Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   766 / 778
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 18, 2021 / 1
 
A vezetékek rövidítése, egész jól sikerült...Kicsit jobban megterhelve a tápot az alábbi jelalakokat mértem a szekunder oldalon. A primer már hálózatról ment, így ott nem tudtam mérni, az áramváltót meg kikötöttem, hogy minél "rövidebben" tudjam a trafót bekötni.

A fotókon látható fazékmagot hogyan lehetne jól rögzíteni? Most az a gondom, hogy eléggé melegszik benne a rögzítő csavar.
(#) Peter65 válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Ha jól látom, sima acélcsavart használtál. Próbáld meg réz csavarral.
(#) erbe válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Kívülről rozsdamentes kengyellel átmenő csavar nélkül. De bakelit lap is jó.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2021
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 19, 2021 /
 
Semmilyen fémcsavart nem szabad beletenni. Elrontja a paramétereit. Műanyag csavar, külső kengyel, ragasztás, külső leszorító lap, és ilyesmik jöhetnek szóba. Annak idején esztergáltam pár csavart plexiből ilyen célra, de ma már nem fordítanék ilyesmire sok energiát, egyszerűen "sárga szalag"-al rögzíteném + összeragasztanám.
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 19, 2021 /
 
Lenne még egy kérdésem:
Hogyan tudom meghatározni, kiszámolni, hogy egy soros fojtó mekkora áramnál/teljesítménynél fog telíteni? pl. a fenti esetben mekkora primer áramnál fog telítődni a vasmag? Jelenleg ez a tekercs 280uH induktivítású.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2021
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 19, 2021 /
 
Nem sok az a uH?
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 21, 2021 /
 
Sziasztok!

Fejlemény van!!!
Szóval, már korábban is ment a táp már "rendesen" rezonáns üzemmódban. A probléma ott volt, hogy ha kb. 100-120W fölé terheltem, akkor előjött az ebben a hozzászólásban linkelt probléma:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2464537.html#2464537
A 3Ohm képen látható, hogy mire gondolok, mintha kimaradnának impulzusok...

Sokmindent megpróbáltam (Ferci segített a háttérben), még a főtrafót is újratekercseltem, más lett a táp frekvenciája, más lett a szekunder feszültség is, a soros fojtót is kicseréltem egy légréses toroidra, és a főtrafó szórt induktivitása, sorosL induktivítása is jobban eltalált lett, de ennek ellenére a "teljesítménykorlát" 120W körül megmaradt.

Ezután már keztdtem lemondani a nagyobb teljesítményről, mire ma reggel kicseréltem a vezérlő IC-t, és láss csodát a táp nem korlátoz!!! Egészen 200W-ig terheltem, bár itt a 24V-ra méretezett szekunder fesz már 20-20,5V körülre visszaesett, a soros fojtó igencsak megizzadt mégis tudtam terhelni 10A-rel!!!
A korábbi IC egy ebay-es rendelésből való jópár társával együtt, a jelenlegi hazai beszerzés...

Bocs, ha hosszú volt, de gondoltam leírom, hátha jól jön még másnak is!
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
Szia!
Ez a "méreg"!.. aztán meg az öröm.
Akkor az a szürke gyűrű megy, vagy másik?
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2021
(#) tompower válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 21, 2021 /
 
A feltételezést minden kínai alkatrészre - sajnos lassan már a normál alkatrész boltokban kaphatóakra is - ki kell terjeszteni, hogy hamis és nem fog jól üzemelni.
Így jártam már: 10es osztó ICben 8-as osztó... a kiderítés végére már a saját matematikai képességemet is megkérdőjeleztem . Más által vett TO3-as tranyók villanytargonca végfokában...
Talán a tüskesor és a sorkapocs ami jó lehet..
(#) gyula33 válasza gyula33 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Végül is megépítettem magamnak két tápot a TL és 2110-es konstrukcióban. Jók , de még kellene vagy három hasonló.
Aztán eszembe jutott az említett 2153-as konstrukció , nem volt csak felület szerelt itthon , korábbi kísérleteimnél elszálltak. Lesz ami lesz alapon rendelten pár hete Kínából 10 db-ot. Gyorsan megérkeztek , ráadásul semmi vám meg postára menés , egyszerűen kihozták.
Újra nézegettem a kapcsolásokat és valami alapkapcsolást szerűséget készítettem , amit elsőre 24 V-al próbálgattam deszka modellen. Működik és jól . szerintem eddig ez a legegyszerűbb táp.
Méricskéltem IRF 640 -el - jól működik , de elégé csúnya a jel , nem melegszik a kimenő fesz . kb 140W-os terhelésnél 12V,
Igazán tökéletes IRFP 250-el Szép a jel a kimenő fesz. 14.2 V. Ezt teljesen jónak látom.
Rendeltem Kínából IRFB 4227 FET-et.
Adatlapja alapján jónak gondoltam , igaz csak a feszt és az áramot és az Rd-t néztem .
Ha lecserélem a korábbi fetteket , mindkét FET elszáll , pukkanás nélkül teljesen rövid záras lesz.
Ezt kétszer megtettem ugyanaz lett az eredmény.
A fettek mérésre jók. Nem tudom mi a probléma.
Visszacserélve a régi fettekre , újra minden működik , más nem megy tönkre.
Olyan mintha a bekapcsolás pillanatában a két FET összenyitna, nem tudom még kicsit jobban átnézem az adatlapját.
Mindenesetre köszönöm , hogy felhívtad a figyelmemet erre az IC-re , tényleg egyszerű és olcsó .
(#) gyula33 válasza gyula33 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Majd elfelejtettem a mérések már 110V-os bemenő feszültségnél történtek.
(#) pipi válasza gyula33 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Kínából hozott fet lehet simán hamis, átcimkézett, ami bár igaz hogy fet van benne, de a paramétereik ki tudja, lehet nem bírják azt a feszt...
(#) gyula33 válasza pipi hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Igen ez benne van a pakliban , általában minden alkatrészt Kínából rendeltem eddig , volt már párszor
probléma , pl, hőérzékelő szenzorok helyet sima plasztik tokos tranzisztorokat küldtek , hőérzékelő típus felirattal.
De ott visszakértem a pénzt, visszaadták.
Gondoltam arra is , hogy ezt a FET-et csak hangfrekis erősítőként használják, csak ilyen kapcsolási rajzot találtam róla, kifejezetten 100kHz alatt . De az én beállításom is csak 43 kHz-es.
(#) Kovidivi válasza gyula33 hozzászólására (») Dec 7, 2021 / 1
 
Én ebay-ről eredeti FET-et még nem tudtam venni, pedig sokat próbálkoztam. Mindig valami átcímkézett szemetet adtak, ami olcsóbb volt, hasonló tulajdonságokkal. Átcímkézték és eladták drágábban. Sok esetben nem okozott volna gondot, de nekem pont egy speciális tulajdonsága/paramétere kellett volna, de ez valahogy mindig kimaradt a FET-ből. Azóta FET-et csak megbízható helyről veszek.
(#) Gyozo92 hozzászólása Dec 14, 2021 /
 
Sziasztok! Elővettem a régi labortápom, amibe rossz a kapcsitáp. Meg akartam javítani annó, ezért kivettem a két IC-t belőle, és azóta el is hagytam. Egy időben elég sok ilyen táp keringett itt is, hátha valakinek van, vagy tudja milyen IC való bele. Szerintem képről sokaknak ismerős. Ha valaki segítene, nagyon hálás lennék érte.
(#) Imti válasza gyula33 hozzászólására (») Dec 25, 2021 /
 
Szia! Feteknél fontos tényező a gate kapacitás, és a be és kikapcsolási idő is. datasheeten vesd össze a működő és az elszállt típusokat. de persze tényleg lehet, hogy egyszerűen csak hamisak, és nem bírják a feszt.
(#) jdani hozzászólása Jan 3, 2022 /
 
Üdv.
Egy ilyen relés kapcsolóhoz kerestem egy mini 230Vról 12Vra alakító tápot. Ilyet vettem. Ez az egyáltalán, jó lesz ez nekem arra amire vettem?
(#) Imti válasza jdani hozzászólására (») Jan 3, 2022 /
 
Szia . Igazából majd kiderül meddig fog üzemelni a táp. Hasonlót vettem már korábban ,de 3 hónap után megadta magát.
(#) jdani hozzászólása Jan 19, 2022 /
 
Hali.
Van egy (valami aktív erősítős dolog) kapcsolóüzemű táp, amin hibás a primer része. Találtam egy fazont a jutubon, aki úgy oldotta meg, hogy újra építette a vezérlést. (eredeti alkatrészt Hiányában, mivel beszerezhetetlen, beazonosíthatatlan)
Viszont a videó valami Vietnám, a szöveg is. Még fordítóval úgy ahogy ki lehet belőle szedni pár értelmes szót, de nem írja-rajzolja konkrétan mit csinált.
Vannak itthon ilyen táp vezérlő ICim, fel tudnám valamelyiket használni, és abból megépíteni a primer részét?
3S111
CM0465R
ICE2AS01
JT3026J
LD7535
SG6742HR
5L0380R
5M02659R
DM0365R
TNY176PN
TOP258PN
Ezek vannak itthon, hátha valamelyik alkalmas lenne ehez a trafóhoz.

Amíg hagyományos trafónál van 2 kontakt a primer tekercsen, az ilyen tápokon miért van több kontakt?
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Jan 19, 2022 / 1
 
Mert lehet plusz tekercs a primer oldalon, ami a vezérlő IC-nek biztosít tápot, vagy ellenütemben hajt két egyforma primer tekercset, vagy akármi
Vissza kell rajzolni a tápot, sajnos lehet a szekunder kört is a visszacsatolás miatt, utána a fiókban lévők katalógusát kielemezni kapcsolás technikailag, figyelve még a frekvenciára is...
Van ami fix frekin ketyeg, van ami változtatja a frekit, stb... ezerféle módú kapcsi táp létezik.
Szóval nem egyszerű, persze akinek van nagy gyakorlata, az magának elmolyolhat vele.
Ha abszolút kapcsolástechnikailag nem felismerhető cucc van benne, egyszerűbb a paraméterek ismeretében olyan komplett tápot venni vagy építeni
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Bővebben: Link
Ugyanez a táp. 8. perc körül mutatja a fazon milye IC használ, UC3843AN ?
Mondjuk UC3842B és UC3843B van itthon. Ha neki megy ezzel, nekem is fog. Csak a megépítéste kérdéses. Elég gyatrán, nem átláthatóan csinálta. Ebben tud valaki segíteni? Esetleg egy rajz, ami szerint meg tudom csinálni?
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Az IC adatlapjában találsz kapcsi rajzot... Vagy a gugli is ad kismilliót, elterjedt IC.
A 384x-ek különböző tápfeszt igényelnek (az induláshoz is...)
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Egyszerűbb volt 2x 12V hálózati adaptert rákötni szimmetrikusan.
(#) Zsarka hozzászólása Jan 22, 2022 /
 
Szép estét mindenkinek ! Találtam ilyen kis trafókat 6x11 mm keresztmetszettel . Van rajta némi légrés . Fejhallgató erősítőnek szánnám . A kérdés, ha újratekercselem kell e hozzá a szórótekercs. Ez egy fénycső kapcsitápjából bányászott dolog .azt írja rajta hogy 2x18...2x42W . Nekem fele is elég lenne . Köszönöm a válaszokat
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) ferci válasza Zsarka hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ez esetleg egy flyback tápba jó lehet, megfelelő frekin. A légrés se mindegy, mekkora.
(#) Zsarka válasza ferci hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
Köszi a választ .Hol lehet ezekről a dolgokról olvasni ? Miért tesznek egyes vasmagokba légrést , másokba meg nem ? A régebbi TV tápokba is tettek .
(#) Ge Lee válasza Zsarka hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
Gondolom, hogy az a mag nem trafó volt hanem fojtó, azért van benne akkora légrés. Amiből az következik, hogy trafónak nem lesz jó, még flyback trafónak sem, mert azokba is nagyon nagy ez a légrés. Információ szerzésnek elolvasod mondjuk ezt a topikot elejétől a végéig, sokat lehet tanulni belőle.
(#) ferci válasza Zsarka hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
Ez annyira szerteágazó kérdés, hogy nemcsak ezt a 766 oldalt célszerű végigolvasnod, hanem a többi kapcsolóüzemú tápost is.
Egyébként minden képcsöves tv-ben is légréses a nagyfesz trafó a működés miatt.
(#) pucuka válasza Zsarka hozzászólására (») Jan 24, 2022 /
 
A ferrit anyagoknak nagy a kezdeti µr -jük, de viszonylag alacsony a telítési indukciójuk, néhányszáz mT.
A nagy kezdeti µr miatt kisveszteségű trafót lehet készíteni a kevés menet miatt, és magasabb frekvenciákon sem nagy a vasveszteség.
Az alacsony telítési indukció miatt azonban nem szeretik az előmágnesezést, mert ez csökkenti a mag kihasználható indukció tartományát. A légrés viszont egy nagy mágneses ellenállást iktat a mágneskörbe. Ezért a légrésben található az indukció nagy része. Az ugyanolyan hosszúságú erővonal mágneses ellenállása µr -szer nagyobb a levegőben, mint a vasmagban.
Impulzus átvitelnél csak a szigorúan 50 - 50 % kitöltésű négyszögjelnek nincs egyenáramú összetevője, az összes többi jelalaknak van. Flyback esetén kb. 10 %, PWM esetén (teljesítmény, feszültségszabályozás esetén változó nagyságú a kitöltési tényező, és ezzel az egyenáramú összetevő.
Az egyenáramot a trafó nem viszi át, csak melegíti a trafót azon túl, hogy csökkenti a trafó kihasználhatóságát.
Ezért használnak kisebb, nagyobb légréseket a trafóknál, aminek a nagyságát a mágneskör méretezésével állapítják meg.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2022
(#) jimmi12 hozzászólása Feb 2, 2022 /
 
Sziasztok, a tapasztaltabb fórumtársaktól kérnék segítséget. Összeraktam a képen látható tápegységet, bontott ATX alkatrészekből. A táp elindul, de sajnos magas a kimenő feszültség, 27-28V között van üresjáratban. Lehetséges ezt a trafó módosítása nélkül csökkenteni (22-24V-ra)? Az eredeti rajzhoz képest a C9-es kondenzátor az 2µF (ez volt az ATX tápban), ez okozhat problémát? Továbbá a donor tápban a transzformátor primer oldalával párhuzamosan volt egy 300R/4n7 soros tag, ezt jelenleg nem építettem be, javítana a tápon vagy csak rontana?

ui.: van a fiókomban valami régebbi bontásból származó gyűrűmagom, ezekkel lehetne valamit kezdeni?
Következő: »»   766 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem