Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromágnes
 
Témaindító: alex.25, idő: Jan 21, 2007
Lapozás: OK   18 / 19
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Márc 25, 2020 /
 
Akkor meg a kosz...
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
Sziasztok!

Hengeres szolenoidot szeretnék építeni, 12V-ról üzemeltetve.
Ott viszont elakadtam, hogy a vas mag miből készüljön?
Hol kapható megfelelő alapanyag, és milyen összetételű legyen?

A kutatásaim során találtam egy NILO Alloy 42 nevű ötvözetet, Nikkel-Vas nagyrészt, a permeabilitása iszonyat jó, aztán megtudtam az árát a 6mm-es rúdnak, 380 EUR/kg...
Hobbi projekt lévén nincs ilyen keret rá, így mi a legjobb ár/érték arányú helyettesítő?

Köszi
(#) kaqkk válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Mire szeretnéd használni ?
(#) ferci válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Szia!

Célszerű lenne megadnod azt is, hogy a 12 volt az DC vagy AC.
DC-nél lágyvas legyen, ha gyors, AC-nél pedig lemezelt. Itt a tartás (?) ideje se mindegy.
A hobbi project biztos nem nagy darabszám - sokféle bontott készülékben vannak többféle átmérőjű tengelyek, hátha találsz megfelelőt ( ha DC ).
(#) Gafly válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Permeabilitás szerintem egy solenoidnál kevésbé fontos.
Igazán lágyvas kellene neked szerintem, az sokkal olcsóbb is.
Csak ugye nem mindegy, hogy vas vagy acél. Gyanitom, hogy a permeabilitás mértékénél sokkal nagyobb probléma lehet a megmaradó mágnesesség (koercitiv erő), azaz meghúzatod a solenoidot, és utána hiába kapcsolod ki, úgy marad...
(#) ferci válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
A remanencia ellen úgy védekeznek ( például dc relékné) l, hogy az érintkező felületre vékony foszforbronz lemezkét applikálnak, így könnyebben szétpattanak - plusz még lehet alkalmazni a rugós előfeszítést is.
Nem ártana, ha feltennél valami "szakrajzot " is, mert semmi nem mindegy, vázolva a közelebbi célodat is.
Így csak a levegőbe beszélgetünk..
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Ápr 17, 2021 / 2
 
Ferci mesternek az esetek jelentős részében igaza van, például most is.
Ha tudnánk hogy pontosan mihez és miféle solenoid kellene, és mekkora darabszámban, akkor előbbre lennénk...
Csak úgy kimentem a "lomos"-ba, benyúltam a soleoidok közé. Ha egy kell, és ez jó, akkor hurrá.
Persze nem tudhatjuk, hogy a világ melyik részére kellene eljuttatni az "ajándékot", ha egyáltalán megfelel...
Én meg sok energiát nem ölök ajándékozásba olyanoknak, akik még azt sem árulják el, hogy hová kérik az ajándékot.

solenoid.JPG
    
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Biztos reed relét akar készíteni. Annál fontos az érintkező anyagának a µ -je. Két okból. A hőtágulási tényezője egyezzen meg az üvegével, és kicsi legyen a remanenciája, hogy ne tapadjon le.
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
A nagyobb kép érdekében
Sajnos a bontás nem nagyon játszik, amit szeretnék építeni, ott 15 szolenoidot kellene működtetni.

Az alapvető elképzelés az, hogy szolenoidokat használnék arra, hogy pici fém kalapácsokat mozgassanak meg, és behangolt réz/acél csöveken játszanak, mint egy csőharang.
Hasonlóra gondolok mint a régi órákban a zenélő mechanika, csak szolenoidokkal megvalósítva.

Mivel nem egy darabos tételről van szó, szeretném magam építeni a szolenoidot, csak miből legyen a mag, és hol kapható ideális

12V, DC-ről szeretném üzemeltetni.

A leghosszabb cső is kb 30 cm, szóval nem kellenek kilós kalapácsok
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021

1.jpg
    
(#) granpa válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
A méretéről valamit lehetne tudni? Ferrit hangolómagokra készíthetsz tekercset, azoknak nincs remanenciája.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) pucuka válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
A legegyszerűbb, ha veszel 15 db 12 V -os relét, és lebontod a kontaktus tömböt róla. A relé kontaktusait működtető kalapács mozgató részének átalakításával megoldhatod a réz rúdjaid, csöveid, harangjaid ütögetését.
Például ilyesmivel:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
A szolenoidok méretezésénél valami hasonlót szeretnék elérni, csak inkább építeni szeretném, mint megvenni.

Mini DC3V-12V Electromagnet Solenoid Valve Suction Type Push Pull F...r lock


Pontos méreteim nincsenek, a szolenoid megvalósításán és erején múlik majd, hogy hogyan tudom felhasználni a kalapácsok mozgatására.
(#) pucuka válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
A mágneskörök méretezése nehéz kenyér, ha most kezdenél neki tanulni, sokára leszel kész vele. Aztán az anyagbeszerzés is elég körülményes. Szép dolog, ha magad szeretnéd, de gyorsabban, és főleg olcsóbban jössz ki, ha megveszed.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
Mi értelme építeni valamit, ha mindent megveszek készen
(#) ferci válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Ha mindent építeni akarsz, először is csináljál egy kis ( lassú ) motoros tekercselőt, mert kézzel sokáig tartana annyi tekercset megtekerni. Számolni nem nagyon kell/muszáj első esetben, csak menet-menet mellé és "tele".
Tekintettel a rövid impulzusokra, 0.15-0.2 mm átmérőjű zománchuzalban gondolkozz.
Paralel pedig meg kell oldanod a cséve körüli és belüli mechanika elkészítését.
Aztán tudsz csak tesztelni, hogyan passzol a kalapácshoz.
Vegyél egy szolenoidot és koppintsd le.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) pucuka válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Azért nem mindegy, hogy hol kezded el az építést. Egy erősítőhöz is kész alkatrészeket veszel, és nem tranzisztor gyártással fogod kezdeni. Akár kezdhetnéd a réz (réz tekercselő huzal), és a vas (mágnes alapanyag) bányászatánál is, mert azt is magad szeretnéd elkészíteni. Ismered egy lágyvas anyag mágneses tulajdonságait? Vagy honnan kezdődik az, amit magad szeretnél elkészíteni? Azért a saját képességeidet is figyelembe kell venni. Pl. anyagismeret, hogyan számolod ki az általad készítendő elektromágnes erejét? Én nagyjából ismerem, mert tanultam (tanították), mégsem vállalkoznék rá, hogy elkészítsem.
Ha készen veszel egy alkatrészt, pl egy céljaidnak megfelelő elektromágnest, és azt beépíted a magad által elképzelt szerkezetbe, attól még Te építed.
Éppen elég problémád lesz, hogy megfelelően ütögesse a harangokat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 17, 2021 /
 
Természetesen nem arra céloztam, hogy elmegyek kibányászni vasércet.
Még az egész csak körvonalazódik a fejemben, hogyan működne a dolog, egyelőre alapanyag ötleteket keresek, mit honnan tudok beszerezni (a bontás nem játszik a replikálhatóság miatt).

Esetleg ez alkalmas lehet magnak?
https://www.conrad.hu/hu/ferritrud-tru-components-1565952.html#desc...anchor
(#) Bakman válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Nagyon nem. A magnak olyan simának kell lennie, hogy a legyek korcsolyázni tudjanak rajta. A mag és a csévetest közé illik hüvelyt tenni, különben egy kis kopás után mehet a kukába a csévetest. A magnak, a hüvelynek és a testnek a lehető legpontosabban kell illeszkadniük egymásba. Ha a mag lötyög a hüvelyben, a mágneses erő félrehúzza a magot és az vagy nem vagy alig-alig mozdul.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Láttál már szovjet bim-bam csengőt belülről?
(#) Bakman válasza granpa hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Láttam, sőt, sok flippert is javítottam annó. Egy "jó az úgy" dolgot ne keverjünk össze egy készülő hangszerrel.
(#) Peter65 válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Szerintem érdemes Granpa javaslatát végig gondolnod. Az ilyen harangok akkor szólnak szépen, ha csak megütjük, úgy mint a bim-bam csengőben, vagy mint a zongora kalapács mechanizmusa megüti a húrokat.
Még egy ötlet; ilyenek az orgonában használatos elektromágnesek.
(#) pucuka válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Ferrit rúd, az biztos nem. A mag többnyire lágyvas rúd, amit az elektromágnes magába húz. Ahogy Bakman kolléga is írja, a tekercs közepébe egy cső formájú siklócsapágyat kell készíteni, hogy a lágyvas rúg könnyedén, de precízen megvezetve tudjon mozogni, ami egy rugóval van visszahúzva a kiindulási helyzetbe. (ahogy a linkelt képen is látszik)
Már csak ez a mozzanat is komoly mechanikai munka. A legkisebb probléma az elektromágnes tekercsének elkészítése. Azt adabszurdum ferci javaslatával egyetértve próbálkozással is el lehet készíteni. Még mindíg javaslom egy már kész elektromágnes alkatrészként való beépítését, még így is eleget dolgozhatsz a mechanikai konstrukción.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 17, 2021 /
 
Az egyszerű ütőműre utaltam. Az "illesztetlenség" lehet jobb.
(#) EricTheRed hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Csináltam látványtervet mit szeretnék elérni.
Bővebben: Link
(#) Gafly válasza EricTheRed hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Tehát akkor lenne egy "bazinagy solenoid", ami "odaver" a teljes "sornak egyszerre".
Szerintem kifejezetten Ódenka mester szakterülete, ha szabad reklámoznom a kollégát.
(#) mex válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Idézet:
„"odaver" a teljes "sornak egyszerre".”


Ha a disszonáns hangzás a cél, akkor kiváló megoldás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2021
(#) Gafly válasza mex hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Idézet:
„Ha a disszonáns hangzás a cél, akkor kiváló megoldás.”

Az meg egyéni izlés kérdése.

Hú de régen is volt.
(#) pont hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Sziasztok! A fiam szerzett egy mágnesasztalt. Üzembe kellene helyezni. Az előző tulaj szerint 24v-ról megy, de akkor 100 mA-t vesz fel, úgyhogy az biztos nem igaz. Több leágazásos trafóval és sima graetz híddal felmentem 220 v-ig, és akkor olyan 1 A körül vesz fel nagyjából az ereje is elfogadhatónak tűnik. Kérdésem, hogy ismeri-e valaki ezt a típust (1948-as) használhatjuk-e így. Nem tudom akkoriban voltak-e már pufferkondik, felpufferelhető-e a feszültség? A bevezető vezetékek legalább 1,5 mm2, 240 Ohm-ot mérek.
(#) Gafly válasza pont hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Oldalán, az adatlapról mit sikerült leolvasni?
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Szerintem csak egy kalapácsot rajzolt meg. Korábban írta szolenoidok számát (ahány cső).
Következő: »»   18 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem