Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   130 / 137
(#) Ge Lee válasza Ronen02 hozzászólására (») Jan 27, 2022 /
 
Nem lehetetlen mivel csinálják, de van több hasonló videó is arról hogy ki hogy készíti házilag. Viszont én értelmét ennek csak úgy látnám, hogy ha olcsóbbat és/vagy jobbat tudsz csinálni házilag mint a még létező gyártók.
(#) DaviS válasza Ronen02 hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Szia!
Ez az úr készít házi csöveket, (youtube link: https://youtu.be/GAMRHcbE3g0) a gettert régi tv csövekből bontja. Szükséged lesz indukciós hevítőre, üvegfúváshoz szükséges kellékekre, vákuumszivattyúra, egy olajdiffúziós vagy turbomolekuláris vákuum szivattyúra is a nagy vákuum eléréséhez, vakuummérőre, héliumra szivárgás kereséshez.
(#) gcsabee hozzászólása Jan 28, 2022 /
 
Sziasztok! Van néhány Valea 2Z-2 csövem, de semmilyen információt nem találtam a csőről. Ti láttatok már ilyet?
(#) segítő hozzászólása Jan 28, 2022 /
 
Elektroncsövet házilag készíteni enyhén szólva butaság. Közepesen véleményezve ostobaság. A legsértőbb véleményt inkább nem írom le.
Van pár videó fent, ezek alapvetően hobbiról szólnak, és kimerülnek egy akármilyen "kézműves" trióda gyártására.

Idézet:
„Ha lúd, legyen kövér!
Tungsramos kollégától azt a választ kaptam, hogy az elektroncső korából származó mérnökök elhunytak, és semilyen adat nincs már meg...
Nem adom fel amit elkezdtem, amit cél ként tűztem ki, hogy elektroncsövet készítsek, amit használni is lehet, és lehetőség szerint közel azonosan lehet készíteni.
Emiatt, ötletbörzére hívok minden tagot! Szedjük össze mit is tudunk!
A "lehetetlen, ne foglalkozzatok vele, úgysem fog sikerülni" stb. Kommnteket kérlek ne írjátok le.

Sok sikert!
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2022
(#) _BiG_ válasza gcsabee hozzászólására (») Jan 28, 2022 /
 
Van nekem is, de kb semmit se tudni róla, csak annyit hogy közvetlen fűtésű diódának néz ki.
(#) segítő hozzászólása Jan 29, 2022 /
 
Idézet:
„Szedjük össze mit is tudunk!”

Az elektroncső gyártásáról, használatáról? Miről!?
(#) Sebi válasza gcsabee hozzászólására (») Jan 29, 2022 / 3
 
VATEA 2Z. Mágneses erősítős (transzduktoros( váltakozó feszültség stabilizátorokban alkalmazták érzékelő elemként. A fűtést a kimeneti feszültségből vették és a dióda vezérelte a transzduktor gerjesztő tekercsét tápláló végcsöveket.
Előkotortam az adatlapot (elázott szalmiákos fénymásolat) és némi munkával olvashatóvá tettem...
(#) gcsabee válasza Sebi hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Köszönöm a választ, úgy látom hogy nem fogom tudni használni, pedig van jónéhány .
(#) _BiG_ válasza Sebi hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Tényleg, jut eszembe, szedtem szét egy ilyen "ládát" és volt benne egy
(#) Sebi válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Nekem még itt figyel a polcon... A két műszer közötti lyukon látható a dióda izzása.
(#) gcsabee válasza Sebi hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Ha esetleg szükséged lenne néhány csere darabara, akkor szólj .
(#) Sebi válasza gcsabee hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Csak nálam 50 éve szolgál, de még nem ment tönkre és van tartalék is.
Azért köszönöm a felajánlást!
(#) _BiG_ válasza Sebi hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Idézet:
„Nekem még itt figyel a polcon..”

Jó erős polc az...
(#) Sebi válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 29, 2022 1 / 1
 
Nem kamu...

polc.jpg
    
(#) _BiG_ válasza Sebi hozzászólására (») Jan 29, 2022 /
 
Tyűűű
(#) Dolphin hozzászólása Márc 4, 2022 /
 
Üdv!
Valaki mondja már meg nekem, hogy mennyi a 6P3SZ-E elektroncső illesztő ellenállása anódtól anódig.
Nem találtam meg ezt az adatlapon.
Előre is köszönöm!
(#) Cinema válasza Dolphin hozzászólására (») Márc 4, 2022 / 1
 
Ellenütemű, azaz PP-végfokban 6600 Ohm, azaz, 6,6kOhm a kimenőtranszformátor primer illesztése, ekkor tud 360V-tápról kb. 20W-nyi kimeneti teljesítményt, tartósan. (SE-végfok esetében, pedig, kb.1800 Ohm az illesztése, ekkor nagyjából 6-8W jön ki belőle, ugyancsak 360V-tápból.)

Üdv!
(#) Dolphin válasza Cinema hozzászólására (») Márc 4, 2022 /
 
Köszönöm a kimerítő választ!
Üdvözletem!
(#) segítő válasza Cinema hozzászólására (») Márc 4, 2022 / 3
 
Az "E" változat illesztése inkább hasonlít az EL34-hez, mint a 6L6-hoz. Teljesen más cső mint a 6L6 (sima 6P3SZ). Ha kiszerkeszted a jelleggörbét 3,5-4 K illesztés az optimális. Nekem 360V-on 4 K illesztéssel ment, 30W felett.
(#) granpa válasza segítő hozzászólására (») Márc 4, 2022 /
 
És egy ilyen, milyen: sima és E, PP-ben, 3.5-4 kΩ-on, 350 V, 20 W. Terv volt. Hallottam.
(#) segítő válasza granpa hozzászólására (») Márc 4, 2022 /
 
Nem értem a kérdést. A sima 6P3SZ gyakorlatilag azonos a 6L6 csővel. Gyári adatlapok szerinti.
Két 6P3SZ- E - Csövest építettem. Van tapasztalat
Nem vagyok jós. A jelleggörbék egyszerűen szerkeszthetőek, számolhatóak a paraméterek. Ha valaki veszi a fáradtságot..
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2022
(#) granpa válasza segítő hozzászólására (») Márc 5, 2022 /
 
Mint írtam: NEM én találtam ki.
(#) pucuka válasza segítő hozzászólására (») Márc 5, 2022 / 1
 
Ha valaki veszi a fáradtságot..
Egyszerűbb megkérdezni. Aztán vagy jó lesz, vagy nem.
(#) Ódenka válasza segítő hozzászólására (») Márc 5, 2022 /
 
Én olvastam már, miket kibír és jól visel ez a cső, de az adatlapja alapján a 360V-os anódfeszültséggel túl van a leírt paraméterein. A lapon írt 20.5Wal is szembe megy a 30W.
Mint írtam, ettől még vígan megfeszíti sok felhasználó ezt a csövet és bizonyára lehet is.
Nekem is 360V lesz az anód, de az anódáram alapján csak 20W lesz és kb. 6.5k illesztés.
Az egyik indokom szerint a második az, hogy ilyenre tekertem a kimenőt hozzá...

6P3SZ-SZE.pdf
    
(#) segítő válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 5, 2022 /
 
A 6P3S-E -hangsúlyozom, az "E" változat- egyik hagyományos csőnek sem az orosz megfelelője. Nincs hozzá gyári beállítási adattáblázat. Számolás és mérés. Katonai (orosz légierő) csövek, többszörös túl túlméretezéssel. Ugye senki nem gondolja, hogy egy ilyen robosztus csövet 250V maximális anódfeszültségre terveztek?
Idézet:
„A lapon írt 20.5Wal is szembe megy a 30W.”
Elnézést.. Nem írtam oda, hogy a kimenő teljesítmény a 30W, nem az anóddisszipáció.
(#) tufatofu válasza segítő hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
(#) Cinema válasza segítő hozzászólására (») Márc 6, 2022 / 1
 
Gyakorlati tapasztalat után írtam a 6600 Ohm-os illesztést, ott a legkedvezőbb a cső munkapontja, disszipációja, és a torzítás-kimeneti teljesítmény paraméterei is ott a jók. Persze, kijön ebből a csőpárból akár 30-40W-is, de az már erőltetett üzemmód, általános erősítőknél nem használjuk.
A 6L6G és ez a 6P3SZ-(E) nem azonos csövek!
Bizonyos esetekben helyettesítik egymást, de ez sok egyéb paramétertől függ.
A 6L6 helyett, betehető bizonyos helyekre az EL34-es cső is, de kompromisszumokkal és nem általában!
-
Üdv!
(#) segítő válasza tufatofu hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Köszi. Ez nekem is megvan. Részletesebb is. Az a gond, hogy a 6P3S-E csövet a fellelhető -egymásnak ellentmondó- "urban legend" öleli körül. Mérni, méretezni. Hajrá. Látsz az adatlapon különböző, részletes beállítási paramétereket?
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
(#) tufatofu válasza segítő hozzászólására (») Márc 7, 2022 /
 
Nekem nem jöttek be ezek a csövek audio felhasználásra, ezért méretezni sem szándékozom.
A katonai csöveknél nem az audiofil minőség elérése volt a cél sosem, inkább a szélsőséges mechanikai igénybevétel(rezgés, rázkódás), sugárterhelés, szélsőséges hőmérsékletek stb. elviselése. Persze sok kompromisszummal be lehet suvasztani ide-oda őket, ahogy a 6n2p-t is árulják ECC83 megfelelőjének fűtés átkötéssel, DE ez is valótlan, mert a szerény 100V katód-fűtőszál feszültségével, egy katódkövetőnek betéve tönkremegy. ...
(#) Ódenka válasza tufatofu hozzászólására (») Márc 7, 2022 /
 
Én azért tudok olyan esetről - Karácsony előtt szállítandó hifi erősítőnek az egyik 6550 csöve eltört és szégyen szemre az "E" változat 4 db-ja került használatra - természetesen a megfelelő paraméterek beállításával.
A vélemény az volt, némelyik 6550 gyártmányt az orosz cső átugorja...
Talán a jóval kisebb kivehető teljesítmény miatt nincs elragadtatva általában az Építő.
Következő: »»   130 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem