Fórum témák
» Több friss téma |
Ezek szerint ez a mérési eredmény nem használható semmire?
Nem, ahogy nem is tudtad hasznosítani a látottakat.
Az a színusz szerű valami kerítésféle, azon látszik az 50 Hz -es képszinkron jel maradéka. Ilyen összetett jeleket, csak pontos külső szinkronizálással lehet vizsgálni.
Vezetitek egymást orrotoknál fogva.
C7 kondenzátor egyik lábát forraszd ki, még a leirásban benne van. Aztán majd beszélünk eredménytől függően...
Köszönöm a javaslatot, lelkesen meg is akartam csinálni ... de sajnos a C7 kondenzátor nincs beforrasztva. Csatolom a panel azon részét, a lehető legtöbb alkatrésszel, hátha segít.
D11 anódja, "G" jumperen hová megy?
Szerintem az amit takar a kerámia kondi, és mintha nem is lenne beültetve...
Még a végén kiderül, hogy egy félkész vagy rosszul összerakott készüléket látunk.
Ebben igazad lehet, de a video és szinkronjel összerakása nem akkora agysebészet (pont ebből irtam a szakdolgozatomat ).
A D11 anódja a CHR G mellett lévő 74165PC feliratú IC 9-es lábára megy. Ha jól néztem, ez az IC-22.
Azt azért ne feledjük el, hogy amúgy a gép működik, programot tudok rá írni, és a foltokból ítélve jól is fut. Csipog, ahol kell. Tehát számomra eléggé úgy néz ki, hogy ez egyszer rendben volt.
Kettőtöknek egyben:
Az ott akkor jó. Annyit csinál csak hogy fekete vagy fehér alapon legyen a szöveg. Én igy csináltam annó. Ha nem lenne nagyjából rendben, akkor nem tudnál rajta programot futtatni.
Szerintem ha valaki elektronikával foglalkozik, annak azért érdemes beszerezni legalább egy játék kategóriás szkópot (pl dso138, dso150 stb), meg egy kis 8 csatornás logikai analizátort. Egyik sem kerül elérhetetlenül sokba, és a semmihez képest azért sokkal jobb. Nyilván egy ilyen szkóp nem alkalmas egy video jel korrekt kielemzésére, de azért a sor és képfrekvenciát meg lehet vele mérni. Az analizátor is segítség lehet, csak ugye azt nem a kimenő videojelre, hanem arra a még digitális jelekre kell ráakasztani, amikből aztán az ellenállásokkal és_vagy tranzisztor(ok)al a videojel előállításra kerül. Ezek nélkül csak a sötétben fogsz tapogatózni, és érdemi segítséget sem fogsz tudni kapni, mert ugye amit te nem látsz és nem tudsz megmérni, azt mások a távolból még annyira sem fogják tudni.
Mivel ezek a jelek egy 12 MHz-es kvarc alapjelből vannak fixen leosztva, ami meg megvan, mert a készülék működik, ezért szerintem felesleges és nem vetetnék/csináltatnék vele oszcilloszkópot...
Ez azért azon is múlik, hogy máskor is szeretne elektronikával foglalkozni, vagy soha többet nem szeretne ilyen dolgok közelébe kerülni. Ha ez utóbbi, akkor tényleg nem javaslom, viszont akkor vigye el valaki olyanhoz, akinek vannak ilyen eszközei.
Laikusként én is erre gondoltam, hogy ha a kristály nem romlik el, és a logikai kapuk rendben működnek, valamint a képernyőn - bár futva - de rendben felismerhetőek a karakterek, akkor a D9-D11 diódáig rendben kellene lennie a jelnek különösebb mérés nélkül is. És az utána jövő részt meg már biztosan lehet egyszerűen is tesztelni, mert csak 3 dióda, két ellenállás és egy tranzisztor. A potmétert kiszedtem, megmértem, de úgy tűnik, nem kontakthibás, rendben lehetett mérni az értékeit, így visszatettem. A tranzisztort nem szedtem ki, de rámértem, és úgy tűnik, nincs kiégve, diódaként mérhető mindkét része. A többit nem tudom, hogy kéne ellenőriznem, de a diódákon végül is átjön a jel ... csak sajna ezek után már nem maradt semmi, ami rossz lehetne. A kép mégis rossz.
Gyakorlatilag egy analizatorral még jobban is jár mert ugy a szinkronjelek mint a videotartalom megvan TTl szinten. Az analizator meg elvben képes megmutatni a jelek szinkronját ( egymáshoz valo viszonyát.) Az meg nagyságrenddel, több mint amit most tudunk. Ha ott rendben vannak a jelek, akkor csak a szintekkel meg a keveréssel lehet gond.
Idézet: „A kép mégis rossz.” A TV-ről sajnos nem rémlik, hogy mit mondtál.
Maga a TV készülék jó, más retro gépeket kompozit és TV módban is stabilan mutat. A Homelab TV jelét ugyanúgy nem tudtam beállítani, mint a kompozitot, tehát TV jelként is rossz a megjelenítés.
Ezeket az analizátorokat nem ismerem. Ha tudnál egy konkrét típust mondani, utánanéznék, hogy mik ezek egyáltalán.
Fel nem foghatom, minek kellene neked bármi hasonló, de olcsóbb sem...
Idézet: „Maga a TV készülék jó” Értem én, hogy szerinted jó, de milyen?
A kapcsolási rajzon a Q jelzésű ,talán jumperrel , a szinkron jelet nem lehetne invertálni?
Aliéknál a keresőbe beírod: "logic analyzer". Egy rakattal fog találni. Nekem a legolcsóbb 8 csatornás 24MHz-es max mintavételezésű van csak (ez 2500Ft körül van postával együtt).
Mondjuk Gafly szerint nincs rá szükséged, de hát ezt inkább döntsd el te magad.
Nekem az oszcillogramm burkológörbéje sem tetszik, olyan mintha nem lenne test. Vagy az nem 50Hz csak a telefon mintavételezése zavar be?
Szerintem is olyan mintha, 50 Hz lenne. Valahonnan "rámegy".
Az összerakási problémát a kimenetre értettem, tehát a videojel nincs jól generálva.
Bocs, nem értettem a TV-re vonatkozó kérdést. Típusa: Grundig STS 55-1001/7.
Közben azonban nagyon elgondolkodtam ezen a logikai analizátoron, és bár szkópom nincs, de összeraktam egy ESP32-esből egy frekvenciamérőt. Jelalakot nem mér ugyan, de Hz-et igen. Megmértem az IC-30 sorszinkron lábait A 13-as lábon stabil 15579 Hz mérhető. A 12-es lábon 19850 +/- 100 tartományban ugrálgat. És az ominózus 11-es láb, ahol szinte a 13-as értékét kellene mérnem, csupán 2880 +/-20 értékek ugrálnak Néztem tovább a sorszinkronnál megadott mérési pontokon megjelenő értékeket: Az IC-31 5. lábán szintén stabil 15579Hz. Az IC-26 8. lábán 17325 +/-50 Hz ingadozik. 9. láb: stabil 46738 Hz 10. láb 93050 +/- 4 Hz, szerintem ez stabilnak tekinthető 11. lábon stabil 185939Hz értéket jelez az ESP. Azt látom, hogy ezek az értékek nem felelnek meg a leírásban szereplőnek, méghozzá IC-26 8. lábánál romlik el. Ezt az IC-t kellene kicserélnem? Vagy hozzáértőknek mit mondanak ezek a mérési eredmények?
Akkor a kvarcod jó, frekvencia rendben. Már ezzel előbbre vagyunk.
Ugrálás nem biztos hogy hibát jelez, lehet mérésből (például kapuzás) adódó természetes jelenség is.
Közben próbáltam értelmezni a leírást, és a mérési eredményeket. Azt hiszem, a leírás is azt mondja, hogy az IC-26 8. lábán 3x nagyobb frekvencia kell hogy legyen, mint az IC-31 5. lábán. Ez kb meg is van. Ezek szerint nem ott romlik el a jel. Azt rosszul értelmeztem, hogy mindig duplázódnia kell.
Ami most zavar, az az hogy az IC-26 8. lábán nem ugyanazt az értéket mértem, mint az IC-30 12. lábán, pedig ha jól olvasom a kapcsolási rajzot, ezek direktben össze vannak kötve. Próbáljam meg egy dróttal direktbe összekötni ezt a két lábat?
Közben újra mértem. Az IC-26 8. lába kontaktvizsgáló szerint is össze van kötve az IC-30 12. lábával.
Pontosabban az történik, hogy bekapcsolás után ez az érték kb 22000-ről indul, és szép lassan esik le a 18000 körüli értékre. Ezért mértem különbözőnek. A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
Letöltöttem egy direkt ESP32-re írt pontos digitális frekvenciamérő szoftvert, és azzal is megmértem a fenti lábakat.
Örömteli, hogy ez mindenhol stabil értékeket mutat, és az IC-30 11. lábán 15578 Hz-es jelet jelez. IC-30 11.: 15578 IC-30 12.: 31156 IC-30 13.: 15578 IC-31 5.: 15578 IC-26 8.: 31156 IC-26 9.: 56734 IC-26 10.: 103437 IC-26 11.: 206939 Függőleges szinkront is mértem: IC-30 3.: 49 IC-31 9.: 48 IC-27 8.: 49 9.: 146 10.: 243 11.: 487 Ez eléggé a leírás szerinti 48.83-nak tűnik. Azt nem tudom, lehet-e a hiba oka, hogy a vízszintes szinkronnál 15578 Hz van a leírásban elvárt 15625 helyett? A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |