Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   138 / 141
(#) klenósanyi válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 16, 2022 /
 
Én mikroszkóp megvilágításra használom őket. Beépítéskor beállítottam az áramot, én azóta nem mértem mennyire stabilak. Több darab működik kb. egy éve, 1-3 W-os LED-eket hajtok velük.
(#) vfd ora hozzászólása Nov 18, 2022 /
 
Üdv!
Segítséget kérnék!
Milyen Power ledet lehet beépíteni, a kiégett ledek helyére?
Sajnos dupla csipes 10W-os Power ledek vannak benne 2db párhuzamosan kötve, és ebből 18db pedig sorba. Jelenleg 6db kiégett. A kapható 1W, 3W, 5W -os ledekel javítható?
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Ugyanolyan topológiájút keress. Az nem baj, ha nagyobb áramú, de a nyitófeszültség azonos legyen.
A meghajtó áramgenerátor tönkreteszi a kisebb áramút.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Köszönöm a választ.
Ha jól értem, akkor 1W,3W,5W-is jó lehet, ha azonos, vagy nagyobb az áramfelvétele a meglévő ledekkel.
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Jól érted.
Egy pontosítás: A LEDnek nincs áramfelvétele, hanem a rajta átengedett áramról van szó. Az emlegetett nyitófeszültség egy körülbelüli, hőmérsékletfüggő érték.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Rendben, és köszönöm a segítséget!
Jelenleg a párhuzamosan kötött led párok mondjuk 2*700mA-el terhelhetőek, de ha kiég az egyik a párból, akkor a másik is tönkre megy, mert akkor 1,4A folyik át rajta?
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Igen, jól értelmezed. Ezért nem ajánlatos párhuzamosan kötni a ledeket.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Sajnos ezt így alkották meg a kínai szakemberek! 360W =18*2db-os egyenként állítólag 10W-os ledek fűzére áramgenerátoros meghajtással! Az átkötések a tesztelés miatt vannak bekötve. Külső 35v-os sima táppal, és egy 50ohm ellenállása 250mA mutat a műszer. Az ellenállás nélkül 1,1A, de így nem erőltettem, csak próba volt!

S73R0311.JPG
    
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
360W? Ez valami stadionvilágítás? Ez a szerelőlemez még 36W teljesítményhez is kevés.
A gugli azt mutatta, hogy ez egy 18W összterhetőségő LED alaplap, 36 darab 5730(~0,5W) SMD leddel beültetve. A panel másik oldalát, a meghajtó áramkört, és a lámpa beszerzési forrását meg tudod mutatni?
Nekem rengeteg beszerzési helyet mutat a kereső ilyen panelre.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
A panel hátsó felén nincs semmi, az csak fényes alumínium. A meghajtó áramkör a tetején van, paraméterek nélkül, 2db áramgenerátoros trafó, és egy a 12V-os a ventillátorhoz. A36 db led egyenként 10W, mert double chipes 2*5W! A beszerzési forrás eBay, de már ez a típus nem található!, csak 150W- vagy 1000W-2000W-3000W!

S73R0313.JPG
    
(#) Suba53 válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Gyanúsak ezek a ledek. Ilyen tokozásban 10W?
A kínaiak szemrebbenés nélkül írnak rá a termékeikre a ténylegesnél sokkal nagyobb értékeket.
Lásd 9000mAh Li-Ion akku, stb.

Én inkább 1, max 3W-ra saccolom ezeket a ledeket.
De elvileg a meghajtó feszültség, és áram mérésével kideríthető a ténylegesen felvett teljesítmény.

Ráadásul azt írtad, hogy 700mA a led árama. A 3W-os ledek maximális árama 700mA.

3W LED.pdf
    
(#) Kovidivi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Szerintem ha megmérnéd a valós fogyasztást, meglepődnél. De még így is túlságosan sok, mert ahogy látod, rengeteg LED döglik meg. Ha tényleg 10W-ot kapna egy ilyen pici LED, az legalább 5W hőt jelentene, bármilyen hűtőborda nélkül. Megsúgom, egy TO220-as tok 1.5W-ot tud önmagában eldisszipálni, és a tokhőmérséklet 100fokC felett lesz. Képzelheted, mi van a LED-jeidnél. Ha fel akarod használni, akkor én keresnék egy párhuzamos kört, onnan kiforrasztanám a Led-eket és azzal javítanám fel a többi párhuzamos ágat. Majd hozzáilleszteném a teljesítményt, mivel rengeteg LED-ed van (kb 30db), így én saccra 0.7-1W-LED-del számolnék! Ekkora tokra 3W-os LED-eket szoktak specifikálni, nem 10W-osat! A tok mérete pedig meghatározza, mennyi hő tud a környezet felé eldisszipálódni, a LED hatásfoka az kb. saccolható, tehát a tok már önmagában megmondja, mennyivel hajthatod.
25-30W-nyi bemenő teljesítmény LED esetén már vakító lehet, ha jók a LED-ek.
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Az eBay mint beszerzési forrás eléggé elnagyolt megközelítés. A simlistől a kóklerig mindenféle forgalmazókat lehet találni.
Az 5730 tokozás közmegegyezéssel az általam ismert gyártók szerint 0,5W teljesítmény disszipálására képes, megfelelő, forszírozott hűtéssel.
Félek keveredés van, a Watt az izzólámpák esetén jelentett valamit, sugallt egy elvárható fényteljesítményt.
Ez hihető adat.
(#) vfd ora válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Jelenleg is kaphatóak ebből a típusból 5W-os LED-ek!
Valószínűleg a kínaiaknak a duplázás , nem jött be!

S73R0317.JPG
    
(#) Janszi válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
A hihető adathoz kb. 147mA tartozik ledenként,ha nem vesszük figyelembe a driver veszteségét.
(#) vfd ora válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Megmértem és a következő adatokat kaptam.
35V, 1,1A, 55W
30db LED párosával kötve. Így 15db sorba kötve.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Igen, két éve vettem, azóta már ezt a típust nem találtam.
De itt Power LED-ek van, és nem 5730 smd-k.
(#) Suba53 válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Erre írta a kínai, hogy 360W? Ez vicc.
De valami nem stimmel. 18 van sorba kötve, kb 3V nyitó feszültséggel, az inkább 54V lesz.

Ebből is láthatod, hogy azok a ledek közelében sincsenek sem a 10, de még az 5W-nak sem.
55/36=1,5.. Vagyis ha 3W-os ledekkel pótlod még bőven megfelel.

A led által felvett teljesítmény egyenlő a nyitófeszültség, és az áram szorzatával, ahogy az elektromos teljesítményt is definiálják. P=UxI
Van némi korreláció a led által felvett teljesítmény, és a lumen értéke között, amivel a fény intenzitását szokták megadni, de a fényteljesítmény, ha wattban mérnénk akkor sem lehetne több, mint a betáplált villamos teljesítmény. Ugyanis a ledeknél a felvett villamos teljesítmény nagy része hő formájában disszipálódik, és csak egy kis része alakul át fénnyé.

De rendszerint a ledes fényforrásoknál megadják az elektromos teljesítményt is. és a lumen értéket is. A lumen adja meg, hogy milyen erős a fénye, az elektromos teljesítmény meg, hogy mennyit zabál eközben.

A tanulság az, hogy nem szabad kontroll nélkül elhinni a kínai vackokra írt adatokat.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2022
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Ilyen tokozásban gyártanak/gyártottak 0,5W ledet is.
Az a hűtőfelület képtelen 360 W fűtéssel 80 fok alatt tartani a réteghőmérsékletet.
A cserélt ledek alá került hűtőpaszta?
(#) nedudgi válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Nem azért vacak, gagyi valami, mert kínai, hanem azért, mert a szállítási lánc valamelyik tagja hamis adatokat írt a termékismertetőbe.
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Ebben teljesen igazad van. Tudnak a kínaiak nagyon profi terméket is gyártani. Csak hát a kereskedők, a szállítási lánc tagjainak a kapzsisága, a kontroll nélküliség eredménye, hogy azt hazudnak a termékre, amit nem szégyellnek. Ez főleg a kiskereskedelmi tucattermékek piacán harapózott el nagyon. És ha a valós paraméter tízszeresét adják meg valamire, akkor a hozzá nem értő vevő örül mint majom a farkának, hogy ilyen olcsón ennyire jó terméket kap. A gyártó megkapja a termék "reális" értékét, a kereskedő is jól jár, mert rengeteget ad el, a vevő meg addig örül a szuper vételnek, amíg rá nem jön, hogy átverték.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2022
(#) nedudgi válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Pontosan ezért nem ildomos kínai vackokat emlegetni.
(#) Suba53 válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Azért ha körülnézel, szinte minden ilyen tucattermék Kínában gyártódik. Nem Svájcban, Japánban, németeknél. Vagyis a "kínai vacak" minősítés ezekre a noname cuccokra azért nem áll távol a valóságtól. És ebben nem a neves világcégek szintén Kínában készült, valóban jó minőségű termékei tartoznak általában.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Igen hűtőpasztázva lesznek a csere darabok.
(#) vfd ora válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Az a kérdésem, hogy a meglévő 15pár ledelel, és a saját áramgenerátoros tápjával üzemeltethető a lámpa, vagy tönkre mennek a LED-ek?
És a külső 35V-os egyenirányított hagyományos táppal, amiről 1,1A-ert vesz fel, az sok?
Itt 700mA-re kell beállítani előtét ellenállással?
(#) Suba53 válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 20, 2022 / 1
 
Mi a valós helyzet? A fotón látható tárcsán 36 lednek van hely, 18 párra bontva. A hiányzó darabokat gondolom már te szerelted le.
A párhuzamosan kötött ledeknél is páronként 3,..V körül van a nyitó feszültség. Vagyis 18 pár esetén kb. 54V lesz, ha csak 15 pár ledet hagysz benne, akkor kb. 45V lesz a nyitó feszültségek összege. Vagyis a 35V eleve kevés a tápláláshoz.
Ha áramgenerátorosan táplálod, akkor nem kell előtét, az áramgenerátor állítja be az áramot, a feszültség meg a nyitófeszültségek összegére áll be. 700mA-es áramgenerátor esetén a ledeken 350mA áram folyik, ( 700/2 ) és nagyjából 1W körüli a ledek teljesítmény felvétele.
Az áramgenerátornak nyilván tudni kell az 54, vagy 45V-ot a kimenetén.
Ha egyenfeszültséggel táplálod, és elég stabil a tápod, akkor előtéttel tudod beállítani az áramot.
A tápnak ekkor magasabbnak kell lenni, mint a nyitófeszültségek összege, és az Udiff/Iled alapján tudod kiszámolni a ledeken árfolyó áramot beállító előtét ellenállást.
Ahol az Udiff=tápfesz-Ledek nyitófeszültségének összege, Iled meg a kívánt led áram.
Így a tápfeszültségnek magasabbnak kell lennie az 54, vagy 45V-nál kb 3-5V-al.
Ha 3v-al magasabb, és 700mA áramot akarsz, akkor az előtét ellenállás 3V/0,7A=4,3ohm 3W minimum, de az is melegedni fog, ezért inkább 5-10W-os ellenállást javaslok.
Az még egy bizonytalansági tényező, hogy páronként a ledeknek nagyjából azonos nyitófeszültségűnek kell lenni, hogy az áram nagyjából egyenlően osztódjon a két led között.
Valamint a ledek nyitófeszültsége sem pontosan 3V, annál több, legalább is fehér fényű ledeknél.

De a kérdésedre: Ha a saját áramgenerátoros tápjának az árama tuti 700mA, és nem több, akkor elvileg a ledek nem mehetnek tönkre. De te mintha 1,1A áramot mértél volna. Ez a saját tápjának az árama? Ekkor ledenként 550mA áram folyik, amihez kb 3W-os ledek kellenének, de azt meg nem tudod hogy a jelenleg benne levő ledek mekkora teljesítményűek valójában. Ha ennyi tönkrement belőlük, akkor valószínűleg kisebbek.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2022
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Félek, elsiklasz a lényeg felett. Még mindig nem tudunk eleget a lámpáról. Mit kell bevilágítania a lámpának? Mekkora az átmérője? Szabadon tud felülről eltávozni a meleg?
(#) nedudgi válasza vfd ora hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Nem 700 mA áramot kell beállítani, hanem csak akkorát, ami mellett üzemi körülmények között, folyamatos üzemben a réteghőmérséklet 70 °C alatt marad.
Ha van egy áramgenerátorod, akkor ellenállással hiába próbálsz operálni.
(#) vfd ora válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Köszönöm a választ
Csak azt szerettem volna megtudni, hogy jelen állapotban és a kiégett ledek áthidalásával, saját áramgenerátoros tápjával üzemeltethetem e a lámpát. Azt hogy mennyi áramot vesz fel az áramgenerátoros tápegységnél nem tudom.

Az 1,1A a 45V-os külső táp rákötésénél mértem, ami bekapcsoláskor lemegy 35V-ra és így világít 1,1A-rel. Ez egy egyszerű egyenirányított 5000mF kondival szűrt táp, nem stabilizált.
(#) vfd ora válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Nem az áramgenerátoros tápot akarom ellenállással beállítani, hanem egy külső 45V-os sima tápegységet. A lámpa mérete 17cm.
Következő: »»   138 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem