Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelemekből hálózati feszültség előállítása
Lapozás: OK   6 / 8
(#) szsrobert válasza Gajdos hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
1kWh =1000W x 3600s= 3 600 000 J.
E= m x g x h.
h= E/(m x g).
1 tonna víz 367 méter magasan 1kWh. Ezt jó hatásfokkal kellene árammá alakítani. Házilag nem lesz olcsó.

Az általad említett szivattyú/turbina rendszernek mekkora a hatásfoka?
(#) gasparek hozzászólása Jan 7, 2014 /
 
Üdv.
Szeretnék segítséget kérni egy problémával kapcsolatban, kis kínai hálózatba tápláló invertert használok, de nagy napsütés és kis fogyasztás mellet az elektromos energia kifelé áramlik a hálózatba, a kiáramlás helyett szeretném az energiát meleg víz készítésre használni, de nem tudom hogy mérjem az áram folyásának irányát, erre szeretnék megoldást kérni.
(#) Satya77 hozzászólása Ápr 28, 2015 /
 
Üdv!
Azt szeretném kérdezni, megoldható e hogy a napelemeket úgy használjuk hogy nem akkura töltenek, hanem például van 500watt 16A 30Volt mennyiségű napelem táblányi energiánk, ezeket közvetlen egy inverterre kötjük? És megterhelnék 150 Wattnyi fogyasztóval.
(#) pucuka válasza Satya77 hozzászólására (») Ápr 28, 2015 1 /
 
Természetesen megoldható, csak megfelelő inverter kell hozzá.
Csakhogy a helyzet nem ennyire egyszerű. Az adat, amit megadtál, az feltehetően a napelemek csúcs teljesítménye. A szolgáltatott teljesítmény viszont a napsugárzás függvénye, és elég kevés azon napos órák száma, ahol a napelem táblád a max teljesítményét le tudja adni. Másrészt, ha pont azokban az órákban, amikor a max teljesítmény rendelkezésedre áll, nem használod fel, akkor az a része, amit nem használtál el, elvész. Ezért kell a napelemes rendszerekbe optimális működésükhöz valamilyen energiatárolás. Ez egyszerűbb esetben akkumlátor, de lehet hálózatba visszatáplálás is. Az 500 W viszont nem az a teljesítmény kategória, ahol a visszatáplálással érdemes lenne foglalkozni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2015
(#) Satya77 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 1, 2015 /
 
Kösz a választ. Értem. Erre gondoltam én is hogy nem mindig tudja leadni a maximum teljesítményt, (szórt fény, későbbi időpont stb...) Ez miatt kérdeztem úgy hogy az 500W teljesítményű rendszer leadhat e folyamatosan 150 esetleg 100w teljesítményt?
Mondjuk példaképp úgy írnám, 9:00 órától délután 16:00 ig lehetne tv-t nézni, vagy amíg teljes világosság van. Még úgy is hogy nincsenek aksik.
Persze értem én hogy ha vannak akkuk a rendszerben és süt a nap akkor nem merülnek le az aksik mert folyamatosan rá táplálnak a napcellák.
Azon gondolkodtam ha krízis helyzet alakulna ki Pl. természeti katasztrófa stb... Nem lenne áram, és az aksik is tönkre mennének, még mindig volna egy kis energia készlet még ha alkalmazkodni is kéne a felhasználás időpontjaihoz.
(#) ferci válasza Satya77 hozzászólására (») Máj 1, 2015 /
 
Szia!
Nem hinném, hogy ha krízishelyzetről is beszélsz, akkumulátor nélkül megúsznád a villany hiányát.
Csak mobil töltést említsek és valami nagyon egyszerű elektromos cuccot, bármikor..
A napcella belső ellenállása se olyan, hogy pl. 150 wattnak megfelelő ampert a te esetben csak úgy kivegyél belőle, ehhez kell egy bejáratott, ismert inverter is..
A hatásfoknál nézd azt, hogy egy viszonylag változó feszültségból kell csinálnod a tv-hez eléggé stabil feszt.
Gondolkozz el a napkövetésen is, mert 09-től 16h-ig egész más a beesési szög és már itt megbukna a téma.
Akkumulátor esetén pedig pár kísérlet, mérés után dönthetnél, 2x12 voltos töltése elmegy-e még vagy kénytelen lennél 12 voltra vagy valamilyen közbülső értékű összetételre step-down rendszerrel átalakítani a napelemek bejövő feszét.
Szerintem mérések nélkül felesleges direkt inverteren gondolkoznod.
(#) pucuka válasza Satya77 hozzászólására (») Máj 1, 2015 /
 
Érthetőbben. Nyáron, tűző napfényben, a déli néhány órában ki tudnád venni a max teljesítményt. Igen kicsi az esélye, hogy a "vészhelyzet" pont akkor állna be, és a TV nézés is akkor a legvalószínűtlenebb. Nézhető műsor is alig van, és nem valószínű, hogy ebéd után, a déli verőfényes, legmelegebb órákban az ember erre vágyna.
Vészhelyzet: Vészhelyzeti alkalmazásoknál pont az akkumlátoros táplálásokat használják, mert azért annak is kicsi az esélye, hogy a jól karbantartott, akkumlátorok pont akkor mennek tönkre. Pl. az általánosan használt szünetmentes tápokban is akkumlátor a szükség áramforrás.
Mindenképpen kívánatos lenne akkumlátor használata a rendszerben, az invertert is egyszerűsítené, az energia felhasználást sem korlátozná időben, és végül is nem egy egetverő összeg.
(#) kalmi.kalmi válasza soos csaba hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Vegyél agregátort.
(#) KacsaK hozzászólása Júl 29, 2019 /
 
Tud -e valaki segíteni egy új Termomax AMICA PAB 150 Solar vezérlőpanel úra programozásában ? Üdv, Tamás

IMG_9998.JPG
    
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 9, 2020 /
 
Szia!
Van ilyen --remekül húzós árban-- s egy darabot láttam a hálózatra kötve is (engedélyes )

Persze itthon nem kapható, mert nem üzlet !
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 9, 2020 / 1
 
És öt és féléve is kapható volt?
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 10, 2020 /
 
Szia!
Azt nem tudom ,----de a 2018 EON listában már szerepel.

Meg egy 2015 -s leirást találtam , abban is.
(#) Maczi0 hozzászólása Aug 4, 2022 /
 
Kedves Tagok!
Abban kérném a segítségeteket hogy adott egy kb. 0,1kw teljesítményű hűtőláda amit napelemes sziget üzemmódban szeretnék használni.Milyen paraméterekben gondolkodjak?Milyen teljesítményű napelem rendszert kellene kiépítenem?Előre is köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat.
(#) dB_Thunder válasza Maczi0 hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Egész évben sziget üzemű lenne, vagy csak nyáron? A téli hónapokban előfordulhat, hogy napokig nem lesz elég energiád!
(#) Maczi0 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Szia!Köszönöm hogy válaszoltál.Igazából folyamatos üzemmódra gondoltam.Ennek függvényében tudsz valami számítást?Ha nagyon kritikus lenne a helyzet a napenergia szempontjából akkor természetesen marad a hálózati megtáplálás.
(#) Atis57 válasza Maczi0 hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Szia!

Ha a kompresszor 100W-s akkor az inditó árama miatt 1200W-s inverterről még nem indul el!
Ehhez meg min 12V 120Ah nyi akku kell. A napelem -elhelyezéstől függően --200Wvagy felette.
S a lakhelyedet még figyelembe se vettük stabilan megvan a 10h nyi benapozás?

Az Október közepétől február végéig meg hálózati üzemmel számolj. Mert pl december nálam azért 30-100Wh energiát ad.(igen egész hónap!)

Tehát az a helyzet nem kritikus hanem ,teljesen 0 !
(#) proba válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Kérdés milyen hűtőláda, ha nem mélyhűtős télen egyébként sem kell. Így a napelem garantáltan ad elég áramot neki....
(#) Maczi0 válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Erre nem gondoltam hogy az índító árammal is kell számolni.24v-os rendszernél ez hogy alakulna?És milyen feszültség szintű napelemben és töltés vezérlőben gondolkodjak?A PWM rendszerű megfelelő lenne?Csatolom a fagyasztó adattábláját.

Hűtő.jpg
    
(#) Atis57 válasza Maczi0 hozzászólására (») Aug 5, 2022 /
 
Szia!
ehhez a hűtőhöz a 2000W névleges invertert mondanám.Sokszor csak a csúcsott adják meg!A 24V s akku is 2db 100Ah
A töltés vezérlő lehet PWM is (alig 10% eltérés a kettő között --de az ára! ).

S biztosan megéri ennyit beruházni ?Mert szép hobbi ,csak gazdaságtalan szigetüzemben.
(#) Maczi0 válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 7, 2022 / 1
 
Szia!Kinéztem egy szinuszos invertert.1500w.Néztem videot a tesztüzemről.Engem meggyőzött.
Kicsit még a töltésvezérlőbe nem vagyok biztos.De maradnék a 12v-os rendszernél.Az akku 150Ah lesz.Viszont még a napelemmel nem vagyok tisztában hogy milyen amperitású legyen hogy gazdaságos legyen a töltése.Sokat segítettél.Köszönöm szépen!
És hogy megéri-e?Én úgy vagyok vele hogy nem tudjuk mit hoz a jövő.
(#) pucuka válasza Maczi0 hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Idézet:
„De maradnék a 12v-os rendszernél”

Minél magasabb a rendszerfeszültség, annál kisebb a veszteség, jobb a hatásfok.
A veszteség leginkább az áramtól függ adott körülmények esetén.
(#) Maczi0 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Próbálok ezzel kapcsolatos videókat is elemezni.Lassan kezdem érteni a dolgokat.Csak ugye ez magasabb rendszerfeszültség téma kicsit húzósabb anyagilag.Semmi gond nem lenne ha nem kellene számolnom az indulási árammal.
(#) dara válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Miért gazdaságtalan a sziget üzen?Nekem az van,de nem látom hátrányát.Április óta nem használok hálózati áramot.Eddig 400Kw használtam,pedig megy a mikró,mosógép hűttő,és ráadásul fodrász üzlet van a házban ami hajszáritó és a bura áramát is kiszolgálja.Most tervezek levegő-viz hőszivattyús fűttést beszereltetni a megengedett olcsobb villany elhasználására.A gáz nálam 2x akkora mint az olcsó.Az invertert vettem garanciával ez szempont volt,a napelemeket meg az akksikat li-ion használtan és bontásból vettem.Az akksikkal sok meló volt,de megérte van most Kb 12Kwó kapacitásom ami néha sok is.Ezért mivel vill bolylereim vannak tervbe van a fölös energiát azokra is kötni.Mielött megkérded mennyi volt?600000Ft volt az egész.Számolásom szerint a füttésre most rá kellene majd fizetnem Kb1-1,5 misit ami a hőszivattyúval két év alatt megtérül a plussz villanyommal.Számolásom szerint a villanyra kevesebbet fogok fizetni mint most a gázra.Még akkor is ha túllépem a limitet.
Szóval megéri az,csak ügyesen kell csinálni.
(#) giskard hozzászólása Aug 10, 2022 /
 
Mivel nem tudni az energia árak hogy alakulnak (nyilván olcsóbb sosem lesz) ezért gondoltam összehozhatnánk egy házilagos sziget rendszert ami olcsón összehozható. Első lépésben szerintem egy színuszos invertert kell készíteni.
A szinuszos inverternek két fajtája van, hálózati trafós és nagyfrekis trafós. Mivel nem szeretném feláldozni a több mint 2 KVa-es hálózati trafómat, ezért maradnék az utóbbinál. Tehát a célom az , hogy első lépésben 12-24 Volt-ból nagy terhelhetőségű DC/DC konvertert állítsak elő ami 320 V-ot produkál szabályozottan. Mindenképp megcsinálom, de ha valaki partner ebben, azt örömmel veszem.
(#) erbe válasza giskard hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Sokkal olcsóbb, ha megveszed készen. Még vámmal, ÁFÁ-val és dollárárfolyammal együtt is.
(#) giskard válasza erbe hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Tisztellek becsüllek,(korábbi szólásaidból) de ne írj hülyeséget, mert a tapasztalatlanok beveszik.
Egy hasonló rendszer amit tervezek a kínai áruházakban kb. 180 ezer ft. Én kihozom max 40 ből.
Ha nem hiszed adok el neked 100- ért
(#) giskard válasza erbe hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
És igen, én is szemeztem az 5 KVa es hibrid rendszerrel kínából.
Akkor légyszíves linkelj egy elérhetőséget ami áfával, vámmal együtt kijön 160 ezer forintból
(és ez még mindig messze van a 40-től)
(#) erbe válasza giskard hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Amit leírtál, abból még a rendszerednek csak töredékéről esett szó.
1400 VA APC Smart (szinuszos) UPS-em van a raktáramban, ami nem került semmibe, csak ,megmentettem az enyészettől. 600-as több is.
(#) giskard válasza erbe hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Nem szeretem a kötözködőket (és nem az örökmozgó hasznosításáról van szó)
És mit szólnál ha azt mondanám hogy a napkollektort 400 ezer forint helyett meg tudom oldani 30 ezerből :? (hatásfok kb 80% a hőcsöveshez képest)
(#) giskard válasza erbe hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Nem, te nem írtál le semmit, csak bedobtál egy lózungot. Én adatokkal alá tudom támasztanin az álláspontom, amit te nem tudsz.
Következő: »»   6 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem