Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3736 / 3940
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Ha a vízben vagyok, körülvesz, akkor a mellettem levő molekulák ugyanakkora ellenállásúak, mint az, ami a medence fala és köztem van.
Ezert:
-ha jó vezető van mellettem (a rajzon alattam-felettem), akkor ugyanolyan jó vezető a medence faláig is. Rajtam nemigen keletkezik potenciálkülönbség (feszültség), hiszen ekkor minden rézsem azonos a víz feszültségével.
-ha vezető, de nálam rosszabb vezető, akkor is csak abban az arányban keletkezhet rajtam, ha a körülöttem lévők nagyon sokkal nagyobb ellenállások, mint a tőlem a medence faláig menők.
Ezt a sósűrűséget (inkább sóhiányt) nehezen tudom elképzelni úgy, hogy közvetlenül mellettem sóhiányos (tehát nagy ellenállású rossz vezető), de tőlem a medence faláig hirtelen mégis sókban gazdagabb, tehát kis ellenállású jó vezetővé válik, hogy rajtam mégiscsak tudjon feszültséget ejteni.
(#) SzervízMacska válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Hiába cifrázod, a vízen belül jelentős potenciál különbségek alakulnak ki, belépési pont, kilépési pont, kémia stb. A tested meg relatíve nagy kiterjedésű és ez is abba az irányba hat, hogy jelentős feszültség különbségek alakuljanak ki távolabbi testrészeid között. Így (többszörös) vegyes kapcsolásba keveredsz a vízzel, ezután jön, hogy mi lesz ennek az élettani hatása. Ez egyénenként változó, de nehéz jól kijönni belőle. Mert előbb-utóbb ki szeretnél kecmeregni és akkor tuti meg kell fognod valamit...
(#) szs válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Jó, nem cifrázom, valójában csak játék, gondolkodásra késztetés volt.
Egész egyszerűen: ha belemerülünk a vízbe, minden egyes vízrészecskévdl azonos potenciálon vagyunk, bármely részünk a vele közvetlen érintkező tészevskével. Híába lépne be valahogyan a fülünk hegyénél, ha a lábujjunk is pontosan azonos potenciálon van a lábujjunk hegyénél levő vízzel. Az áram pedig következetesebb az embernél: ő mindig csak a kisebb potenciál felé lép.
Épp az ellenkezőjével élnek (némelyek halnak) egy bizonyos szerszámnál: ott egyjól szigetelő közegben ül a delikvans, míg a végeire vezetőket kapcsolnak, földet is és fázist is. Na, ott van áramütés.
(#) Lamprologus válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Képzelj el egy 2,3m hosszú kádat. Tökéletesen szigetlet kádat! (kapacitív átvezetés sem lehet!)
A kád egyik végén lógasd bele a 230V fázist! Mekkora feszültséget fogsz mérni a kád bármely pontján? 230V-ot!
Most a kád egyik felébe lógass bele egy földelt drótot, a másik végébe a fázist! Milyen feszültségeket fogsz mérni? A fázistól távolodva 10cm-enként 10V-al csökkenő feszültséget.
Na most akkor a kádban egymástól 1,8m-re lévő pontok között mekkora feszültségkülönbséget mérsz? 180V-ot! Tehát ha egy emberke fekszik ott a vízben akkor a feje bubja és a talpa között 180V lesz! És abba a 180V-ba az emberi test is bekapcsolódik párhuzamosan!
Tehát ha tökéletesen szigetelt a medence akkor nyugodtan benn tartózkodhatsz, de ha valahol van egy kis átvezetés akkor nem! Márpedig átvezetés az biztos lesz!
(#) Gafly válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 29, 2022 / 1
 
Érdekes.
Tanítják is.
Tudom, gumival biztonságosabb, de akkor is...
(#) Skori válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
A helyzetet kismértékben tovább bonyolítja, hogy váltakozó áramról/feszültségről van szó, és a nagy kiterjedésű testeknek jelentős kapacitása van. Emiatt akkor is folyhat áram a fázis és a medence vize között, ha a medence nincs leföldelve - mert kapacitása akkor is van. Ha pedig áram folyik akkor potenciálkülönbségek is lesznek. Ha elég hosszú a medence akkor már lehet némi induktivitása is... tehát egy összetett RLC áramkörünk lesz.
(#) Lamprologus válasza Skori hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Igen, ezért is írtam, hogy
Idézet:
„Tökéletesen szigetlet kádat! (kapacitív átvezetés sem lehet!)”

Na jó! Azt akartam írni hogy: Tökéletesen szigetelt! kádat! (kapacitív átvezetés sem lehet!)
(#) Skori válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Nem kapacitív átvezetésről írtam. Minden szabadon álló vezető testnek (is) van saját kapacitása, akkor is ha tökéletes szigetelő anyag veszi körül (pl. vákumban lebeg). Ez a saját kapacitás kb. a felülettel arányos. Egy medence már biztos, hogy nF-os tartományba esik, azaz 230V/50Hz-en akár mA-es tartományba eső áram folyhat.

A magasfeszültségű vezetékekre ugyanezért nem tudnak rászállni a madarak, mert egy bizonyos feszültségszint felett már rájuk is veszélyes.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2022
(#) Lamprologus válasza Skori hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Ok! Igazad van!

A kérdező szempontjából azért ez már túl tudományos megközelítés!
(#) nedudgi válasza szs hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Idézet:
„minden egyes vízrészecskévdl azonos potenciálon vagyunk,”

Szerintem itt mész el a málnásba. A medencevíz ellenállása nem nulla - és így lesz (elméleti) potenciálkülönbség.
(#) sargarigo hozzászólása Jún 29, 2022 /
 
Na most akkor megráz az áram, vagy nem ráz meg az áram?
Három méter közel kör alakú gumi(-nak mondott) medence, 70 centi magasságig töltve. A víz térfogata döntött csonka kúp alakú, a szögeket nem mértem meg
Ja, és a felső peremén egy levegővel töltött abroncs van. A bevezetett feszültség ~230V jófajta hazai 50Hz-es.
Az eddigiek úgy látom berúgták a fantáziát sokunknál, az jön le, hogy konszenzus van a "nem ráz meg" és a "azért ne próbáljuk ki" vélemények mellett.
(#) Bakman válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Megrázhat attól függően, mennyire vagy szerencsés vagy szerencsétlen.
(#) Lamprologus válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Attól függ hogy ...
Na innentől kezdve úgy kell venni, hogy megráz!
Ha nem, akkor mázlista vagy!

Amúgy meg ki az az őrült aki villanyt akar vezetni a medencébe???
(#) Gafly válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 / 1
 
- Víz alatt is lehet villannyal hegeszteni.
- 400 kV-os fázisvezetőt is meg lehet fogni.
Egyik sem "ráz meg".
De nem otthon, és oktatás nélkül kell elkezdeni a szakmát.
A bánatnak teszek fel/linkelek nektek anyagokat, ha el sem olvassátok.
(#) sargarigo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Idézet:
„A bánatnak teszek fel/linkelek nektek anyagokat, ha el sem olvassátok”

Nana! Én néztem!
(#) sargarigo válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Idézet:
„Amúgy meg ki az az őrült aki villanyt akar vezetni a medencébe???”

Szerintem senki. Onnan indult a dolog, hogy a keringető szivattyúk kellenek a medencékhez. Van hogy a medenceporszívó is arra van rákötve. Van hogy emberünk belemegy porszívózni. És minden medece célú szivattyú user manuáljában benne van, hogy ne menj a vízbe amikor működik, illetve legyen áramtalanítva ha belemész.
Nyilván ez egy önvédelem a gyártó részéről, hogy ha baj történne, akkor "ő szólt". Ezért akartam körbe járni, hogy milyen feltételeknek kell teljesülnie a "bajhoz", már eltekintve a nyilvánvaló esetektől, mint mezitlábbal tapodjuk a földet/radiátort stb-t. Abban ahogy látom egyetértés van hogy elvileg nem kellene megráznia, de azért mindenkiben ott a kisördög, hogy nem kellene ezzel kísérletezni
(#) Bakman válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Nem jól látod. Éppen azt ecseteljük, hogy szerencsefaktor kérdése megráz/nem ráz meg kérdés. Elvileg és gyakorlatilag is megrázhat.
(#) Lamprologus válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 / 1
 
A keringető szivattyút le kell földeni, és kell eléje FI relé. Innentől kezdve a szivattyú felől nem kerülhet fázis a medencébe!

És szerintem abban sincs egyetértés hogy elvileg nem fog megrázni ... nagyon sok feltételnek stimmelnie kell, hogy ne rázzon meg!
(#) sargarigo hozzászólása Jún 29, 2022 /
 
(#) nedudgi válasza sargarigo hozzászólására (») Jún 29, 2022 /
 
Ott látok még gondot, hogy a közemberek nem tudják, mi a különbség a rázás és csípés között.
Szerintem a rázás akkor lép fel, ha egy komolyabb erősségű áram folyik át a testen, csípést meg okozhat egy elektrosztatikus feltöltődés rövid idejű kisülése egy műszálas ruhadarab miatt. Kivételes esetben (pészméker) a csípés kis áramerőssége is okozhat gondot.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2022
(#) gyulank hozzászólása Jún 30, 2022 /
 
Van vassal árnyékolt kábel?
(#) Gafly válasza gyulank hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Van.
(#) gyulank válasza Gafly hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
mi a neve és milyen, és hol?
(#) Gafly válasza gyulank hozzászólására (») Jún 30, 2022 / 4
 
Idézet:
„mi a neve”

Tessék parancsolni.
Idézet:
„és milyen”

Fekete, büdös és ragad, merthogy külső része tipikusan "itatott, bitumenes szálas anyag
(juta)".
Idézet:
„és hol”

Földben elásva, mert boltban mostanság nem igazán kapható.
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Van!
De:
- Milyen célra?
- Földbe, védőcsőbe, kábel tálcára stb ... ?
- Hány eres, mekkora keresztmetszet, mekkora feszültség?
- belső ér anyaga réz, alu?
...
(#) gyulank válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Vonalszintű hangra, jack-re.
(#) Epu2 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Az acélárnyékolásnak mechanikai védelem volt a feladata, mint az öntöttvas malacnak.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2022
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Jún 30, 2022 /
 
Akkor az acélpáncél kábeleket nem ajánlom!

Koax kábelt láttam olyant, aminek az árnyékolása vas szövetből volt.
(#) Fidel hozzászólása Júl 1, 2022 /
 
Sziasztok!
Autó rádiónál miért van az, hogy a gyújtás ráadásától elkezd sisteregni a rádió?
Mi okozza ezt, és mit lehet csinálni vele?
Ha jár a motor, akkor is olyan, mint ha gyenge lenne az antenna.
(#) Régi motoros válasza Fidel hozzászólására (») Júl 1, 2022 /
 
Elképzelhetően a gyújtászavar ráül a tápfeszültség vezetékre azt hallod...
Meg lehet próbálni egy külön kábelt behúzni a rádióhoz, minden zavarforrástól lehető leg messzebbi útvonalon húzva. Ez nem biztos, hogy 100% -os megoldás, de lehet hoz javulást.
Esetleg meg lehet próbálni még autórádió táp zavarszűrő beillesztését közvetlenül a rádió elé.
Hogy mennyire hatásos nem tudom, még nem használtam.
Van többféle árkategóriában is, én csak az első találatot ragadtam ki...

Pontosabb diagnózist a hifisták tudnának mondani autótípus és multimédia típus ismeretében...
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2022
Következő: »»   3736 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem