Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   145 / 152
(#) granpa válasza Solymossi hozzászólására (») Nov 19, 2021 /
 
Látom már, össze kell szedjem ami maradt.
Milyen bakelitra gondoltál? a×b×c? (tól-ig)
(#) Solymossi válasza granpa hozzászólására (») Nov 22, 2021 /
 
Bármi jó, tényleg!
(#) macsi01 hozzászólása Dec 2, 2021 /
 
Sziasztok
Mi lehet annak az oka hogy alig hallok magyar állomást a detektoroson ?
A tekercs 100 menet 50 mm -es testen csap nincs rajta ,2x 500 vt forgó a kondi amiből az egyik szektor van csak bekötve .A dióda OA 1180 ,antennának egy kereszt inv.v dipolt használok a földelés 3 méterre levert 16-os betonacél ezt használom az rh rádióhoz is .
Az orosz vagy ukrán az jön este és letakarít mindent .Az 540 és 1251 Khz vétele lenne a cél utóbbi nyíregyházihoz 50 km-re vagyok .
Ötlet ,javaslat ?
Ez úgy tűnik nekem nem elég szelektív így a vevő és a nagy térerejű állomás takarít mindent maga mellől .
(#) Kera_Will válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Kossuth 540 kHz este 22 óráig sugároz műsort.
Utána lekapcsolnak.
Más magyar középhullámú adók üzemrendje hasonló lehet.
(#) bigrobi válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 / 1
 
50mm átmérőn eléga 70 menet Bővebben: Link Szelektivitása sosem volt jó a detektornak. Fontos az antenna hossza is nálam van egy 35 és egy 10m antenna is mind a 2 vel megy természetesen a 35m sokkal jobb.
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Valami magyar retro zenék mentek valamelyik nap KH a Kossuth radio környékén éjfél körül. De nem a temesvári rádió jóval alatta.
(#) VJ72 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 2, 2021 / 2
 
MMR Muravidéki Magyar Rádió 558 Khz Szlovénia Lendva.
(#) Atis57 válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Szia!
Ha lenne több diódád ?--válogatni kellene, főleg az OA1160 szokott jobb lenni.

Az adókat valóban kapcsolgatják,a teljesitmény is jelentősen vissza van véve .(áramszámla!)

Esetleg az antenna csatoláson "lazitsál"------A szelektivitáson is . meg a dióda érzékenységen is sok múlik.
(#) bigrobi válasza VJ72 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Azta az 236km légvonalba és saját építésű reflexemen bejött, de az lesz az mert rögtön a Kossuth rádió flett volt. És csak 10kW az adója.
(#) macsi01 hozzászólása Dec 2, 2021 /
 
Sajnos csak OA1180 vagy 1182 dióda áll rendelkezésre ezt sem volt túl egyszerű keríteni .
Nagy impedanciájú fejhallgatóm sincs jobb híjján számítógép hangfalra tettem hogy v.mit halljak .
Van egy fejhallgatóm de arról meg semmit nem tudok .
Felteszek egy képet hátha ismerős v.kinek és tud róla valamit .
Azt olvastam itt és máshol is hogy pl normál fülhallgatóval is hallhatóvá tehető transzformátor beiktatásával .
Erre egy régi típusú csengőtrafó alkalmas lehet .
A fekete aminek a primer oldala 220 V a szekunder meg 5 ,3 illetve 8V ?
(#) macsi01 hozzászólása Dec 2, 2021 /
 
A fejhallgató
(#) Kera_Will válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Semmit ?
Mérd meg az ellenállását.
Ha viszonylag nagy több 100 ohmot mérsz akkor jó lehet már.
Másik gyors teszt, ha benyálazod az egyik csatlakozóját és a másikat hozzá érinted, dörzsölgeted akkor recsegnie kellene.A kétféle anyag fém és az oxidja közötti potenciál különbségből létre jöhet valamekkora feszültség mint galvánelem.
Ha ezt hallatszik akkor jó lehet detektoros rádióba.
Másik lehetőség , hogy transzformátort iktatsz közbe.
Csengőtrafó is eredményezhet sikert.
De ha tudsz akkor többet próbáljál ki.
Vannak a dugaszolós analóg tápok amiben csak trafó van meg racsnis feszültség váltókapcsoló és greatzhíd+ puffer.
Ebből csak a trafó kell.
Más kis teljesítményű kisfeszültségű eszközök pl órás-rádiókból is kitermelhető kis méretű transzformátor. .... stb.
Ha van több akkor a legnagyobb hangerőt produkálót kell keresni köztünk.
Ha végképp nincs dinamikus mágneses eszköz , akkor lehet próbálkozni piezzo hagszóróval is.
Valamikori kristály hallgatókhoz hasonló működési elvű ma elérhető olcsó/tömegtermék.
(ami elektromos eszköz csipog / zörög és ami ezt okozza lapos fényes lemezszerű alkatrész akkor azt kell használni avagy amire rámérsz ellenállására szakadást mutat és ennek ellenére "zörög" a rákötött jeltől. Nem marad néma mert elszakadt benne a kivezetése).
Ezzel párhuzamosan kell kötni néhányszor * 10 kiloΩ-os ellenállást is .
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2021
(#) bigrobi válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 / 1
 
Hány ohmos a fejhallgató mérd le. 100 ohmnál kezd érdekes lenni, de jó ha találsz tárcsázós telefon hangszórót azok 250 ohmosak, azzal mar nagyon szépen szólnak a detektorosok. Másik megoldás piezo hangszóró ha lehet nagyobb , órából képeslapból és vele párhuzamosan kötsz egy 4.7K-100k ellenállást.
(#) macsi01 hozzászólása Dec 2, 2021 /
 
Nem jön itt csak a nagymedve vmi FM ráadásul .
Legalább is ezt mondja .
A vt forgó mintha bent sem lenne .
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 / 3
 
Hello! Kicsit kiegészíteném, amit a fiúk írtak.
A transzformátorral, nem csak feszültséget/áramot, hanem impedanciát is lehet transzformálni.
A feszültség áttétel (vagy is a menetszám arány) négyzetével transzformálja az impedanciát.
Tehát a 230V/8V áttétele, 27,5 (kicsit kisebb lesz mert vannak veszteségek, így a menetszám nem egészen ilyen arányú). 27,5 négyzete 756. Tehát ha a 8V-os tekercsre egy 32 Ohm-os fejhallgatót kötsz, akkor 32*756=24,2k Ohm-os hallgatót kapsz. Tehát célszerűbb kisebb áttételű trafót választani. Pld. 230V/24V vagy 115V*24V-os trafót.
De ha a reduktoron van 220V és 110V leágazás, akkor +autó trafóként" (takarék üzemű transzformátor) használva 1:4 impedancia áttételt kapsz. Így a 600Ohm-os telefon hallgatü, már mint 2400Ohm-os hallgató fog megjeleni..
(#) bigrobi válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Tekercsen változtattál? 50mm re eleg a 70menet a 100 az sok . Antenna? Fontos a jó antenna. Dióda biztos jó? Ha nincs más ott a BAT42 vagy BAT43 is az veheto olcsó pénzért. Hány ohmos a fejhallgatód? Én most próbáltam a keretantennás es rendes detektorosomat si és működik, Kossuth rádió szól, igaz más nem lehet ha kikapcsolnám a PC-t és DVB-t-t akkor igen. Forgó nem zárlatos?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2021
(#) macsi01 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 2, 2021 / 1
 
En már csináltam annyi tekercset de nem működik .
Nem fejhallgatóval hanem számítógéphez való hangszóróval a jack dugó test + 1 oldalra kötve .
Dióda 1180 ,antenna egy kereszt dipol 7 es 3.5 megára méretezve az kb olyan60m drót .
Föld 16 os betonacél 3 méter mélyre ,vt forgó 1 szektor ott a kezdő kapac 20 pF körül van a vége meg 500
(#) macsi01 hozzászólása Dec 2, 2021 / 1
 
kb igy gondoltam
50 mm es pvc csőre 0.4 mm es huzalból 70 menet az 28 mm széles lesz az oldalon a kalkulátor szerint ez 241,7279 uH
ha az 540 Khz a cél akkor ehhez masik rezgőkör kalkulátor alapjan 359.4 pF kapacítás kell .
A másik megcélzott frekvencia 1251Khz ahhoz mar csak 66.7pF
A cél az lett v.na hogy a rendelkezésre álló kapacítást ami 20 pF től 500 ig tart kihasználva legyen egy vevő .
Ez nem jön össze .
(#) bigrobi válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Lehet hogy az antennába van valami filter mivel 3.5 és 7mHz re van tervezve.
(#) macsi01 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Á nem meg balun sincs benne
(#) elektroncso válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
Tegyél fel egy kapcsolási rajzot a rádióról. Az aktív PC hangszóró AC csatolt bemenetű szokott lenni, ehhez kell egy plusz ellenállás a rádióba, hogy egyenáramúlag is zárt legyen a kör.
Az R1-ről beszélek.

Ezenkívül egy tapasztalati tanács. A Ge dióda helyett tökéletesen működik a BAT85 dióda, ezt szinte bárhol lehet kapni, olcsó. Én több detektorosomban is használtam annó, pedig én Felvidéken lakok és ott vettem vele a Kossuthot 540kHz-en. Az általam használt ellenállás 100-500kΩ közötti volt ha jól emlékszem.
(#) Atis57 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 3, 2021 /
 
Szia!
Naplementétől reggelig --minden lehetséges.

De még sokat kell fejlődnöd , hogy a 3000 km-s észlelést elérd-átlépd.
Ez az ismert KH max távolság.
---
Régen , Edelény melleti faluből sokszor hallottam (egy előfeszitett detektorossal ) a Győri, Pécsi
KH adókat.
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 3, 2021 /
 
Detektoroson este valami orosz vagy ukrán adók jönnek be meg néha arab adók. Ja meg skoplje sokott bejonni, Észak Vajdaságban élek. De sajnos inkább a keretantennás amit használni tudok a házban lévő modern technika megöli a KH jelet. Szuperreg rádión volt hogy bejött az absolute radio KH-n az London. Középhullámon az a csúcsom nem detektorossal. RH Kuba a csúcs. Ja meg detektoroson volt hogy befogtam Kínát, de az az adó albániában van mert a detektoros megy RH-n csak szelektivitás az 0.
(#) macsi01 hozzászólása Dec 3, 2021 / 2
 
Jön itt minden úgy mintha tekernem a forgót .
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 3, 2021 /
 
"Jön itt minden úgy mintha tekernem a forgót ." Esetleg magyarul?
(#) macsi01 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2021 /
 
Semmit nem változtat a forgó de nem csak ez egy sem .
3 ilyen vt- vel próbáltam .
Ami szól az akkor is ha kiveszem belőle a fogót .
70 menet a tekercs .Magyar nem hallható az orosz vagy ukrán mindent visz bezárt es kinyitott kondival is .
(#) fecameca válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 3, 2021 / 2
 
Nem olyan nagy baj. Gyerekkoromban nekem sem működött jobban. Az a helyzet, hogy a rezgőkörre semmit sem szabadna direktbe rátenni, ami beterheli. Ilyenkor a körjóság teljesen leromlik. Sem az antennát, sem a diódát nem szabadna, maximum egy leágazásra kötni. Vagy az antennát egy 10 pF kondenzátoron keresztül teszed rá, de viszont minél lazább a csatolás, annál halkabb lesz. Szoros csatolás esetén meg zéró a szelektivitás, olyan, mintha a forgókondenzátor ott sem lenne.
(#) macsi01 válasza fecameca hozzászólására (») Dec 3, 2021 /
 
Ez pontosan így van olyan mintha ott sem lenne a kondi .
A hangerő igy sem dübörög a pc hangfalon sem .Persze a dübörgést nem szó szerint értem .
Ez ebben a formában nem működőképes .
(#) bigrobi válasza macsi01 hozzászólására (») Dec 4, 2021 /
 
De a Kossuth rádiónak kellene hogy szóljon jó hangosan. NEm is reagala forgora? Jo az a forgó a bekötése is jó? Próbáld induktívan csatolni az antennát mint az én videómban egy hamarabbi hozzászólásban. Vagy van egy másik lehetőség ha érdekel a keretantennás.
(#) macsi01 válasza bigrobi hozzászólására (») Dec 4, 2021 /
 
Az antenna felől 1nF és a rezgőköri tekercsen nincs kicsatolás a diódának azaz mind a 70 menet dolgozik .
Így reagál a kondira .
Kipróbáltam úgy is hogy nincs az antenna tekercs úgy is működik csak gyengébb jóval a hangerő.
A pc hangszórót kellene még kiváltani pl egy telefon fülesre v.mi trafóval ami nem 5 kg .
Következő: »»   145 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem