Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   18 / 25
(#) kaqkk válasza FAZ1 hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Idézet:
„Mindegyiknek kis ablaka van, állítólag ott lehetett "beleégetni" a programot.”
Csak a pontosság kedvéért , ott lehet törölni (uv fénnyel)
(#) szikorapéter válasza FAZ1 hozzászólására (») Okt 21, 2021 1 /
 
Szia, ebből a típusból "TS 27C64A-25CQ" mekkora mennyiség van? Gondolom használtak igaz?
(#) FAZ1 válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Ahogy felsoroltam, abban benne van a darabszám is.
Ebből a fajtából azt hiszem - 1 darab van és feltehetően használt (azaz - lehet hogy van is benne valami program). Én nem igazán értek hozzá, beleírni meg aztán pláne nem.

Feltehetően a többi is "használt" ... bár ezeknél az nem számít. Vagy jó, vagy nem jó.
(#) killbill válasza FAZ1 hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Idézet:
„Én nem igazán értek hozzá,”
Idézet:
„bár ezeknél az nem számít. Vagy jó, vagy nem jó.”
Ez kicsit ellentmondásos... Egyébként számít, mert minden égetés/törlés ciklustól öregszik. Minden típusra megad a gyártó egy minimális ciklusszámot, amennyit kibír, de fölötte nem garantálja a gyártó a helyes működését.
(#) FAZ1 válasza killbill hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Lehetséges, ámde ebbe én szakmailag nem rúgok labdába.
Azt sem tudom, honnan van (egyszer csak úgy lett/van), de azt se tudom, mi van rajta, stb.
(#) cua hozzászólása Feb 24, 2022 / 1
 
768 byte ram
(#) FAZ1 hozzászólása Feb 25, 2022 /
 
Nos akkor most mi van az IC-kkel?
Kellenek a fentebb felajánlottak valakinek, avagy rögtön mehet a kukába?
(#) Gafly válasza FAZ1 hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Ki azért ne dobd, majd elvisszük ezt is Egerbe.
(#) szikorapéter válasza FAZ1 hozzászólására (») Feb 25, 2022 1 /
 
Elnézést valamiért nem volt értesítésen a Topic, érdekel igen, ha mást nem akkor ahogy Gafly javasolta lejut Egerbe vele amúgy is sok cserére váró kütyüm gyűlt már össze.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 25, 2022 /
 
Eger 60 m-rel magasabban van!
(#) Laci66 hozzászólása Aug 27, 2022 /
 
Sziasztok!
Lomolok itthon és találtam egy csomó ősrégi pc panelt szerintem még 286-osok. Két karton doboz tele volt velük. Mivel nincs rájuk szükségem feltenném az apróra, csakhogy nem vagyok biztos benne hogy
melyik alaplaphoz melyik kártyák valók. Meg hogy "mennyi az annyi"?
Kezdetnek itt van egy Siemens Nixdorf vde 0871 b roncs amiről a neten semmit sem találtam, viszont van két kártya ami szerintem abba való. Aki ismeri ezt a típust segíthetne.
Előre is köszönöm!
(#) uniman válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
"Kezdetnek": A VDE 0871 B szabvány a rádiófrekvenciás zavarszűrésről szól. Azt jelenti, hogy rádiófrekis zaj megfelel a B görbe (10 kHz → 30 MHz) szerinti előírásoknak.
A "roncs pedig egy PC-XT 88-as Nixdorf 8810/30 PC13-as része...
(#) Laci66 válasza uniman hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Szia!
"Kezdetnek": köszönöm az infót. "Folytatásnak": a 4. képen levő kártyák belevalók ugye?
"Tovább folytatásnak": foglalkozik még valaki ilyen kütyüvel, és mennyit érhet meg neki?
Ha erre is válaszolsz haverom leszel!
Legyen Szép Napod! Laci
(#) Suba53 válasza killbill hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Ezekre a régi ablakos EPROM-okra még nem definiáltak olyan ciklusszámot, mint az újabb FLASH romokra. Jellemzően ezeknek az EPROM-oknak 99%-át életciklusuk során mindössze egyszer programozták, aztán bekerültek egy műszerbe, PC-be, és tették a dolgukat a selejtezésig.

Vagyis szinte az összes, amit lelkes amatőrök kibányásznak tökéletes állapotban van, biztonsággal használható, ha még lenne mire.
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Olyan is volt emlékeim szerint régen, hogy adott időnként újra kellet írni őket, időszakos karbantartás során...
Mostanság nem felejtenek olyan gyorsan.
(#) nedudgi válasza Gafly hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Ha nem a specifikációnak megfelelően történt a törlés/programozás, lehetséges a felejtés.
(#) Suba53 válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Az hogy belevaló, vagy sem, azt az ördög tudja. 16 bites ISA busz. Elvileg bele dugható, de oprendszer meg driver nélkül maximum csak díszként funkcionál. Az ilyen régi roncsokat már csak azok szedik össze, akiknek van némi kapcsolata az újrahasznosítással foglalkozó cégekkel.
Az alkatrészek arany tartalmának a kinyerése állítólag még nyereséges is, ezért a felvásárlók sokszor némi alamizsnát is fizetnek.

A másik célcsoport a lelkes gyűjtők egy csoportja lehet, akik kifejezetten retro dolgokat gyűjtenek, talán azokat érdekelheti, de vagyonokra ne számíts.

Én az összes hasonló vackomat leadtam hulladék udvarba. Régi PC házakat, alkatrészeket a lomcsizók is azonnal elviszik. Ők járatosak a hulladék üzletben.
(#) lazsi válasza Gafly hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Olyankor kellett újraírni, ha valaki elfelejtette leragasztani az ablakot, vagy nem megfelelő dologgal tette azt (pl. gyenge minőségű öntapadás papírmatricával, ami a melegedő alkatrészek között előbb-utóbb leesett magától), és ki volt téve UV-nek.
Ha közvetlenül érte a nap, akkor néhány nap alatt törlődhetett részben vagy teljesen.
Egy szobában már hosszabb idő kellett, mert az ablak is szűri az UV-t.
A szokásos üzemi körülmények között a készülék doboza zárt, így csak csekély mennyiségű (de nem 0!) UV szűrődik be, vagyis még hosszabb idő alatt törlődtek. (Kivéve, ha valaki nyitott oldalfallal használta a PC-jét, hogy jobb legyen a hűtése...)
Az átlagos fénycsöveknek is van valamekkora UV tartalma, vagyis a fentiek érvényesek a fénycsövekkel megvilágított helyiségekre.

Mindezeket egybevetve: 20-30-40 év alatt azért összeszedhetett annyi UV-t, amitől törlődhetett a tartalma.

(Nekem is van egy rakás ilyen EPROM-om, de még én sem tudtam kitalálni, hogy mire lehetne használni... )
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2022
(#) uniman válasza uniman hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Kicsit tévedtem, mert ez nem XT, hanem 16 bites AT-PC, 10 Mhz 80286 procival.
Mivel erősen hiányos, pl. hiányzik a tápegység, merevlemez. - így fabatkát sem ér, esetleg annak érhet valamit, akinek a pontosan ilyen gépéből hiányzik egy kártya...
Ha a komplett PC meg is lenne egyben, nem kis munka lenne üzemkész működő PC-t faragni belőle. Ehhez olyan tudás szükséges, amely ma már kevesünknek van a birtokában...a ráfordított munka értekesebb, mint a hardver (vagy háromszázezret kéne érte fizetni).
A kártyaprocis PC-k lényege, hogy egy megtáplált, csatlakozókkal ellátott passzív lappal bármilyen szabvány (esetünkben 16/8 bites AT-csatis) procikátyát és I/O interfészkártyát lehet használni, igény szerint.
Pl. merevlemez meghajtókártya, de ez is lehet SCSI, RLL vagy MFM HDD-hez való...
Tehát, a "hozzávaló" az tág fogalom...inkább az "eredetileg azzal szerelt", vagy nem- lenne a kérdés.
A te gépedben is 3 kártya van egymás felett...de, ha jól sejtem azokat nem fotóztad le kiszerelve...
Itt látható egy hasonló számítógép (reg után nagyobb felbontásban is), talan ez eredeti: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2022
(#) Hp41C válasza uniman hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Idézet:
„Pl. merevlemez meghajtókártya, de ez is lehet SCSI, RLL vagy MFM HDD-hez való.”

Használható még AT multi I/O kártya PATA HDD interfece -val, amihez 2 db PATA meghajtó csatlakoztatható.
(#) uniman válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Azt direkt hagytam ki...abban az időben, a 80-as évek közepén, még kétlem, hogy volt IDE vinyó a kezünkben...talán még képen sem láttunk. Az akkori BIOS beállításokat most nem is említem...
(#) Kera_Will válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Ami kritikus alkatrésze ezeknek a BIOS konfig ram / RTC akkumulátora az alaplapra forrasztva.
Sajnos sok sok év alatt képesek önmegsemmisítővé alakítani a környezetüket.
Ha nem lettek időben eltávolítva az alaplapról akkor azt szétmarva nem helyre állíthatóak a sérülések.
(#) proba válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Munkahelyen volt egy adag régi gép, sokat szétszedtünk, mire eszembe jutott, akár érték is lehet. Nosza gyorsan bekapcsoltunk párat, olyan füstöt amit azok produkáltak...( összes tantál hidegítő kondenzátor tönkrement) Utólag, mire a maradék kettőt is leamortizáltam ( biztos rossz volt a táp címszóval) , jutott eszembe, lehet valami csökkentett, lassan növekvő feszültséggel újra kellett volna "formázni" a kondenzátorokat...
(#) Laci66 válasza uniman hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Szia!
Amit belinkeltél, külsőre olyan mint az enyém.
(#) Hp41C válasza uniman hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Akadt még olyan 8 bites IDE winchester is, amit XT -k be használtak. Egy példányom van belőle.
(#) Laci66 válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Szia!
Sajnos az egyik alaplapom megtapasztalta amit írtál!
(#) uniman válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Meglátjuk ...ha megmutatod!?
Az XT-PC-k BIOS/setup-jába bizonyára nem volt egyszerű beírni a paramétereit. Vagy a vezérlőkártyájának volt saját "menüje...
(#) Doky586 válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Legközelebb ne hagyd kint esőben az alaplapot..
(#) Laci66 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 30, 2022 / 1
 
Fedett helyen vannak, de jó kertész vagyok!
Hetente locsolom őket!
(#) Udvari Zsombor válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 30, 2022 / 1
 
Kezdetnek jegyezd fel, hogy milyen elem való az alaplapjaidba, utána távolítsd el mindegyikből a régi elemeket, hogy ne okozhassanak korrózió általi károsodást!
Következő: »»   18 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem