Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   79 / 83
(#) Skori válasza DannyTorrence hozzászólására (») Ápr 13, 2020 /
 
Még két szimulációs eredmény:
(#) DannyTorrence hozzászólása Ápr 13, 2020 /
 
Köszönöm a tippet, maradtam a sokkal jobb eredményt adó 1000/200-as elkónál és egy 330K ellenállásnál kisütőnek. Így nagyjából 10 mp alatt alszik el, teljesen megfelel.
Ami meglepő, hogy a 100 db LED hűtéséhez egy méretes processzorhűtő kellett, de még az is langyosabb. A 300 LED-es változathoz talán már ventillátor is kellhet?

Nem építeném meg a FET-es változatot, de hozzáadnék még 200 db LED-et a meglévő kapcsoláshoz.
Alapból 1N5407-es diódákat használok egyenirányításhoz, az 3A. A C1 helyére 4 db 1µF 250VAC fóliakondit tennék párhuzamosan, működhet?
(#) mnyugger hozzászólása Okt 19, 2020 /
 
230V-os LED-es fénycső.
Ha bekapcsolom iszonyúan zavarja az URH rádiót is. Gyakorlatilag, csak a zúgás hallható a rádióban. Mi a megoldás?
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2020
(#) nedudgi válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Vissza kell vinni.
(#) Bakman válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Esetleg külső, irányított antenna.
(#) mnyugger válasza Bakman hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Nem itthon használom, hanem a garázsban. Az viszont egy panel alatt van. Nem szeretnék a lakókkal összeütközni e miatt.
(#) Bakman válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Garázsban is működhet, nálam a pincében is van egy, fényévekkel jobb, mint a rádió sajátja. Ha nem oldható meg, akkor jön nedudgi javaslata.
(#) mnyugger válasza Bakman hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
nem járható út
(#) Gafly válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Saját tapasztalat, nem tudom hasznos-e neked.
LED reflektor, nagyon sistergett tőle a rádió.
Kaptam TAttila fórumtárstól pár bontott zavarszűrő "ferrit" gyűrűt.
Áthurkoltam rajta a (3 eres) vezetéket (amennyit sikerült), és csoda történt:
Utána a sistegés hangszine megváltozott.
(#) mnyugger válasza Gafly hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Ezt megpróbálom, bár szkeptikus vagyok. Van pár gyűrűm.
Meg van zavarszűrő átvezető kondenzátorom is.
(#) mikrodigit válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 19, 2020 /
 
Nekem lakásban (konyhában) van egy Inesa LED-es fénycső több éve, de semmilyen zavart nem okoz, a gyenge URH adók is jönnek a rádión. Hagyományos 36W-os fénycső helyére került, annyi módosítással, hogy a fojtó ki van iktatva, így a cső egyik vége közvetlenül a 230V-ot kapja meg (egy biztosítékon keresztül, ami a gyújtó helyén van).
(#) KU202M válasza mikrodigit hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Tapasztalatom szerint a kínai "márkás" fénycsöveknek az áramgenerátora sugározza a rádiófrekvenciás zajokat. Ezen sajnos a hálózati zavarszűrő nem segít. Lehet, hogy a bennük lévő LED-csík meg antenna gyanánt működik, még rosszabbá téve a helyzetet...
(#) mikrodigit válasza KU202M hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Jelen esetben én azzal próbálkoznék, hogy a fénycső 230V-os lábaira tennék egy zavarszűrőt (vagyis tulajdonképpen három kondit: a két vezeték közé, ill. a vezetékek-test közé). Feltételezve, hogy egy fém armatúráról van szó és pl. nem valami deszkadarabra van szerelve a fénycső. Ha ez sem elég, mert a LED-sík sugároz, akkor az egészet be lehetne burkolni valami letestelt fém hálóval árnyékolásként, csak akkor meg a fény nagy része elvész.
(#) fenyvesi hozzászólása Jan 26, 2021 /
 
Kínai 20W-os LED lámpa erősen zavarja az URH vételt. Feltételezem, hogy a táp produkálja a jelenséget.
Adjatok tanácsot, hogy milyen szűrő kellene bele, nem értek az RF-hez.
Mellékelem a spektrum analizátor fotókat 10k és 100M között ki- és bekapcsolt állapotban.
Köszönöm.
(#) pittti válasza fenyvesi hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Hello!

Ha ez egy normál 230-as lámpa (nem tettél fel róla fotót), akkor a kapcsoló rosszul van bekötve. Ugyanis a szabvány szerint a kapcsolónak a fázist kell megszakítani, ergo - kikapcsolt állapotban a lámpa semmiképpen nem zavarhat!

Bekapcsolva már más a helyzet, nem szűrő kellene bele hanem egy normálisan tervezett tápáramkör. Mivel jól látható, hogy a felharmonikusok is jelentős nagyságot képviselnek, ezért egy szűrővel ezt nehéz lenne megoldani, talán nem is lehet.

Ez az olcsó kínai lámpák velejárója - vegyél inkább egy márkásabbat (pl. Osram).
(#) hthomas válasza pittti hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Hacsak nem glimmlámpa van a kapcsolóban
(#) fenyvesi válasza pittti hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Valami félreértés van. Kikapcsolt állapotban nincs URH vételi zavar.
(#) kendre256 válasza fenyvesi hozzászólására (») Jan 26, 2021 /
 
Ezeket a képeket milyen spektrum analizátorral készítetted?
Csak azért, mert amit 0,1MHz és 1 MHz között mutat, olyan spektrum nincs. A többi tartományban mutatott értékek hihetőek is lehetnek. Viszont pont az alsó tartományban kellene látni valami lényeges változást a ki- és bekapcsolt állapot között, ami nem látszik. Lehet az is a baj, hogy nem megfelelő az "antenna" az alsó frekvenciák detektálására. Néhány száz kHz-es frekvenciák detektálására vagy nagy méretű antenna, vagy sok menetű tekercs kellene. Egy kapcsolóüzemű táp spektruma 50-100 kHz-es alapfrekvenciából és ezek csökkenő amplitúdójú felharmonikusaiból kellene álljon. Jó minőségű spektrum analizátorral látható, hogy egy "kellően szűretlen" táp még 2-300 MHz-es frekvenciákon is tud zavarni...
El lehetne játszani azzal, hogy a táp frekvenciáját eltolni egy kicsit, de az ilyen széles sávú zavar esetén (meg több rádióadás esetén) akkor meg másik adót zavarna.
A zavar több úton is előállhat. A vezetett zavart lehetne valamelyest szűrni, a sugárzottat leginkább földeléssel lehet megszüntetni. Leásod egy méterrel a föld alá, kellően becsomagolva, hogy mint veszélyes elektronikai hulladék ne szennyezze a talajt A viccet félretéve, másikat kell venni, vagy olyan helyen használni, ahol nem tud mit zavarni.
(#) fenyvesi válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Köszönöm a választ.

TinySA volt a spectrum analyzer, én is a 100k körüli 2.-3. felharmonikus zavarokat vártam, de ahhoz kicsi az antenna (kihúzva 25 cm teleszkóp). A táp nem árnyékolt, nem földelhető, csak a LEDek hordozó lemeze.

Utálok kidobni valamit, de hát ez lesz a sorsa.
Még egyszer köszönöm mindenkinek.
(#) kameleon2 válasza fenyvesi hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Tápkimenetre ferrit sokat segít. Illetve, minden a panelre be és kilépő vezetékre. Ez a leghatékonyabb megoldás - ha már van zaj. Nyilván jobb lenne olyan panel, ami eleve kevesebb zajt termel.
(#) pittti válasza fenyvesi hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Garázsban, kamrában, pincében azért még használható - ott nincs mit zavarjon.
Nekem a lakásban csak Phillips és Osram van - nincs is ilyen gondom...
(#) Bakman válasza pittti hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Kivéve ha van a közelben rádió. Volt ilyenhez szerencsém, semmi nem segített csak a csere. A ferritgyűrűket körberöhögte, a vasburkolat általában nem opció. Iszonyat, mit tud művelni egy ilyen, vezetett és sugárzott zavarok tekintetében.
(#) pittti válasza Bakman hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
De legalább olcsó.
Viszont egyet nem értek - mivel ugye ez villamos berendezésnek minősül, ezért forgalomba hozatal előtt be kell(ene) vizsgáltatni. Mit szól ehhez például a fogyasztóvédelem?

(egy gyerekjátékot visszavonatnak, ha nem megfelelő minőségű rajta a festék!)
(#) vargham válasza pittti hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Nem, nem kell bevizsgáltatni. A gyártónak (forgalmazónak) kell nyilatkozatot tennie a megfelelőségről.
Előzetes vizsgálati kötelezettség csak bizonyos termékeken van, mint például kazánok, orvostcehnikai vagy éppen autóipari eszközök.
A törvény szerint tehát csak ott van előzetes vizsgálat, ahol nagyobb esély van sérülést vagy halált okozni.
(#) proli007 válasza vargham hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Hello! Én ezt nem így értelmezem..
"A villamos és elektronikus eszközök gyártói az iparágak széles tartományában – az autóipartól és vasúttól a A villamos és elektronikus eszközök gyártói az iparágak széles tartományában – az autóipartól és vasúttól a háztartási és szabadidős árukig, az orvosi és laboratóriumi berendezésekig biztosítani akarják, hogy termékeik biztonságosan és hatásosan működjenek. Az elektromágneses zavar és érzékenység, amely csupán bosszantó egy összefüggésben, de életveszélyes lehet egy másikban. Ennek megelőzésére a villamos és elektronikus eszközöknek meg kell felelniük az elektromágneses összeférhetőségi (EMC) iránymutatásoknak és viselniük kell a CE jelölést. Bárki, aki ilyen terméket az európai piacra akar hozni, annak meg kell felelnie az EMC irányelvnek 2014/30/EU."
TÜV
(#) vargham válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Így van, meg kell felelnie. Sehol nem állítottam, hogy nem kell.
CE megfelelőségi nyilatkozatot kell tenni. Háztartási és szabadidős áruknál ennyi elég, nem kell előzetes vizsgálat.
(#) kameleon2 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Ha 230V-os akkor még az LVD-nek is meg kell felelni - 0,4kV-os környezet, Low Voltage Directory. Én gyanítom, hogy ott is lehetne találni pár dolgot, nem csak az EMC-nél. De van erre is megoldása a kínainak. CE jelölés - képek lejjebb jobb oldalon.
(#) fenyvesi válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Én indítottam ezt a "táp zavarszűrés" kört. A tanácstalan tanácsokból azt szűrtem le, hogy jobb, ha itthon rendelek CE tanúsítványú tápot. A vilagitas.hu-n rendeltem. Tegnap megjött, de ugyanazt az URH zavart produkálja, mint a Kínából jött kínai. Gyártó ELMARK (www.elmarkholding .EU !) A cimkén a CE jel látható, de nem tudom megállapítani, hogy valódi CE, vagy a speciális kínai CE. Mindenesetre itthon vettem.

Végül az egyenáramú kimenet közé tett 10pF kondival a zavar nem hallható.
(#) kameleon2 válasza fenyvesi hozzászólására (») Feb 3, 2021 / 1
 
Amúgy gyártóként mondom: CE jelölés négyféleképpen kerülhet a termékre:

1.) Rászitázzák és pont - mindenféle felelősség nélkül (ez nyilván büntetendő).
2.) Öntanúsítással - a gyártó képviselője személyes felelősséggle nyilatkozza némi papírhalom kíséretében, hogy a vonatkozó szabványoknak megfelel a készülék - persze ez is hagy kivetnivalót sok esetben - tudnék mesélni orvosi tápról, amire lefagyott volna a pészméker...
3.) Ahogy a kínaiak is sokszor megoldják - CE de ez a Chinese Export módosított logója - erről linkeltem a wikipediás oldalt.
4.) Harmadik feles tanúsítóintézet bevizsgálja, hogy valóban megfelel-e a vonatkozó szabványoknak - sőt, maguk a vizsgálati módszerek is szabványokba vannak foglalva, azaz nem akárhogy és akármivel történhet a vizsgálat. Ha megfelel, arról van jegyzőkönyv és a vonatkozó szabványok felsorolása, reprodukálható. A CE jelölésnek még a mérete is szabályozva van, mekkorának kell lennie és kötöttek az arányai is. Mi a 4. utat választottuk.
Az 1. nem kerül semmibe. A 4. nálunk eddig ~3MFt-ba volt TÜV nélkül(+ 800E-1MFt) és azzal a kitétellel, ha változik a szabvány - újra kell mérni mindent.
(#) vargham válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Így van. Valami ilyesmit írtam én is korábban.
1. Illegális.
3. Semmi köze az európai szabványokhoz. Európában nem lehet ilyet forgalomba hozni.
2. Ez vonatkozik a termékek zömére. Ahogy én is írtam, nem kötelező az előzetes bemérés és engedélyezés. Attól még a szabványt be kellene tartani. Amit a gyártó a dokumentációjával igazol.
4. Konzumer termékeknél önkéntes alapon történik. Ezen kívül, a kötelező eseteket felsorolja a törvény. Egészségügyi termékek egy köre, járműipar, stb.
Következő: »»   79 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem