Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   49 / 51
(#) erbe válasza jimitek hozzászólására (») Márc 7, 2020 1 /
 
A rajzon 330 Ohm-os (3k) ellenállásnak semmi köze a kimenő feszültség értékéhez. Az a teljesítménytranzisztor lezáró ellenállása. A kimenő feszültséget az LM317.. referencia feszültsége határozza meg. Ha az ADJ pontot leviszed testre, az a minimum, amit az IC produkálni tud. Amelyik 1,8 V-ot, az kilóg a gyártó által megadott szórásból, ami adatlap szerint 1,2-1,3 V.
A BD246 elég nagy bázisáramot igényel, mert egyszerű tranzisztor. A BDX34 darlington, ezért a lezáró ellenállása is lehet magasabb, akár 10 kOhm is. Úgy tudom, belül is vannak integrált bázis-emitter ellenállásai. Mérj rá! Lehet, hogy nem is kell oda a 330 Ohm-10 kOhm.
Miért nem csökkentheted az 1k-s ellenállást? Arra a helyre (R1) 240 Ohm szerepel sok példarajzon.
BDX34 belső rajz
Ezen az adatlapon pl. szerepelnek a belső ellenállások, de értéket nem írnak.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2020
(#) kadarist válasza jimitek hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Szia! Ha tranzisztor nélkül építed meg, akkor hogy alakul a minimális feszültség?
(#) jimitek hozzászólása Márc 8, 2020 /
 
erbe:
Azért nem csökkenthetem az 1k ellenállást, mert csak így tudom a 10k+1k vagyis két sorba kötött potméterrel a megfelelő tartományban tartani a feszt.
Ha csökkenteném az 1k-t akkor a szabályozó potit is arányosan csökkentenem kéne, de mivel 1k alatti érték nem létezik tudtommal, így nem működne elfogadhatóan.
PL: 1k+100R-t nem tudom megvalósítani.

kadarist:
Tranzisztor nélkül ugyan úgy 1,8V a minimum a HEstore-os darabbal.
330R-el és anélkül is.
(#) sany válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Esetleg 240Ω -os ellenállás nem próbáltad még ki?
(#) jimitek válasza sany hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
De.
Úgy lemegy 1,2v-ig viszont mint írtam, csak akkor nem tudom a megfelelő tartományban szabályozni.
Már ha az R1-re gondolsz, az 1k-ra.
Ha a 330R-t csökkentem, túlterheltté válik az lm317.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020
(#) sany válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Az R1-re gondoltam. Esetleg a potméter cseréjét próbáltad már?
(#) jimitek válasza sany hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Nem látom értelmét.
Tökéletesen működik.
(#) sany válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Csak egy ötlet volt.
Az az érdekes, hogy a neten fellelhető tranzitsoros teljesítménynövelés és sönt ellenállás alkalmazásával, több oldalon is azt írják, hogy 1,5V alá nem nagyon megy a feszültség, ezt több kapcsolási rajzon is látható. Esetleg egy kicsit méregess az áramkörben, hogy milyen paraméterek változnak a két különböző helyről vásárolt típus alkalmazásával.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020
(#) proli007 válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Hello! Az LM317 belső működésnél feltétel, hogy a kimenetén legalább 5mA terhelés legyen. Ezért szokás az ADJ és OUT láb közé 240Ohm-ot tenni. (Mert a referencia miatt, ott az áram állandó értékű is.) Ezt nem igazán lehet megkerülni, mert a belső áramköröknek villany kell.
Másik kritérium, hogy erre az áramra a tranyó bázis-emitter feszültsége ekkor ne érje még el a 600mV értéket. Mert különben kinyit a tranyó és az LM nem tud lejjebb szabályozni. Egyébként a tranyón bétászor nagyobb áram folyik át, mint a stabin.

Hogy Te mire hivatkozol, arra én nem tudok jótállni, mint ahogy az adatlap sem.
(#) erbe válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
100 Ohm-tól 10 k-ig elég nagy választék van a fiókomban. Gondolom, másnál is.
10 W-os méretben 50 Ohm-os is van, 25 Ohm-os meg 25 W-os. De ezek huzalpotik. Aztán van néhány robusztusabb, pl. 97 Ohm, 4 A...

Egyébként nem szokás egyetlen stabilizátorra ilyen nagy átfogást bízni. 22 V bemenet, 1,2 V kimenet esetén a tranzisztor elég komolyan fűthet. Legalább egy fokozatot átkapcsolhatnál azon a trafón.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020
(#) Pözsó 44 hozzászólása Aug 16, 2020 /
 
LM 317 HVT stab IC-nek nem találtam negatív szabályzós változatát.Ha építek két szabályzós áramkört, sorba lehetne-e kötni,így létrehozva egy kettős tápegységet.
(#) Hp41C válasza Pözsó 44 hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Pedig létezett LM137HV, LM337HV. A National (ma Texas Instruments) és a Linear Tecgnology is gyártotta.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2020
(#) Massawa válasza Pözsó 44 hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
(#) proli007 válasza Pözsó 44 hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Hello! Utolsó mondatodra, egy egyszerű nem a válasz.
(#) Pözsó 44 válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 16, 2020 /
 
Köszönöm.
(#) arion123hu hozzászólása Feb 14, 2021 /
 
Sziasztok,

Az alábbi kapcsolási rajzot találtam, ami egy LM317-re épül:

A kérdésem az lenne, ha a leírásban szereplő 25V/1A-es specifikációt szeretném egy kicsit kitágítani pl 25V/1,5A-ra, akkor az általam zölddel bekarikázott alkatrészek cseréjén kívül kell-e valamit módosítanom?

- 1N4007 cseréje pl BY550-800 5A-re
- 1000µF/50V kondenzátor cseréje 3300µF/50V-ra
- LM317 cseréje LT1083CP-re
- 0,47/5W cseréje 0,33/5W-ra
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2021
(#) niedziela válasza arion123hu hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Elég lesz ige.
Ha az építés a fő iránya akkor egy jó szórakozás lesz.

Ha nem az építés a fő cél, akkor sok értelme nincs vele foglalkozni mert jobb DC-DC konverterek vannak a piacon 400-500Ft -ért készen.
(#) proli007 válasza arion123hu hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Hello! Alapvetően igen! Ahogy nézem ez egy kit. De ha a Tied még sem az lenne, szólok, hogy hiba van a rajzban. Az IC 4-es lábának a "GND-re" avagy a puffer negatív pontjára kell hogy csatlakozzon.
(#) erbe válasza arion123hu hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Hova kell egy analóg stabilizátorba, aminek az első puffere 50 V-os, 1N4007 vagy BY550-800? Egyik 1000, a másik 800 V-os.
(#) Inhouse hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Ez a megoldás talán még nem volt itt, mindig lesznek LM317-re próbálkozások, hogy mindent is tudjon. Ettől függetlenül ez nem tűnik rossznak...vagy csak nekem?
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2021
(#) niedziela hozzászólása Ápr 18, 2021 /
 
Szerintem ezek a megoldásokat már lehet nyugdíjazni.
Ha egy áramkörnek konkrét feszültség kell, akkor LM3x vagy 78x, de változtatható tápnak 400-500Ft -ért árulnak dc-dc konvertereket áramkorlát, kijelző, minden is.
(#) Inhouse válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Valamiért még életben van az LM317 (117, 337...). Porosodik nekem is belőle pár a fiókban, sajnálja az ember kidobni.
(#) niedziela válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Nem is szabad kidobni, nagyon jó kis eszköz, én is használom rendszeresen.
(#) proli007 válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Hello! A kapcsolás eredetije a TEXAS honlapon megtalálható volt. De a belinkelt honlap nem tér ki arra, hogy a -5V feszültségnek stabilizáltnak kell lenni, mert annak paramétere rongálja az LM stabilitását. (A szűréséből látható, hogy voltak vele gondjai, mert az -5V szűretlensége is "meglátszik" a kimeneti feszültségben.) Amúgy láttam mér szellemesebb megoldást is a -1,2V előállítására.
Egyébként pedig a poti/osztó értéke sincs hozzá állítva a kimeneti feszültség tartományhoz, met így kb 0..24V lenne az, persze ha a bementi tápot nem 18V-ban adta volna meg.
(#) bbatka válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
"Note that because the -5V rail is used as a reference, it should be regulated using an LM7905 or similar."

Azt írja, hogy a -5V referencia, szabályozottnak kell lennie, mint például egy LM7905 vagy hasonló.
(#) proli007 válasza bbatka hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Akkor én addig nem jutottam el. Sokszor elakadok a részletekben..
(#) Inhouse válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2021 /
 
Talán a TL071 +-18V maximális tápfeszültsége miatt?
A negatív táp lehetne a Pioneer féle megoldás, a graetz váltópontjáról.
A TL071 kapcsolását gondolom elrontaná egy zeneres megforgás 18V-ra + tápon?
Már megint mennyi ha...
Egyébként tök olcsó IC és alapból tud 1,5A-t, külső tranzisztorral (25A) meg 5A-t...
(#) Kovidivi válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 18, 2021 / 1
 
Éppen ma dobozoltam be egy kínai DC-DC konvertert, kijelzővel, 50V 12A 1kW adatokkal, 6eFt-ba került postával együtt, 12A-rel tesztelve (5V mellett) a borda maximum langyos lett, semmi sem melegszik különösebben. Ilyenkor mindig elgondolkodok, hogy merre tart a világ, mi lesz 20 év múlva?
Bővebben: WZ5020L Ebay keresés.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2021
(#) proli007 válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 18, 2021 / 1
 
A +-18V táp az 36V maximális tápfeszültséget jelent, tehát az miatt nem kell aggódni. De azért van +- ként megadva a táp, mert a TL alapvetően kettőstáppal működik, vagy is a kimenete nem tudja elérni a tápokat, csak maradékkal. De a táp lehetne akár pld. +30V és -6V. Akkor sem lépnéd túl a dolgot. (Persze nem illik a maximumot soha megközelíteni, ez csak példa volt.)
Viszont a GND-hez képest a +5V az épp a tűréshatáron van. Mert az OPA kimenti tartományának illeszkedni kell a táp szükségletéhez. Pozitív oldalon az LM tartaléka kb 3V elégséges az IC számára. De ahhoz hogy az áramkorlát nullára tudja lehúzni a kimentet, kell a negatív tápfesz.
Mert ha az OUT nulla, ahhoz az ADJ lábnak -1,2V-ra kell kerülni. Ehhez hozzá jön a D1 nyitófeszültsége, az kb 0,7V, majd a Led nyitófeszültége, amimanapság kb 2.2V. Tehát az OPA kimentének ezek összegére -4,1V-ra kell lemenni. A maradék a -5V-ig már csak 0,9V ami vagy neccesen, vagy egyáltalán nem elegendő. Tehát jobb lenne inkább a 2V tartalékot képezni, ami pld. egy 6.8V-os zénerrel teljesíthető. Viszont a zéner stabilitása az ADJ negatív előfeszítésre már nem megfelelő. Oda jobb lenne vagy egy LM337, vagy egy TL431. Az már kellő stabilitást adna, hogy nem rongálja az LM317 tulajdonságát. AZ OPA tápja nem kényes, annak tetemes tápoldali elnyomása van.
Vagy is lehetne az említett egyenirányítás, OPA-nak zénerrel a stabilizálás, és onnan az LM337 vagy a TL431.
(#) Inhouse válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /
 
Köszi, végülis jogos, hogy ha mehet 36V-ról, akkor mindegy, hogy szimmetrikus tápnál eltolódik az egyik irányba...
Akkor simán mehetne mondjuk +24..28V/-6.8V (zenerrel, Pioneeres táp 1 tekercses trafó megoldással) az OPA-nak, de utána még egy TL491 az ADJ résznek mondjuk -5V-ra? Megtennéd, hogy megrajzolod? Lehetne itt egy komolyabb LM317-es változat...
Következő: »»   49 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem