Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motorindító kondenzátor
 
Témaindító: jkff, idő: Márc 4, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 6
(#) erbe válasza Hobbizenész hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Először is, cseréld újra a motor kondiját! Valószínűleg kifáradt (elfogyott a kapacitása). Gondolom, mérni nem tudod. A képen sajnos nem látni az értékét.
(#) Hobbizenész válasza sunside hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Köszönöm a gyors választ! Nem hinném hogy zárlatos, mert egyébként jól működik. A tesztelés alatt mit kell értenem? Műszeres bevizsgálás?
(#) Hobbizenész válasza erbe hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Itt egy közelebbi kép, de nekem ez se mond semmit. Sajnos mérni nem tudom.
(#) erbe válasza Hobbizenész hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Ezen se látni az értékét. Nem zárlatos, mert akkor vagy nem indulna, vagy nagyon melegedne a motor. Csökkent a kapacitása, amit megfelelő műszerrel mérni lehet. Motortól függően 25-40 µF között lehet a kapacitása. Ha ennél kisebb, cserélni kell. Keress villanyszerelőt, akitől kérhetsz próbára néhány kondit. Régi centrifugában, mosógépben 10 µF-os kondik vannak. 2 vagy 3 darabbal próbálva meglátod, melyikkel indul erőteljesebben. Üzem közben nem adhat erős morgó hangot, nem melegedhet, mert az már sok. Kevesebb kondival nem morog, nem melegszik, csak gyenge.
(#) Hobbizenész válasza erbe hozzászólására (») Jún 5, 2019 /
 
Köszönöm a tanácsot, holnap keresek a javaslatodnak megfelelő kondit. Hátha szerencsém lesz. További szép estét!
(#) Hobbizenész válasza erbe hozzászólására (») Jún 6, 2019 /
 
Sikerült szereznem egy borzasztóan "viseletesen" kinéző, nagyon régi, tárcsás mosógép motorhoz tartozó kondit. Az értékét nem tudom, mert a festék pont ott volt lekopva ahol az érték állt. Eléggé szkeptikusan kötöttem rá a saját köszörű motoromra, de láss csodát, elindult a motor, és viszi a tárcsát is, és a szalagot is. Se a motor, se a kondi nem melegszik túl. Még egyszer köszönöm a tanácsot, Jó éjszakát kívánok.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Okt 25, 2019 /
 
Üdv!

Van egy Elpumps JPV 1500-ös szivattyúnk, kb 6 éves. A múlt hétig a gyári kondi (25µF/450V) volt benne, de az megadta magát, kipukkadt, elfolyt.
Átmenetileg egy másik kisebb szivattyúból, át lett rakva egy kisebb 14µF/450V kondi, amivel ment, 3-4 napon keresztül többször ki/be lett kapcsolva.
Majd beszereztünk egy újat, ami 31-40µF/330V-os volt...
Nem bírta sokáig. Kb 2 indítás után annak is annyi lett.
Így vissza raktuk a 14µF/450V-osat, ami már a második bekapcsolást sem bírta ki....

Ez a rossz kondik miatt van (nem megfelelő méret ->uF,V ), vagy inkább a motorban keressük a hibát?
(#) VIM válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Üdv! Ha az volt az eredeti kondenzátorra írva, hogy 25µF/450V akkor NE tegyél bele más értékeket még átmenetileg se, mert állandó üzemi kondenzátoros ez a szivattyú és ez határozza meg a segédfázisa üzemét. Ha kevesebb ez az érték az a baj, ha több az is baj, melegedni fognak a tekercsek. Most lehet találgatni, hogy milyen károk keletkeztek a tekercsekben. Tegyél egy próbát a belevaló értékű kondenzátorral és majd meglátod, hogy lett e valami baja a tekercseknek. Ha tudnál áram értékeket mérni az nem volna rossz, mert ellenőrizni tudnád, hogy valóban azok e az értékek amik az adattáblán szerepelnek.
(#) ferci válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Okt 26, 2019 /
 
Ha áramot mérnél és főleg a kondenzátor ágban, először tegyél rövidzárat az ampermérővel paralel és HA megindul a szivattyú, utána vedd csak le. Nehogy a műszeredet tönkrevágja az esetleges nagy áram.
Az a véleményem, hogy ott a segédfázis tekercsnek annyi...
(#) Cinema válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Okt 27, 2019 /
 
Üzemi kondenzátort kell szivattyúhoz alkalmazni, nem indítókondenzátort, a kettő nem egészen ugyanaz.
Lehetőleg azonos kapacitásút és azonos, vagy magasabb feszültséget bíró példányt kell használni.

Üdv!
(#) ferci válasza Cinema hozzászólására (») Okt 27, 2019 /
 
Az egy kis gond, hogy a kérdező csak kondiról és gyári kondiról írt, de azt nem tette hozzá, hogy üzemi vagy indító..
Ez a pongyola megfogalmazás ( kérdés ) átka pl.
Remélhető, hogy üzemi kondikról írt, mert az egyik verzió: 14 µF és a 3-4 nap ( első esetben ) talán ezt jelentené.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Okt 28, 2019 /
 
Üdv!

Köszönöm a hozzászólásokat.
Mellékeltem a bekötést. A bekötés alapján akkor ez nem indító, hanem üzemi stimmel?

Ampere mérésre egy multi-m van, ami max 10A/10sec-re van "hitelesítve". Ez elég vagy a max. 10A kevés lehet? (Induló áramra gondolok)

Update a problémára:
Tévedtem, amikor azt írtam, hogy a 14µF/450V-es kondi a második visszahelyezésre meg adta volna magát. A szivattyú jelenleg ezzel a kondival beindul. Persze nem járatom, csak kipróbáltam.

Ha így nézzük a dolgot:
A gyári kondi, lehet csak elöregedett és ezért adta meg magát, a 330V-os meg csak túl kicsi feszültségű volt és ezért pukkant szét?

Méretezés
Idézet:
„Két ökölszabály létezik, a kondenzátor értékének kiszámításához:
Folyamatos üzemi kondenzátor esetén 5μF 100W-hoz, illetve
Indítókondenzátor esetén 20μF 100W-hoz.”


E "szabály" szerint nem 25, hanem 75µF-os kondenzátort kéne beszerelni?
(#) ferci válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Okt 28, 2019 /
 
A multi.. írtam, hogy először legyen az ampermérővel paralel egy menet közben levehető rövidzár, ezzel kíméled a műszert és ha beindult a szivattyú, ezt leveszed ( egyik végét elég ) és a multi mutatja az áramot - pár sec elég, aztán lekapcsolod az egészet.
Ezt alkalmazhatod a kondenzátor ( segédfázis ) körben és ha gondolod, a betápnál is utána, akkor az egész áramfelvételt is láthatod.

Mindjárt keresek kondis táblát.
Első körben sacc 50 µF elég lenne, de hátha lesz még más javaslat is...a 75-öt sokallom..
1.5 kW-os a motor?

A tekercselés jósága azért még kérdéses!

A biztonsági rendszabályokat remélem, ismered...
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2019
(#) FAZ1 hozzászólása Okt 29, 2019 /
 
Van egy régebbi Philips Whirpool automata mosógép motorom.
Hogyan lehetne azt életre kelteni?
Gyakorlatilag egyáltalán nem rossz, de már mondták itt azt, hogy 12V-tal is elmegy, és nehogy egyből a 220-ra kössem, mivel egyből elszáll - a túl magas fordulattól.
Némi igazság talán lehet benne, mert eredeti helyén, a mosógépben ezt a motort még a saját elektronikája szabályozta - már fordulatszámilag.
(#) ferci válasza FAZ1 hozzászólására (») Okt 29, 2019 /
 
Kösd sorba a forgórészt az állórész tekercsekkel, aztán adjál neki szabályozható dc tápból feszültséget. Ha kíváncsi vagy még, egy soros ampermérő is mehet.
Leterheled a tengelyt egy nagyobb fadarabbal, mégis mi a változás. Ha kevés a tápod, köss sorba 2-3 darabot.
(#) jdani hozzászólása Aug 17, 2020 /
 
Hello. Egy víz szivattyú motorjában 6uf kondi van, ezt kellene cserélni. Viszont csak 5uf, vagy 7,5uf van. Melyiket használjam inkább?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Szia!
Ha terhelve biztosan indul az 5 µF-dal, az is elég, de többször is figyelj rá.
A 7.5 µF hosszú távon necces lehet.
(#) jdani hozzászólása Aug 17, 2020 /
 
Bővebben: Link
Ebbe a szivattyúba kellene.
Nemtudom számít e a W.
Figyeljek rá, miért mi baja lehet?
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Ehhez gyárilag csak 6 µF volt? Úgy meg kevesellem...
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Akkor inkább 7,5?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Inkább...

Előző kérdésedre: ha erőlködne, jobban melegszik.... vagy leáll...
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2020
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2020 /
 
Kösz az infót
(#) karpatierno hozzászólása Nov 9, 2020 /
 
Kedves hozzáértő Fórumtársak! Segítséget szeretnék kérni, nagyon kedvelt
ősrégi turbócsiszolóm kondenzátora használat közben szétrobbant. Próbáltam rákeesni a neten,
de nem találok ilyet. Tud esetleg valaki abban segíteni, honnan tudnám beszerezni,
illetve esetleg mivel lehetne helyettesíteni? A válaszokat előre is köszönöm.
(#) granpa válasza karpatierno hozzászólására (») Nov 9, 2020 / 2
 
Ez egy "mezei" zavarszűrő, akármelyik villanyos, elektroboltban kapsz. Enélkül is működik, csak környéken szidni fognak a TV, PC, mobiltelefon használók.
(#) HJOE hozzászólása Dec 20, 2020 /
 
Sziasztok.

A videón látható hiba motorindító kondenzátor hibája lehet?

Köszi.

https://www.youtube.com/watch?v=m7krrABZu_s
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2020
(#) uniman válasza HJOE hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Ilyen "sok" infó alapján...?
De abban a mosógépben biztos, hogy nincs olyan kondi! Tehát, "hibás" sem lehet...
(#) karpatierno válasza granpa hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Köszönöm a válaszodat, Granpa! Ezek a zavarszűrők, amire azt hittem, kondenzátor szét szoktak robbanni idővel, vagy az, hogy szétrobbant valami nagyobb bajt is sejtethet?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) granpa válasza karpatierno hozzászólására (») Jan 5, 2021 / 1
 
Kondenzátor az, csak nem befolyásolja a motor működését. (és fordítva) Ha kap egy komoly feszültséglökést, szét bír menni. Vagy csak elöregedett és nem bírta már.
(#) karpatierno válasza granpa hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Aha,... Tehát elvileg 3 vezetékkel megkerülhető, nem teszem tönkre, ha megkerülöm, ugye? Néhány percig szoktam csak használni 3 hónapban egyszer, talán ezt még a szomszédok is kibírnák, faluban lakom, nincsen sok szomszéd..
(#) granpa válasza karpatierno hozzászólására (») Jan 6, 2021 / 1
 
Természetesen. 2 vezeték, mert a testelés a zavarszűrőnek volt. Illetve csak a gép földelésére kell kötni a hálózati földet (ha van).Javítottam már néhány (tucat) porszívót, de mind kettős szigetelésű volt; a hálózati dugója is csak két pólusú, nem földelt.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2021
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem