Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   224 / 249
(#) pucuka válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Máj 18, 2021 /
 
A Motorola NMT rádiók duplex szűrőinek, és belső RF részeiben is ilyen csatlakozók voltak.
(#) Sanyesz5 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 18, 2021 /
 
Értem, megpróbálom a típusát kinyomozni.....

Azt már meg sem merem kérdezni hogy a3845elw típusú ic nincs e valakinek?!!

Bővebben: Link
(#) pucuka válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Máj 18, 2021 / 2
 
Nézegesd, hátha megtalálod
Bővebben: Link
(#) mineral hozzászólása Máj 19, 2021 /
 
Sziasztok!
Reggel fülelgettem az SDR vevőmmel. A dobogókői 70cm-es átjátszón (HG7RUC) elcsíptem a balatoni kör qso-t. Itt is van esetleg délutáni esti kör qso mint az R0-n?(HG5RVB) Illetve van még ezeken kívül ilyen kör qso más átjátszókon is?
(#) ha4023 hozzászólása Máj 25, 2021 / 4
 
Egy kis Heatkit nosztalgia

Az SB-104 még javítás alatt
(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 25, 2021 /
 
Vételre érdemes kísérletezni T2FD antennával, ami mondjuk nem macskalétrával lenne kialakítva, hanem szalagkábelből, esetleg MM Fal vezetékből? Gondolom a lezáróellenállás a kábel hullámimpedanciájához lenne igazítva. Van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
(#) HA5AWS válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 25, 2021 /
 
Szia!
Egy kísérletet megér, de ha lehet maradj a macskalétrás megoldásnál. Így is veszteséges az antenna nem kell tovább rontani a vételi jelet. Szalagkábel lehet még megoldás, vételre jó lehet. Rádiós fórumon az MM falkábelt remélem csak a 230V-os kábelre gondoltad a tápegység felé.
Üdv: Gábor
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 25, 2021 /
 
Elvileg akár jó is lehetne az MM fal, de pont a lényeget rontja el. Nem ismerjük a szigetelés dielektromos állandóját, és sok is van belőle a két vezető között/körül, ami biztos növeli a veszteséget.
A macskalétra körül szinte csak levegő van, így a csillapítása is kicsi, a hullámimpedanciája is viszonylag nagy, így magához az antennához is jobban illeszkedik.
Az antenna szalagkábel is jó lehet, de az antennához való illesztést meg kéne oldani.
(#) Gyantáscin válasza pucuka hozzászólására (») Máj 25, 2021 /
 
Köszönöm a válaszokat. Azért gondoltam a MM fal vezetékre - mert van . Plusz a vésővezető meg a másik kettő között nagyobb távolság van és ott olyasmi híd van, mint a szalagkábeleknél. A macskalétrát is meg fogom csinálni, csak valami diszkrét távtartót keresek hozzá, olyasmit mint egy szívószál, de erősebb annál.
(#) ha4023 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 25, 2021 / 2
 
Ilyen készeket lehet beszerezni, ezeken vannak távtartók, amik variálhatóak, hogy milyen hosszan szeretnéd a macskalétrás részt, illetve porcelán diókat is tartalmaz. Ónozott vörösréz vezeték van a szigetelés alatt.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 25, 2021 / 1
 
Hurkapálcika? Csónaklakkal lakkozva.
A hullámimpedanciát a vezetők átmérője, és távolsága határozza meg. A csillapítást a vezetők között levő dielektrikum dielektromos állandója, ami a levegőnél a legjobb. Azért jó a csillapítás szempontjából a macskalétra, mert annál a két vezető között gyakorlatilag levegő van, aminek az értéke εr=1
A legjobb, leg időállóbb, ha megveszed a készterméket.
(#) bodgabo válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 27, 2021 / 1
 
Nekem ez a megoldás nagyon tetszik. Egyszerű és olcsó is.
A műanyag csepegtetős öntözőcső elvileg UV álló mivel szabadtérre találták ki és gyorskötözőből is van UV álló típus.
(#) Gyantáscin válasza bodgabo hozzászólására (») Máj 27, 2021 /
 
Köszönöm! Nekem is nagyon tetszik. Hab a tortán, hogy számítani is lehet az oldalon.
(#) szbalogh hozzászólása Máj 30, 2021 /
 
Sziasztok!
Örökségből került hozzám egy Unitra DSP-301 készülék. Nagyon szép állapotú és sajnáltam kidobni, sőt, megtartom. Viszont most szembesültem a ténnyel, hogy ezzel már csak a Kossuth-ot tudom fogni 540kHz-en.
Találtam egy videót, ahol ha jól értem épp áthangolják az új FM sávra.
Addig okés, hogy kicseréli a kondikat.
kondenzátorok cseréje
Azt nem értem, hogy azon a légmagos tekercsen mit mutogat, azzal is mókol valamit:
tekercs
Segítsetek kérlek!
(#) kendre256 válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 30, 2021 /
 
Az áthangolás lényege, hogy magasabb frekvenciára kell hangolni a köröket. Ezt kisebb kapacitású kondenzátorokkal és kisebb induktivitású tekercsekkel lehet elérni. A tekercs induktivitásának csökkentését a tekercs meneteinek széthúzásával, vagy a menetszám csökkentésével lehet elérni. Egy szót sem tudok lengyelül, de szerintem a tekercs meneteit széthúzta, és azt mutatja.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2021
(#) szbalogh válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Nagyon köszönöm! Akkor megpróbálkozok vele.
(#) Gafly válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 2
 
Azt azért nézd meg, hogy a környéken hol vannak adók, amit hallgatni szeretnél, mert ugye a két sávnak (67...73 és 88...108) kicsit más az átfogása, és nem minden fér be.
Pontosabban bele is férhet, de akkor már nem annyira egyszerű...
Ha egyszerűen akarod megúszni, akkor az oszcillátorral kezded, ahogyan mondták kondenzátor és tekercs módositással (venni kivánt tartomány és 10,7 KF frekvencia).
Majd a többi (modulátor kör, ahogy régen hivták) része, hogy eléggé érzékeny legyen.
Gondolom vobulátor, szignál generátor és frekvencia mérő nincsen a polcon korrekt áthangoláshoz, és "fülre" kell csinálni.
(#) szbalogh válasza Gafly hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Köszönöm!
Egy kis oszcilloszkópom van, ami ezt a tartományt már nem kezeli. Elôször is egy antenna kellene. Ez volt hirtelen a padláson. Kéteres szalagkábel-darab van benne, gyanús hogy ilyesmire használták. A készülék antenna csatlakozóján 300 Ohm felírat van. Jó ez hozzá?
(#) pucuka válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 2
 
Az antenna nem lesz jó hozzá, a 100 MHz -re kb 1,5 m széles antenna kellene, és az olyan antennának a méretei miatt max 1 - 3 direktorja van.
Ami az áthangolást illeti, ebből a készülékből létezett 100 MHz -es változat, a hangolóegység ugyanaz, csak a kondenzátor készlet más, létezik olyan kapcsolási rajz, ahol fel is van tüntetve.
Azonban az áthangolás után az akkori keletnémet szabvány szerinti 87,5 - 100 MHz között hangolható lesz. Ahhoz, hogy ezt a mai sávra (87,5 - 108 MHz) hangolhatóvá tegyük, a tekercsekhez is hozzá kell nyúlni, és a hangoló kondenzátorokhoz is, majd újrahangolni az egész modult. Ehhez a művelethez egy oszcilloszkóp hasznavehetetlen jószág, egy szignálgenerátor, és egy analóg multiméter kell hozzá.
Egyébként a témának semmi köze a Rádióamatőrök topikjának, van erre a célra Rádió javítás, rádió áthangolás, Rádió tuner hiba stb topik. Oda lenne való a kérdésed.
(#) kendre256 válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 2
 
A képen lévő bitkészlet méretei alapján ez egy UHF tv antenna lehetett (470-790 MHz). Ez nem rádióvételre való, ahhoz nagyobb méretű elemekből álló antenna kellene. De ha ezt csatlakoztatod a rádióhoz, a semminél többet ér, főleg, ha jó magasan, háztető fölött van. De egy CCIR antenna kellene igazából (kb. 1 méteres elemekkel).
(#) Gafly válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 2
 
Lehet venni mindenirányú antennát, de ha nincsen áthangolva és darab dróttal nem jön semmi, akkor minek...
Hangolás menetét meg irtuk már páran.
Csak azért irtam pont Neked, mert Te voltál az utolsó a sorban.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2021
(#) szbalogh válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 31, 2021 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
Azt hiszem egyenlőre félreteszem, ilyen kondenzátorokat nem is találtam. Legközelebbi rendelésbe beteszem és újra előveszem a dolgot.
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 2
 
Tipikusan lakóautóban, lakókocsiban, kishajóban használják. Nagyjából LW (hosszúdrót) kategória.
(#) pucuka válasza szbalogh hozzászólására (») Máj 31, 2021 / 1
 
12 - 30 pF közötti kerámia lencse kondenzátorokat rendeljél több darabot, mert nagyjából egyszer forrasztható darabok. Többször forrasztva szétesik.
(#) bodgabo hozzászólása Jún 2, 2021 / 3
 
Sziasztok!

Ezen a hétvégén Tisza Kupa!

Hívás: CQ TEST TC ...

73 de HA0GB
(#) Gyantáscin hozzászólása Jún 22, 2021 / 3
 
Ha már Morse. Egy érdekesség. A sarkvidéken léghajótörést szenvedett Nobile expedíció résztvevőit megmentő rádióadó. Gondolom, a sávszélessége is közrejátszott abban, hogy az orosz rádióamatőrök meghallották a segélykérésüket. (A rádiósuk kézirata és a tisztázat)
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2021
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jún 22, 2021 / 2
 
Nem is annyira az adó sávszélességével, hanem akkoriban a vevők sávszélessége is elég nagy lehetett.
Bár ezzel a csengővel anódmodulált jel sávszélessége sem lehetett piskóta.
(#) ha4023 hozzászólása Jún 27, 2021 / 2
 
Tegnapi Burabus beszerzésből ezekkel sikerült a rádióamatőr készülék gyűjteményt bővíteni
(#) ferci válasza ha4023 hozzászólására (») Jún 28, 2021 / 1
 
Egy ilyen Sommerkamp volt az első rádióm a 80-as években..
(#) ha4023 válasza ferci hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Nagyon jó készülék, ezt végfokhibásan vettem. Van egy FT-277E készülékem is, mellé kerül fel a polcra
Következő: »»   224 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem