Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   762 / 778
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Aug 11, 2021 /
 
Ezek a hullámformák teljesen elfogadhatók. Esetleg a rezonáns kondival lehetne kísérletezni, hogy terhelt állapotban FET-ek kapcsolási pillanatai közelebb legyenek az áram nullaátmenetéhez - de akár így is maradhat, mert ránézésre ZVS-ben megy a táp, és hatásfok szempontjából ez többet jelent, mint a ZCS (persze akkor a legjobb ha megmarad a ZVS és a ZCS-t is közelíti).
(#) pajesz66 válasza Skori hozzászólására (») Aug 11, 2021 /
 
Hát... a helyzet a következő:
Hárompowerledes terhelésnél (kb.3A) a vasmag már igencsak forró lett, már elkezdett kinyúlni a két felet ideiglenesen rögzítő kötegelő....
Szétszedtem, és áttekercseltem a trafót most 62menet primer, és 13 menet szekunder van rajt, le akarok menni a frekvenciával 32-35kHz-re, itt kisebb a mag vesztesége, és a gerjesztés is csak 0,14-0,15T körül lesz, ezért ha minden jól megy akkor hűvösebbnek kell lennie....
(#) pajesz66 hozzászólása Aug 12, 2021 /
 
Sziasztok!

Cimopata féle rezonáns tápot építgetem.... egy már jól működő tápom volt a trafó túlzott melegedésétől eltekintve órákon keresztül üzemelt.(láds. néhány korábbi hozzzászólás)
Ezután a trafót megfelelően áttekercselve akartam újraéleszteni az áramkört. A frekvencia beállításához a trafót kihagyva az áramkörből 30V AC tápfeszt adtam neki....
Létezik, hogy ettől az áramkörben tönkremegy valami a trafó nélkül?
Most olyan, mintha a fetek egymásra nyitnának... Az IC, és a kapcsolójelek jónak tűnnek...
(#) pajesz66 válasza pajesz66 hozzászólására (») Aug 12, 2021 /
 
Ha minden igaz rájöttem a titokra...
Frekit beállítani 30, illetve 60V AC betápról akartam, és ekkor a főtrafó ne volt az áramkörben.
Szerintem az történt, hogy a 30-60V betáp miatt a D2 árama nagyon kicsi volt, az IC még csak-csak elindult, de a feteket már nem tudta normálisan vezérelni, ezért lett hibás a működés...

Mindent újra ellenőrizve, és nagyobb feszültségről indítva minden jól működik.
Végül 38kHz lett az üzemi frekvencia. A kimenet áramgörbéje csatolva. Nem olyan szép mint korábban, viszont az áramkör fele annyi meleget sem termel...
Langyosak a fetek, a trafó is csak kézmeleg, és a kimenő shottky-k is hűvösek.
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Aug 12, 2021 /
 
Idézet:
„...A kimenet áramgörbéje csatolva. Nem olyan szép mint korábban, viszont...”
Ez a hullámforma jobb mint a korábbi, ugyanis a FET-ek kapcsolási pillanata közelebb esik a nullaátmenethez. Korábban még az áram maximuma környékén kapcsoltak a FET-ek, most pedig ehhez képest kisebb áramnál.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2021
(#) Transztyuszeres hozzászólása Okt 9, 2021 / 1
 
Üdv mindenkinek!

Vissza olvasgattam az elmúlt 6 évet, volt itt minden...
Elő szedtem a kapcsolóüzemű cuccaimat, majd valamit alkotok:
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Szia Skori!

pajesz66 közben eltűnt...

Nézem az oldalad, született jó kis cikk rezonáns tápegységről IR21531-el. Korrekt, szép munka!
Van egy befejezetlen projektem, ilyen 2x50-70V erősítőhöz, szerencsére a tervek nem vesztek el - na meg a panel.
Annyi, hogy ez nem szabályzott, itt hagytam abba - áttértem az IRS csodára -, kiindulásnak, módosításra jó.
Szintén a jó kis TinySwitch-es step-down, úgy emlékszem még tőled vettem 10db-ot(TNY256P).
Benne van a lágyindító is(1000µF a primer puffer). A gate hajtás kicsit más, de hasonló, 47N60C3-akat kapcsol 57kHz-en. (még 2016 januárban alkottam)

Bontottam 5db PC tápot is, a már-már legendának számító EI-33-as trafóval, valamint rendeltem 10db IR2153-at,
azzal sokan szeretnek/szeretnének építkezni, mert olcsó az IC és bontásból van trafó.
Na ezzel a témával is futok egy kört majd.

Pár kép és a rajz:
(#) pajesz66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 10, 2021 /
 
Szia! Nem tűntem el, csak van egy kis overload....
Nekem is van egy rezonánsom félkészen, a héten talán befejezem. rendeltem egy csomó ferritet a VEMIX-től...
(#) pajesz66 hozzászólása Okt 10, 2021 /
 
Ha már egyszer szóba kerültem.... Az utolsó táp amit építettem 4db 70W-os powerledet hajt kb. 31-32Von....
Amikor elkészült és még jobb volt az idő a ledek teljesítményfelvétele kb.180W körül alakult némi ingadozással. Most ugyanezen ledeknek a teljesítményfelvétele kb. 110-120W...
Létezik, hogy az alacsonyabb hőmérséklet miatt ennyit változik a felvett teljesítmény?

(tudom, hajtsam áramgenerátorral... már készülget.)
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Néztem a berakott kapcsolási rajzodat, és érdekelne milyen megfontolások alapján alakult ki ez a gate-meghajtó rész? Azaz pl. mi a funkciója C6 és C21-nek? Esetleg a holtidő csökkentése volt a cél?
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Most megfogtál. Már nem emlékszem, hogy volt ez.
Valami olyasmi lesz, hogy a kikapcsolást késlelteti, így csökken a holtidő.
Két verzióban is ez van a 47N60-ak mellé.
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Szia!
Az jó, ha valaki azért építkezik itt.
Megkérdezhetem, hogy milyen OWON szkópod van?
Közben kotrok a fiókokban, egyre több "csemege" kerül elő.
(#) pajesz66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Szia! A szkóp típusa OWON VDS1022... Az egyik legolcsóbb a piacon. Hátránya, hogy NEM leválasztott, így minden hálózati méréshez leválasztó trafó kell....
Mit akarsz építeni ennyi cuccból??? A fenti kép alapján ez elég lenne egy űrhajóhoz is
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Okt 12, 2021 /
 
Nincs konkét tápegység tervben, a cél: kapcsolóüzemmel foglalkozni.
A probléma ott gyökeredzik, hogy jelenleg nincs szkóp, azért kérdeztem.
Köszi az infót!
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Szia! Megjöttek a ferritek? Hol tart a táp projekt?
Közben vettem digitális szkópot (OWON SDS1102 100MHz 1GSa/s), ez sem leválasztott.
Ahogy Skori írta, az áramjeled nem igazán szinusz, elő vettem egy ZCS tápomat, valamit nyomkodtam(képek). Valami ilyesminek kellene lennie. Az áramváltód milyen?
(#) pajesz66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Szia! A táp egy Li akkutöltőhöz készült egy ismerősömnek megrendelésre. Bevallom, hogy az időhiány miatt nem volt fényképezve, mérve, csak két autóizzóval ment egy éjszakát a garázsban, teljes terhelésen... Ezt kibírta, így késznek tekintettem A szekunder fesz. kicsit magasabb lett mint a számolt, de a töltőelektronika elviseli.
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Nem baj, gondolom nem az utolsó 230V-ról működő kapcsolóüzemű tápod volt ez a projekt - annál is inkább, hogy van sikerélmény.
Én ott akadtam el, hogy nincs mivel megterhelnem 300 illetve 600W-al a +/- 57V-os ZVS-t...hoppá.
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Kidobott gofri, szendvics stb. sütő fűtőszála 39 ohm. Egy szál már 300W terhelés, ha a másikat is párhuzamosan kötöd vele már meg is van a 600W. 1,8kW-nyit raktam össze belőlük terhelésnek amikor a 2kW-os tápomat teszteltem.
(#) granpa válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Bojlerbetét, vasaló?
(#) Transztyuszeres válasza granpa hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Szia! Vasaló! Ott a pont.
Ge Lee ötlete is jó, csak most a hétvégén hirtelen nem tudok szerezni.
Leválasztóval minden ok a táppal, 52kHz a rezonancia freki, a ZVS is rendben van: (képek)
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2021
(#) gyula33 hozzászólása Okt 24, 2021 /
 
Szeretnék építeni egy DC 120v / napelem / 14V-os DC/DC átalakítót, egy 240 A/h akku töltésére.
Olyan 10 Amperes kellene, túltöltési gond nincs ,mert sok kamera van a rendszeren , éjszaka lemeríti az akkukat.
Több Skori féle önrezgőt építettem 230V-ra - azok rendesen működnek.Nagyon jó és egyszerű kapcsolások .
Viszont 120V-on nem igazán akarnak működni , a kísérleteknél a trafók primerét felére 20-22 menetre csökkentettem .Beindulnak , de csak több amperes terhelésnél, valahol 150-200 KHz-et mérek , de olyan rossz a négyszögjel, hogy akármi is lehet.
Terhelés nélkül nem megy- tettem az L1 és L3 tekercsekre Pár nanós kondit lényeges változás nem történt , terhelés nélkül nem megy.
A kis ferritgyűrűs trafók 420 yH -re vannak tekerve -nálam ez 12 menet. Több darabbal próbálkoztam , eredmény nélkül.
(#) Transztyuszeres válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Szia!
Ha az IR21531 IC-s megoldások szóba jöhetnek, akkor ott a Skori véle URT:
Bővebben: Link
Ezek elindulnak 30Vdc-ről is, jómagam is ide jutottam 2016-ban.
Vagy ott van cimopata tápja:
Bővebben: Link
Csak R1-et és a segédtáp tekercset kell méretezni benne.

Ha nem IR IC, akkor esetleg Skori rezonáns 4: Bővebben: Link
Skori szokott lenni, ő a tudhatója, szerintem megoldható 120Vdc-re is.
(#) gyula33 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Azt hittem van itthon 2153-as , de úgy látszik a korábbi kísérletezéseknél elszálltak.
Viszont találtam vagy 6 db. új 2110-es meghajtót , csak ehhez kell valami IC meghajtó oszci.
Lehet, hogy teszek még egy kísérletet a Skori önrezgővel ,a rezonáns 4-el.
Ha ez sem jön be ,akkor küszködök a 2110-el.
Köszönöm a segítséget.
(#) pipi válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Szerintem ezek a rezonáns tápok nem adnak elég stabil/pontos kimenő feszültséget, akkutöltésre a kimenetük közvetlenül nem jó, akkor utána kell még tenni egy "akkutöltő" feszültség/áramkorlátos áramkört
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2021
(#) GPeti1977 válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Hány napelemed van (sorbakötve)?
(#) dara válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 / 1
 
Miért kell ezt bonyolítani,12V napelemes töltés szabályzó,a panelek meg párhuzamosan.
(#) Transztyuszeres válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 / 1
 
Van roncs PC tápod, vagy ami nem kell mert régi már?
Abból ki lehet termelni a TL494/KA7500 PWM kontrollert (ha az van benne), az jó megoldás az IR2110-ekhez.
(#) Imti válasza dara hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Ezt én is így csinálnám. Nekem 48V szigetüzemem van.. ott van 3db napelem sorba kötve. de 12V ra szerintem nem érdemes
(#) dara válasza Imti hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
De 12V akksija van?
(#) gyula33 válasza pipi hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Szerintem nem is kell nagyon stabil , hiszen 240 A/h aksit kell tölteni , nem lehet túltölteni , mert van rajta vagy 10 kamera is /állandóan / Éjszaka még rámennek a kamera infrák .
Úgy van megoldva, hogy egy 6 Amperes hálózati táp is van rajtuk párhuzamosan , az aksin is , ha lecsökken az aksi feszültség 12V alá a hálózati táp kezd el dolgozni.
Következő: »»   762 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem