Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   41 / 45
(#) orcika70 hozzászólása Szept 27, 2022 /
 
Volt már próbálkozás kétoldalas tervezésűre is. Bővebben: Link
(#) lóri válasza orcika70 hozzászólására (») Szept 27, 2022 / 1
 
Én is megpróbáltam.

hsz.JPG
    
(#) Karesz 50 válasza metabo123 hozzászólására (») Szept 27, 2022 / 1
 
Írtam, hogy túl fog vezérlődni (klippel, limitál, levágja a jel csúcsait) a hangszínszabályzó fokozat. Ez így nem jó akkor sem ha Rod Eliot a tervezője. Előbb a hangerő szabályzó fokozat, azután a hangszín. Miért nem inkább "reloop" kapcsolását építed meg?

A nyákrajz nem jó továbbra sem és akkor sem lesz jó beteszünk valahová egy csillagpontot.
47R/22 µF-nak 150 Hz-en van a -3 dB-es pontja, tehát a 100 Hz-es brummot nem szűri. Szerintem teljesen feleslegesek ezek a további RC tagok. Elég lenne az első 47R/220 uF.

Ebbe a "nyáktervezésesdibe" meg nem nagyon szeretnék belefolyni, mert abból megint végeláthatatlan viták fognak kerekedni. Az alapokról meg számtalanszor volt már szó - igaz jól szétszabdalva különféle topikokban - és azoknak is legtöbb esetben "anyázás" (idézőjelben) lett a vége. Öreg vagyok én már ehhez.
(#) metabo123 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 28, 2022 /
 
Szia Karesz 50!
Köszi a válaszokat, értem a problémákat.
Idézet:
„Miért nem inkább "reloop" kapcsolását építed meg?

Melyikre gondoltál: ERRE?
Kapcsolási rajz: Ez?

Kereshetlek privátban néhány kérdéssel?

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2022
(#) Karesz 50 válasza metabo123 hozzászólására (») Szept 28, 2022 / 1
 
Szia!

Igen, erre gondoltam, de ebben inkább reloop lenne az illetékes, hiszen Ő tervezte.

Természetesen kereshetsz privátban, nem vagyok mumus.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Szept 28, 2022 / 1
 
Szia! Ennek a rajzát elkészítettem ugyan, ha lesz érdeklődő akkor feltegyem, de nem találom hová mentettem.
A NYÁK-rajzolat alapján azért elég könnyen követhető a séma. Ami nem látszik az a táp. Az ugyan fent van már HE-n, csak meg kéne keresni, inkább leírom, mert olyan egyszerű:
Teljesen független (!) 12 VAC, 1 A-es graetz, 2200 uF, 100 Ω, 2200 µF slussz. A csekély terhelésű NYÁK-trafó mellett ez kb. 20 V egyenfeszültséget produkál. Szerény a táp simítása, de nincs semmilyen mérhető/hallható brumm a hangkimeneten. A panel DC csatlakozási pontjára, csak a ± van bekötve. A köztes testpont csak opcionális, nem használom. A tápközepet 12k/12k osztó állítja elő.
Valaha gyártottam sokkal szofisztikáltabb tápokat és nem mondhatom, hogy ettől jobbak lettek volna, sőt...
A táp(ok) egy PC táp zárt dobozába kerültek. Csak a szűrt egyenfeszültség jön ki a fémházból csavart érpáron. A mellékelt fotó ezt szemlélteti.
(#) Karesz 50 hozzászólása Szept 29, 2022 / 1
 
Ennek a Boucherot-nak rengeteg tekercse, meg egyenlete, meg Boucherot-hídja volt otthon.
Ez az egyik. Ha R1 és R2 = gyök L/C akkor ki van egyenlítve, lineáris a frekvencia- és fázismenete.
Játszásiból kipróbáltam egyszer amikor kezembe akadt egy 250 mH-s tekercs, két poti, egy 100 nF-os kondi, meg egy 10k-os ellenállás. Ez a világ legegyszerűbb lepkeszabályzója. Vagy félórát hangszínszabályoztam vele, nagyon élveztem, aztán jól szétszedtem - de szétszedni is könnyű volt.

Megrajzoltam aktívban is, ha netán valaki szeretne olyan jót játszani vele, mint én egykor. Az induktivitásnak nem kell halálpontosnak lennie. R3 loudness-ként viselkedik, de lehet fix 10k körüli. R4 az erősítésveszteséget egyenlíti ki. 5k-20k közt legyen ízlés szerint. Próbagubancként egy vagy két 9 V-os elemről is működhet, vagy akár passzívan is.
(#) tothbela válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
No ezt a cimborámnak megmutatom, oszt magába fog csikarni. Csöves gitárerősítőbe jó lehet. Ott nem gond hogy induktivitás kell bele, a jel csökkenése sem zavar, mert 100Vpp feletti szintek vannak. Van tartalék dögivel. Tetszik.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2022
(#) dB_Thunder válasza tothbela hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Idézet:
„Ott nem gond hogy induktivitás kell bele”

Mert a girátort nem ismerjük!
De ha meghaverkodunk vele, akkor pont nem fog kelleni tekercske se.
(#) tothbela válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Nem az a gond hogy a girátort nem ismerjük, hanem az, hogy annyira fanatikusak a gitárosok, hogy ha félvezető van a jel útjában, akkor már nem is kell. Beteg nép ez a faj.
(#) Karesz 50 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Ez az úgynevezett egyenletes veszteségű rezgőkör. Éppen ezért nem lehet girátorral helyettesíteni a tekercset. A másik jellemzője, hogy csak négy passzív alkatrész kell hozzá.
Kicsit haverkodjatok össze.
(#) dB_Thunder válasza tothbela hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Van itt több beteg is! Ami nem baj!
Egyébként félvezetőbarátok is építkezhetnek, azoknak jól jön!

Karesz 50!
Idézet:
„Ez az úgynevezett egyenletes veszteségű rezgőkör. Éppen ezért nem lehet girátorral helyettesíteni”

Én az utolsó rajzot néztem, ahol van egy "földelt végű" tekercs ami kiváltható girátorral, halom EQ-ban így csinálták.
Aztán, ha már íj kedvesem osztod az észt felém, belemerülhetnél a részletekbe is hogy a hozzám hasonló szövegértési gondokkal IS küszködő tanulatlanok is tudják a miértjét!
Köszönöm előre is!
(#) Karesz 50 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Semmilyen észt nem osztok neked, hiszen nekem is kevés van belőle.
Rajzoltam valamit, amihez (szerintem) teljesen feleslegesen hozzáfűztél valamit, amire válaszoltam.
Nem tudom milyen részletekre lennél kíváncsi. Ez a "Villamossági példatár II."-ben kb. 150 oldal és nem tárgyal átfogóan mindent ami a kétpólusokkal kapcsolatos. Másoljam ki neked?
(#) dB_Thunder válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Elég ha a idézett szöveget elmagyarázod!!
Tehát miért nem lehet az utolsó kapcsolási rajzon látható L1 tekercset girátoral kiváltani???

Idézet:
„amihez (szerintem) teljesen feleslegesen hozzáfűztél valamit”

Ennek eldöntését hagyjuk meg az utókornak! Másrészt nem neked szólt a hsz.-om....
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Okt 20, 2022 / 1
 
Nagyjából kész van.
Raktam bele ilyen kék kattogókat is, ez sem kell bele, de ettől néz ki jól, meg ilyen tökjó sárga lufikat is, kettesével (mert van bőven). Jól szól amúgy. Leejtettem és tökjó hangja volt. Amit nem láttok rajta, azt képzeljétek oda. Köszi Karesz 50 a segítséget.
(#) metabo123 válasza lóri hozzászólására (») Okt 21, 2022 /
 
És mit sűrítettél még erre a panelra a hangszínen kívül?
Látok még füles kimenetet is, de mi célt szolgál a sok "kattogó", mi a koncepció?
Esetleg valahol egy sematikus rajz megtekinthető róla, mert így nem túl informatív számomra a már korábban feltett nyákrajz sem.
Köszönöm.
(#) lóri válasza metabo123 hozzászólására (») Okt 21, 2022 /
 
Fura, mert valahova feltettem a rajzot, de most nem találom, pedig 3 topikban is néztem.
Van egy relé az EQ-nak, egy a fülesnek, egy a hangszín ki-be kapcsolásnak (defeat) és egy a mono/sztereo kapcsolgatásnak.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Okt 21, 2022 / 2
 
Egy ilyen mellékletet a többség nem tud megnyitni.
Ha titok, akkor ne tedd fel, ha nyilvános, akkor olvasható formátumot célszerű választani.
(#) lóri válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 21, 2022 /
 
Én az eagle-t nem tudom megnyitni, meg a sprint-et se igazán, mégis abba rakják fel, pedig szóltam már párszor. Nem titok, megszoktam osztani a munkafájlt is.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Okt 21, 2022 /
 
Köszönöm.
Eaglet ritkán látok itt, de SL az valóban több is van (mert gondolom többen használják). Ez utóbbi azért nem probléma, mert van hozzá ingyenes, kicsi, és kézenfekvően egyszerű módon használható nézegető program, ami az alapprogram nélkül is engedi nézegeti az SL terveket.
(#) lóri válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 21, 2022 /
 
Nincs mit.
Elvileg van online nézegető altiumhoz is (pcb-hez biztos), mert valakinek festegettem és megtudta nézni neten. Használhatna mindenki altiumot.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Okt 22, 2022 / 1
 
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Mivel a rajz nem került elő, készítettem másikat.
Ezekkel az alkatrészekkel a hangszínszabályzók és a balansz középállásában az erősítés 14 dB (ötszörös), a -0,5 dB csillapítási pontok 3 Hz, illetve 60 kHz-re esnek.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Ennek kb mekkora áramfelvétele lehet?
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Az NE5532-nek igen jó az étvágya, az R19-en több mint két volt esik. Választhatsz jóval kisebb alapáramú műveleti erősítőt is.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Jrc2068 van, meg egy ekkora trafó
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Úgy nézem 0,1 A-esek a szekunderek és akár párhuzamosíthatók is. A teljesítmény többszörösen elegendő.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Dec 25, 2022 /
 
Köszi!
(#) blasz hozzászólása Dec 26, 2022 /
 
Sziasztok az ebben hangszinszabályzó szereplő ic-nek kell melegednie?em50041
12v litium akkuról próbáltam,3db sorba kötve.Szól szabályoz,bár a hangja nem tetszik,és melegszik az ic.Nem túlságosan de érezhetően.TDA1524A az ic
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2022
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Dec 26, 2022 /
 
Szia! Több mint fél watt hőt termel 12 V-os tápnál, attól bizony melegszik az IC. A hangjával mások is elégedetlenek, cserébe nagyon egyszerű az áramkör.
Következő: »»   41 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem