Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3690 / 3949
(#) Régi motoros válasza Patópali hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Ez teljesen igaz, akinek van otthon, sokkal jobb választás. Akinek meg nincs (nem olyan jellemző),
5 mm² -ért felesleges megvenni egy egész tekercset. Klímásoknál viszont ingyér lehet kunyerálni.
Az öntapadós rézfóliát meg azért nem írtam, mert az még az öntapadós alufóliánál is drágább.
(Nekem speciel épp az van most, mert kellett más projekthez...)

Patópali a grafitspray -al is az a gond, hogy általában nincs otthon senkinél, amit " csak egy gombért" szintén felesleges megvenni. Mondjuk azt nem tudom, a grafit spray az mennyire marad a felületen?
Azt nem csak kenésre használják? Úgy értem, olyan mint az olaj vagy zsír, idővel lefolyik.
Vagy van rászáradó verzió is, mint a festék?
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2022
(#) jani1987 válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Meg van. A panelon volt egy műanyag lap amin sérült a vezető réteg. A csavarhúzóval azonnal működött.
(#) vladcepes válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Szét kaptam, megtisztítottam most mar nagyon baba. ,azért hogy ne legyen egyszerű a 9V csati kisebbik része leszakadt (a nyitolásnál gondolom már régi volt),na de egy forrasztás és meg volt. Köszönöm! ment a like
(#) Patópali válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Szia!
A grafit spray nem az én ötletem volt. Amit írsz vele kapcsolatban valószínű, még nem próbáltam. Nem is fogom.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2022
(#) nedudgi válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Tökéletes meglátás, amikor kellene, akkor nincs otthon, az enyém pont a nyaralóban van. Akkor derült ki, amikor meg akartam nézni a típusát.
A tartósságról teglascs kolléga tud nyilatkozni, három évvel ezelőtt kezeltem vele egy TV távirányítót, ami most nála van.
(#) ujfalusi válasza Patópali hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
A grafit spray nem olajszerű, nem folyik. Szépen megszárad, és vezet. Távirányítót úgy javítunk hogy egy keveset a kupakba fújunk és gyufaszállal bekenjük a papucsokat. Hamar szárad és sokáig jó, csak nem éri meg mert drága. Lehet viszont kapni kimondottan javító készletet.
(#) jani1987 hozzászólása Feb 12, 2022 /
 
Lehet amúgy valamilyen jelző berendezést építeni hozzá ami a távirányító jelét érzékelve villan egyet? Állapot jelző lenne arra vonatkozóan, hogy van e kimenő jel.
(#) Bakman válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Telefon kamerája látja.
(#) Régi motoros válasza ujfalusi hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Nos akkor azt hiszem, én a grafitos zsírral kevertem össze...
Egyébként igen, a második bekezdést nedudginak akartam címezni...
(#) kendre256 válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
Van olyan távirányító, amelyiken egy led jelzi, ha meg van nyomva valamelyik gomb. Ezt utólag is bele lehet szerelni. Meg kell keresni azt a kimenetet, ami az infra ledet táplálja, és arra egy látható ledet (egy megfelelő ellenállással beállított kis árammal) kellene rákötni.
(#) kendre256 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
A távirányítót én is azzal szoktam nézni, de a múltkor egy optikai egérrel ezt bebuktam... Számítógép nem reagált az egérre. Telefon kamerája nem látta, már szétszedtem a vadi új egeret, hátha gyári hibás. Méregettem, semmi hibát nem találtam. Megnéztem újból géppel, akkor (vagy akkorra) már felismerte a gép. Utólag láttam, hogy az egér alján a fekete műanyagon sötétszürke felirattal az áll, hogy "Invisible optic". Ezt addig is tudtam, csak nem sejtettem, hogy olyan a spektruma, hogy még a telefon sem látja...
(#) nedudgi válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 12, 2022 /
 
A legtöbb tévén van egy készenléti állapotot jelző, rendszerint piros LED. Ha az infra távirányító jelet érez, ez a LED a jel megléte alatt rendszerint villog, utána ismét folyamatosan világít.
Építeni is lehet, egy infravevő, egy ellenállás és egy lehetőleg kisáramú LED kell hozzá, meg az áramforrás.
(#) Remci válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 12, 2022 / 1
 
Ha van kamerás telefonod, annak a kameráján lehet látni hogy villog-e a led, mikor nyomod a gombot.
(#) Rosszmáj hozzászólása Feb 13, 2022 /
 
Szereztem egy echte NDK bim-bam csengőt. Semmi elektronika, csak egy 6V/1A tekercs.
Meg tud valaki lepni egy 555 IC + teljesítménytranzisztor kapcsolási rajzzal?
Köszönettel.
(#) Epu2 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Harangozni akarsz vele? Egyen, vagy váltóáramú?
(#) Gafly válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Szerintem már 5 perc után is rettenetesen unni fogod, ahogyan állandóan bimbammol.
(#) Rosszmáj válasza Epu2 hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Epu2: Nem, rendeltetésszerűen - kapucsengőként - szeretném használni. Egyen- és váltóáramról is megy.

Gafly: Tudsz valami vudu varázslatot, hogyan lehetne megoldani, hogy csak olyankor bimmeljen és bammoljon, ha valaki látogatóba érkezik?

Egyébként 12V egyenfeszem van hozzá. (Ha már Gafly ilyen mederbe terelte ... NEM kérek ötleteket arra, milyen sniccerrel vágjam félbe a 12 voltot.)
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2022
(#) granpa válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Ha váltakozó áramról is megy, akkor tekersz egy kis trafót, a legegyszerűbb szaggatóval, teljesítménytranzisztorral. Vagy egy 6 V-os, 1 A-os dugasztáp.
(#) Gafly válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Miről akarod táplálni?
Mekkora az ellenállása?
Majdnem mondtam, hogy: Fénykép van?
(#) Udvari Zsombor válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Idézet:
„Epu2: Nem, rendeltetésszerűen - kapucsengőként - szeretném használni. Egyen- és váltóáramról is megy.”
Tulajdonképpen a kapunál lévő csengőgomb vezetékét kellene beiktatnod úgy, hogy a csengőgomb alapesetben megszakítsa a tápfeszt a csengőhöz, megnyomásra pedig ráadja. Csak úgy kell biztosítani a tápfesszt, hogy kibírja a csengőgomb vezetékének ellenállását is.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Feb 13, 2022 / 3
 
Csak most, csak Neked.
Én tutira igy indulnék neki...

bimbamm.JPG
    
(#) nedudgi válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 / 2
 
Mindenekelőtt jó lenne tudni a 6V/1A állítás eredetét. Mekkora feszültségnél húz meg (bim), és mekkora feszültségnél ereszt el (bamm)? Pontosabban az átfolyó áramok is érdekesek, és a tekercs ellenállása.
Egy combos elkóban tárolt energia meg tudja szólaltatni? Én a kondenzátort egy ellenálláson keresztül tölteném. Ha megnyomják a gombot, bimmel (tekercset ráköti a kondenzátorra), ha a kondi kisült, jön a bamm. Hiába nyomják a gombot, a minimális töltőáram nem fogja megszólaltatni újra.
Amíg írtam, Gafly már meg is rajzolta...
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2022
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Kondenzátort és izzót "számolatlanul" tudok adni a kollégának, bennragadt ingyen vihetős készletből.
Ha van a kapuhoz harmadik vezeték is, akkor az izzót is ki lehet vinni a kapuhoz, legalább "látja aki nyomja" a gombot, hogy nem hiába történik...
(#) Rosszmáj válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
1. Rákapcsoltam 6 V egyenfeszültséget minek hatására 1 A áram folyt át rajta.
2. 4,2V / 0,66A - behúz,
3. 1,5V / 0,24A - elereszt.
Az áramok a "lavór"táp műszere szerint (plusz/minusz 5%)
4. A tekercs ellenállása multiméter szerint 6,1Ω.

Most melóba készülök, de este kipróbálom Gafly rajzát. Habár ilyen izzóm nincs. De körülnézek, van-e valami combos 1,5kΩ-os ellenállásom.

Kösz mindkettőtöknek.
(#) nedudgi válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Ennek ismeretében a 12V táp helyett elég lehet egy telefontöltő is, ellenállás helyett valami kisteljesítményű izzó (akár karácsonyfa füzérből) is megér egy próbát.
A kondenzátor inkább 4700 µF, vagy nagyobb legyen.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Olyan tápot javasolnék, ami kibírja, ha nagyon hosszú ideig nincsen a kimenetén aktív fogyasztó...
(#) Rosszmáj válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
A 12V fix, illetve szeretném megtartani. Kéttenyérnyi "autós" napelemre kötött akku. Bő 5 éve erről megy a vezetékkel működtetett vezeték nélküli csengő.
Vezetékes, mert a szomszéd autóriasztó távirányítója is "becsengetett". És hajnal négykor indul melózni.
(#) nedudgi válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Mehet a 12Vra ilyen rövid időre, de a kondenzátor legalább 1000/1500 µF 25V legyen. Én akkor egy 40-60 ms impulzust saccolok, szerintem elég lesz a bim-hez.
A labortáppal tesztelheted, 12V, 100mA áramkorláttal, 1000 µF kondit töltsön. A gomb minden megnyomására jön-e a bim?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2022
(#) Rosszmáj válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 13, 2022 / 1
 
Összederótoztam. 4700µF/16V kondi, 12V/1,2W izzó. Olyan 0,1 s alatt jött a bibamm.
Játszásiból rákötöttem egy 33 000µF-os kondit, a bim után olyan 1 s-mal jött a bam.
Végül 4700+3x2200µF - így már szépen elkülönül a bim és a bam.

Jól gondolom, hogy csengetés nélkül annyi a fogyasztása, amennyi a kondi önkisülése?

És esmeg kösz mindenkinek.
(#) Gafly válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Üresen nem fogyaszt.
Örülés.
Következő: »»   3690 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem