Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3787 / 3946
(#) Fidel válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Én nem tudom, mit kell keresni rajta, hol van feltüntetve, a kondenzátoron, vagy adatlapon?

Akkor ami polaritás függő és nem elko, az tantál?


Kerámia, fólia, meg a kis kocka stiroflex talán az polaritás független.

Tápegységek vannak tele ezekkel a kék meg sárga kondenzátorokkal, azok tantálok!?
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Okt 30, 2022 / 1
 
A mellékelt linken szinte mind tantál, kivéve pár fajtát.
Az Elko-solid fajta egy szilárd elektrolitú, többnyire valamilyen polimer, és a legtöbbször alaplapokon, videó kártyákon lehet látni. De NEM TANTÁL.
A másik az Elko, meg sima folyadék elektrolitú, szintén nem tantál.
Úgy látszik, hogy némelyik WEB áruház kezelőjét érdemes lenne beíratni alapfokú elektronikai tanfolyamra.
(#) szs válasza Fidel hozzászólására (») Okt 30, 2022 / 1
 
Van másik adatlap is, ott részletesebben leírják, miért 22µF

Bővebben: Link

(kb ilyet ír:
Stabilitás
Az AMS1117 sorozatban használt áramköri kialakítás megköveteli a kimeneti kondenzátor használatát az eszköz frekvenciakompenzációjának részeként.
A 22 µF-os szilárd tantál a kimeneten biztosítja a stabilitást minden működési körülmény között.
Ha a beállító terminált egy kondenzátorral kiiktatják a hullámzás visszaszorításának javítása érdekében, megnő a kimeneti kondenzátor iránti igény.
A 22µF tantál értéke a beállító terminál megkerülésének minden esetét lefedi. A beállítókapocs megkerülése nélkül kisebb kondenzátorok is ugyanolyan jó eredménnyel használhatók.
A jó tranziens válasz biztosítása érdekében nagy terhelésű áramváltozásokkal 100 µF nagyságrendű kondenzátorértékeket használnak számos szabályozó kimenetében. Ezen eszközök stabilitásának és tranziens válaszának további javítására nagyobb kimeneti kondenzátorértékek használhatók.)


Egyébként nem kell tantál, elektrolit és velük párhuzamos kerámiakondenzátorokkal csináld meg, a végeredmény ugyanaz Lásd lent a képet. Ha a Grundig TV-ben jó volt, talán máshol is megfelelő úgy
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2022

1117.jpg
    
(#) granpa válasza szs hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
A 100 mF elég durva. Gondolom, elírás.
(#) szs válasza granpa hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Köszi, javítottam.
G fordító írta ár a µ-t m-re
(#) zoka hozzászólása Okt 30, 2022 /
 
Sziasztok!
Adott egy erősítő, amely torroid trafóról megy, kb DC42V az üresjárati feszültség. Nyilvánvaló, a terhelés hatására leesik a feszültség. Szeretnék egy egyszerű "figyelő" kapcsolást készíteni, hogy egy piros LED világítson addig, amíg egy x feszültség alatt van a tápfeszültség. Például, ha 34V alá esik.
Két kérdésem lenne, ezt milyen kapcsolással lehetne legkönnyebben kivitelezni. 12V rendelkezésre áll a kapcsolás táplálásához.
A másik kérdés, hogy mekkora visszaesés "elfogadott" egy torroidos trafóval hajtott erősítőnél. Hogy határozzam meg ezt a limit feszültséget? Ha "jön egy dob", akkor az azonnal visszarántja a tápot, vagy először a kondikból fogy ki a szufla? Tehát érdemes-e közvetlenül figyelni a visszaesést, vagy túlcsordulásos megoldás kellene, egy kondi töltődne, amíg a limit alatt van a feszültség?

Köszi!
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2022
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Okt 30, 2022 / 4
 
Hello! Ha így megfelelő. A 12V-nak stabilnak kell lenni. Ha 36V alá megy 0,3sec időre felvillan a Led. Ha tartósan alatta van, akkor folyamatosan világít. (Szűrőkondi legyen a 12V tápon.)

LOW-36V.png
    
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Helló! Zseniális, köszönöm szépen!
(#) ptibor hozzászólása Okt 30, 2022 /
 
Sziasztok!
Alkatrész helyettesítési kérdésem lenne:
Van egy 1976-ban készült kapcsolás amelyben 74C00 és 74C02 áramkörök vannak. Ilyen most nem tudok beszerezni vagy csak nagyon drágán.Az áramkör eredetileg 9voltos elemről működik de bármilyen feszültségre meg tudom változtatni.
Lehet-e helyettesíteni más családdal pl 74HC val?
(#) Lacika válasza ptibor hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Van amikor igen, van amikor nem. A kapcsolástól függ. Tedd fel a rajzot.

Mivel 1976-otz írtál, ez sima 7400 és 7402 TTL. A HC sorozat pedig CMOS,
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Szia! Az erősítő tápfeszültségesésére szeretnék reagálni. Sok tennivalónk nincs vele, mert ez méretezés kérdése.
Ha nem ég le a trafónk és elegendő teljesítményt képes az erősítő a hangszóróra juttatni, akkor hátradőlhetünk
Mikor költséghatékony, vagy a hordozhatóság miatt könnyű trafós tápot szeretnénk, akkor alsó határra méretezzük a terhelhetőségét és magasabb üresjárati feszültséget választunk, hogy a puffer vigye el a dinamikacsúcsokat.
Magasabb minőségi követelmények esetén az erősítő legnagyobb kimeneti teljesítményének megfelelő wattszámú trafót, vagy ennek akár a másfélszeresét is beépíthetjük. 5-15%-ot fog esni a táp.
Mi a terved az általad elgondolt LED jelzése esetén?
(#) Gafly válasza reloop hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Idézet:
„Mi a terved az általad elgondolt LED jelzése esetén?”

Bennem is azonnal ez a kérdés merült fel.
Lehetne szirénát indítani, vagy vészlekapcsolást, esetleg tűzoltókat riasztani.
Ezek eléggé látványos akciók, mert úgy egyébként a kutya se venné észre...
(#) kendre256 válasza ptibor hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Simán lehet helyettesíteni, mert a 74CXX is és a 74HCXX is CMOS, csak a HC sorozatnak kisebb a kapcsolási ideje.
(#) Régi motoros hozzászólása Okt 30, 2022 / 5
 
Közkívánatra!

Múltkorában kérdezte valaki, ki milyen programmal tervez előlapot. Ajánlottam a FrontPanelDesigner -t. Közben elkészítettem hozzá a magyaritást, ha gondoljátok próbáljátok (mancsokat elfogadok cserébe).

Telepítés: a fájlokat be kell másolni a program mappában található \Locales\en\ mappába.
Az angol fájlokról felülírás előtt érdemes biztonsági másolatot készíteni a visszaállíthatóság miatt!
(#) tufatofu válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
"Makrók" esetleg nincsenek hozzá, vagy honnan lehetne letölteni? Amit én telepítettem abban van 10 ventillátor meg 3db scart aljzat.
(#) Régi motoros válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Nem tudom, abba nem ástam bele magam annyira. Talán a fejlesztőt kérdezd meg.
A 6.35 verzióban 10 féle makró mappa van a jobb oldalt. De magadnak is készíthetsz, mert van egy "User" mappa is, oda lehet sajátot is gyártani. De hogy hogy, azt ne kérdezd, én nem csináltam még.
(#) tufatofu válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Köszönöm a választ! Tulajdonképpen akkor mi az előnye akár egy egyszerű Libre Oficce Draw programmal vagy más vektorgrafikus rajzprogrammal szemben? Azt hittem van egy csomó kész eszköz, ábra, skála, aljzat, amit fel lehet használni és időtakarékosabbá teszi.
(#) Régi motoros válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Nem tudom, nincs összehasonlítási alapom. Ki kell próbálni, aztán vagy tetszik vagy nem.
A használata egyébként egyszerű, főleg így magyarul még inkább.
Ha készítesz magadnak 1000 makrót, akkor lesz 1000 makród is.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2022
(#) Fidel hozzászólása Okt 30, 2022 /
 
Mennyire valós veszély a li-ion akkumulátorok öngyulladása?
Néha elkezdek ezen aggódni, mert meg se tudom már számolni, mennyi mindenben van itthon ilyen akku!
Van valakinek ezzel valós megtörtént esete?
(#) tufatofu válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Köszi Csupán azért érdekelt volna, hogy mennyivel teszi egyszerűbbé a szerkesztést, mert vonalat húzni, ablakot rajzolni és szöveget írni alá szinte mindennel lehet, de egy potméter skálát már mindenben szerkeszteni kell. Gondoltam ehhez van valahol vagy párszáz darab készen.
(#) nagym6 válasza ptibor hozzászólására (») Okt 30, 2022 / 1
 
A 74HC sorozat maximum 6V tápfeszültséget kaphat. 2-6V a táp tartomány.
(#) kendre256 válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Igazad van, azt nem néztem...
(#) Régi motoros válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Van benne skála szerkesztő, pofon egyszerű. A ponthegesztőm képén ott van.
(#) tufatofu válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Ok megnézem, köszi!
(#) szs válasza Fidel hozzászólására (») Okt 30, 2022 /
 
Annál kisebb, mint a lengyel szén öngyulladása a Tüzép telepen. Az is előfordúl.
Azon is aggódhatunk, hogy bármikor meghalhatunk. Az is igaz. És megtörtént esetekről is hallottam már.
(#) Karesz 50 válasza szs hozzászólására (») Okt 31, 2022 /
 
Pedig valaki kitett ilyen öngyulladásos videókat a youtube-ról. Én meg végig néztem (egy részét). Áll az előszobában az elektromos motorbicikli, majd gondol egyet és kigyullad az akkumulátora. Igaz rátűzött a nap az üvegajtón keresztül.
Én meg bent tárolom az előszobában a pedelec-et, mert féltem. Kicsit elgondoltam ezen. Aztán elhessegettem a gondolatot. A gyufát is bent tárolom, meg a gázpalackot is, meg a konnektor is kigyulladhat...
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2022
(#) mek-elek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 31, 2022 /
 
Ami a konnektort illeti, ha fogyasztó van bedugva, nem árt néha megérinteni, hogy melegszik e. Nekem varrógépkábel a kedvencem ilyen szempontból... Már rég volt, amikor egyszer éjszaka a tévét bambultam, ami az időpont miatt igen halkan ment. Egyszer csak, halk percegés ütötte meg a fülemet szünetekkel. El nem tudtam képzelni ennek okát. Mondom magamban az emeleten egér nem lehet. És amikor halható volt, elkezdtem a fülemmel irányt fogni. Az út az asztal alá vezetett. Négykézláb vártam, mint vad a zsákmányt. És egyszer csak az orrom előtt szikrázott valami. Villany fel, a varrógép NDK-s lapos kábele volt. A gép ki volt kapcsolva, de a lábkapcsolóig élt. Nos ennek a kábele egy helyen fekete volt már. Kiált belőle pár vezetékbajusz mindkét ágból. Miután orvosoltam a problémát, jóízűt aludtam.
(#) Fidel válasza szs hozzászólására (») Okt 31, 2022 /
 
Bővebben: Link

Megnézve a videót, csak elkezd az ember agyában motoszkálni, hogy egyszer csak egy kupac füstölgő üszökre ér haza!

Nyilván mára már mindent elöntöttek ezek az akkumulátorok, már össze se tudom itthon számolni, hogy mennyi lehet belőlük, de a tippem valahol 100 körül lenne a cellákkal!

A kérdés az, hogy ezek azért gyulladnak ki, mert valami történt velük fizikailag előtte, túlterhelés, ütés zárlat, stb és azt tolerálták kevésbé, vagy csak úgy spontán történnek ezek!?
A samsungos estnél lehet tudni, hogy a kihegyezett gyártás technológia és a mechanikai hatások együttesen kellettek hozzá.

Most olvastam egy cikket, hogy a félrerakott lemerült, felpúposodó akkuk is veszélyforrások!

Mennyi lehet a gyártott darabszámra vetített esetek száma 1:1000000000?
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Okt 31, 2022 / 6
 
Azon gondolkodom, hogy Topi minek ír hosszan róla, ha senki sem olvassa.
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Okt 31, 2022 /
 
Egyszer már megpróbáltam elolvasni az összes fórum összes hozzászólását, amit használok, de nem sikerült! Lehet megpróbálom megint!

Hajlamos vagyok a kicsit gyenge, kicsit már gázos aksikat tartogatni, hogy valahová még jó lehet, de ezek alapján ez az egyik fő veszélyforrás a sérülés mellett.
Szóval mennek a gyorsan a gyűjtőbe.
Következő: »»   3787 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem