE elosztószekrényére, (amiben nincs biztosító).
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2020
(#) gyuszo válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Igen, tudok róla, de ez régebben készült és nem volt rá igény.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Okt 18, 2020 / 3
 
Egy kis érdekesség 1910-ből, a még napjainkban is használják !
(#) erbe válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Nem eléggé korhű. A jobb alsó sarokban az a kapcsoló túl modern. Az csak ~50 éves.
(#) Zsolt 73 válasza erbe hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Történtek átalakítások, de a jelentős része 110 éves. A XIII. kerületben, egy tekercselő műhelyben használják.
(#) Atis57 válasza Gombszem hozzászólására (») Okt 18, 2020 /
 
Szia!
Nem a bekarikázott a FI relé , előtte egy 2-t polusú kismegszakitó van. Sok helyen (szlovákia,Cseh,Lengyelország ,Baltikum) előirás! +főkapcsolónak is elfogadják.
(#) Atis57 válasza Gombszem hozzászólására (») Okt 18, 2020 / 1
 
Szia!

Láttál már olyan lakást; ami 4 Fi relével készült ?

2P30mA a lakásnak
2P10mA a fürdőknek.
2P10mA a háztartási helységnek
4P 30mA a Garázs,műhely,gépészeti térnek

Házgyári lakás felújitásánál is célszerű a 2db FI relé lakás 30mA , fürdő 10mA .
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 19, 2020 / 1
 
Igen, sajnos nagyon nehéz követni, hogy mikor, mire van igény. Találkoztam már villanyszerelővel, akinek ez a szakmája (ellentétben velem), de ő sem tudja követni, hogy mikor, éppen mit talál ki az áramszolgáltató? A nevezett CSE szekrény előtt is értetlenül áll. A biztosítás nélkül elmenő kábelekre nem talál magyarázatot. Nyilván, az ELMŰ-nél még nála is okosabb emberek dolgoznak, és tudják, hogy ez így miért jó, csak nem osztják meg a tudásukkal másokkal.
A képen látható olvadóbiztosítós tokozat is valószínűleg ez a kategória. Nincs rá magyarázat, hogy miért így kell? A kismegszakítók, amivel áramtalanítani lehetne a vezetéket, telekhatáron belül vannak, tehát az ELMŰ részéről "megközelíthetetlen" helyen. A közüzemi hálózatról való leválasztás lehetősége szintén a belátható távolságon kívül esik (valószínűleg).
Állítólag szakaszolóval áramot megszakítani nem igazán egészséges dolog. De, ki tudja, lehet hogy éppen az ellenkezője igaz?
(#) fulcsii válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
És hol van itt szakaszoló? Amúgy lehet szakaszolóval is. A névleges ára, 10% át.
(#) elektrorudi válasza fulcsii hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Bocs, nem jól néztem. Késes olvadóbiztosító.
(#) Gombszem válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Gondoltam, hogy így van, de a felirat a kapcsoló felett van.
(#) ötfelezős válasza _BiG_ hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Hát, csak abban nincs igazad, hogy úgy jó, ahogy le van írva. Mert lehet, hogy úgy szabályos, de úgy nem jó. Amit Atis57 feszeget, az teljesen jogos kifogás. Nem is véletlenül van benne a regisztrált szerelői tankönyvben a mentegetőző magyarázat, hogy "ezért ennek előírása az elosztói engedélyesek részéről jogos". Mert érzik, hogy ez így tulajdonképpen nem jó. Semmilyen más műszaki előírásnál nincs annak jogossága megindokolva. Csak éppen az adott helyzettel nem tudnak mit csinálni, el kéne térni a szabványoktól. Az ellenkezője sem lenne jó, az ellen is van kifogás már 78 óta, mióta elosztótáblán kellett szétválasztani (az, hogy így meg az érintésvédelem van átvezetve a mérőn sorkapcsokon, és akkor meg a szolgáltatóé a felelősség), így aztán 1:1.
(#) Joe_001 válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 21, 2020 /
 
Azok nem párhuzamosan vannak? ?)
Következő: »»   781 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem