Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2327 / 2484
(#) Ultimate válasza reloop hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Akkor az lesz, mivel meguntam a hibakeresést, és az alkatrészek 90% forintos tétel, hogy megveszem az egész rossz végfok oldali alkatrészt, és kicserélek mindent Majd írok, ha végeztem ,hogy mi lett. Meglepődnék ha utána sem működne.
(#) reloop válasza Ultimate hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
A kondi cserék után letisztítottad a panelt? Úgy emlékszem igen, de nem árt rákérdezzek.
(#) Ultimate válasza reloop hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Lepucoltam, igen. Mivel érdemes pucolni?
(#) reloop válasza Ultimate hozzászólására (») Jún 19, 2021 /
 
Alkohol, denszesz.
(#) Suba53 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Miért akarod sima tranyókkal helyettesíteni? Ha hibás valamelyik, és nem lehet kapni, akkor inkább a nagyobb határfeszültségű TIP142/TIP147 darabokkal helyettesítsd, azokat általában lehet kapni.
(#) airwalker válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Elkezdtem visszafele méricskélni a végfoktól, 60Hz jelet kapcsolva a bemenetre, a bemeneti részen R276-ig megvan a szinusz, ott eltűnik. Valószínű, hogy Q202 húzza testre, amit nem kéne neki.

limiter.JPG
    
(#) Beringer 600 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 20, 2021 /
 
Sajna sok hibás végtranzisztor van benne s így már nem tudom hogy megéri e .
(#) Suba53 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 20, 2021 / 1
 
Aha. Hasonló teljesítményű tranzisztorokkal meg tele a fiókod, és diszkrétekből összerakni a darlingtonokat kijön szinte ingyen. Hát ha ez a szitu, akkor próbáld meg. Nem kizárt, hogy feléled a cucc.
Arra figyelj, hogy a TIP140/145 tranyóknál az UCE-60V, ha diszkrét tranyókból rakod össze, akkor a darlington mindkét tagjának minimum 60V-osnak kell lennie. Nagyobb lehet, az nem gond.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2021
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 21, 2021 / 1
 
Ha megnézed, akkor kiderül hogy kaszkód kapcsolású a végfok. Vélhetően abban az időben nem volt sok alternatíva ekkora teljesítmény elérésére. A Castone és a Beag is csinálta így.
Én kiszedném az összes TIP darlingtont, és ha a fele jó, akkor azokat visszatenném a vezérelt pozícióba. Ezekhez kapcsolódik a kimenet. A tápsínhez kapcsolódó tranzisztorok minden további nélkül kiválthatók akár mosfetekre is mondjuk IRF540/9540-re.
(#) Beringer 600 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 21, 2021 /
 
Köszöntem szèpen.
(#) reloop válasza airwalker hozzászólására (») Jún 21, 2021 /
 
Figyelembe vetted, hogy az R276 ellenállás tranzisztor felőli végén harmincadrészére esik a jel az R277 terhelése miatt?
(#) airwalker válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2021 /
 
Nem, nem figyeltem rá. A végfok panelra megy a P203 csati, ott már torz jelet visz, azért gondoltam, hogy ott talán lehet hiba.
(#) airwalker válasza airwalker hozzászólására (») Jún 21, 2021 /
 
És ami még feltűnt, hogy, bár nem a legjobb szkópom van, de míg be nem kapcsolom az erősítőt, és van bemenő jel, addig szép, íves szinuszt látni, viszont amikor bedugom, a szinuszra kerülnek feszültségtüskék, zavarosabb lesz a jel.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2021
(#) reloop válasza airwalker hozzászólására (») Jún 21, 2021 /
 
Mekkora feszültségű a bemenőjel és mekkora a P203 OUT pontján? Ha passzív a limiter, közel egyformának kéne lenniük.
A zavarjelek nem származhatnak helytelenül megválasztott testpontból, vagy esetleg földhurokból - bele értve a szkópot is?
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 22, 2021 /
 
Köszönöm szèpen,ma ki is próbálom.
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 22, 2021 /
 
Négy pozícióban vannak a Darlingtonok.

Piros: pozitív felső oldali
Sárga: pozitív alsó oldali
Zöld: negatív alsó oldali
Kék: negatív felső oldali

Csak akkor működik, ha az egymással összekapcsolt, piros+sárga, illetve kék+zöld tranzisztorok mindkét tagja bent van, mert ezek elektromosan egy egységet képeznek.

Mosfetekkel a felső oldali Darlingtonok válthatók ki, azaz a pirosak IRF540, a kékek IRF9540 mosfetekkel. Az audió célra kifejlesztett laterális mosfetekben van a gate oxid átütés ellen védő integrált szupresszor dióda, viszont az IRF sorozatú hexfetekben ilyen nincs, ezért nekünk kell egy 8-15V körüli zéner diódával megvédeni.

Elméletileg az alsó oldaliakat is lehetne, de akkor már komolyan bele kellene nyúlni az erősítőbe, és az további megoldandó problémákat hozna előtérbe.
Így is első körben a Darlingtonokhoz közvetlenül kapcsolódó elemeket fel kell térképezni.
A képen egy Robson Turbó van, lehet hogy a tiéd is ez. Ha nem, akkor mindenképpen kellene egy pár jó fotó a nyákról, mert tévedéseket okozhat bármilyen eltérés.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 22, 2021 /
 
Köszönöm szèpen így teljesen èrthető.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Üdv!
Kipróbáltam az általad kèszített rajzot 15v os zènerrel,de nagyon torzított.
Irf540/9540 fetekkel. +-70v-on
(#) tothbela válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Belecsaptál a lecsóba.
Először is tisztázni kell, hogy ugyanaz a panel van a végfokodban, mint amit feltettem képet. Ha igen, akkor multiméterrel a testhez képest meg kell mérni a darlingtonok kollektorán a feszültségeket. Négy féle feszültséget fogsz mérni. Mínusz 70, mínusz 35, plusz 35, és plusz 70V. +/-20% eltérés lehet, mivel nem tudom a pontos értéket, de arányaiban ilyesmit kell kapj.
Azok a tranzisztorok amelyeken 70, vagy mínusz 70V mérhető, azok helyére mehet fet.
De kezdjük az elején.
Az erősítőben van két végfok, végfokonként 10+10 darlington. Ezeket ki kellene mérni, hogy jók-e. De ne multiméterrel, hanem például 12V-ról, legalább 1A áram mellett. Emitter a mínuszra, kollektor és a plusz táp közé egy izzólámpa. 12V/5W, vagy 10W szofita izzót használhatsz gyors tesztelésre. A bázist 1kOhmal kötheted a plusz tápra. Ez NPN tranzisztorra vonatkozik, PNP-nél értelemszerűen fordított polaritással.
Nyilván ki kell forrasztani az összes tranzisztort a méréshez.
(#) Beringer 600 válasza tothbela hozzászólására (») Jún 23, 2021 /
 
Ugyanaz a modul ami a kèpen van
A 10-10 darlingtonbol csak 2-2 pár úszta meg
Ha a darlingtonokat forrasztom be ami egèszsèges akkor minden gond nèlkűl üzemel,persze óvatos üzemben.
Nem gond mert kaptam darlington párokat egy ismimtől
Köszi szèpen az eddigi segítsègeket.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2021
(#) Alkotó válasza tothbela hozzászólására (») Jún 24, 2021 / 1
 
Esetleg a biztonság érdekében, 1 A-es kollektor áramhoz már egy ideiglenes hűtés is ajánlható a vizsgálat idejére. Így nem kell annyira kapkodni.

például.jpg
    
(#) tothbela válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 24, 2021 /
 
Igen, az mindenképpen ajánlott.
(#) norbbie hozzászólása Jún 27, 2021 /
 
Üdv!
Hogyan lehet fetek nélkül próbálni egy pl baji fetest hogy jó e?
(#) reloop válasza norbbie hozzászólására (») Jún 27, 2021 /
 
Üdv! A pozitív és a negatív oldalon egy-egy MOSFET gate és source forrpontját összekötöd 1k ellenállással. Az áramkör jónak tekinthető, ha a kimeneti feszültség beáll nulla volt közelébe és a nyugalmi áram állító potival 3 és 4 volt között szabályozható az 1k segédellenállásokon eső feszültség. Ezt állítsd a minimum értékre a végtranzisztorok beültetése előtt!
(#) mark.budai hozzászólása Jún 29, 2021 /
 
Sziasztok!
Van valakinek ötlete, hogy régi típusú (tranzisztoros) Ágota DS600 miért gerjedhet alacsony frekvencián? Csak az egyik oldala, a másik rendesen működik. A hibás oldal a hangszóró membránját mozgatja, illetve mikor a kimenő feszültség eléri a hangszóróvédelem érzékenységét, akkor le is kapcsolja a kimenetet róla. Őszintén szólva sem időm, sem türelmem ezzel foglalkozni, főleg kapcsolási rajz híján, de megígértem, hogy megjavítom. Hátha valaki találkozott már ilyennel, és meg tudnánk spórolni pár órányi üldögélést felette. Azt a kevés elkót, ami van benn, megmértem, mind teljesen jók.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2021
(#) djcaveman válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 1, 2021 /
 
Üdv.
Először a műveleti erősítőre (5534) gyanakodnék. Esetlegesen a meghajó trazisztorok között van egy 100nF smd kondenzátor az szokott érdekes dolgokat csinálni. Ha volt már javítva, a forrasztásokat ellenőrizni.
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2021
(#) Ultimate válasza reloop hozzászólására (») Júl 2, 2021 /
 
Szia. Szóval az van folyamatban, amit javasoltál, kicserélem az összes ellenállast, fetet, tranzisztort, kondenzátort mindent, viszont lenne egy kérdésem. Van a tápkörben egy darlington pár (2sc3198-2sa1266), s ott a 2sa1266y tranzisztor 1-3 (E-B) lábával párhuzamosan van egy (ellenállásra hasonlító, apró zöldes, c19 jelölésű) 300pf +-2% 500v os kondenzátor. No most a probléma, hogy ezt az egy alkatrészt nem tervzetem cserélni, de véletlen eltörtem.. vajon fontos szerepet tölt be? Indulnia kellene nélküle? Tudom e helyettesíteni bármi más típusú kondival? Vagy hogyan milyen néven találom ezt az alkatrészt?
(#) reloop válasza Ultimate hozzászólására (») Júl 3, 2021 / 1
 
Szia! Két párhuzamosan kötött 150 pF kondival pótolhatod.
(#) airwalker válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2021 /
 
Hála a fórumnak, googleba kerestem (megint), hátha jelleggel a mélynyomóról javítási leírást, hibajelenséget, bármit, amit használni tudnék. Feldobott egy hobbielektronikás linket, rákattintottam és láss csodát, ugyanezt a készüléket szerelte egy fórumtárs, ugyanezzel a problémával. Végigolvastam, hátha kiderül a javasolt javítások eredménye, de azt nem találtam. Mindenesetre megcsináltam, amit lukacsp javasolt, életre kelt az erősítő. Hibátlan szinusszal, melegedés nélkül.A 15V-os tápban volt két rossz elkó, 100u helyett valami 29pF, a másik meg 100u helyett 78u és 140 Ohm ESR. Fél órás járatás alatt nem volt probléma, de még azért nyüstölöm egy kicsit, mielőtt visszaadom a gazdájának. Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget, sokat tanultam.
(#) Ultimate válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2021 /
 
Köszönöm szépen a gyors választ. Nagyon nagyon remélem, hogy jó lesz, végtére kicseréltem kompletten az egész rossz oldalt. Majd írok, hogy végül mi lett.
Következő: »»   2327 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem