Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2423 / 2484
(#) SultanJr válasza reloop hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
A meghajtást megemelni +5v al, +-65v +5v.
Így mindent kisajtolni a tápból amit lehet. Szubládába lesz.
A mellékelt képen a bordára szerelt rendszertrafó látszik, egy 5v os stabilizátor ic vel. annak a k ijárata lesz a meghajtás +5 v ja.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) blasz válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Az a baji fetes végfok,ha széthajtod megfog sülni magától.65vDc bőven elég neki 8 ohm-on.Igy is kell a venti a hütéséhez.És ugye nem arról a trafóról akarod a tápot megoldani?
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) SultanJr válasza blasz hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
A képen nem látszik de a borda kiteszi a teljes hosszát a doboznak. Egy 8 ohmos mélysugárzó lesz rákötve. Vélhetően még passzívan is elég az a borda.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2022
(#) SultanJr válasza blasz hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Az csak egy segédtáp... egy Apt 100 trafója (350VA), hajtja majd 2x10000µF társaságában.
(#) reloop válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Így már érthető mit szeretnél elérni.
Az út amit választottál feleslegesen bonyolult és sajnos kevésbé jó mint az eredeti megoldás.
Az áramkör helyes működéséhez be kell építeni a C11, D6, R21 alkatrészeket és a párjukat!
Ezzel a segédprogrammal megtekintheted mekkorát esik az erősítő tápfeszültsége csúcsterhelésnél. A tápfeszültség minimumnál következik be a clippelés. A C11, C13 feszültsége elhanyagolható mértékben csökken két töltési periódus között, ez fedezi a meghajtó tranzisztor maradékfeszültségéből és a FET Ugs-ből összetevődő veszteséget. A nagyjelű erősítő tápja így simább, mintha stabil feszültséggel növeled meg a nagyáramú fokozatét.
Miért is vannak a Baji-féle NYÁK-on az említett diódák és ellenállások kiiktatva? A magyarázat az a gyakorlati megfigyelés, hogy akár az általad elgondolt segédtáppal, akár a rajz szerinti csúcsegyenirányítóval egészítjük ki az áramkört, nem tudjuk még 1 dB-lel sem növelni a legnagyobb kivehető teljesítményt. Wattban kifejezve ugyan imponáló eredmény jön ki, viszont hangnyomásban az 1 dB az érzékelhetőség határán mozog. Amúgy a 70/65 V az mindössze 0,64 dB. Ezért kár a pákát a felfűteni
(#) SultanJr válasza reloop hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Köszönöm,kéznél volt, és jó ötletnek tűnt a segédtápegység beiktatása, de akkor leszerelem onnan, így valóban nincs értelme. Az ARCTK ból kiindulva ahol azért jó pár fettel több van indultam ki...
(#) reloop válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Annál az NMOS erősítőnél gondolom a nyugalmi áram szabályzó miatt szaladt meg a ceruza. Azért ott is bennragad pár volt Ugs a negatív félperiódusban, ami a kivezérelhetőség korlátja.
(#) SultanJr válasza reloop hozzászólására (») Nov 5, 2022 /
 
Igen Elkészült panelek, de azóta is csak vannak a szekrényben, lehet soha nem is fog teljesen működni.. A borda egy vagyon hozzá, most meg meg sem merném nézni mibe kerülne hozzá a hűtés a 2 panelhez. Van hozzá 2KW elektris trafó a 2 panelhoz 2x72v váltóval, de lehet eladásra kerül...
(#) david87 hozzászólása Nov 6, 2022 /
 
Sziasztok!
Gondom akadt T. Amp s150mkii típusú erősitőmel.
A gondja híd üzembe működik szépen de sztereó módban meg csak az egyik fele kap jelet másik oldal nagyon halkan de szól. Mit érdemes megnézni.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) SultanJr válasza david87 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Adsz neki befelé egy színusz jelet, és az előfokzatok kijáratán megnézed megvan e egyformán a jel, legyen az tranzisztoros hajtás, vagy akár egy valamiféle ic... Ha megvan mindenhol rendesen a jel, ugyanakkora amplitúdójú vPP el, azonos bejárati jel mellett, akkor mehet tovább a buli a végfokozati panelek felé. Lehet akár egy ellenállás is a ludas...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) Karesz 50 válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Vagy akár a stereo/bridge átkapcsolót is megnézheti...
(#) david87 válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Majd megnézem.
A csatlakozón egyforma ellenálása mind a 2 csatornán
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) SultanJr válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Igen Hirtelen az embernek nem juthat eszébe minden lehetséges hiba, csak vaktában.... Akár egy ilyen kis kapcsolóban is lehet megnövekedett átmeneti ellenállás a sztereó kapcsolt állapot felé a rossz kontakt miatt...
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) david87 válasza SultanJr hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Adtam neki jelet meg lett a hiba helye. Egy ellenálat de nem értem hogy mind a 2 oldalt egyforma az értéke net szerint 10.1k ohm lenne az értéke. De mérve csak 5k ohm.
(#) SultanJr válasza david87 hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Akkor ez hamar meglett. Igen sokszor lefelé mennek értékben meghibásodáskor...
(#) david87 válasza david87 hozzászólására (») Nov 7, 2022 /
 
Kép lemaradt. Képen a mért értékek
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2022
(#) Laci66 hozzászólása Nov 8, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy König Amp2400 javításához kérek segítséget. Egyik csatorna halott. Amit eddig találtam az két totál zárlatos TIP, és egy kb, 0,6 ohmra megnyúlt 0,22 ohmos ellenállás. A meghajtók (2SA1015 és 2SC1815) jók. Az alkatrészboltban nem kaptam TIP-eket, ezért BD249-250C-t teszek bele és a két emitter ellenállást 5W-osra cserélem. Az lenne a kérdésem, hogy az eredeti meghajtókat tegyem-e vissza, vagy inkább BC301-303 párost? És hogy nyugalmi áramot kellene-e állítanom és hogyan?
(#) SultanJr válasza Laci66 hozzászólására (») Nov 8, 2022 /
 
Nincs nyugalmi áram állítási lehetőség,felesleges jobbat beletenni meghajtásból pláne olyan drága tranzisztorokat,vetekszik a készülék árával Az eredeti meghajtás bőven megfelelő!
Én is javítottam ilyen erősítőt,eléggé úgymond összeszórt darab lett...
Rengeteg meghibásodik sajnos pláne a védelem hiánya miatt! Mire leoldanának azok a biztosítékok amik rendre felülméretezettek, addigra elszáll minden más is esetedben az 5 w ellenállások.. ami nem nagy pénz de na...
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
(#) morgo hozzászólása Nov 9, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy uPC1298V ic-t szeretnék kiváltani egy tranzisztoros modullal. Az alis rendelésből érkezett ic-k valószínűleg rosszak, az erősítőnek meg működni kéne, ezért jött ez az ötlet.
A modul elnevezésű képen lévő erősítőre gondoltam. A piros x jelölésű alkatrészek elhagyásával, (ezek megtalálhatók az eredeti nyákon) a piros csatlakozási pontok kerülnének a számmal jelölt ic lábak helyére. Mennyire lehet életképes ez az elgondolás?
(#) Szig válasza morgo hozzászólására (») Nov 9, 2022 / 1
 
Szia!

A modul rajzán az egyik végtranzisztor TIP2955-nek van jelölve, de egy NPN tranzisztor van berajzolva, szóval valamelyik tuti nem igaz. Vélhetőleg rosszul lett berajzolva és PNP. Téged ez most nem érint, mert a panelon lévő alkatrészeket akarod használni.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
(#) morgo válasza Szig hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Köszi az észrevételt, valóban elrajzoltam, oda természetesen PNP tranyó kell, és az a panelen van.
(#) reloop válasza morgo hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Üdv! Bekereteztem az uPC1298-at kiváltó áramkört.

Driver.gif
    
(#) morgo válasza reloop hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
Köszönöm a rajzot! Elmentettem.
Az én elképzelésem működhetne szerinted?
(#) reloop válasza morgo hozzászólására (») Nov 9, 2022 /
 
A méretezést leszámítva működőképes a modulod. Azért pár jelentéktelen alkatrésszel kiegészítve lényeges jobb lenne a kapcsolás. Elsődlegesen a nyugalmiáram hőkompenzációjára gondolok, de a nagyjelű erősítőnek sem ártana legalább egy feszültségutánhúzás. Lehető legegyszerűbben szeretnéd letudni a feladatot, vagy közelítenéd észszerű határokon belül az eredeti működést?
(#) morgo válasza reloop hozzászólására (») Nov 10, 2022 /
 
Nincs méretezve semmi, ez az "eredeti" kapcsolás. Teszt képpen összeraktam, BD243-244 tranyókkal, +-22 V táppal. Már ott is módosítani kellett keveset, mert -100mV körül volt a kimeneti feszültség, azt meg sokalltam. A legegyszerűbben szertném összerakni a fiókban található lomokkal, de azért üzembiztos legyen amennyire lehet.
(#) reloop válasza morgo hozzászólására (») Nov 11, 2022 / 1
 
Megrajzoltam. T8-at fogasd a hűtőbordára! T4, T6 igény szerint kapjon hűtőzászlót. Az R5 értékével állíthatod a kimeneti egyenfeszültséget, ha növeled az értéket a kimeneti DC csökken.

Morgo.gif
    
(#) morgo válasza reloop hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Köszönöm a rajzot! Megrendeltem a BD-ket, terveztem egy kis nyákot, amint megérkeznek a tranyók próba. T8, R2, R3, P1 az eredeti panelen megvannak, csak a T8-at cserélem BD-re, ez is a hűtőbordához volt fogatva.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2022
(#) morgo válasza reloop hozzászólására (») Nov 19, 2022 / 1
 
Sikerült összerakni, annyi változtatással, hogy T8 maradt az erősítőben lévő eredeti tranyó, T1-T2 és a 18k ellenállás smd lett.
Első próbára hibátlanul működött, most is megy a nyúzópróba.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2022
(#) reloop válasza morgo hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Patent lett, ügyes vagy!
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Nov 20, 2022 /
 
Sziasztok!
Visszatérnék a nov. 08.-án feltett problémára. A végtranyókat és az emitter ellenállásokat mindkét csatornában cseréltem (legyenek egyformák, és mert 0,22 helyett 0,33 Ohmot kaptam).
A 2SA, 2SC meghajtókat visszatettem. Azt viszont elfelejtettem akkor megírni hogy a hibás csatorna kimenetén eredetileg (kiégett biztik mellett) +2,8 és a műszer csúcsot megcserélve -3,9 Voltot mértem. Most hogy éleszteni próbáltam (előtét izzóval és kivett biztikkel) a tápot ellenőriztem először a kimeneten ott a 2,8V egyen. A tápfesz +36,1V -36,7V. A jó csatornán a bizti foglalat másik villáján értelem szerűen 0V. A hibás csatornán viszont +2,8V és -3,9V-ot métem, amiből a +2,8V a kimeneten is jelen van. Most jönne jól egy rajz mert halvány gőzöm sincs hogy a biztiket kikerülve hogy jut egyenfesz a kimenetre. Amíg ezt a problémát nem sikerül megszüntetnem addig nem tudok tovább lépni. Segítségeteket előre is köszönöm!
Következő: »»   2423 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem