Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   800 / 958
(#) sany válasza hegman hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Ilyennel még nem találkoztam. Nagyon érdekes.
Igaz ahol áram van, ott hőhatás is.
(#) ötfelezős válasza Sorkapocs hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
ÁVK-val védett felhasználói vezetékhálózatról táplált melléképületekre is kötelezővé teszi a földelés létesítését
Ez hol van leírva a 447-ben?
(#) freddyke hozzászólása Jan 28, 2021 /
 
Kicsit off, de mégis villanyszereléshez kötődik a leginkább a kérdésem. Egy, kb. 4 méter hosszú falszakaszon, a mennyezet alatt durván 25cm-el valószínűleg végig béléscső megy (benne vezetékekkel), középtájon van egy kötődoboz. Polctartó síneket szeretnék tenni pont oda, ahol a villamos vezetékek futnak. Alulról-felülről 10-10cm-el tudnám a 6.5cm mély furatokkal kikerülni a béléscső (kötődobozban látható szintből) feltételezett helyét a falban. 41 éve kiépített rendszernél a béléscsövezés elvileg csak vízszintesen és függőlegesen futhat vagy több méter hosszú falszakaszon nem érdemes ebben bízni? Vezetékkeresőbe befektetni vagy kölcsönözni egy munka miatt nem érné meg. Tudok nagyobb távolságot is tartani a vezetéktől, csak nem lenne esztétikus megoldás.
(#) Bakman válasza freddyke hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Mérések/konkrét feltárás nélkül csak akkor lehet biztosat mondani, ha megvagy a furatokkal.

41 éve is dolgoztak olyanok, akik ott spóróltak a csőhajlítással ahol csak lehet vagy éppen nagy ívben pottyantottak a minőségre.
(#) Atis57 válasza freddyke hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Szia!

A megoldás;
A kérdéses szakaszt kiváltod ,csatornával szerelve .
B megoldás ; feljebb rakod az új csöveket,új vezetékkel-- MBCu kábelt raksz fel stb..

A plafon alatti részt nem volt szokásos vizmértékkel végignézni.Az mehet akárhogyan is.
De egy 41 éve kiépitett vezetékezést most kellene harmadszorra cserélni.
Ezért én a teljes helységet átvezetékelném, új szerelvényeket raknék be.
(#) Ge Lee válasza freddyke hozzászólására (») Jan 28, 2021 /
 
Ott van a topikjában a vezetékkereső mindenestől, kapcsolási és nyákrajzzal ha jól emlékszem, 2 postaköltség árából meg tudod építeni, és bármikor később is jól jön ha netán kell. Nem pont erre találták ki, de nekem sikerült vele megtalálnom a vasbeton és téglasorok közé fűzött acélhuzal dzsungelben is a kábelt. Afelől ne legyenek illúzióid hogy a falban egyenesen megy a vezeték, nálam 45 fokban ment át a födém vakolatában az egyik falról a másikra, de a falban sem sikerült annak idején a fugába egyenesen betenni.
(#) freddyke hozzászólása Jan 28, 2021 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat. Sokat fúrtam már ebben a házban, igaz nem kimondottan vezetékek mentén. Úgy emlékszem a gégecsövet egyszer megtalálta a fúró, belül a vezeték megúszta. Vagy óvatosan fúrok és kockáztatok vagy sajnos nem úszom meg a vezetékkeresőt.
(#) mraulajos hozzászólása Jan 29, 2021 /
 
Hali!
A képen látható leválasztó trafót szeretném beépíteni. (230/230) Mindegy hogy melyik bemenet/kimenet?
(#) CIROKL válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Általában a belső tekercs a primer .
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Az nem 230/230, hanem 220/220. De szerintem simán van benne annyi tartalék, hogy nem gond.
Szerintem a primer és a szekunder a betervezett veszteségek miatt nem egyfoma menetszámú, tehát egyik tekercset megtáplálva ugyanonnan, más feszültséget fog adni mint a másik felállásban.
De ha pont forditva kötöd be, akkor meg nem lesz üresjárásban túlzottan nagy feszültség, ami előnyös is lehet idősebb készülékeknél.
Ha én csináltam volna, akkor az alsó lenne a primer.
(#) mraulajos válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
A külső tekercsen nagyobb ellenállást mérek.
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Ha menetszám egyforma lenne, akkor is nagyobbat mérnél, mert hosszabb a huzal a geometria miatt.
Szerintem inkább helyezd feszültség alá, és üresjárat feszültséget mérjél.
De két egybehangzó választ kaptál, hogy az alsó lehet a primer, tőlem meg az, hogy forditva is lehet értelme bekötni...
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) Joe_001 válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Szia!
A tekercselők a primert tekerik fel először, utána a többit. CIROKL is megírta. (Asszem a hatásfok miatt.)
Ettől még a tekercseket váltogatva is jól működik. Például az inverterek trafóin a primer a 12, 24, 48 Voltos tekercs, tehát a vastag van belül. Ettől függetlenül a 24 Voltosból nagyon jó pákatrafó lett belőle a "kattogós" Wellerhez!
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) Joe_001 válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Ugyanannál a menetszámnál hosszabb a vezeték, Gafly is írta!
(#) mraulajos válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
A bemeő hálózati fesz. közel 235V. A kimenő, üresjáratban, közel 250V.
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
És forditva mennyi?
(#) proba válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Tekercs cserével miben változik? Lehet úgy jobb lesz.
(#) mraulajos válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Az előző adatok, a belső tekercs a bemenő fesz. Ha a külső tekercsre adom a bemenetet, akkor a belsőn 180V ot mérek.
(#) CIROKL válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Ez üres járati ,be kellene terhelni minimálisan ,oszt úgy mérni.
(#) Gafly válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Akkor a belső a primer, és meg kell békélned a meglehetősen magas üresjárási feszültséggel.
Nem gondoltam volna, hogy tényleg ekkora tartalékkal tekercselték annó...
(#) mraulajos válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Majd, - ki próbálom egy 100W os izzóval, ha ki birja, hogy akkor milyen fesz. jön ki belőle. Mindenkinek köszönöm a segítséget!
(#) elektrorudi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Szerintem nem tekercselték tartalékkal. Ha leterhelik a névleges 630VA-el, akkor éppen akkora lesz a szekunder feszültség, mint a primer. (1-2 Volt pontossággal).
(#) Gafly válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Matek akkor sem jön ki teljesen:
- 235 -> 250
- 235 -> 180
De az igaz, hogy szokás ráhagyni pár százalékot a tekercsek ellenállására, hogy névlegesen tudja amit kell...
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) Joe_001 válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Szia!
Azért számolj utána a teljesítménynek. Ökölszabály vasmag cm2 kb. 10 VA
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) elektrorudi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Természetesen nem a 230 -> 180-ra gondoltam.
Szerintem a hálózati feszültség tűrését is figyelembe vették (ami nem tudom mennyi volt a szabvány szerint, amikor gyártották a transzformátort). Tehát arra méretezték, hogy a hálózati feszültség megengedett alsó értékén is közelében legyen a kimenő feszültség a névleges 220V-nak. A névlegesnél nagyobb hálózati feszültség akkor is csak a nagyfeszültségű trafó közelében volt jellemző, mint ahogy most is.
(#) vision61 válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Szia!

Amint azt CIROKL írta, a belső a primer tekercs. Elég sokat használtunk, alakítottunk át, bőven van benne tartalék, nem okoz gondot, az időközben megnövekedett hálózati feszültség.
(#) granpa válasza Joe_001 hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Ezt a marhaságot kéretik elfelejteni. Annak a 630 VA-es biztonsági trafónak a vasából, lazán kivehető ~1 kW. Ezek jelentősen túl vannak méretezve. (alacsony gerjesztés)
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) vision61 válasza granpa hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Így igaz. Ezeket folyamatos üzemre gyártották, ráadásul egy zárt szekrényben működtek, vagy működnek a mai napig.
(#) erbe válasza Joe_001 hozzászólására (») Jan 30, 2021 / 1
 
Ilyen "Ökölszabály" legfeljebb a szorítóban működik. De szorítunk neked, ha trafót méretezel.
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2021 /
 
Akkor a kulcs mégiscsak a terhelve mérés lesz. Lehet nem csak leválasztó transzformátor.....
Következő: »»   800 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem