Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   183 / 193
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Szia! Az uPC1237 egyes lábát az MC-vel magas szintre húzod egy 56k ellenálláson keresztül.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Egy móricka rajzzal tudsz segíteni?
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Próbálnám megúszni a rajzot. A mikrovezérlő kimenetét és az uPC 1-es lábát összekötő ellenállást szerintem nem lehet félreérteni.
(#) mcc válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
A uC kimenetét egy 4.7kohmos ellenállással összekötöd az 1 lábbal. Szerintem ez egyértelmű megoldás. Elrontani nem tudod.
(#) mcc válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
56k lehet, hogy kicsit kevéske lesz. Gondolom a uC 5V-os táppal megy.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
A védelem és az uC nem ugyan azon a tápegységen vannak, így a felhúzást nem kellene elszeparálni valahogy? Értem a felhúzás lényegét.

Van egy halom 4n25 opto-m.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2022
(#) mcc válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Optocsatolóval könnyen megoldható. Nem ismerem a uC kimenetének adatait.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Ha a két táp között nincs galvanikus kapcsolat és nem is hozható létre, akkor marad az optocsatoló. Az uPC1237 1-es lábán egy tranzisztor bázisa van kivezetve, emitter a testen. A bázisra adott áram haladja meg a 30 uA-t és legyen kevesebb 3 mA-nél!
(#) Helios válasza mcc hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Az uC egy Arduino Nano lesz. Az uPC pedig nem közvetlen a Nanora, hanem egy expanderre lenne kötve. PCF8574. Kevés a láb a Nanon.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Túlmelegedés esetén miért nem a jelet veszed el a végfoktól?
(#) mcc válasza Helios hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
A PCF8574 kimenetére oda tudod kötni az optocsatoló LED-jét, egy 300ohm körüli ellenállással. Az kb. 10mA áramot jelent. Utána a tranzisztorral már adhatod a jelet az 1. lábra. Persze kérdés, hogy mekkora tápfeszről működik a uPC1237.
(#) mcc válasza reloop hozzászólására (») Márc 25, 2022 /
 
Mert így egyszerűbb, mint egy némítást beépíteni a bemenetre.
(#) Helios válasza mcc hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Szia. Meg rajzolom a kapcsolási rajzot, úgy nem kell találgatni.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Szia! Azt is csinálom. Az uC magas hömérséklet esetén némítja a végfokot (van benne egy audio processzor) pluszban lekapcsolja a kimenetet is.
(#) Helios válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
A tranzisztort nem rajzoltam be, mert nem tudom mi lenne a megfelelő. R13 és R14 értéke ugye kérdéses.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Ha nincs jel a végerősítőn, milyen eredményt vársz a hangszóró leválasztásától?
(#) mcc válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Ha némít, akkor felesleges a relét vezérelni...
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Tudom, nem szükséges, de ha már megoldható, akkor az csak egy plusz. Ha Standby módba lép a végfok, automatikusan némít, így a hangszóró is levűlasztásra kerül.
(#) Helios válasza mcc hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
A relévezérlés a hővédelem miatt kell. Teljesen passzív a végfok.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Leszögezve, hogy felesleges a némított erősítőről leválasztani a hangszórót, nincs semmi akadálya sem. Korábban utaltam rá, ha galvanikus kapcsolat van a vezérlő és az erősítő testpontjai között, akkor nem kell optocsatolót használnod. A DGND-t nem kell összekötnöd közvetlenül a hangszóróvédelem testpontjával!
(#) mcc válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Akkor hajrá. Meg kell építeni!
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Abszolut nincs galvanikus kapcsolat a vezérlő és a tápegység között, ezt fentebb említettem is. Teljesen el van szeparálva mindentől. Ezért is raktam optót.
(#) Helios válasza mcc hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Szia! Ez a terv, csak ilyet még nem csináltam (analóg egységet uC-vel vezérelni), ezért is kértem segítséget, töltöttem fel a kapcsolási rajzot, meg a tápfeszültség számítást is.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
A rajzon jelöltél DGND pontot, akkor nyilván tartalmaz a kapcsolás analóg testet is és a kettő optimális helyen össze van kötve. Sőt ha ezt a kapcsolatot eddig nem hoztad lére, akkor épp ideje pótolnod.
Az ajánlott 56k ellenálláson folyó 70 uA elhanyagolható zavart kelt a testvezetőben, arról nem is beszélve, hogy mikor ez az áram folyik a hangszóró le lesz választva.
Ettől még nyugodtan építheted optósra, mert az egyetlen cél, hogy örömödet leld a munkádban.
Más.
Gyári készülékekben is a CPU szokta a relét működtetni. A forrásinformáció általában az üzemállapot, a DC hiba és a túlterhelés. Ez bővíthető a hőérzékelővel is. Ha már bevonod az Arduinót, az uPC1237 okafogyottá válik.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Azért esett a választás az uPc1237-re, mert mint írtam olyan szinten nem élrtek a programozáshoz, hogy egy ilyen cédelmet össze rakjak. Ha van konkrét javaslatod az upc helyett azt szívesen meghallgatom.
(#) reloop válasza Helios hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Az analóg védelem párján állok. Építettem már Arduino által felügyelt erősítőt, de azt szűrtem le belőle, hogy inkább bonyolultabb lett mintsem jobb
A konkrét javaslatom az uPC meghagyása lenne és a hővédelmet elvenném a mikrovezérlőtől. Egy 70-80°C-os klixon a hűtőbordára, mely megszakítja a relé tekercskörét az biztos és "örökös mint a szegénység" - idézve kedvenc kollégámat.
(#) Helios válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2022 /
 
Megosztanád velem azt az Arduinos projektet? Az audio processzor vezérlése is arduino alapu, ezért kötném össze a kettöt.
(#) lóri hozzászólása Okt 8, 2022 / 2
 
Sziasztok!
Megcsináltam a proli007-féle védelmet.
A segítséget köszönöm a Tanár-úrnak! (Koszonoom szeeeepen proli007! )
A hiányzó alkatrészeket, képzeljétek oda.
Az ic-knek nem raktam foglalatot, mert meghibásodás esetén, így lehet sok pénztet kérni.
Majd jól belerakom az Orion erősítőmbe.
Ha valakinek kell, Altiumban nézegetheti/jobbíthatja.
Na jóccakát!
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2022
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Ha valaki megépítené, akkor az előző tervet ne használja.
A hangszóró csatlakozót nem jól mértem le, dehát nem vagyok én mérnök.
Kijavítottam és a polaritást felcseréltem, a jobb huzalozás érdekében, meg pár dolgot javítottam.
Tehát belülre kerültek a plusz-ok, fényképen látszik a csere.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Az első fájlmelléklet megnyítható valamilyen alapnézegetővel?
Következő: »»   183 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem