Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3700 / 3947
(#) gg630504 válasza gyulank hozzászólására (») Márc 20, 2022 / 4
 
Ez a kezdők kérdései rovat. Ennek megfelelően adtam a választ.
Én már utánanéztem régebben, átgondoltam, és az LM4562 a legjobb megoldás neked ( is ).
Kezdőnek ennyi elég.

A nem kezdőnek megfelelő választ valamelyik villamosmérnöki karon tudod megszerezni, de az nem ez a rovat. Ha részletes válaszra vársz torzítás, zaj, frekvenciamenet, ár, és még kismillió paraméter közötti eligazodásban, akkor nagyon rossz helyen kérdezősködsz, mert az már nem kezdő szint.

Azt már meg sem kérdezem, hogy az LM4562-őt miért nem tartod alkalmasnak differenciálerősítőnek.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2022
(#) Bakman válasza gyulank hozzászólására (») Márc 20, 2022 / 4
 
Két ok miatt nem kapsz választ a kérdéseidre:

1: A kérdésed olyan mennyiségű anyagot fog át, amelyeket oktatási intézményekben hónapokig tárgyalnak (legalábbis a részegységeit) miközben feltételezik, hogy az alapvető ismeretekkel tisztában van a diák.

2: Ha kapsz egy választ, az neked sohasem tetszik. Mellé agresszíven számonkéred azt a fogyatkozó tábort, aki egyáltalán hajlandó válaszolni.
(#) Moderátor hozzászólása Márc 20, 2022
 
Felesleges, gyűlölködő hozzászólások eltávolítva.
(#) rozsdas111 válasza oszitrek hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Még egyszer köszönöm a segítséget. A vettem egy sima 2A-s töltőt az simán tölti ahogy illik. Az autóban lévő USB kimenetről is tud töltődni. Minden OK
(#) Suba53 válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Gyulánk feltette az alap kérdést?
"az élet, a világmindenség, meg minden" ?
(#) szs válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
(Nem)
Vagyishát: a kérdést feltette, a választ fel sem fogta
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2022
(#) Suba53 válasza szs hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Volt pár köröm nekem is vele. Nehéz eset.
(#) bitmixer válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Légy óvatosabb, mert ki leszel moderálva, mint én a poénkodó, bár szmájlival enyhített hozzászólásommal
(#) Suba53 válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Szerintem itt a modik értik a jó poént, és különbséget tudnak tenni a rossz indulat, és az élcelődés között. Mert amúgy humor nélkül mit érne az élet?

( Sajnos élőben látjuk, hogy mit ér, itt zajlik a szomszédunkban a gyalázat. )
(#) nedudgi válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
A jó poén is felesleges OFF.
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 20, 2022 /
 
Ugye abban egyet tudunk érteni, hogy a vezérléstechnika nem az a szívem csücske izgalmas tárgy egy villanykaron. Nekünk Tverdota Miklós tartotta az előadásokat. Olyan humora volt az öregnek, ( R.I.P. ) hogy minden előadáson szakadtunk a röhögéstől. Teljesen váratlan helyzetekben a táblánál, miközben rajzolta fel a nem éppen izgalmas áramút ábrákat, olyan poénokat dobott be, hogy majd kiestünk a padból. Akkor még a polkorrektség ismeretlen fogalom volt ( hála az égnek ) és mindenféle témában faarccal szórta a poénjait a kréta surrogása közben.

Sokkal jobban emlékezett mindenki az előadásai lényegi részeire is, mert senki nem akart lemaradni a poénokról, így az is figyelt, akit nem vonzott annyira a tárgy maga.

Így is lehet tanítani, és ezekre a tanárokra jó szívvel emlékszik vissza az ember még vén fejjel is.
(#) nedudgi válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 20, 2022 2 /
 
Ez elmegy az (OFF) Pihenő pákások témája - Elektronika, és politikamentes topik-ban, de ide nem való.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2022
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 20, 2022 1 / 3
 
Pillants fel a téma fejlécére!

Szerinted nem ide való egy megemlékezés a vezérlés technika egyik kiváló tanáráról?

Aki mint oktató az elektronikában kezdőket tanította? Ugye csak viccelsz.
(#) jan5650 hozzászólása Márc 21, 2022 /
 
Sziasztok!

Ellenállás méretezésbe tudnátok segíteni?
LAIKUS VAGYOK!
Adott az alábbi kapcsolási rajz (LED vezérlése PWM IRLZ44N MOSFET-el )
A rajzon rosszul szerepel a D-G-S, a valóságban G-D-S a sorrend a kivezetéseken, de ez a jelen esetben lényegtelen.

- Gate-Source lábak össze van kötve egy 10K-s ellenállással. (3-as)
Tehát a Gate 10K-val GND-re van húzva.
- LED - VCC/+5V közzé van egy 22ohmos ellenállás (2-es).
Gondolom ez feszültség korlátozás miatt.
- Gate- Arduino PWM kimenet 1K-s ellenállás (1-es)

Ezt a kapcsolást úgy szeretném módosítani, hogy 1 db LED helyett 4db LED lesz rajta. Egy RC autó lámpájáról van szó, csak gyanítom hogy pározamosítva/csillagpontosítva vannak, mert a 4db LED végén csak egy +5V / GND csatlakozó van.

Kérdés hogy alapból ez a kapcsolás jó-e?
Illetve a számjelzett ellenállásokat 4db LED esetében milyen értékűre kell változtatni?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2022

fet.JPG
    
(#) Udvari Zsombor válasza jan5650 hozzászólására (») Márc 21, 2022 /
 
Elsőnek nézz szét itt a segédprogramoknál, van előtét ellenállás számító soros és párhuzamos LEDekhez is.
(#) proli007 válasza jan5650 hozzászólására (») Márc 21, 2022 / 4
 
Hello!
Meg kellett volna nevezni, hogy milyen (színű és típusú) Led-eket szeretnél rákötni. Ugyan is a Led-nél nem a feszültséget, hanem az áramot kell korlátozni. Aztán az áram hatására beáll a Led-en a nyitófeszültsége.
De alapvetően a nyitófeszültség a Led színétől függ. A korlátozó ellenálláson eső feszültség, a tápfesz és a Led nyitófeszültségének különbsége fogja adni. Ez, és a Led kívánt árama alapján lehet számolni a 2-es előtét ellenállást.
Természetesen a Led-eket lehet sorba és párhuzamosan is kapcsolni. De soros kötés esetén a nyitófeszültségek összeadódnak. Annak értéke viszont nem érheti el a tápfeszt, mert akkor nem jut feszültség a korlátozó ellenállásra. Közvetlen párhuzamos kötés általában nem javasolt, mert nem biztos hogy a Led-ek nyitófeszültsége pont egyforma, így az áram eloszlása sem egyforma. Tehát ilyenkor célszerű Külön-külön korlátozó ellenállást alkalmazni.

Nos ha a tápfesz 5V és mondjuk egy zöld Let-et kötnél rá, ami (a szokásos) 20mA-es Led, akkor a Led nyitófeszültsége 2,2V. Így az ellenállásra 5V-2,2V=2,8V jut. Az ellenállás értéke pedig így 2,8V/20mA=140 ohm. Célszerű a kicsivel nagyobb szabványos értéket választani. Pld 150 Ohm-ot. Ha ebből a Led-ből 4dB. párhuzamosan kötsz, akkor az áram négyszerese lesz, az ellenállás in a negyede, 35 ohm. Pld 36 szabványos érték. De mint említettem ez nem túl jó megoldás, mert nem biztos az áram eloszlása és a leggyengébb láncszem fog elszakadni.

Az 1-es ellenállás csak azért kell, hogy a Fet kapacitása ne terhelje túl a kontrollert. Ez lehet 10,,100Ohm értékű is.
A 3-as ellenállás csak azért szükséges, hogy a Fet Gate semmiképp "Ne lógjon a levegőben". Pld. mikor bekapcsolás alatt a kontroller porta, magasimpedanciás állapotban van. Ez lehet egy 10..100k értékű is. Hogy vezérlés nélkül (Pld. bemenetként beállított porta) a Fet Le legyen zárva.
(#) jan5650 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 21, 2022 /
 
Na ez nagyon profi válasz volt!
Nagyon szépen köszönöm. Érthető, tiszta, mindent megmagyarázó.

KÖSZÖNÖM!
(#) nagyzsak hozzászólása Márc 22, 2022 /
 
Sziasztok ! Amikor eltellik20 év és felmerűl 1 ősi kérdés
Mekkora a 100 herz fesz tól ig ???
230v egyeniranyitva 8uf kondi .600kohm terhelés 1w os ellenallassal .
50v tól 350v csúcsig ?
Mert az indukciosfőzőlap nem tartalmaz pufferkondit.
És nagyon kellene tudnom mekkora a legkissebb fesz a 8uf kondin
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2022
(#) Suba53 válasza nagyzsak hozzászólására (») Márc 22, 2022 / 3
 
Nem igazán lehet kihámozni a kérdésedből, hogy konkrétan mi a helyzet.
Áramkörileg hol helyezkedik el a 8µF kondi? A 230V-os váltó egyenirányított csúcsértékére vagy kíváncsi? Hogy jön be a képbe az 50V? És a 600k ellenállásnak mi a szerepe, hol van az áramkörben?

Leskiccelhetnél egy kis áramköri rajzot, hogy tudjuk miről van szó egyáltalán.
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Márc 22, 2022 /
 
Itt a csoda amit alkottam, úgyértve csoda hogy szimulátorban hellyel közzel működik. Van ennek így értelme vagy totálisan baromság? Az értékek precíz próbálgatással lettek meghatározva. C8 nélkül az áram leesik nullára és csak azután szedi össze magát a tartóáram szintjére. C1 nélkül már az indulásnál letiltja magát a csúcsáram komparátor. C2 t oszcilláció elkerülése végett tettem, remélem hogy jól. A hibajel erősítőt mekkora erősítésre kéne állítani, egyáltalán lehet komparátort ilyen módban üzemeltetni? Elvileg minél nagyobb annál kisebb a maradék hiba de gondolom vannak korlátok, berezeghet. Dióda típusa hirtelen a lista elejéről az első, a fet sem fix. Az ic ből is lehet felesleges a fet bemenetű, megfelelne az LM339 is, olcsóbb, gyakoribb. A TLC több áramot tud nyelni, de a mosfet meghajtó tranzisztornak szerintem bőven van annyi erősítése hogy elég legyen a kisebb bázisáram is.

ph.jpg
    
(#) NodeMiauuu hozzászólása Márc 22, 2022 /
 
Van egy T*kós kibelezett távirányítású terepjáró.
Ha simán rákötök egy USB akksit a motorra árkon-bokron száguldozik, de ha egy TA6586 alapú, 5A H hidas motor meghajtót teszek "közé" akkor alig van benne valami erő. Ha lefogom a kereket akkor az eredeti 4,5 V-ról gyorsan 1-2 V-ra esik a feszültség a motornál.

Az akksi 5V, 1.5A, de mivel közvetlenül tökéletesen működik, ezért gondolom a motorvezérlőnél van valami probléma.
(#) NodeMiauuu hozzászólása Márc 22, 2022 /
 
A képen látható kapcsolást szeretném megcsinálni. Ha jól értelmezem akkor csak 4 db IRF9540N FET kell hozzá meg az optocsatolók és pár ellenállás. A Diódák a FET-ben vannak beépítve.
Lehet merész, de 12 V-os akkus fútór szeretnék vele vezérelni. (Konkrétan a Lidl-ben kaphatóakat).
(#) majkimester válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Márc 22, 2022 / 3
 
Figyelj, az alsó oldali FET-ek IRF540-ek, csak a felsők IRF9540.
Nem tudom mi a végcél, de H híd akkor kell, ha ezzel akarsz forgásirányt is változtatni.

Egyébként a FET-ek általában gyorsabban nyitnak, mint ahogy lezárnak, ezért az sorba lévő FET-ek közül átkapcsoláskor az egyik még valamennyire nyitva lesz, amikor a másik már rányit, és lesz egy pillanatnyi rövidzárlat, amit ha a táp nem tud nagy áramot akkor a FET-ek elbírhatnak, de nem ajánlott megoldás. Külön kellene az alsó és felső oldali FET-et vezérelni és beiktatni egy kis dead time-ot az átkapcsoláskor. (Először lezárni a nyitott FET-et, várni kicsit majd másikat kinyitni.)
(#) wbt válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Márc 22, 2022 /
 
Az előzőhöz csatlakozva: ezek biztos keresztbe fognak nyitni, mivel a Ugate fesz. 2-4V (mindkettőnél), tehát 4-8V fesznél kb. mindegyik vezet...
(#) NodeMiauuu válasza majkimester hozzászólására (») Márc 22, 2022 /
 
Na ez történik, ha az ember megöregszik , köszi, hogy szóltál, már látom, hogy nem ugyanaz a kettő.
Igen, forgásirányt szeretnék változtatni és PWM-el a fordulatszámot szabályozni.
Elvileg meg tudom oldani, hogy mind a négy FET külön legyen vezérelve van bőven kimenetem hozzá, meg egy tonna opto csatoló is.
Ha jól értem csak forgásirány változáskor van ilyen jellegű probléma, ez ritkán fordul elő, inkább csak a két kerék fordulatszámát fogom variálni.
(#) killbill válasza wbt hozzászólására (») Márc 22, 2022 /
 
Nem beszélve az 1k felhúzó ellenállásról, amitől eleve eleg lassan (10+ us nagyságrend) fog csak a gate átvánszorogni 0-ról 12V-ra.
(#) NodeMiauuu válasza killbill hozzászólására (») Márc 22, 2022 /
 
Döntöttem , fogok egy kis motort meg egy kis H hidat és mechanikusan fogom megépíteni a H hidat Nyákból meg lemezekből.
(#) Moderátor hozzászólása Márc 24, 2022
 
MOST fejezzétek be a személyeskedést!
(#) gyulank hozzászólása Márc 24, 2022 /
 
Mi a neve a vékony jack csatlakozónak? A mobilba nem fér be a normális, mert süllyesztett, és csak 2-3mm-el szélesebb a lyuk, mint az érintkezőé.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Márc 24, 2022 /
 
Sanyika mondjuk?
Senki nem fogja tudni, milyen méretű kell neked, a Kácsanál lehet kapni vékony 4 pólusút pl, de az Amphenol ks3pc sorozata hosszított.
Következő: »»   3700 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem