Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   693 / 727
(#) Fidel hozzászólása Júl 31, 2022 /
 
Nézegetem ezeket a programokat, de passzív membránnal nem igazán tudom, hogyan kellene kalkulálni!?
Ezeknél az eszközöknél minimális adat van megadva, és így nem lehet kalkulálni velük semmit.

Az elvekkel lenne jó tisztába kerülni, hogy pl egy basszreflex cső hogyan működik, vagy egy passzív membrán esetében milyen paraméterek merre viszik el a rendszert!?

A reflex csőnél olvasok olyan megnyilvánulásokat, hogy a cső fog a hangolási frekvencián rezegni.
A többi olvasmányból meg úgy tudom elképzelni, hogy a reflex csőnek úgy kell viselkednie a hangolási frekvencián, hogy abból ne tudjon kilépni a benne lévő teljes levegőtérfogat, és így ez egy olyan doboz lenne, ami nagyobb engedékenységű rugó ként működik, viszont az akusztikus rövidzárat ki lehet vele küszöbölni.
Valamint a hang fázisát is meg fogja fordítani.
Tehát kvázi ez egy csalás, mert az a hangfrekvencia nem is létezik, csak egy fél hullámmal eltolt virtuális mély hang.
Alap szabályként olyat olvastam, hogy a cső átmérő a mély hangszóró harmada, a hossza pedig a cső átmérő duplája.


A passzív membránnál meg gondolom, hogy a beépítés helyével kell játszani, hogy a fázis eltolás jó legyen, amúgy meg ez is egy térfogat növelésével csökkenti a dobozban lévő rugóerőt.
Viszont, hogy egy 30cm-es hangszóró esetén merre kéne elindulni méret ügyileg? Megoldható lényegesen kisebb átmérővel, vagy kell az összemérhető átmérő a jó eredményhez?
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Júl 31, 2022 / 1
 
Ahhh..

A reflex doboz bezárt levegője a tömeg, a csőben lévő levegő a rugó!
Ezt a lengőrendszert gerjeszted a hangszóróval. Neve Helmholtz rezonátor!! Van képlete is...
Már a görögök is használták...

Passzív sugárzónál a membrán (és dobozba zárt levegő) tömege, meg a pille erőssége adja az előző lengőrendszert.
Hangolni csak a membrán nehezítésével-könnyítésével lehet, otthon.

Idézet:
„Alap szabályként olyat olvastam, hogy a cső átmérő a mély hangszóró harmada, a hossza pedig a cső átmérő duplája.”

Nem tudom hol olvastad, de jó nagy baromság!!

A cső minimális átmérőjét a hangszóró membránfelülete, és a kitérése határozza meg! Ez azért van, hogy ne fújtasson.. Általában a membránfelület 20-30%-a szokott lenni, de a programok szólnak ha túl kicsi! Hossza pedig a kívánt freki miatt akár méteres is lehet!

Idézet:
„cső fog a hangolási frekvencián rezegni”

A csőnek is lesz egy saját frekije (mindkét végén nyitott síp) de az általában jó magas freki. Szerencsés esetben ilyen frekvenciájú jel már nem kerül a mélynyomóra...

Idézet:
„A többi olvasmányból meg úgy tudom elképzelni, hogy a reflex csőnek úgy kell viselkednie a hangolási frekvencián, hogy abból ne tudjon kilépni a benne lévő teljes levegőtérfogat, és így ez egy olyan doboz lenne, ami nagyobb engedékenységű rugó ként működik, viszont az akusztikus rövidzárat ki lehet vele küszöbölni.”

Ez így telibe vakvágány!
Van olyan eset mikor több levegő mozog, mint ami a csőben van, ilyenkor virtuálisan hosszabbodik a cső.

Idézet:
„hang fázisát is meg fogja fordítani.”

Ez lesz a legkevesebb gondod! De ez sem igaz így teljesen! Az biztos, nem egy egyenes a reflexdoboz fázismenete..

Idézet:
„Tehát kvázi ez egy csalás, mert az a hangfrekvencia nem is létezik, csak egy fél hullámmal eltolt virtuális mély hang”

Teljesen valós lesz az a mélyhang!

Idézet:
„A passzív membránnál meg gondolom, hogy a beépítés helyével kell játszani, hogy a fázis eltolás jó legyen”

Vannak jó nagy agymenések a reflexcső, vagy a passzív membrán elhelyezéséről, és hatásáról! Gyakorlatilag akkora a hullámhossza a jelnek (sok sok méter), hogy te azzal a pár tíz centivel amivel arrébb tudod tenni, sok mindent nem befolyásolsz!! Viszont az ahova sugároz a cső, padlóhoz közel, szoba sarok, vagy a fala, változhat a hangképe!


Egyenlőre én a fejedben elengedném a passzív sugárzót! Vagy jóval komolyabb programok kellenek...
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
A passzív membránnál lehet, hogy keverek valamit, hogy elöl, vagy hátul van e elhelyezve, lehet a hátsó elhelyezés esetén olvastam ezt a hangolási hullámhossz eltolásos dolgot.
És nem is félhullám, hanem pont egy teljes hullám volt.
30Hz-re hangolásnál 41cm, és így áll az amit írtam, hogy az nem az a hanghullám lesz, ami valójában szólt, hanem ez előző adódik hozzá a következő hullámhoz.


A bass reflex csővel is a hátsó elhelyezéssel szeretnék majd próbálkozni, ha megértek valamit ebből a rendszerből!
Tehát ott is valami ilyesmi eltolás működik a fázisok közt, mert hátul lép ki az a hullám, ami elöl már kilépett, és ahhoz már nem tud hozzáadódni, ráadásul fordított fázisban.

Lehet, teljesen félreértem ezt az egészet, de nem az a lényege, hogy a kis méretű doboznak ezekkel a megoldásokkal növelik meg a méretét, amivel a hangszóró frekvenciáját lehet csökkenteni? Mint ha valami olyat is olvastam volna, hogy ezekkel a megoldásokkal kvázi nő a hangszóró érzékenysége is a mély tartományokban!?
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Idézet:
„Lehet, teljesen félreértem ezt az egészet”

Valóban!!
Alapból fogalmad sincs az egészről, másrészt még nem láttál, pontosabban nem figyeltél meg reflex ládát működés közben!!
Amikor a reflexcső szól, ami igen keskeny freki sáv, akkor maga a nyomó alig mozdul!! Ergó az nem sugároz, így csekély hulláminterferencia is.... És amikor a nyomó szól, a cső hallgat.
(nah jó van egy még keskenyebb sáv ahol a 2 együtt szól, de ezt most engedd el!!)

Idézet:
„ami elöl már kilépett, és ahhoz már nem tud hozzáadódni, ráadásul fordított fázisban.”

Miért nem tudna!! A hullámhossz sok méter, a hangsugárzás pedig nem irányított ezen a frekin... Csak az előző bekezdésben elmagyaráztam miért nem történik meg!


Idézet:
„kis méretű doboznak ezekkel a megoldásokkal növelik meg a méretét”

Nem! De ezt most nem magyaráznám...

Könyörgök olvass már egy értelmes könyvet a témában!! És gyorsan felejtsd el az eddigi feltevéseidet!
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
yt-on néztem videókat a témában, ahol erről magyaráznak, hogy pl a passzív membrán, ha nem jól van tervezve és alulra van beépítve a példában, akkor pont kiolthatja a hangszóró mélyeket!
(#) segítő hozzászólása Júl 31, 2022 /
 
Nem kellene marakodni. Mondjuk olvasni kellene, nem ytostobára hivatkozni.
Alap: https://en.wikipedia.org/wiki/Thiele/Small_parameters
Erre épülnek a mai mélysugárzó méretező programok. Nem ma találták fel.
https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Engineering_Society 1980-as években már szakirodalom volt, minden feketén-fehéren méretezhető volt a 0-200 Hz tartományban, a szobát is figyelembe véve. Az 1980-as AES kiadványokban már szerepeltek másod, negyed, hatodrendű mélysugárzó méretezések, szűrővel/szűrő nélkül.
És 40 év elmúltával megint csak itt toporgunk, szarakodunk. Pár városi legenda, és osztják az észt a "hozzáértők"
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) deebo válasza Fidel hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Miért vagy ennyire rágerjedve a passzív membránra? Nem tudom megérteni...
(#) Gafly válasza deebo hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Ritkán ég le.
(#) Ge Lee válasza Fidel hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„a kis méretű doboznak ezekkel a megoldásokkal növelik meg a méretét”
Hidd el, nagyon sokan nagyon sokféleképpen túlvagyunk már ezen, jómagam a 80-as évek végétől kezdtem el küzdeni vele, aztán beláttam, a kis doboz méretét kizárólag egy nagy dobozra való cserével lehet érdemben orvosolni. Minden más csak humbug meg látszatmegoldás.
Elsőre ugyan "brutálisnak" tűnhet egy 10-20 literes nagyon jól méretezett reflex doboz, de amint megszólal egy normális nagy mellette, egyből a táskarádió jut az ember eszébe a kicsiről.
Nekem a mai napig álmom egy jó nagy tölcséres doboz, de hát azt a legnehezebb méretezni és megcsinálni, na meg hely se nagyon van neki a lakásban.
(#) dB_Thunder válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„mai napig álmom egy jó nagy tölcséres doboz”

Nekem is az lenne, csak nem tudunk akkorát csinálni, elhelyezni, hogy jó is legyen!! Marad a 4th bandpass..

Ez a kezdőknek szól:

Idézet:
„egy 10-20 literes nagyon jól méretezett reflex doboz”

A jól megtervezett dobozhoz kell egy még jobban kitalált és legyártott mély is!!
A hangszóról nagy része eleve alkalmatlan a reflex ládához, tehát a tervezés önmagában semmit nem ér.

Idézet:
„yt-on néztem videókat a témában”

Ez a baj!! Nem mondom, hogy nincs olyan aki tudja, de az internet mai világában jóval több a félrevezetés!!


Idézet:
„Miért vagy ennyire rágerjedve a passzív membránra? Nem tudom megérteni...”

Én meg tudom érteni, mert vannak előnyei, de házi kivitelezésben elvérzik az egész!!
Ahhoz, hogy jól működjön komoly tudás kellene és egy hangszóró gyár is...
Nem véletlenül ritka mint a fehér holló!!

Ezt tudnám ajánlani alapnak:
https://longkft.hu/audioblog/h-h-klinger-hangdobozepites/
(#) deebo válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„Minden más csak humbug meg látszatmegoldás.”


A te kommentjeid a humbukok.
(#) Ge Lee válasza deebo hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Mennyi komolyabb dobozt is készítettél már életedben? Ja, egyet se...
Köszönjük az újabb semmit nem mondó, személyeskedő hozzászólásodat meg a gigantikus tapasztalatodat a témában... Maradj a 17 centis vackodnál, az való neked. Szól is legalább úgy mint egy jobb táskarádió.
Aztán csodálkozik hogy nem hall rajta semmit... De sokkal könnyebb másokat hülyének nézni mint gondolkodni (ja, nincs mivel), vagy meghallgatni valahol egy értelmes rendszert.
(#) Ge Lee válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Miért, az a 2,5 méteres magasság meg 1,5-2 méteres szélesség már elhelyezési gondokat okoz? Nem csak neked...
(#) veroka válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Nyilván a 40 évnyi tapasztalatoddal elfelejtetted mi is az a közeltéri lehallgatás és mivel végzik.
(#) Ge Lee válasza veroka hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Igazad van, kezdem elfelejteni, beszélni meg úgysem beszélhetek róla (tudod, c típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés és egyebek...). Amire te gondolsz ahhoz meg egy jó fejhallgató kell...
Mellesleg ezeket sem kilométerről hallgatják hanem a nappaliban. Tudom, a 17 centis pázmándi ezt is simán veri...
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2022

nfh.jpg
    
(#) Fidel hozzászólása Aug 1, 2022 /
 
Nem tudom, ki marakodik, én csak érdeklődöm a téma iránt, nem is vagyok rágerjedve a passzív membránra se!

Az a tényállás, hogy megépítettem a hangfalat a képen látható elrendezésben.
~73l- es alsó rekeszben van a HA31 hangszóró, a fentiben ami 9l van egy 17N558 és a BC25TG15-04


A mélyek nem annyira erőteljesek, mint amit hallani szeretnék.
Ezen szeretnék javítani, valahogyan.
A reflex nyílás nekem nem annyira tetszik, hallottam pár hangfalat, és valami nem az igazi vele!

Ez ek hülyeségeket beszélnek? :
https://www.youtube.com/watch?v=v6K759IHXk8
https://www.youtube.com/watch?v=ZRw_t2ebvik

Nem hiszem, hogy az az információ minőségének a mérőszáma, hogy honnan származik, és nyilván nem egy oldalt, nem egy videót néz meg az ember!
Mindenhol van rengeteg marhaság, de azért több oldalról összeáll valami viszonylag értelmes dolog!
Nekem apránként állnak össze dolgok, de ezeket a passzív, meg reflex rendszereket csak most kezdem megérteni, hogy mi a lényegük.
A passzív membránt, ami a videóban van, még mindig nem értem, hogy miért nem oltja ki az aktív hullámot, amikor ellenkező ütemben megy a hangolási frekvencián!?
(#) veroka válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2503266.html#2503266

És nem. A közeltéri lehallgatást pici stúdiómonitorokon végzik, nem fejhallgatóval. Nem fogok vitatkozni ezen.
(#) veroka válasza Fidel hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Az mindenkinek más, hogy mennyi az "elég" mély, teljesen személyfüggő. Azért nem oltja ki, mert nem ellenfázisban megy, hanem először összenyomódik a dobozban a levegő, aztán mint egy rugó, kitolja a passzív membránt. Ezzel tudod a hangszóróhoz képest kicsi dobozt is kihangolni.
A dobozterved pedig lehet jó és rossz is, ezt csak mérések után fogod tudni eldönteni. Viszont mivel azt írtad, hogy már készen vannak, először pl. tedd be a sarokba. Ezzel a baffle stepet kiküszöbölöd mondjuk. Vagy állítsd az egészet egy sámlira, úgy hogy letakarod a sámlidat egy vastag takaróval, hogy az elnyelje a doboz rezgéseit. Kisérletezz. És sose feledd, hogy az interneten minden megtalálható, és annak az ellenkezője is - ezért kellene utánaolvasni, megérteni, hogy mit miért csinálnak, és hogy az vajon neked megfelelő-e. Lehet hogy tök hülyeség az egész, és lehet tök profi is.
(#) Fidel válasza veroka hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Persze, de ez a terület az, ahol mindenki mond valamit, és azonnal van három másik, aki azt mondja, hogy az úgy hülyeség, ahogy van, és az a jó, amit ő mond!

Na ebből próbáljon meg az ember valamit összehozni!

Az első videót nézted, abban beszélnek arról, hogy a passzív membrán a hangolási frekvencián ellentétes fázisban fog mozogni.

Mit jelent az, hogy kihangolod a dobozt, minek a mijét állítod mihez és mivel?
(#) segítő hozzászólása Aug 1, 2022 /
 
Kérdezni is tudni kell. Az már félműveltség.
(#) Ronin válasza segítő hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Mennyi egy töketlen fecske maximális repülési sebessége?
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„73l- es alsó rekeszben van a HA31 hangszóró”

Idézet:
„A mélyek nem annyira erőteljesek, mint amit hallani szeretnék.”


Azért mert ehhez a hangszóróhoz 240 literes láda járna, 12 centis átmérőjű reflexcsővel ami 22 centi hosszú!!

Szívesen!

Aztán hallottá már a hangszórók érzékenységéről esetleg ??


Idézet:
„A reflex nyílás nekem nem annyira tetszik, hallottam pár hangfalat, és valami nem az igazi vele!”

Arra is kíváncsi lennék hogy mik voltak azok!!
Hasonló mérnöki tudással készült házi ládákon azon csodálkoznék, ha egyáltalán jól szólna!
De mostanság az alsó kategóriás "népszerű" termékek pont annyira ócskák mintha otthon szögelték volna össze őket!
(#) deebo válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„Mennyi komolyabb dobozt is készítettél már életedben? Ja, egyet se...”


Bámulatos, hogy te ezt is ennyire tudod. Édes istenem és téged felengednek az internetre minden nap...
(#) segítő hozzászólása Aug 1, 2022 /
 
Valami nem kóser Fi.el felhasználó hozzászólásaiban..Van pár tippem.
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Honnan van ez a 240l?

Az adatlapján ez van:

Ajánlott alkalmazás: mélyközéphangszóróként, 55 literes zárt, vagy 64-83l b-reflex dobozban, 30Hz-re hangolva.

A VAS: 380,503L
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Ne legyél ennyire talányos, írd le, hogy mi nem stimmel!?
(#) segítő hozzászólása Aug 1, 2022 /
 
OK. Legyen. A polémia vas 16:45 körül kezdődött. (vagy előbb)
Egy látszólag amatőr kezdő kérdéseit olvashatjuk. Kezdetben mindenki próbált segíteni.
Egy nap elteltével már a régi "harcostársak" is összevesztek. Legalább 4-en.
Ami nem stimmel, a fenti hozzászólásodban van leírva több sorban. Pl
A VAS: 380,503L, stb. Tehát nem vagy kezdő motoros a szakmában...
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Figyelj, teljesen tévúton jársz!

Több éve kezdtem el foglalkozni ennek a doboznak az építésével, sokat olvasok, fórumozok, de rengeteg dolog nem áll össze aegértéshez!
Ellentmondásos információk jönnek mindenhonnan!
Pl ennek a ha-31 nek két adatlapja van fenn a honlapon is!
Ebből idéztem be az adatokat, és nagyjádól egy cikk alapján értem, hogy ez egy olyan hármas paraméter, ami egy méret, érzékenység, frekvencia kompromisszum!
De az, hogy ez hogy kerül meghatározásra, az már nincs meg!
Arról, meg, hogy ez egy olyan téma ami miatt minden fórumban egymást anyázzák az audiófilek, arról nem én tehetek, és nekem sem jó, mert én is kapok belőle, a megértéshez meg nem visz közelebb!
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Idézet:
„Honnan van ez a 240l?”

Fogtam a paramétereit és megetettem egy számoló programmal, ezt köpte! (AJvetend)
Meg kellene nézni valami komolyabbal is, mint pl a Bassbox Pro-val, vagy a JBL Speakershop-pal, ezek több lehetőséggel is tudnak számolni, de csodák nincsenek!

Idézet:
„Ajánlott alkalmazás: mélyközéphangszóróként, 55 literes zárt, vagy 64-83l b-reflex dobozban”

Szerinted megvennék, ha 240 liter lenne odaírva??
Nem rossz hangszóró ez, nekem is volt, csak nem (igazán) való reflexbe! Mert még mindig magas a Qts, zártban meg magas VAS érték ami nem jön jól.

Egyébként az EBP szám fogja megmondani milyen láda jó a nyomónak!
http://www.calculatoredge.com/new/bandwidth.htm
Ha ez jó magas akkor reflex, ha alacsony akkor zárt.
Az a baj, hogy nagyon kevés az olyan nyomó ami jó reflexbe! Cserébe szinte mind olyan, ami semelyikbe sem jó, csak a kukában!
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2022
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
Idézet:
„sokat olvasok, fórumozok, de rengeteg dolog nem áll össze aegértéshez!”

Csak el kellene végre olvasnod legalább 1x (inkább többször) amit ajánlottam könyvet!!
Amíg az nincs meg, nem is lesz miről beszélni a fórumokon!!
Aztán ezek a számoló programok is nagyon hasznosak, sokat kell nyomkodni sok-sok nyomó paramétereit ki kell próbálni!
Olyat is lehet csinálni, hogy a saját, és haverok által elbaltázott ládákat is leszimulálod! Látni fogod a görbéiket (freki átvitel, fázismenet, impulzus viselkedés) Azokat már hallottad is...
Következő: »»   693 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem