Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   131 / 146
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Szia!
Méréskor tegyél a bemenetére anti RIAA áramkört és ezen keresztül mérd.
DC feszültségek eltérése csövek szórása miatt van, cserélgesd, válogasd a csöveket.
JFET D kivezetésén is mérd meg a feszültséget, szintén fontos adat.
(#) tunerman válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
1. Az E88CC triódáit meg kellene számozni - V1, V2, V3
2. A mért feszültségértékeket a triódák kivezetéseihez kellene beírní
3. Amennyiben az áramkör DC munkapontjai már rendben lesznek, akkor lehet a bemenetre jelet adni
4. Egyszerű módon elöször 1 kHz-es szinuszjellel is meg lehet mérni egy RIAA korrektor erősítését
5. Az említett anti RIAA korrekciós mérést - a jól működő áramkörön - ellenőrzés céljából kell majd elvégezni
TJ.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2021
(#) tunerman hozzászólása Jan 27, 2021 /
 
ARC PH-3 eredeti kapcsolási rajza, munkaponti feszültségértékekkel.
TJ.
(#) scooby_ válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Szia!
Fetek D lábain 12-14V körüli értéket kell mérni. Mivel nem az ARC vagy, ne várd a pontos munkaponti értéket, csak megközelítőt. A bal felső trióda rácsfeszültségének 49V körül kell lennie. Szintén megközelítőt várj. Úgy látom ez meg is van.
A Riaa korrektor karakterisztikájából adódóan a mély tartományban drasztikusat erősít. Igen, a 24Vpp ami a képen is látszik, lehetséges érték. Az 8,4Veff-nek felel meg.
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2021
(#) Fecó2 hozzászólása Jan 27, 2021 /
 
Sziasztok!
Nagyon köszönöm az eddigi segítséget mindenkinek.
Ott járok, hogy újra leellenőriztem az összes ellenállás értéket a két oldalon, szinte teljesen szimmetrikus.
Ami furcsa:
Megmértem külön külön az oldalak kimenetét szkóppal. 1KHz 5mV bemeneten.
A jobb oldalt maradt a 24,6Vpp RMS: 8,4V
A bal oldalt pedig tök normális értékeket mértem a kimeneten: 3,2Vpp RMS: 800mV
A FET D lábán 10,4V-ot mérek az S lábon 240mV-ot.
A csöveket egy épített és jól működő PASSIVE RIAA-ból vettem ki próbából.
Kicsit bosszant a dolog főleg, hogy nem értek hozzá. Na majd holnap tovább méricskélek.
Köszönöm a segítséget még egyszer.
üdv.
(#) lpcollector válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Idézet:
„A csöveket egy épített és jól működő PASSIVE RIAA-ból vettem ki próbából.”

Ott azért más kapcsolásban működnek. Ez nekem sem sikerült, anno. Vannak E88CC-k amiket a Passive RIAA-ban válogattam, és ott működnek jól és vannak amiket a PH3-ban szelektáltam, és ott muzsikálnak jobban. Sajnos olyan is akadt néhány, ami egyikben sem szerepelt valami fényesen. Ne 3 db csőben gondolkozz...
(#) Fecó2 válasza lpcollector hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Oké!
Köszönöm, akkor be kell szereznem egy jó párat.
Kár,hogy aranyáron mérik őket.
(#) lpcollector válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 27, 2021 /
 
Idézet:
„Csatolom a rajzott.”

Ezt a megoldást a kényszer szülte. Kis méretben nem találtam olyan trafót, amin elfért volna két 250-270 V-os szekunder, plussz a fűtések. Így is alig tudtam mindent belegyömöszölni a dobozba. Bővebben: Link
A korrektebb megoldás a tisztán csöves egyenirányítás lett volna...
(#) Fecó2 hozzászólása Jan 28, 2021 /
 
Sziasztok, megint én!
Az ARC RIAA PH3 kapcsán.
Azt is a cső okozhatja, hogyha mindkét csatornára egyszerre 5mV-os 20 Hz induló jelet adok a kimeneten Vpp: 24,2V van. Elkezdem emelni frekit és az egyik oldalon az amplitúdó szépen csökken 200Hz-nél már a Vpp: 2,8V, míg a másik oldalon marad a 24,2V.
A V2 cső anódján ami 50 KOhm-on kapja meg a 210 voltot, 10 voltos különbség van (1-6 láb).

Köszönöm a hozzászólásokat.
(#) kistee válasza Fecó2 hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 2
 
Amit írsz, annak alapján úgy tűnik, hogy az egyik oldalon működik a RIAA korrekció, a másikon nem (ott lineáris az átvitel). A 20Hz és a 200Hz között kb 20 dB a szintkülönbség.

Az a csatorna, ahol 200 Hz-en leesik a szint 2,8V-ra, az a jó. A másikban ellenőrizném a visszacsatoló hálózatot, nincs-e elkötve valami, vagy nincs-e szakadás, rossz (esetleg elmaradt) forrasztás, stb.
(#) Fecó2 hozzászólása Jan 29, 2021 / 4
 
Sziasztok!!

Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget, A RENDSZER MEGSZÓLALT!!
A hiba forrása valóban a visszacsatoló körben a 8360pF kondi egyik lábának a forrasztása volt!!!!!
Látszólag minden oké volt rendesen megszívatott!!
Nagyon köszönöm kisteenek, hogy rávilágított a problémára.
Gyerekek most is szól és kur..a jóóóó!
Üdv, és jó zenehallgatást.
(#) Fecó2 hozzászólása Feb 7, 2021 /
 
Sziasztok!
Örülök, hogy csak én vagyok ilyen szerencsétlen vagy hozzá nem értő, de van egy újabb problémám.
Mégpedig, hogy a megépített ARC PH3 RIAA kimenetén szépen ott lapul az 50 Hz körüli jel.
Konkrétabban: -- A RIAA bemenetén nincsen jel.
-- Emelem a kimeneti hangerőt (Tettem bele egy ALPS potit) és szépen búg az erősítőn
keresztül mint a nyavaja. Nem az erősítő hibája!
-- Előzőleg épített PASSÍV RIAA (az is E88CC-vel) tápjával kipróbálva sem jó.
-- Viszont a Passív RIAA nem búg!!
-- Próbáltam más hálózati csatlakozóba is. Az sem jött össze.
A hálózati föld nincs bekötve, a GND egy 3,3NF kondival le van kötve a készülék házára.
Valakinek volt hasonló problémája,és mit tett az probléma elhárítása érdekében??
A válaszokat előre is köszönöm.
üdv.

50Hz.jpg
    
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Szia!
Látni kéne a dobozolását, vezetékek bekötését!
(#) Fecó2 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Remélem nagyjából kivehető mi hova van kötve?
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Ha jól látom, RCA csatiknál csináltál egy közös földpontot, nagy hiba, ha így van! Bemeneti RCA csatlakozók a nyák bemeneti GND re kötendő.
Kimeneti meg a kimenetek melletti földpontokhoz, ahová a tápfeszültség testpontja is csatlakozik.
, doboz háza is ide köthető , 10R 100n kondi párhuzamosításával.
Kimenetén lévő potit el kéne hagyni, nincs rá szükség, rontja a kimeneti impedanciát!
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2021

PH3B.jpg
    
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Ami fontos még, ha árnyékolt kábellel vezeted a kimenet bekötését az RCA k hoz, árnyékolást csak a nyákoldalon kösd be és kell egy GND jelvezeték mellé, ami az RCA csatik földpontját adja (lásd kép szerint)...
(#) Fecó2 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Köszönöm válaszod.
A leírtak alapján módosítom a bekötést és reménykedek.
üdv.
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Ha jól huzalozod, nem lesz, nem lehet brumm.
Több példányban elkészítettem, nincs sem 50, sem 100Hz zaj a kimenetén.
Anti RIAA val érdemes lenne még mérned, jól megmutatja az átvitelét.
Négyszöges, 50Hz és 10kHz mérés sokat elárulna a beállításáról.
Csatolásban láthatod, ha az 50Hz tetőeséses, vagy a 10kHz túllövéses, nem ok a korrekciós lánc, munkapont beállítás.
(#) nandika76 válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Szia!
Az Alps poti jól van bekötve? Én pont most jártam úgy, hogy a csúszkára kötöttem a forrást. Pont ugyan ezt a jelenséget produkálta.
(#) Fecó2 válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 7, 2021 / 1
 
Szia!
A RIAA kimenete és az RCA csatik közé van bekötve.
A poti egyik széle a GND
A másik vége a RIAA OUT
A csuszkán meg az RCA van bekötve
Ez így nem jó?
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 8, 2021 / 1
 
Poti használata ront a korrektor minőségén, mivel a kimenetre csatlakoztatott IC kábel kapacitásával szűrőt képez, ami a potméter állásától függően változó vágást fog okozni!
Kimeneti impedanciát is jelentősen növeli. Ha mindenképpen kell az állítható kimeneti szint, akkor a poti után illesztőfokozat (buffer) szükséges.
(#) Fecó2 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 8, 2021 /
 
Azért raktam bele potit, mert a korrektornak nagyon nagy az erősítése és a végerősítőnek a potiját alig tudom feltekerni, és nagyon hangos.
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 8, 2021 / 2
 
Sejtettem , de nem jó megoldás.
10kHz négyszöggel megmérve jól láthatnád a poti különböző állásában a hatását, főleg akkor ha hosszabb IC kábellel csatlakozol a kimenetére.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2021
(#) Moszkvai válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 8, 2021 /
 
Ha jól látom, akkor az árnyékolás duplán van bekötve. A jobb és bal oldalé is be van kötve, a nyákon és onnan megy a kimenetekre.. Ha csak az egyik oldalt kötöd az erősítőre akkor is búg? Nekem úgy szokott jó lenni, hogy a kimenetnél összekötöm a RCA két Földjét és egy egyeres vezetékkel kötöm a nyákra.
(#) Fecó2 válasza Moszkvai hozzászólására (») Feb 8, 2021 /
 
Köszi a választ!
Igen búg ez minden hogy.
Most átkábelezem az egészet, kihagyom a potit ahogy CHZ javasolta és meglátom mi lesz.
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Poti kihagyása búgást nem oldja meg. GND pontok huzalozását is rendbe kell tenni.
(#) Fecó2 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Az egészet átkábelezem ahogyan írtad.
Az nagy probléma, hogy aluház és nem vas?
Hallgatózáskor nem volt rajta az alja és a teteje, ez nem befolyásolhatta a problémát?
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Alu doboz is ok, nekem réz, az sem árnyékol mágneses zavarok ellen.
Hiányzó lemezek okozhatnak bugást, főleg ha a közelben van zavarforrás.
Amikor dobozfedél nélkül mértem szkóppal, asztali lámpa felkapcsolása is mérhető volt a kimeneti zajszintben (mV tartományban.
(#) CHZ válasza Fecó2 hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Szerintem a fűtések és a tápfeszültség huzalozását fóliás oldalon jobb lenne vezetned, GND fólia felett rögzítve. Ahogy képen láthatod.
(#) Fecó2 válasza CHZ hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Köszönöm , így lesz!
Ügy látom, hogy te a jel kimenetet is ott vitted, 2 eres árnyékolt kábellel?
A 210 Voltot is?
Következő: »»   131 / 146
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem