Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3725 / 3944
(#) Bakman válasza szidom hozzászólására (») Máj 13, 2022 /
 
Elvileg TP4054-es töltő IC van a modulon (Bővebben: Link. Az adatlapja szerint állandó áramú töltő kimondottan Li-ion akkukhoz. A hozzá kapcsolt ellenállással lehet beállítani a töltőáramot, ami a kpacsolási rajzban 2 kΩ (R7). Ha jól saccolok, mert most lusta vagyok számolni, akkor ezzel jön ki a kb. 500 mA-es töltőáram.

Magyarán olyan akkut szabad oda csatlakoztatni, ami az 500 mA-es tölőáramot elviseli.
(#) szidom válasza Bakman hozzászólására (») Máj 13, 2022 /
 
Üdv!
Az IC felirat stimmel, "4054" egyik oldalon 3, a másikon 2 láb.
Akkor ez azt jelenti hogy tehetek rá 10000 mah -s akksit, vagy többet is, csak lassan fogja tölteni?
A terv az, hogy folyamatosan töltöm, de ha megszűnik a táp akkor a lehető legtöbb ideig üzembiztos legyen.
Egy aggregátorba tervezem, ahol a 12v 100akárhány Ah-s akkumulátorról sokáig működik de ha teszem azt kilopják az akkut akkor is pár napig működjön.
Szerk.: Az ellenálló is stimmel, 2024 Ohm-ot mérek
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2022
(#) Bakman válasza szidom hozzászólására (») Máj 13, 2022 /
 
Mehet rá nagyobb akku, lassabban fogja feltölteni. Van egy maximális határ, amit már nem tud feltölteni de kérdés, van-e olyan méretű Li-ion cella, amit csak úgy meg lehet venni.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2022
(#) Udvari Zsombor válasza sany hozzászólására (») Máj 13, 2022 /
 
Átraktam a trimmert: egyik szélső láb a plusz, a másik a muinusz, középső pedig V0 lábon van. Kijelzőn továbbra sincsen semmi. Kezdem feladni, pedig lehet, hogy nem kellene...

Viszont elővettem egy régebbi sikertelen projektet: a PS/2 aljzatot átdugtam arra, de teljesen sikertelen. PIC18F14K22 a lelke. Hiába vannak rajta a felhúzó ellenállások a PS/2 aljzaton, nem reagál a billentyűzetre, viszont a billentyűzet villan egyet, mikor megkapja a tápfeszt. Kezdek kiakadni, egyik projektben a kijelző nem megy, másikban pedig a billentyűzet!
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 13, 2022 /
 
A trimmer egyik véghelyzetében fekete kocka lesz a karakterhelyeken, azaz minden pixel fekete. Nem így van?
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Tekergettem én ezt már mindkét irányba, sajnos semmi.
(#) nedudgi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Utoljára kérdem, ellenállást mértél?
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2022
(#) szidom válasza Bakman hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Köszönöm szépen a választ! 10000mah van itthon, meglátom mennyi ideig bírja.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Vagy nincs LCD inicializálás, vagy a potméter rossz, mint írták. Rossz bekötéssel eléghetett.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 14, 2022 2 /
 
Ellenállást nem mértem. Másik 10K trimmerem nincs, csak 100K, vagy az már túl sok lenne?
Elvileg inicializálás nélkül is kellene látnom 1-2 sornyi tömör négyzetet az LCD-n, nem?
(#) Skori válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Idézet:
„Másik 10K trimmerem nincs, csak 100K, vagy az már túl sok lenne?”
Valószínűleg sok lenne, de kipróbálhatod hátha megy, legrosszabb esetben meg mégsem működik vele.
Idézet:
„Elvileg inicializálás nélkül is kellene látnom 1-2 sornyi tömör négyzetet az LCD-n, nem?”
De. Init nélkül is látni kellene a téglalapokat.
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Jó oda kisebb meg nagyobb is, ha kiszámolnád az átfolyó áramot, tudnád is...
Be tehetsz próba erejéig 1kΩ -tól 47kΩ -ig bár mit. Akár a 100kΩ is jó lehet.
Az adott áramkörben a feszültség osztása a lényeg. Nyilván minél nagyobb az ellenállás értéke,
annál kevesebb áram jut az LCD -re. Valahol lehet egy minimum áramérték,
ami alatt már nem biztos hogy működni fog.

Kisebb poti meg már azért nem ajánlott, mert akkor egyrészt nagyobb teljesítményű kellene,
másrészt az LCD sem fogja szeretni, ha túl "sok" áram folyik majd a szabályozó lábán.
Természetesen annak is van egy "belső ellenállása" ami korlátozza az áramot,
de ezt adatlap nélkül úgysem tudjuk, milyen a belső felépítése.

Egyébként a lehető legkisebb áramra szoktak törekedni, már csak fölösleges melegedés és fogyasztás szempontjából is...
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2022
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 14, 2022 / 2
 
Azért nem kapsz választ, mert nem tud ellenállást mérni (hol,melyik láb között, milyen poti állásban, stb.). Képet pedig azért nem kapunk, mert akkor megoldódna a probléma 10 percen belül. Így izgalmasabb, ha 5-10 ember folyamatosan gondolkodik, próbál segíteni ("energiát" ad át Zsombornak). Plusz a figyelem és a törődés is biztosan jól esik neki.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2022
(#) tufatofu válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Ha nincs kontraszt legalább nem látszik, hogy lehet a program sincs az Arduinoban
(#) Gabó válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Kedvedért kipróbáltam a művet (amit tegnap összedobtam), 100K-s potival is, nálam azzal is működik a kontraszt vezérlés.
Lehúztam az összes adatlábat, csak a táp volt rajta meg a kontraszt, maxon ott vannak a kockák.
Háttérvilágítást be se kötöttem
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Idézet:
„Elvileg inicializálás nélkül is kellene látnom 1-2 sornyi tömör négyzetet”
Igen, de inicializálás után mindet.
(#) Udvari Zsombor válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 14, 2022 /
 
Egyenlőre pihentetem a dolgot, a sikertelenségektől elfogyott a lendületem...
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 14, 2022 / 6
 
Köszönjük, hogy segíthettük!

Nem Te voltál az aki oscilloszkópot akart csinálni egy TV-ből? Most meg egy 3 labú passzív alkatrész bekötéséről beszélünk ...

Mi gondolkodunk helyetted, próbálunk rájönni mit rontottál el, időt, energiát fektetünk a dologba, Te arra nem vagy képes, hogy elolvasd és értelmezd a Neked küldött üzeneteket. Az már csak extra lenne, ha válaszolnál is a kérdésekre.

Na jó ... én azért bízom a közösség erejében!

Srácok, szerintem Zsombornak többet ne segítsünk!

Én ezt már párszor megfogadtam, de valahogy mégis mindig biztam abba hogy ennyi idő után talán már fejlődött valamennyit ... de nem ... rá kell jönnöm, hogy reménytelen eset!

Innentől kezdve már csak szegény alkatrészeket fogom sajnálni amik Zsomor kezébe kerülnek!

Lehet most kapok egy fejmosást a modiktól, elfogadom! Akkor csupán annyit kérek hozzunk létre egy topikot Zsombor számáram és ott had élje ki magát, más topikokat ne szemeteljünk tele Zsomborozással! Köszönöm!
(#) Gabó válasza Lamprologus hozzászólására (») Máj 14, 2022 / 1
 
Támogatom a saját topik nyitását, és aki akar ott tud segíteni, ill foglalkozni vele.
Én is csak azért néztem meg, hogy működik e, mert az egész összerakása a próbapanelen volt vagy 5 perc.
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 15, 2022 / 1
 
Kezdd az elektronikát az elején. Egyszerűbb számodra átlátható áramkörökkel, amik működését megérted legapróbb részletéig. Majd egyre bonyolultabbak, csak így megy. Ha ennyi segítséggel sem jön össze, akkor nagyon túlléptél.
(#) zamatőr válasza proli007 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Tovább gondolkodtam a problémán és arra jutottam ha a HAT1128R alacsony (Rds) lenne az oka a gyors bekapcsolás miatti áramlökésnek akkor lágy-indítással megoldható .( A Hestor-ból kinézett Fet-ek is alacsony ( Rds) miatt lehet lágy-indítás nélkül talán ugyanúgy nem feleltek volna meg).
Az ajánlott minimalista időzítős kapcsolásod kiegészítve lágy-indítással az adott Fet-tel jól működik.
(#) Edem631 hozzászólása Máj 15, 2022 /
 
Sziasztok.Szerintetek mennyire megbízható használni egy kissé lecsökkent értékű bontott végfoktranzisztort?
(#) tufatofu válasza Edem631 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Milyen értéke csökkent le? Ha a bétája, akkor még kapcsolgatni jó lehet.
(#) Edem631 válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Kicsivel a bétája.
(#) proli007 válasza zamatőr hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Az alacsony RDS(on) ellenállás azért kell, hogy a Fet a működő kamerák mellett ne melegedjen. És ne legyen feszültség veszteség sem. De a hirtelen nagy bekapcsolási áram oka, igazából a kamerákban lévő pufferkondi. Mert azok "bármekkora" töltőáramot képesek felvenni.
Indíthatod lassan is a Fet bekapcsolását, de addig az analóg üzemmódban lesz és azt kell elviselnie.
(#) Bakman válasza Edem631 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Mihez képest csökkent le? Beépítés előtt is mérted?
(#) Suba53 válasza Edem631 hozzászólására (») Máj 15, 2022 / 1
 
Ha a bontott végtranzisztor általad mért bétája kevesebb, mint az amit az adatlapján olvastál, akkor nem az a helyzet, hogy lecsökkent, hanem eleve egy alacsonyabb bétájú eszközt bányásztál ki.
A béta elég széles tartományban tud szórni, a katalógusadat csak egy nagy átlag.
(#) nagym6 válasza Edem631 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Én még ilyet nem hallottam, hogy a bétája lecsökken. Persze amiről nem tudok, még lehet.
Az átfolyó áramtól is függ a béta, azaz mekkora áramnál méred.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2022
(#) tufatofu válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Pedig létezik, sajnos én is jártam már úgy, hogy 1 volt az erősítése a tranzisztornak, ami nem túl előnyös egy erősítőben, ha nem erősít semmit
(#) Bakman válasza tufatofu hozzászólására (») Máj 15, 2022 /
 
Ha 50-ről csökken 1-re, azt hibának lehet nevezni, nem "kissé lecsökkent értékű"-nek, jelentsen ez bármit is az eredeti kérdésben.
Következő: »»   3725 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem