Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyenárammal történő vízmelegítés
 
Témaindító: pls, idő: Okt 28, 2021
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 4
(#) tubybb hozzászólása Okt 28, 2021 /
 
Gondolom a kérdés az lesz, hogyan lehet lekapcsolni.
Mosfet le tudja kapcsolni az egyenáramot.
(#) pls hozzászólása Okt 28, 2021 /
 
Üvegház fagypont felett tartásán gondolkodom. Napközben napelemmel felmelegíteném a vizet egy bojlerben, amit éjszaka leadna egy lemezradiátorra. Közvetlen a napelemre kötném a bojler fűtőtestjét. A villamos hálózatra nem csatlakozna sehol. (A napkollektort kizártam, mert problémásabb a rendszer szabályozása, mint napelem esetén.)
Az egyenáram sokkal nagyobb korróziót okoz, mint a váltóáram. Lehetne-e a korróziót azzal csökkenteni, ha a fűtőtesten a polaritást egy mágneskapcsolóval éjjelente megfordítanám. Egyáltalán kell-e törődni a korrózióval egy bojler fűtőtest esetén, amiben a fűtőszál a víztől el van szigetelve?
Az egyenáram életveszélyesebb, mint a váltó, de egy jól földelt tartályban és radiátorban zárt rendszerben kering a víz. Okozhat-e ez problémát.

Mi a véleményetek? Láttok-e valami buktatót az elgondolásban?
(#) pls válasza tubybb hozzászólására (») Okt 28, 2021 /
 
Miért kellene elektronikát belevinni? Egy megfelelő méretű relére gondoltam, valami kiegészítéssel ívhúzás ellen.
(#) pls válasza pls hozzászólására (») Okt 28, 2021 /
 
Talán még keringető szivattyú sem kell, ha a bojlert a pincében helyezem el, a radiátor meg terepszinten van, és elég vastag csöveket használok az összekötésre.
(#) tubybb hozzászólása Okt 29, 2021 /
 
Tudnál küldeni egy képet a napelem hátulján az adattábláról, és hogy hány db-ot szeretnél sorbakötni? Illetve hogy a Bojler fűtőszála hány wattos?
(#) tubybb válasza tubybb hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
.. és a bojler hány literes.
(#) tubybb válasza pls hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
"Talán még keringető szivattyú sem kell, ha a bojlert a pincében helyezem el"

Erre ez a válaszom, kolléga nagyon jól szemlélteti mi történik ha valaki nem keringet:
https://www.youtube.com/watch?v=ggQAcxJroVk
(#) kaqkk válasza pls hozzászólására (») Okt 29, 2021 / 1
 
Minek a napelem ? Napkollektorral közvetlenül a vizet melegítheted .
(#) dB_Thunder válasza kaqkk hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Ez így van!
Viszont a kollektor elég macerás dolog gépészetileg! Csövek, szivattyú, szabályzó, árnyékolás!!! Bizony árnyékolás! Mert ha túlméretezed, és túl kell méretezni, akkor nyáron elég gyorsan oda lehet érni, hogy forralja a vizet!

Napelemhez meg mindenképp kell MPPT szabályzó, illetve 2-3x annyi felület mintha kollektort használna az ember!
Illetve egyenáramot nem kapcsolnám a gyári, eredeti termosztáttal!
(#) Bakman válasza tubybb hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Mi köze a videónak a keringetéshez? A címe: Szétfagyott a vízvezeték, hiába volt szigetelve a napkollektornál.
(#) mpisti válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Ezért kell hőcserélő a kollektorhoz. A kollektort fagyállóval szokás feltölteni, ami hőcserélőn keresztül melegíti a vizet, -ha van hozzá napsütés. Ezen felül kell hozzá egy olyan szabályzó elektronika amelyik azt figyeli hogy a kollektor hőmérséklete melegebb -e mint a tárolóé, mert ha ez nincs, akkor a tárolóban levő melegebb vizet le fogod hűteni a kollektorral. Ezt csak rendszerben lehet elkészíteni, úgy mint kollektor; szabályzó;és hozzá való szivattyú, aminek automatikus fordulatszabályozásáról a szabályzó elektronika gondoskodik.
(#) tubybb válasza pls hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Na most mi van? Feldobtál egy témát, kértem adatokat, hogy együtt kiszámoljuk a dolgokat.
Erre már nincs válasz.
Kezdem azt érezni, hogy ha már valóban energiát kell fektetni valamibe részedről, akkor már nincs kedved, bezzeg mi azt megkívánod, hogy mi segítsünk.
(#) tubybb válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Bakman. Napelemmel akar bojlervizet megelegíteni. Éjszaka ha nem süt a nap és nem akar a kérdező keringetőt beletenni, szerinted a videó és az ő rendszere között milyen összefüggés lesz -13 fok éjszakai fagy esetén???
Ne csináljuk már azt, hogy ha a videó címe nem egyezik azzal amit fent olvastál, akkor az nála biztosan nem következhet be.
(#) Atis57 válasza pls hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Szia!
Ehhez az 1m3 tartály szokásos a fűtőtest meg a mezei bojler fűtőtest -pár darab sorbakötva (ha 6 napelem fölé mész )

A hőfok szabályzó a mezei --egy mágneskapcsolóval megtámogatva (3 érintkező sorbakötva )
Már csak a hőmennyiség kérdéses ,meg a sorbakötött napelemek száma.

Ilyen ma már 50-100 as db számban üzemel itthon.
(#) Bakman válasza tubybb hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Nem azért fagyott el a rendszere mert nem volt keringetés hanem azért, mert nem jó a rendszer.
(#) tubybb válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Hát ne haragudj, de most akkora marhaságot írtál.
(#) Bakman válasza tubybb hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Hőcserélő, fagyálló. Ha ilyen a rendszer (tehát jó), akkor nem kell keringetni ahhoz, hogy ne faggyon el. Mi ebben a marhaság? Te írtad azt, hogy azért fagyott el, mert nincs keringetés.
(#) tubybb válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Szeretném jelezni, hogy 1m3 vizet 20 fokról 60 fokra melegíteni 6000W-tal 7h és 46percig tart.
Ez hány 250W-os napelem? 24db?
Azért a 60 Celsius a varázsszám mert lapradiátor esetén nem nagyon történik semmi.
Kérdés, hogy a kollégának vannak-e ilyen cuccai. A 1m3 tartály 100E Ft, ennyi napelem is vagy 500.000Ft használtan.
(#) tubybb válasza Bakman hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Onnan indultunk, hogy a kolléga nem akar fagyállót tölteni egy bojlerbe, nem volt szó hőcserélőről, sőt még nem is keringeti. Ha ezek a paraméterek, akkor az várható ami a videóban történt.
(#) proba válasza pls hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Ha segít, nálunk télen a napelem a névleges kapacitás tizedrészét ha tudja. A napelem hatásfoka max 30% a napkollektor ennél lényegesen jobb. Így inkább bajlódnék a napkollektorral.
Egyszer volt egy riport egy "kertészről" aki pusztán az üvegház tájolásával, hőszigetelésével és a benne jól elhelyezett több tíz feketére festett 200L hordóval biztosította a téli fagymentesítést. Semmi elektronika, semmi szabályzás, a nap rásütött a hordókra felmelegedett bennük a víz, éjszaka meg leadták a kapott meleget.
A téli nap nálunk 5kW napelemmel tavaly 5-8kW-ot termelt napi átlagban. Ez melegítős fűtéssel szinte semmire nem elég.
(#) pls válasza tubybb hozzászólására (») Okt 30, 2021 /
 
Ne légy olyan türelmetlen! Nem léptem le, csak ezer más dolgom is van, első a kert téliesítése, amíg jó az idő.
Meg fogod kapni az adatokat. Most építem az üvegházat, és azon gondolkodom, hogy lapradiátor helyett padlófűtés csövet betonozzak-e bele. A fő problémát az okozza, mi a jobb a növényeknek, ha alulról melegítem, vagy ha oldalról sugárzom a meleget. Ehhez valami kertész szakembert kéne megkérdeznem.
A többit majd máskor, most aludni megyek.
(#) mpisti válasza pls hozzászólására (») Okt 30, 2021 /
 
Egy kedves barátom anno ventilátorral fújta meg az IFA hűtőt, amiben meleg vizet keringetett.
Ő virágot termelt, és állítása szerint ez a módszer azért jó, mert a növény leveleire a pára nem tud lecsapódni, így nem kell a penészgombától tartania. A fóliasátor kb 600-700 m2 lehetett, és télen dupla fóliát alkalmazott, a két réteg közt kb. 20 cm hézaggal. Bizonyosan találsz a neten millióféle megoldást, a kérdés mindig az, milyen növényt akarsz termeszteni, mert a fűtést ahhoz kell igazítani.
(#) Atis57 válasza tubybb hozzászólására (») Okt 30, 2021 /
 
Szia!

Én nem a fűtéssel ,hanem napelemmel szoktam találkozni.

A visszatáplálósokon szokás ezt a megoldást elkövetni , a gázkazán helyett a lakás fűtése megy róla --ha van fölös energia. de azért akad elég ,ha nem 1-2 kWs a napelem rendszer ,hanem 6-10kW vagy felette.

A megéri-nem éri meg ,a tulaj szemszögéből.
(#) dB_Thunder válasza pls hozzászólására (») Nov 2, 2021 /
 
Ha lehet padlófűtés, de akkor érdemes hőszigetelni is!

Paprika termesztő farmon voltam: több 1000m2 üvegház és fólia... a földet is melegítették, és még halom csőben keringett a termál víz, lent a talaj közelében, de nem volt befúvott meleg levegő!!
(#) zoltan_r_ hozzászólása Nov 4, 2021 /
 
Sziasztok, elöre is elnezest, amiert nem a temahoz kozvetlenul kapcsolodo kerdessel jovok, de lattam, hogy itt van elet es ertelem, remeltem, hogy valaki tud segiteni. Es talan masnak is hasznos lesz.

Szoval a kerdes diohejban: mi lesz, ha egy mppt töltes-szabalyzo bemenetere napelem-panel helyett egy tetszöleges jarmüakksi-töltöt teszek?

Amiert erdekel: tanyaba szeretnek szigetüzemü rendszert csinalni, de szepen fokozatosan es a lehetö legolcsobban, mivel egyelöre nem cel a lakhatasi szintü aram-ellatas. Illetve egyelöre nem lesznek allando fogyasztok sem, csak ottartozkodas idejere kell vilagitas + szorakoztato elektronika, igy napelem sem kell.

Ezert azt talaltam ki, hogy egy auto-akksit viszek ki egy töltesvezerlövel es egy aggregatorral. Igy viszonylag komfortosan es egyszerüen lenne vilagitas leddel, es amikor kell, berantom az aggregatort, amibe ugye bedugnam az akksi-töltöt es visszatöltenem az akksit. Az hogy ez mennyire hatekony vagy eppen pazarlo megoldas most nem annyira szempont, inkabb az olcsosag es az egyszerüseg a lenyeg. Valamint az, hogy nem nagyon ertek az elektronikahoz, szoval ennel bonyolultabb megoldas nem nagyon jöhet szoba. Tudom, hogy az akksinak nem jo, ha sokaig all hasznalatlanul, de kb. 1-2 havonta meg tudom tenni, hogy fogyasztok rajta kicsit meg visszatöltöm akkor is, ha amúgy épp nem használom. Mennyire eletkepes ez igy szerintetek?

Üdv
(#) Gafly válasza zoltan_r_ hozzászólására (») Nov 4, 2021 /
 
Idézet:
„de lattam, hogy itt van elet es ertelem”

Köszönjük.
(#) pucuka válasza zoltan_r_ hozzászólására (») Nov 4, 2021 /
 
Mondjuk az "Elektronikában kezdők kérdései" topikban jobb helye lett volna.
Ha van agregátor, akkor semmi másra nincs szükséged.
Ha zavar az aggregátor hangja, akkor az aggregátor - akkutöltő -akkumlátor (- inverter) összeállítás lehet jó.
Az akkumlátor töltő állandó feszültségű hálózatból állítja elő az akkumlátor töltéséhez szüksége jellemzőjű áramot.
Az MPPT töltő a változó feszültségű napelemből optimalizálja az akkumlátor töltéséhez szükséges jellemzőjű áramot.
Egy savas ólomakksi akkor lesz hosszúéletű, ha feltöltött állapotban tárolod lehetőleg szobahőmérsékleten.
Tehát, mielőtt hazaindulsz fel kell töltened az akkumlátort az aggregátorról. Nehezíti a megoldást, hogy az akkumlátor feltöltése több órát vesz igénybe, a lemerítés függvényében.
Magyarul, tovább tart feltölteni, mint lemeríteni.
Ennek fényében dönthetsz, milyen eljárást, összeállítást választasz.
Mindenesetre az MPTT töltő nem segít rajtad.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2021
(#) zoltan_r_ hozzászólása Nov 4, 2021 /
 
Azert akarnek toltesvezerlot beiktatni, hogy ne lehessen melykisutni az akksit, szoval hogy vigyazzon ra. Ha esetleg nem en lennek ott, amikor valaki fel/le kapcsolja a vilagitast vagy ugyfelejtödik, akkor se kelljen egyböl a kukaba dobni utana. Szoval ilyen fool-proof megoldasnak szanom, azt gondoltam, hogy a töltesben nem segit. Illetve ha kesobb megis napelemmel bövitenem a dolgot, amire van esely, akkor is kelleni fog ugyis. Aggregator-hoz van esetleg tippetek, hogy olcsok kozul melyiket erdemes megvenni? Nyilvan nem varok sokat egyiktöl sem, csak ket berantas utan ne menjen tönkre..
(#) zoltan_r_ hozzászólása Nov 4, 2021 /
 
Azert akarnek toltesvezerlot beiktatni, hogy ne lehessen melykisutni az akksit, szoval hogy vigyazzon ra. Ha esetleg nem en lennek ott, amikor valaki fel/le kapcsolja a vilagitast vagy ugyfelejtödik, akkor se kelljen egyböl a kukaba dobni utana. Szoval ilyen fool-proof megoldasnak szanom, azt gondoltam, hogy a töltesben nem segit. Illetve ha kesobb megis napelemmel bövitenem a dolgot, amire van esely, akkor is kelleni fog ugyis. Aggregator-hoz van esetleg tippetek, hogy olcsok kozul melyiket erdemes megvenni? Nyilvan nem varok sokat egyiktöl sem, csak ket berantas utan ne menjen tönkre.. Na de átviszem a kerdest a megfelelo topikba inkabb, most, hogy tudom melyik az. Koszi az infot! Ha van admin/moderator, torolhet nyugodtan..
(#) pucuka válasza zoltan_r_ hozzászólására (») Nov 4, 2021 /
 
Léteznek mélykisülés védelmi áramkörök, és olcsóbbak is mint egy valamire való MPPT áramkörök.
Ha későbbiekben napelemben gondolkozol, akkor érdemes mindjárt egy jobb MPPT re beruházni, ill. eleve ilyen irányba indulni. A napelem parkot később is lehet bővíteni, az jót tesz az akkunak, mert a lehetőségekhez képest az akksikat jó kondícióban tartja.
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem