Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előerősítő
 
Témaindító: Bukall, idő: Feb 22, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   56 / 72
(#) reloop válasza Cinema hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
Szia!
1. Autóba lesz, a műszerfalba gyömöszölve közel eshet a bementi és a kimenő jel. Kerülendő a pozitív visszacsatolást választottam az invertáló kapcsolást, ahol a beépítési mód legrosszabb esetben sávszűkítést okozhat.
2. A jelforrás telefon, a 2k bementi ellenállás meg se kottyan neki, az alacsony érték a zavarelnyomást szolgálja.
3. A bemeneti aluláteresztő a szűkebb keresztmetszet, itt 7,2 Hz-re esik a vágás töréspontja. A jelforrás és az autós hangrendszer átvitele szempontjából bőven túlméretezett a csatoló kondenzátor.
4. A generátor töltési impulzusait a 100 Ω jobban csillapítja a diódánál, nem feledve, hogy a diódán folyó kondenzátort töltő impulzus feszültséget ejt az erősítőt bekötő testvezetőn, ami hozzáadódik a jelhez.
5. Minél nagyobb értékű ellenállást használunk a visszacsatoló körben, annál érzékenyebb lesz az előerősítő a külső zavarokra. A felhasználási körülmények miatt erre tekintettel kell lenni.
6. A túlméretezett csatolókondenzátor feleslegesen hosszabbítja meg a bekapcsolási tranziens jelenséget.
(#) reloop válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Üdv!
Köszönöm az amatőr építők nevében!
A következetesség megkívánja, hogy belekössek a NYÁK-tervbe
Erősítő áramkörben kerüljük, hogy a jelföld vezetősávján folyjon a tápszűrő kondenzátor töltőárama. A 100 nF-ot a lehető legközelebb helyezzük a műveleti erősítő táplábaihoz.
Az R9 magas értéke miatt a feladat szempontjából így is zavartalanul fog működni az áramkört, de az elv attól még elv marad.
(#) troby válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Köszönöm szépen, hogy megosztottad.
(#) teddysnow hozzászólása Feb 9, 2021 /
 
Én is köszönöm
(#) troby hozzászólása Feb 9, 2021 /
 
Elkészítettem Eagle-ben az előerősítő kapcsolását és nyáktervét, nem mondom, hogy a legjobb de hátha valakinek hasznos így megosztom.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2021
(#) proli007 válasza troby hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Az R9-nél nem jó a 22k..
(#) troby válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Valóban, köszönöm, hogy szóltál!
(#) teddysnow válasza troby hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Nekem lenne még két kérdésem ezzel a kapcsolással kapcsolatban.
#1, Miért van a bemeneten 470k, mikor az erősítő belső ellenállása 2k?
#2, A soros 100 Ohm nem befolyásolja a műverősítő kimenő áramát és ezzel a terhelhetőségét?
(#) Gafly válasza teddysnow hozzászólására (») Feb 10, 2021 / 1
 
#1: Magához a működéshez nem kell, és nem is szól bele. Azt biztositja, hogy a kondenzátorok fix GND egyen potenciálin legyenek. Gondol csak bele, valószinüleg az előző és következő fokozat is kondenzátorral kezdődik/végződik. Igy nem fog "lebegni".
Más alkalmazásokban is szokás használni, elkerülendő a csatlakoztáskor létrejövő hatalmas durranást.
(#) teddysnow válasza Gafly hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Igen, sok helyen láttam, logikus. Köszönöm.
(#) troby hozzászólása Feb 13, 2021 /
 
Elkészítettem a kapcsolást, szerintem szépen szól viszont valami miatt nagy az alapzaj.
A rádió és a panel közé jó minőségű mikrofon kábelt kötöttem. Ha csak az erősítő van rákötve nem jelentkezik alapzaj, a rádió 0-30 között 8 as fokozaton már zavaró az alapzaj
Lehetséges a kapcsolás erősítését növelni, jobb lenne kb egy szintre hozni a CD jelszintjével.
Csatolok egy elrendezési rajzot, hogy hogyan alakítottam ki a rendszert. Esetleg ha a második 12/5V os átalakítót egy 7805 re cserélném hozhatna javulást? Minden szűrő kondezátorral kötöttem párhuzamosan egy egy 100nf-os kondenzátort is.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021

audio.png
    
(#) reloop válasza troby hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Korábban azt említetted, hogy a telefon jelét szeretnéd felerősíteni az AUX bemenet számára.
Ebben az üzemmódban a telefon az akkumulátoráról üzemel és az előerősítő a testet (a 12 V negatívját) az AUX bemenetről kapja. Az előerősítő pozitív tápját a fejegység kapcsolt feszültségkimenetére kötjük, mint például az antenna "+", vagy a REMOTE. A telefon és az előerősítő között jackdugós vezeték létesít kapcsolatot.
Ehhez képest berajzoltál egy bluetooth vevőt. Pontosítsd kérlek, hogy mi is elvárás!
(#) troby válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Valóban, az eredeti elképzelés az volt de közben tovább gondoltam. Ez meg bonyolítja?
(#) reloop válasza troby hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Ez vált be autós használatra. A kimeneti jel szintje elegendően nagy és nem kell 5 V-os átalakító.
A pozitív ágban 33-47 Ω előtétellenállás szükséges, 470-1000 µF szűréssel. A test itt is a fejegység AUX bemenetének jelföldje.
A vezetéknélküli kapcsolat miatt a telefon töltőre köthető a jel zavarása nélkül.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021
(#) troby válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Köszönöm a linket, meg is rendeltem.
(#) Dióda hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Lenne egy érdekes kérdésem/kérésem.
Keverő vonal szintű kimenete szimetrikus jószág. Az erősítő bemenete asszimetrikus.
Mi a legegyszerűbb módja a kókhányolást mellőzve az összekötésnek?
Tudom a dibox trafó ezt megoldja de elektronikusan is megoldható a dolog.
Gondolom egy műveleti erősítő alkalmas lehet erre a feladatra.Vagy esetleg tranzisztoros megoldás sem lenne rossz. Erősíteni nem kell csak átalakítani.
Ki mit ajánlana rá esetleg kinek mi a véleménye és tapasztalata a legjobb és legeygszerűbb megoldásért.
(#) Alkotó válasza Dióda hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ebbe az irányba könnyű a dolog. A szimmetrikus kimenetek bármelyike, és a GND pont teljes értékű aszimmetrikus jelet küld a végfoknak.
(#) Dióda válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Igen én is erre gondoltam illetve láttam példákat rá csak azon filóztam hogy a szimetrikus kimenetre megadott jelszint így csak a fele lessz? Vagy tévedek?
(#) Bubu54 hozzászólása Ápr 14, 2021 /
 
Sziasztok,

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Az oldalon található 100W-os szimetrikus erősítőt megépítettem, ami elsőre indult is. A csatolt előerősítőt építettem hozzá mert egy 2.1-es rendszerhez csinálom. A gondom az ezzel az előerősítővel, hogy olyan mintha a mély hangokat kiszűrné mert az előfok nélkül viszont több a mély hang, viszont nincsen kivezérelve a végfok rendesen. Valaki tud egy hasonló kapcsolást ajánlani ami jó lehet az említett végfokhoz, vagy ennek az előfoknak egy át alakított változatát? A teljes sztori egy 2.1-es rendszert építek ahol adott egy sub láda amiben ugye limitált a hely, a sub szűrő az tökéletes, csak a két front-hoz kell nekem egy előfok. Elsőnek a 320volt.com oldalon található 2.1-es előfokot építettem meg, de annak is a két frontra való előfoka szűri a mélyet, mert nekem a két frontom 3 utas hangfalak.

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv Bubu54
(#) Cinema válasza Bubu54 hozzászólására (») Ápr 14, 2021 /
 
A C1-C2 kondenzátorok értékét növeld meg 10µF-ra!
A P1-P2 potencióméter értéke pedig 10kOhm legyen legfeljebb.

Üdv!
(#) proli007 válasza Bubu54 hozzászólására (») Ápr 14, 2021 /
 
Hello! Valami más gond lehet, vagy nem a rajz alapján készült a dolog. a 47k/1µF -3dB-es pontja 3.4Hz. Kimeneten meg nincs frekvencia függő tag. Tápszűrés meg nem ártana.
Gondolom nem elefánt vagy, hogy infra hangokat is hallanád. (Mondjuk, ha jól tudom, az is a lábán keresztül érzi.)
(#) Bubu54 válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
Helló. Okés rendben estére kipróbalom a dolgot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2021
(#) Bubu54 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2021 /
 
Helló. Minden a rajz szerint készült, kivéve a tápja mert az egy szürt táp lett neki adva.
(#) Bubu54 válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 16, 2021 / 1
 
Helló, szuper lett, meg jött a basszus, köszönöm a segítséget
Üdv Bubu54
(#) troby válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Megjött a készülék cseréltem rajta kábeleket árnyékoltra, így is van egy kevés alapzaj de sokkal jobb mint volt a jelszint is magasabb. Köszönöm!
(#) reloop válasza troby hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
A bluetooth vevő fekete vezetékét szabadon hagytad? Úgy emlékszem akkor kevésbé zajos.
(#) krapulax6 hozzászólása Ápr 21, 2021 /
 
Sziasztok.
Tda7294 kit ele ne5532-es a kepen lathato eloerositos eq-t kotottem probakeppen.
Most meg csak a jobb es a bal csatornat probaltam ki rajta,szolt,mukodott szepen mindketto.
Tapfesz 26-0-26 V AC.
Pozitiv es negativ oldalon is van egy egy 15V -os stabilizator.
Problemam,hogy az egyik csatorna offos lett,se zaj,se bugas csak nema csend.
A stab ic-ken es mindket NE5532 labain megvannak a tapfeszek.
Megcsereltem a foglalatban oket, es a hiba nem ment at a masik csatornara ebbol gondolom,hogy azok jok.
A ket pufferkondik nagyobb feszultsegure csereltem.
Mit kene vizsgalnom?
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Szia! A forrásjelet is cseréld meg, ha még nem tetted volna.
A műveleti erősítőknek az 1 és 7 a kimeneti lábai. Mind a négy ponton kéne jelnek lennie használat közben. Ha valamelyiken nem észlelhető, akkor ott fogjuk a hibát keresni.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Szia,a bemeneti jeleket mar probaltam felcserelni,nem volt valtozas.
(#) Cinema válasza krapulax6 hozzászólására (») Ápr 22, 2021 /
 
Lehet, hogy a TDA7294 Muting-köre, vagy a Stand-By köre a hibás, vagy valamiért lezár, azaz süketíti azt a csatornát.
Ellenőrizni kell az IC adatlapja alapján, hol, mekkora feszültség mit okoz.

Üdv!
Következő: »»   56 / 72
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem