Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   232 / 249
(#) szsrobert válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Szóval nem így működött.
Egyszerre csak 1 vivő aktív, 1s ideig.
(#) szsrobert válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Nem értem miért érzed bonyolultnak.
16 freki, egyszerre 1. 0 jel 700Hz, f jel 2200Hz. 0f 700Hz 1s ideig, 2200Hz 1 s ideig.
Dekodolhatod füllel vagy waterfallon szemmel. Azt is látod, ami már nem hallasz.
A 2 vonal jobban látható, mint ugyanannyi idő alatt a tátátátátá tititáti.
(#) szsrobert válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
A 20mWtal 100km-ek nem fognak működni, ha a kapcsolóüzemű mobiltápok, ledtápok elnyomják a vételt. 80mtől 30MHzig, de még a gyenge Pmr ellenállomást is zavarja. 3615kHzt is sssssss lenyomja.
(#) szsrobert válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 7, 2021 1 /
 
Fmben ssssssssss, valaki mond valamit, de nem érthető.Amben a töltők, légköri zavar zavarják.Marad az ssb vétel.
Minek küldje 200Wtal, ha 1-5 Wtal is átmegy az infó? Takarékosabb mint a slow cw, ennél csak 2 vonal 1 karakter.
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Pedig igen ... pár mW modul, rugós drót antenna , repülőgépről kb.: 400m magasról Budapest Győr között kommunikált 433/868 MHz.
APRS szerű üzemmódban , otthoni stabil állomás 2m/70cm körsugárzó lora modul , mobil autóban másik modul 60 kmről direktben kommunikáltak.
Belváros BP mélygarázs és ott is elérhető volt a rendszer.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2021
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Biciklis autós tracker lorawan modulokat tesztelve:Lora-APRS-tracker
(#) szsrobert válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Ha ez ilyen egyszerű miért nem 433MHz-en kakaskörködnek mWokkal a 3615kHz helyett? A múltkor HA8DQt 1Wtal még hallottam, de sajnos nagy a zaj a városban.
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 7, 2021 /
 
Mert 2 egymástól független működési módú rendszerről beszélünk.
A fónia üzemmód és a LORA teljesen másképp működik.

Te adatátvitelre keresel megoldást , arra ajánlottam a LORA WAN-t igaz a sebesség igényt még nem tudjuk még.

Fóniában rövidhullámon megint más a helyzet .
(#) Kera_Will válasza szsrobert hozzászólására (») Dec 8, 2021 / 1
 
ez egy opció neked
forrás kódja is van abból meg már bármit beletudsz írni
(#) bodgabo hozzászólása Dec 9, 2021 / 2
 
Sziasztok!
2021.12.11.-én (szombaton) délelőtt elektronikai és rádióamatőr 3B (Barátkozás, Bemutató, Börze) a debreceni VOKE-ban! Debrecen, Faraktár utca 67.
http://www.dqradio.org/
Gyertek!
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Dec 13, 2021 /
 
Szombaton délelőtt én éppen dolgoztam
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Dec 13, 2021 / 1
 
Lesz márciusban egy nagyobb összejövetel ahová szintén nem csak a rádiózás iránt érdeklődőket várjuk.
Tervben van továbbá érdeklődéstől függően rendszeres böze megrendezése is, erről bővebben majd jövőre.
(#) bitmixer hozzászólása Dec 29, 2021 /
 
Sziasztok és BÚÉK!
Ne nevessetek ki a bugyuta kérdésem miatt !
3 szintes házban lakom, a laborom a pinceszinten van, a fél életemet ott töltöm. Bár a Telenor legközelebbi bázisállomása légvonalban csak 800 méterre van, nálam lent olyan vacak a térerő, hogy szinte alig lehet beszélgetést folytatni, ill. az SMS-ek is gyakran sok-sok perces késéssel jönnek meg. Arra gondoltam, hogy - egyelőre antenna nélkül - egy sima koaxot húznék fel egy kellően magas pontig, megfelelő hosszban lecsupaszított belső ér lenne a sugárzó felül és alul is. Ellensúlyként szintén alul-felül 4-4 méretezett pálca szolgálna. Alul a pincei szoba ablaka előtt végződne, nem hoznám be a házba.
A gondom ott kezdődik, hogy nem tudom, mikor melyik sávban akar a telefonom 900, vagy 1800 MHz tartományában kommunikálni. Egy antennával működhetne mindkét sávon ez a barkácsmegoldás? Koaxot sem tudnék választani a feladatra, szóval csak ötletelek. Szerintetek megúszhatom profi antenna nélkül? Esetleg a felső pontra gondolkodjak inkább irányított, többsávos antennában? Ha igen, milyen lenne jó?
kösz, üdv.
(#) kendre256 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Ki kell próbálni, működhet az elgondolásod. Profi antenna jobb lenne, de a kábel végét lecsupaszolni, ellensúlyt készíteni hozzá minimális munka, költeni nem kell rá. A telefonod arra a sávra fog rákapcsolódni, ahol térerőt talál. Legalábbis általában... De befolyásolja a dolgot, hogy a telefonod milyen szolgáltatásokat tud kezelni, és milyen szolgáltatások vannak ott. Mostanában szüntetik meg a szolgáltatók a 3G-t, a telefonodnak is lehet elsődleges üzemmódja, ez mind befolyásolja azt is, hogy milyen frekvencián próbálkozik egyáltalán, és hogy ott talál-e valamit.
Ha az egyszerűbb megoldás nem működik, akkor irányított többsávos GSM antennát érdemes felülre tenni. Az antenna nyeresége ellensúlyozhatja a kábel csillapítását. Ha a pinceablak hőszigetelt fajta, akkor érdemes a kábelt bevezetni a pincébe, mert az üvegre gőzölt fém jelentősen csillapíthatja a rádióhullámokat (a 2400 MHz-et elég rendesen csillapítja).
Ilyen, vagy ehhez hasonló antenna jó lehet.
Kábelt pedig ilyet használnék.
Szerk: 25 évvel ezelőtt én a sima 900 MHz-es GSM telefonomat csak úgy tudtam használni a házban, hogy egy tetőantennáról levezettem a jelet a házba, és ott egy illesztőpanellal a telefonomra vezettem. Nem volt a telefonon antennacsatlakozó, és "természetesen" a mobiltelefonnak volt egy fix tartója, mintha vezetékes készülék lett volna. Végül is az is volt...
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
(#) Doky586 válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Az addig ok hogy lemegy a koax a pincelakásba, de azt hogy illeszted a telefonhoz? Azokon (már) nincs se sma se más csatlakozó.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
(#) kendre256 válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Azt írta, hogy a végére egy egyszerű antennát alakít ki, magából a kábelből.
Én annak idején fóliás lemezből alakítottam ki egy sima dipólt, nagyjából 900 MHz-re. Közvetlenül a telefon mellé tettem a telefon tokba. Később már lehetett kapni olyan gyári illesztőt, amit rá lehetett pattintani a telefonra (ha jól rémlik az Nokia 3210 volt). Az enyém véletlenül úgy sikerült, hogy nagyobb térerőt adott mint a gyári, pedig fél óránál nem tartott tovább kifaragni.
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Idézet:
„de azt hogy illeszted a telefonhoz”

Sehogy, majd a "levegő illeszti". A lényeg az lenne, hogy a koax két végén szélessávú antenna legyen, a bázisállomás felé néző lehetőleg nyereséges. Ez a koaxból kialakított antenna is működhet, mint mondja, a bázisállomás nincs messze, így a térerő is lehet, hogy elég nagy.
Ha a csutkákat 900 MHz -re méretezi, van esély a beszédre, SMS -re, adatátvitelnél lehetnek gondok. A GSM (900, 1800 MHz) sávban a szolgáltatás, mint alap, megmarad. Csak a 3G (UMTS) szűnik meg, mert az LTE (4G, 5G) teljeskörűen kiváltja. Gyorsabb, és gazdaságosabb is.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2021
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Dec 29, 2021 /
 
Mégcsak annyit, hogy az apróban láttam Carant logper szélessávú antennát 700 - 2600 MHz -ig.
Ha a másik végén levő "csutka antennára" ráhúz egy vastagabb réz csövet, és sávközépre hangolja, lehet, hogy szerencséje is lesz a többi sávval is.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Akkor már ne 900 hanem 800MHz-re, mert ott van a 4G (B20)
De saját lakása körül mindenki nézze meg milyen frekik vannak. https://www.cellmapper.net/
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Szia,
további kutatásokat végeznék, most úgyis itt vannak a "hosszú sötét téli esték".
Emlékeim szerint nálad két esélyes jelölt van, ahonnan kaphatod a szolgáltatást, a villanyoszlop, vagy a viztorony (nagyon nem néztem utána hogy melyik kié, és mi más van még arra). Szempontodból ugyan mindkettő közel van, de egyikre sem látsz rá.
#1 Ki kellene rendesen deriteni, hogy honnan jön?
#2 Jó lenne telepiteni a mobilodra egy GSM netmonitor alkalmazást, vannak egészen jó ingyenesek is. Ajánlani nem tudok, mert nem jártam körbe a kérdést (nekem nem kellett). Ezzel fel lehetne térképezni, hogy hol (házban, pincében, stb.) és mi van (szolgáltató, szolgáltatás és térerő).
#3 Megnézném, hogy a telefonodon milyen hálozat beállitási lehetőségek vannak. A hagyományos GSM (2G) még sokáig élni fog.
#4 Csak ezek után épitenék, vagy vennék bármit is...
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
A távvezeték oszlopján az MVM Net álloása van, azt biztos nem tudja használni.
A víztorony lehet a Pannoné, akarom mondani Telenoré.
(#) bitmixer válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Úgy gondolom, hogy az én bázisállomásom ez a közös Telenor/Vodafone: http://cellavadasz.openstreetmap.hu/#map=17/47.47598/19.22381
Ha szerencsém van, akkor a háztetők között/fölött éppen rálátok, ha jól helyezem el a fenti antennát.
Gafly: a netmonitor jó ötlet, ki fogom próbálni. A telóm pedig egy 4 éves Xiaomi, nem tervezem egyelőre lecserélni. A SIM kártyám "4G képes", ahogy Telenorék mondják...
https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4_(4x)-8608.php
Mindenkinek kösz a tanácsokat!
(#) oxygen válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Sziasztok

A távvezetéken a megadott koordinátán van telenor állomás, a víztornyot nem találom, de nem is ismerős, persze minden bázisállomásra nem emlékszem ahol jártam (kivéve a nagyon "körülményesekre")
(#) pucuka válasza oxygen hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Azt nem tudom, de gyanús, hogy több azonos, és nem kisméretű antenna van felszerelve. Ha Telenoros lenne, akkor kellene lennie kisebb méretű panel sugárzóknak is, nomeg az MVM nem szokott engedni a távvezeték oszlopokra más szolgáltatóknak bázisállomást telepíteni. De pontosan természetesen nem tudom, mivel ilyen információim nincsenek, de alkalomadtán rákérdezek.
Anno próbálkoztunk mi is, sikertelenül. Sajátmagának pedig csak megengedi, de az 450 MHz -es hálózat, elég nagy, és egyforma panelekkel.
(#) Doky586 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Az általam linkelt cellmapperen megnézed melyik cellába esel és az milyen 4G frekin megy. Van ott 800 és 1800 MHz is..
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) bitmixer válasza Doky586 hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Tényleg nagyon köszönöm a segítséget, de még így sem gömbölyű számomra a dolog
Lsz. nézd meg, mit lehet ebből megtudni, ha én a Székicsér utca alsó negyedénél lakom. A 493 jelű BTS-ről van szó.

https://www.cellmapper.net/map?MCC=216&MNC=1&type=LTE&l...oadmap

Biztosan én nem értem a logikát (meg az egész térképet), de pl . felém nem mutat egyetlen legyező/cella sem. Azt pedig mégsem gondolhatom, hogy egy irány ennyire ki van hagyva...
Végülis nagyon nem izgulok, mert a többiek hozzászólása alapján működhet az elképzelésem. Még egy kicsit okosodom, majd kísérletezek.
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Nehéz a cellatervezők élete... De szerintem ennyire nem kell belemerülnöd.
Senki nem mondta, hogy mindenhol, mindenkinek, minden szolgáltatás tökéletesen fog működni.
Mivel szerintem a pincében nem a mobiloddal internetezel, akár még a 2G is elég ha hivnak, hivsz, vagy SMS...
Szerintem kattintgasd végig a többi tornyot is, és a többi hálózatot is.
A telefonon is be lehet állitani, hogy "mit szeressen". Például megpróbálhatod lebeszélni, hogy mondjuk 4G-vel ne küzdjön...
(#) Doky586 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Ha Telenor-os vagy - én ezt látom
A 493-as állomás csak B20 (800MHz)-et ad, és a te utcádban más már méregetett a többi szolgáltató kártyájával is.
A 478-as állomáson van 1800 is, de az inkább csak az utat látja el. (igaz az nemcsak 10 hanem 20MHz sávszélességgel)
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021

cellmap1.jpg
    
(#) HA5AWS válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 31, 2021 /
 
Szia!
Egy térerő mérést mindenképp végezzél mielőtt egy passzív átjátszót csinálsz. A vett térerőből levonod a kábelveszteséget, ha jó kábelből csinálod (H1000) akkor csak 10Db, a vevő oldali antenna és a telefon közötti csillapítást, ami jó esetben 25-30 dB. Ha ezután még marad annyi jel, hogy megszólaljon a telefon akkor érdemes vele dolgozni. Persze ez még nem garancia arra, hogy visszafele is működni fog. A telefon max. 1W teljesítménye nem biztos, hogy elég a szolgáltatóig ahol ők 20-30W teljesítménnyel sugároznak. A számok elég elnagyoltak de nagyságrendileg megvannak. Nem lebeszélni akarlak de egy kis számolás sose árt!
Üdv: Gábor
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 1, 2022 /
 
Először is kívánok mindenkinek sikerekben gazdag boldog új esztendőt jó egészségben!
A minap vettem egy Tecsun S2000 (lánykori nevén Grundig Satellit 750) rádiót.
SSB üzemmódban az oldalsáv kiválasztása 455 kHz-es második KF körben lévő 453, illetve 457 kHz-es szűrők kapcsolásával történik. Sajnálatos módon a szűrőkön USB módban az LSB állomások is elég jól átjönnek, ami zsúfolt sáv esetén elég cifra jelenséget eredményez. Szerencsére a 455 kHz.es KF ki van vezetve a rádióból, ilyenformán a a kf jel külső feldolgozása után az audiojelet a vonali bemeneten tudja fogadni a rádió. Jelenleg a mellékelt képen látható megoldást használom, ami lehet, hogy nem elegáns, de az eredmény rendkívül jó.
Kérdezném tisztelettel, hogy a fent említett oldalsáv szűrők beszerezhetők-e valahol, illetve létezik-e valami, 455 kHz-re "kitenyésztett" DSP alkalmatosság, amivel a KF jel feldolgozása elegánsan elvégezhető?
Következő: »»   232 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem