Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3732 / 3951
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Mielőtt nagyon belecsavarodnál.. 12V*60Ah/200W=3,6h.
Persze ha nem lenne veszteség, meg az akksi tudná ezt a kapacitást ezen az áramon. De nem..
(#) tufatofu válasza rettung hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
I = P / U ahol I az áramerősség (Amper), P a teljesítmény (Watt), U a feszültség (Volt)
(#) rettung hozzászólása Jún 19, 2022 /
 
Köszönöm mindenkinek!!!
(#) Fidel hozzászólása Jún 19, 2022 /
 
Sziasztok,
Van egy külső CD/DVD íróm, nem akarja olvasni a lemezeket, az optikát már kifújtam, letakarítottam, szalag kábeleket amit lehetett széthúztam, kontakt tisztítóztam, de csak pörgeti a lemezeket, nem olvas el semmit!
Mi szokott ezekben tönkremenni általában? Valamit lehet még próbálkozni rajta a javítás reményében?
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Rendesen felpörgeti a lemezt? Levett burkolatnál óvatosan kémleld meg a leolvasó fejet, hogy piroslik-e, mikor becsukod a tálcát. Ha igen, akkor valami más gond lehet, de ha nem, akkor annak annyi.
(#) Fidel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Tönkremegy a lézer dióda?
Pörögni pörögnek ezek, volt olyan is ami néha valamit elolvasott, nagy nehezen, ha tiszta volt a lemez.
LG dvd-knek volt egy szériája, aminél csak annyi volt a hiba, hogy a fej szalagkábele oxidálódott, és kihúz, bedug és megint működik.
Rengeteg döglött CD- egységet dobáltam ki, most tönkrement az utolsó hordozható és néha jó lenne, ha nem kellene az asztali géphez kötve lenni.
Abban egy ezer éves cd/dvd rw van, NEC gyártmány, szerintem még a floppyt is lejátssza.
Nem akarok már erre költeni, jó lenne, ha nem pusztult volna el, de lassan megy a hulladékosba akkor.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2022
(#) Epu2 válasza Fidel hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
A "hulladékosban" találhatsz működő nem mobil írót. Csak egy adapter kell hozzá.
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Jártam már úgy hifi esetében, hogy nem piroslott a fej, a lemezt meg csak pörgette. De olyannal is találkoztam, hogy DVD írót kellett cserélnem a számítógépemben, mert egy gyári szoftveres DVD-t nem sikerült beolvasnia (másik gépnek meg igen), nagyon elgyengült. Feltételezem, hogy nem ördögtől való a külső optikai meghajtók ára...
(#) Régi motoros válasza Fidel hozzászólására (») Jún 21, 2022 / 1
 
Igen tönkre, van egy üzemideje, ami után gyengül a lézerdióda...
Ha van mellette potméter, esetleg meg lehet próbálni kicsiket tekerni rajta, azzal ha szerencséd van,
még ellát egy darabig. Ha nincs, akkor ennyi volt.

Ha két poti van a fej mellett, akkor egyik a CD a másik a DVD -hez tartozó lézerenergiát állítja...

Hasonlót kell keresni. A szorgalmi feladat az, hogy (service manual nélkül) nem tudni melyik poti szabályozza a CD-t melyik a DVD-t.

Tehát jegyezd meg mindkettőt egy-egy jelöléssel hol állnak, aztán kezd az egyikkel egyik irányba.
Ha nincs javulás, próbáld a másik irányba. Ha úgy sincs javulás, az előzőt állítsd vissza a helyére,
és próbálkozhatsz a másikkal. Garancia nincs semmire...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022
(#) subwoofer220 hozzászólása Jún 21, 2022 /
 
Szép napot mindenkinek! Minap kaptam egy unitra aws 303 rádió erősítőt amit ki is próbáltam és működött,de nagyon recsegett minden kapcsoló illetve poti. Minden kapcsolót illetve potit befújtam kontakt sprével,de rosszabb lett. A bal oldal folyamatosan ropog. A Balance potinál változik a recsegés mértéke,hol erősebb hol gyengébb. Van valami tanácsotok?
(#) Bakman válasza subwoofer220 hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Féktisztító majd tekergetés/kapcsolgatás, végül sűrített levegővel kifúvatás. Mindezt 8-10 másodperc alatt, nagyon gyorsan párolog. Kell a sűrített levegő, a feloldott piszkot az fogja kimozdítani, különben újra lerakódik ott, ahol nem kellene.

Fontos, hogy a művelet alatt ne legyen áram alatt a készülék, a féktisztító robbanásveszélyes. Alaposan szárítsd ki, mielőtt újra bekapcsolod. Ha csak piszkosak az érintkezők, segíteni fog. Ha kopottak, akkor kb. csak a csere marad.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022
(#) attika hozzászólása Jún 21, 2022 /
 
Sziasztok.
Type c töltőkábellel kapcsolatos kérdésem lenne.
A képen látható csatinál balról jobbra haladva a sorrend a következő.
+, D-, D+, Gnd.
Csak töltésnél a két adatvonal össze van kötve, a D+ tápra van húzva 33KΩ-al, a D- meg Gnd-re 10KΩ-al.
Itt a csatinál nekem keresztbe kéne ahhoz kötnöm, hogy úgy legyen ahogy írtam.
Mi történik ha megfordítom a tápot?
A type c csati esetében a D- lenne tápra húzva, és a D+ meg le földre.
Így nem kéne keresztbe kötögetnem, csak beteszek 2 db ellenállást, egyet balra, egyet jobbra és kész.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022

type c.jpg
    
(#) subwoofer220 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Köszönöm szépen a javaslatod! Ki is próbálom!
(#) Patópali válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Szia!
Többet árthatsz mint gondolnád.
Használd a gyári felállást.
Üdv.
(#) attika válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Rosszul írtam, nem a tápot megcserélni, hanem a D+ kötöm gnd-re egy ellenálláson keresztül, és a D- tápra menne.
(#) Régi motoros válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 / 1
 
De miért akarod fordítva?
A Type-C csatlakozót mindegy hogy dugod be, mindkét irányban működik...
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Mert egyszerűbb úgy betennem a csatlakozóba 2db 0805-ös ellenállást mintha keresztbe kéne kötnöm.
A samsung töltőkbe benne van az ellenállás az adat vonalon, de én nem töltővel használnám hanem csak egy sima táppal.
Itt a rajzon a narancs kis téglalap fölött az r11-12 es ellenállás lenne az, csak én azt áttenném a type c csatiba, csak sajnos azon a sorrend épp fordítva van.

samsung.jpg
    
(#) Régi motoros válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Oké, talán velem van a baj, de nem tudlak követni. Esetleg ha lerajzolnád.
Egy biztos, az adatvonalak meghatározott feszültségszintre vannak beállítva. Az okos töltők ez alapján döntik el, mennyi áramot és feszültséget kér a készülék. Ha megváltoztatod az adatvonalak feszültségszintjét, megváltozik a töltési feszültség és áramerősség is. Ha szerencséd van csökken
(vagy el sem indul a töltés). Ha nincs szerencséd, akkor nő, és esetleg behal az eszköz elektronikája.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Így tenném be a 2db ellenállást, csak ha így teszem be akkor pont fordítva lenne, a D- lenne tápra húzva, és a D+ meg le gnd-re.
És ez pont fordítva lenne mint ahogy a töltőkbe van gyárilag.
Ez lenne a kérdés, hogy ez okozhat e gondot.
Ha nincs benne ellenállás akkor is tölti a telefont, ezzel semmi gond, csak kiírja, hogy ellenőrizzem a töltő csatlakoztatását.

type c.jpg
    
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
És ez lenne a helyes bekötés, ahol a D+ tápra, a D- meg gnd-re van kötve egy egy ellenálláson keresztül.
A D+ meg a D- a csatin össze vannak kötve.
Egy feszültségosztó végül is.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022

type c.jpg
    
(#) Régi motoros válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Pontosan az, és ha felcseréled, megváltozik a feszültségosztás, más feszt állítasz az adatvonalakra...
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2022
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Akkor marad a keresztbe kötés, oké.
Köszi.
Akkor nem kísérletezek vele.
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Csináltam egy "móricka" rajzot is, hogy érthetőbb legyen a két variáció közötti különbség.
A bal oldali a helyes, a jobb meg ahogy kényelmesebb lenne.

data.png
    
(#) Régi motoros válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Ez teljesen egyforma én úgy látom. A D+ és D- azonos potenciálon van, össze vannak kötve.
Biztos hogy úgy van a töltődben is?
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Igen, így.
Így van ahogy a képen, a piros téglalappal körbe jelölve.
Annyiban nem egyforma, hogy az egyik rajznál a Data- gnd-re van kötve 10KΩ-al, a másiknál meg a Data+ van gnd-re kötve 10KΩ-al.

Ha így felcserélhető akkor semmi gond.

samsung.jpg
    
(#) Régi motoros válasza attika hozzászólására (») Jún 21, 2022 / 1
 
Hát akkor meg mindegy, hogy kötöd be az adat vezetékeket.
A lényeg, hogy a pozitív felé legyen a 3302 (33kΩ) ellenállás, és a test felé a 103 (10kΩ).
De van még ott egy 561 (560Ω) is, ami a pozitív meg a test közt van, azt se hagyd ki.
Egyébként nem értem mi a célod... (No mindegy, én elteszem magam holnapra...)
(#) attika válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Köszi, kipróbáltam már és működik szépen.
A célom csak annyi, hogy tölteni tudjam a telómat egy 12 voltos akkumulátorról, egy DC-DC step down szolgáltatja az 5 voltot.

33kΩ helyett 22kΩ-ot tettem bele mert nem volt itthon egyenlőre más, így 1130mA a maximális töltőáram, ha lehet hinni az APP-nak.
(#) gyulank hozzászólása Jún 22, 2022 /
 
Membrános billentyűzettel mit lehet csinálni? Ott lehet valami baja ahol érintkezik a lappal, de próbáltam lemosni, ma csiszoltam is, de nem jó.
(#) zoka hozzászólása Jún 22, 2022 /
 
Sziasztok!

Van egy erősítőm, amiben néhány funkciót, például vu meter, dimmer stb.. mini billenőkapcsolókkal tudok ki/be kapcsolni. Kb 3-4 ilyen funkció van, ha ezeket rádiós távirányítóval szeretném kapcsolni, akkor létezik erre valamilyen cél áramkör ami kiesebb méretű vagy csak ezek a nagyobb teljesítmény kapcsolására alkalmas "csokis" relékártya modulok kaphatók készen? Egyáltalán relében érdemes gondolkodni, vagy inkább tranzisztorokkal szokták kapcsolni az ilyen kis áramfelvételű dolgokat?

Köszönöm
(#) tufatofu válasza zoka hozzászólására (») Jún 22, 2022 /
 
Esetleg analóg kapcsolóval, pl: CD4066-al
Következő: »»   3732 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem