Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mosógépmotor bekötése
 
Témaindító: Dióda, idő: Szept 30, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   21 / 22
(#) erbe válasza szalkagyuri hozzászólására (») Nov 21, 2020 / 1
 
Ennek a motornak nem 1000 a fordulata, inkább 10000 körül.
Morzsolóra a forgótárcsás mosógép motorját szokták rakni. Szereltem már én is néhányat másoknak. Ahhoz nem kell szabályzó, 130W 1450 fordulatú. Csak áttétel kell és kapcsoló.
(#) Moderátor hozzászólása szalkagyuri hozzászólására (») Nov 23, 2020
 
Attól, hogy mobil eszközről írod a hozzászólást, még egy picit figyelhetnél a helyesírásra! (Írásjelek, nagybetűk...)
(#) tibec válasza aramis hozzászólására (») Dec 7, 2020 /
 
Szia! Nem tudom, megoldódott-e a kérdés? Ha még nem, akkor hátha tudok segíteni! Azt nem tudom, mit jelent, hogy annyira felpörög? Lehet, hogy nem pörög "túl" a megengedett fordulaton, csak azért visít, mert a szénkefék nem fekszenek fel teljes felületen! Ez akkor fordul elő legtöbbször, amikor kefe csere történik, és nem megfelelő a kefe törésszöge! Ez idővel csendesedik, de inkább az a megoldás, hogy a megfelelő felfekvést kell kialakítani, csiszolással. Mert tönkre teheti a kommutátor szeleteket, és okozhat hibás működést! Esetleg kicsi a kefenyomás, viszont, akkor erősen szikrázik, és nem igazán visító hangot ad, hanem inkább erősen sercegő, ami talán egy kicsit a hegesztéshez hasonló hang! Ezt viszont azonnal javítani kell, mert ez már önmagában égeti a szeleteket! Amikor a kefe végképp nem érintkezik, vagy csak éppen, éppen, akkor pedig nem is fog működni egyáltalán, esetleg a mosást még csinálja, az említett jelenség kíséretében, de a centrit már nem viszi! A következő lehetséges ok, hogy a tengely végén lévő un.: tachogenerátor nem működik megfelelően! Mozog, törött, esetleg szakadt, ezért nem ad megfelelő jelet, illetve nem ad le akkora feszültséget, amennyit kellene, ezért nincs megfelelő szabályzás! Más gond is lehet, de először ezeket kell ellenőrizni.
(#) VoltsAnimations hozzászólása Dec 28, 2020 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, hogy hogyan kell bekötni a képeken látható mosógép motorját.
Gondolom, hogy tengely végén egy fordulatszám érzékelő van, ennek pirosak a kivezetései, de ezzel egyenlőre nem szeretnék foglalkozni. A kékkel bekarikázott kábelek csatlakoznak a két szénkefére. A motor típusa is látszik a képeken.
Köszönöm a segítséget előre is!
(#) ferci válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Dec 28, 2020 /
 
Szia!
Túl sok verzió nincs.. az alsó két kábelt kösd össze ( a forgórészt így sorbakötöd az állórésszel ), aztán a piros alattiakra rákötöd a 230-at.
Első bekapcsoláskor pedig tegyél az egésszel sorban egy nagyobb hősugárzó félét vagy hasonló fogyasztót, akkor nem érhet meglepetés sem és nem pörgeted túl a motort.
Játszadozni 24 volt is elég neki, hogy lásd, forog és nem fog elszállni.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2020
(#) VoltsAnimations válasza ferci hozzászólására (») Dec 28, 2020 /
 
Köszönöm szépen a gyors választ. Holnap ki fogom próbálni és jelentkezek az eredménnyel.
(#) ferci válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Dec 28, 2020 /
 
Forgásirányváltás: kösd össze a zöldeket és a barnák a betáp.
Terhelés nélkül ne indítsd el.
(#) baumi67 hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
Sziasztok!
Ismerős valakinek ez a motor? Hány W lehet? Mit tud?
Szeretném (ha lehet forgásirány váltással) használni, indító kondival.
(Tippem szerin 150W körüli, 110/220V egy fázisú)
U1-V1 5 Ohm
U2-V2 5 Ohm
Z1-W1 36 Ohm
Z2-W2 40 Ohm
V1-U2 és Z1-W2 van lemezzel átkötve.
U1-V2 a fő tekercs és Z2-W1 a segéd? Mekkora kondival kellene próbálkozni? 10mikro?
Köszönöm.
(#) erbe válasza baumi67 hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Ez a motor nem kondis indítású. A fázistolást a segédfázis ellenállása hozza létre és relé indítja. Mert így kimértél mindent, már semmi másra nincs szükség, csak az indítórelére.
Sokat olvashattál és látom, megértetted, mi hogyan működik benne.
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Nekem van.
(#) zsoca85 hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Sziasztok! Kérlek segítsetek a képen szereplő motor bekötésében mert meghaladja a képességeimet. A mellékelt bekötési rajzzal sajnos nem indul és annyira nem értek hozzá, hogy kisérletezzek.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2022
(#) Josi777 válasza zsoca85 hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Az a bekötési rajz rossz. A mosó motornál 2 egyforma tekercs van, amiknek a közös pontja az U1. Ezért mindegy, hogy a 230V-ot az U1-V1 vagy az U1-W2 kapcsokra kötöd, a forgásirányban lesz különbség. A kondenzátort pedig a V1-W2-re kötöd. A centrifugánál más a helyzet, ott a főfázis az U2-V2, míg a segédfázis az U2-W2. Így annak a bekötése úgy alakul, hogy a kondenzátort, hasonlóan az előzőhöz, a V2-W2 csatlakozókra, míg a 230V-or az U2-V2 csatlakozókra kötöd. Ha így nem működik, akkor rossz a motor.
(#) ferci válasza zsoca85 hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Először mérd meg a mosó üzem tekercseit: a motor cimkéje szerint ez a W1-V1-U1, waschen és ha megvan mindkét tekercs, akkor próbálkozz.
Nehogy a centrifuga oldallal kezdjél.
(#) Josi777 válasza ferci hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Idézet:
„Nehogy a centrifuga oldallal kezdjél.”

Mert különben mi lesz?
(#) ferci válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Csak a lényegest írom le neked: ha eltalálja a jó bekötést és ha nincs jól lerögzítve a motor ( mert csak "kísérletez" ), a durva indulástól felborulhat, stb. a motor.
Egy lágyabb indulás ( mosó üzem ) bőven elég a kezdéshez.
Az egyéb verziók a "nem indul" kategóriában vannak.
Az F-1-es pilóták is gokarttal kezdenek.
(#) zsoca85 hozzászólása Aug 13, 2022 /
 
Na végül kiderült, hogy a korábbi kapcsolással megy a motor csak rossz volt a kábel. (Szégyen, nem szégyen, a múltkor nem mértem ki, jónak gondoltam)

Megmértem a tekercseket és két egyformát találtam és egy nagyobbat a mosó körben. Lemertem az áramfelvételt is, 1,4A- t eszik ahogy az adattábla is írja. Ugyanakkor fura, hogy 5perc üresjárat után nekem túl meleg volt a motor. A mosógépben azért nem 5 percet megy és még terhelve is van. Korábban olvastam itt a fórumon, hogy nem mindegy a forgásirány, most majd megpróbálom fordítva ha kihűlt, hátha kevésbé melegszik.

Amúgy biztos az 1-es és 2-es kör összekötözgethető? Ez nem két külön tekercs kör?
(#) ferci válasza zsoca85 hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Amikor valaki szétborítja a berendezést, de a biztosítékot nem nézi meg.
"...két egyformát találtam és egy nagyobbat a mosó körben..." - talán a "nagyobb" a két sorbakötött tekercs vége? Középre a 0, végek között a kondi és a forgásirány attól függ, melyik végre kapcsolod a fázist.
Mivel nem kefés motor, mindegy a forgásirány.
A "2"-es kör a centrifuga, azt ne kösd össze a mosóval.
(#) Josi777 válasza zsoca85 hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Nincs 1-es meg 2-es kör. 2 pólusú és 16 pólusú tekercselés van (mosó és centrifuga)! És már leírtam a bekötését.
Idézet:
„Megmértem a tekercseket és két egyformát találtam és egy nagyobbat a mosó körben.”

Csak 2 tekercs van, amiknek az egyik kivezetésük közös, tehát 3 tekercset nem mérhettél. A nagyobb ellenállás a 2 tekercs együttes ellenállása lehet.
(#) Josi777 válasza ferci hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
A 2-2 tekercs közös pontja az U1 és az U2, azok pedig a jobb szélén vannak a csatlakozónak, nem pedig a közepén.
(#) ferci válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 14, 2022 1 /
 
Ha figyelmesen olvastál volna, én tekercsközépről írtam ( villamosan ), nem pedig csatlakozó szélről vagy középről, U vagy V akárhányról.
Téma zár részemről.
(#) zsoca85 válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
79ohm w1 v1 kozott
61ohm v1 u1 kozott
61ohm u1 w1 kozott

Az zavar, hogy nagyon melegszik. Lehet az üresjarat a gond? Tényleg 5 perc után bem állja a kezem a készülékház oldalát.
(#) nagy hoho hozzászólása Dec 6, 2022 /
 
Egy kúpos hasítógéphez használnám ezt a motort:
Napok óta keresem a bekötését eredménytelenül.
Nem kefés motor, semmilyen adattábla nincs rajta.
Öt vezetékes sok van de hatot nem találtam.
Addig jutottam, hogy mivel a kék és fekete elmenő vezetékek vastagabbak a többinél ezek lesznek a fázis és a nulla. A fekete vastag össze van kötve a fehérrel ez lesz a kondi egyik kivezetése. Nekem a gyors fordulat kellene.
(#) uniman válasza nagy hoho hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
170W-os motor tuti kevés lesz ehhez...vagy nem ? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2022
(#) VIM válasza nagy hoho hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Szia! Ezt a dolgot felejtsd el ezzel a motorral. Ez egy mosógép motor ami szakaszos üzemre készült és rendkívül gyenge, cca. 450-550 watt lehet maximum, nem több inkább ettől kevesebb ebben a kivitelben. Rönkhasítónak lassú fordulatú és legalább 1.5kW teljesítmény körül kellene gondolkodni. Különben valahogy úgy van a bekötése, hogy jobbra-balra van a lassú (mosó) és a gyors (centri) fordulat és ehhez a kondenzátor cca. 16µF az "alsó sorban" szitén jobbra ill. balra de mindig csak az egyik lehet üzemben. Bővebben: Link
(#) uniman válasza uniman hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Egy rajz is van (Beko)...

Motor.jpg
    
(#) nagy hoho válasza VIM hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Te még nem láttál Orosz kúpos hasítókat, kb 300 mm átmérőjű lendkerék, mosógép motor, bordás szíj hajtás. Sokkal gyorsabb fordulat, és gyorsabb hasogatás mint a lassú a gépekkel.
Egyébként ebben a motorban két ventilátor is van.
Meg néztem ez tényleg karcsú motor a 160 Watt teljesítményével.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2022
(#) Potyerr hozzászólása Jan 8, 2023 /
 
Sziasztok! Egy kis felvilágosítást szeretnék kérni a következő mosógép motorról. Nem látok rajta se szénkefét, se tekercselést a forgórészen ( hacsaknem vak vagyok ), viszont 17500at pörög. 4 kivezetés van a motoron, 2-2 párban, ~10 ohm körüli ellenállásal mindkettő. Bárhogy kötöm, max a forgásirány változik, a furdulat pedig villámgyorsan beáll, és nem akar túlpörögni se terheletlenül, és fixen 7 amper vesz fel mindíg
Szóval akkor ez most egy 1,5 kw-os aszinkron ami 17000-ret forog vagy mi Tudtommal az nem lehetséges, illetve kérdésem még azon kívül, hogyan működik, hogy miként lehet esetleg több üzemmódra(?) kötni. Köszönöm előre is!
(#) vargaf válasza Potyerr hozzászólására (») Jan 8, 2023 / 1
 
A címkén ott van, hogy 195 V és 310 Hz-es a motor, foroghat 17000-et.
(#) uniman válasza vargaf hozzászólására (») Jan 8, 2023 / 1
 
Tegyük hozzá, hogy 3 fázison...ahogy az Ariston/Indesit mosógép service manuáléjában le van írva.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2023
(#) erbe válasza Potyerr hozzászólására (») Jan 8, 2023 / 1
 
Még egy kicsit szórakozol vele és nem lesz több gondod. Nagyon hamar le fog égni, mivel nem arra a frekvenciára és feszültségre készült, mint amivel üzemelteted. 50 Hz-en 230 V-ról sokkal nagyobb áramot vesz fel, mint a gyári méretezés szerinti 190 V 310 Hz-ről.
Hasonlóan, mintha 110 V-os motort 230-ra kötnél.
Következő: »»   21 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem