Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3828 / 3944
(#) enestis hozzászólása Feb 3, 2023 /
 
Üdv!
Segítsetek kérlek!
Van egy pincezugból előkerült ceruza akku gyorstöltőm. Koracell KBC-V8000. Két ágon tölt két-két akksit. Az egyik ág elszállt. Szétszedtem és csakugyan az egyik szálon találtam egy átégett SO-8 as tokozású alkatrészt (4,97x3.86mm). Felirata RU72. Az egyik oldalon mind a négy lábba külön szál jön be, a másik oldalon az 1-2-es és 3-4-es lábakat közösítik. Elmentem mikroelektronikai szakboltba, hogy vegyek újat, de az eladó azt mondta fogalma nincs mi ez. A NYÁKlapon a betűjele Q, és Q jellel még találtam SOT-23 tokozású alkatrészeket, és ezek számozása egy rendszert alkot. A SOT-23 tokozású alkatrészre L6 van nyomtatva, egyik oldalán 2, a másik oldalán egy láb (ezekből sok van a NYÁKon.). Még egy RU alkatrész van a nyákon, középen, a hődióda alatt, ez ugyanolyan tokozású, de RU 55 a felirata. Nem látszik sérültnek.
Kérdésem: az RU72 mi lehet? és honnan tudom beszerezni? Neten nem találtam, a boltos nem ismeri... Ha nincs, mivel helyettesíthető? Tudtok segíteni?
Köszönettel
enestis

nyák01.jpg
    
(#) vargham válasza enestis hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
Egy ágon két akksit tölt? Nem használnék ilyen töltőt. Csak olyat használok, ami egyesével figyeli és tölti az akkukat.
(#) elektroncso válasza enestis hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
Valamilyen MOS-FET vagy dual MOS-FET lesz. Sajnos az RU72 SMD kódra nem találtam semmit.
Valami hasonló. Vissza kéne rajzolni a környezetét és abból el lehet dönteni, hogy N vagy P csatornás volt és hogy esetleg nem LOGIC LEVEL-es. Vagy a másikat levenni és megmérni.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2023
(#) Lamprologus hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Mivel lehetne mérni mondjuk egy asztallap vizszinteshez képesti dőlésszögét?
( pl jobbra lejt 2 fokot, hátra meg 3 fokot. )
Az érzékelő jelét egy PIC-el dolgoznám fel. ( IIC, UART)
Találtam gyorsulás érzékelőt, meg giroszkopot 2-3 .. 6-9 tengelyest is... de nekem konkrétan melyik lenne jó?
(#) furko hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Sziasztok!
Van egy motorkerékpár sebességmérő (sigma 18.12). A háttérvilágítását szeretném megoldani külső táplálással. Szétszedve szomorúan tapasztaltam hogy egy 0,2mm vékony lap felel a háttérvilágításért. Valószínüleg el-panel. Ha jól tudom 100V körüli AC kell neki. Találkozott már valaki ilyennel? Van esetleg valakinek kipróbált inverter kapcsolása hozzá? 12V lenne az input. Amiket a neten találtam kapcsolásokat mindegyikhez transzformátor kell. Én ettől kisebb méretben építeném meg, induktivitással, mint pl. az 555-el épített nixie meghajtó, vagy valami hasonló.

IMG_2861.JPG
    
(#) Régi motoros válasza furko hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Én MIC4830 IC -vel csináltam, ehhez csak egy tekercs kell. Működik is, de sajnos olyan kis tokozásban van, hogy szükséges hozzá venni egy MSOP DIP adaptert is. Nagyobb IC-t sajna nem találtam.
A "nagy" zöld ellenállásnak látszó tárgy a tekercs.
(#) furko válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Ez jó lesz ha be tudom szerezni az IC-t. Kössz!
(#) lajos1969 hozzászólása Feb 5, 2023 /
 
Sziasztok!
Hozzám került eg ilyen "csoda"!
Van a jobb felső sarokban a panelon egy nyolc lábú smd ic, sajnos hiányzik a panelból nincs meg már valaki kiszedte. nem nagy az esély de hátha van valakinek ugyanilyen szerkezet s megnézné milyen van benne. ( tápnál van, gondolom valami táp ic vagy fet... lehet)
Esély nem sok de hátha, köszönöm!
(#) Becseiy hozzászólása Feb 5, 2023 /
 
szevasztok!
Szeretnék kérni egy kis segítséget,a faluba "elfújta a szél az áramot" az EONszerint csak szerdán lesz leghamarabb.Akarok venni egy szinuszos invertert ami remélhetőleg megoldaná a problémát,plusz úgyis kellene mert tavasszal csinálom a központi fűtést.
Az lenne a kérdés mekkora teljesítményűt vegyek,hogy el tudja indítani a fagyasztóládát a két keringtető szivattyú mellett?
Igaz most nincs áram,de van egy tartalék aksim + az Opel tudná tölteni ha nagyon lemerülne.
Még nem volt dolgom szünetmentes táppal azt sem tudom,hogy ha nincs hálózatra kötve elindul egyáltalán vagy sem.
Köszi előre is a válaszokat.
(#) antiktelefon válasza Becseiy hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Milyen akkud van és mekkora a keringetők és a hűtő fogyasztása?
Hagyományos kompresszoros hűtő az nagyon nagy áramot be tud húzni induláskor azért. meg a fogyasztása sem kicsi, esélyes egy autóakkuról még generátorról töltve sem fog elmenni pár óránál többet.
(#) Becseiy válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
A keringtető 40-60 Wattosak.
A fagyxasztó a gond nem tudom mekkora teljesítményű lehet a motorja.
Kis komresszoros volt már a kamionba mert meghalt a 24V-os kompresszor és tetettem bele egy kis motort azt elindította a 300W-os inverter ami ráadásul nem is volt szinuszos,de egy fagyasztóba tuti nagyobb teljesítményű van.
(#) antiktelefon válasza Becseiy hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Az keringetőre racionális,ha pici, mint a kazánokban. Hűtő az kérdéses eléggé, vakon nehéz megtippelni. Mekkora akkud és generátorod van? UPSek közül van, ami elindítható hálózat nélkül is, de egy idő után időzítetten leállnak, mert a gyári hűtésük nem bírná. Másik darabok használhatóak inverterként is, ha hűtőd pluszba, ezt a konkrét darabhoz ki kell keresni, mit írnak róla fórumokon. Nyilván egy eredetileg is inverternek készített dolog a legjobb, legalább lépcsősen szinuszos jelalakkal.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
(#) Becseiy válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
mindenképp üzletben veszek csak a kérdés mekkora teljesítmény kell a többi már részlet kérdés
(#) antiktelefon válasza Becseiy hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Direkt nem mondanék konkrét számot, mert az indulási áram is tranziens és az inverter traziens viselkedése sem ismert. Sőt, szerencsétlen esetben még az akku belső ellenállásától és a beeső feszültségtől is függhet éppen elindul vagy letilt. Ha tízszer akkora, mint a fogyasztása a hűtőnek, akkor csak nem tilt már le az inverter.
(#) Becseiy válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
rákerestem végre találtam adatokat,90 -140Watt-ig vannak,gondolom egy 1000Watt-os tiszta színuszos elindítja
(#) Becseiy válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
egy százasbol megvan + az aksi viszont a fűtés miatt mindenképp akarok venni csak oda elég lett volna egy 300W-os is.
https://www.zselesakkumulator.hu/soho_sh100_1000va_inverter_ups
(#) JZoli válasza Becseiy hozzászólására (») Feb 5, 2023 / 1
 
Ha mondjuk nem számolunk egyenlőre az indulási plusz áramfelvétellel, hanem a 140 W-ot vesszük figyelembe akkor legyen a 3 eszköz fogyasztása 300W, az a 12V-os akkubóól25Amper plusz az átalakítási és "szállítási" veszteség. Ez óránként 25Ah-t jelent. Tehát egy jó állapotú 100Ah-s akku négy órán át bírja, ha teljesen lemerül. Ezek elméleti számítások, és írtam, hiogy a veszteségek nincsenek benne.Ezt így nehéz lesz megoldani! Meg a 10Ah-s akku nagyon kicsi ide. Több akku kell. Így számolva már elég tetemes lesz a költség.
Ezt jobban át kell gondolni. Talán egy kisebb aggregátor többet érhet.
(#) Becseiy válasza JZoli hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
A hűtő nem megy folyamatosan ,több év alatt először van ilyen,hogy több napos az áram kimaradás ,a keringtető a lényeg azt bírja,ha meg véletlenül megint ilyen lenne akkor van két aggregátor (2 db G Astra) ami arra a néhány órára feltölti az aksikat.
(#) tbarath hozzászólása Feb 5, 2023 /
 
Sziasztok,

12 Voltos LED szalagot akarok PWM-mel vezérelni Raspberry Pi-ról, ami 3,3 V-os. Erre találtam ezt a kapcsolást a neten, leszimuláltam, kb. azt csinálja, amit akarok. De azért megkérdezném, hogy mit szóltok hozzá. Jó-e ez a kapcsolás, vagy lehetne-e jobb, biztonságosabb, stb. más módon. LED szalaghoz szerintem overkill, de 3 tranyó és 6 ellenállás azért nem a világ vége.
(Az eredeti rajzon az R2 "felső" (nem GND) lába nem R1 és a tranzisztor közé van bekötve, hanem R1 elé, tehát a meghajtó pint húzza földre 10k-val, de ennek szerintem nincs sok jelentősége.)

Tamás
(#) enestis válasza vargham hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
ROsszul írtam, külön tölti mind a négyet, külön állapotLED jelzi, ha kész.
(#) pipi válasza tbarath hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Ha logic level fet-et választasz, akkor elég a q4,r5,r6 ...
(#) enestis válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Köszönöm a választ. AZ utóbbira tudok kisérletet tenni.
(#) tbarath válasza pipi hozzászólására (») Feb 6, 2023 /
 
Köszi, ezt tudom.
De egyrészt logic level FET kevesebb van itthon, azt inkább tartalékolnám arra, amikor nincs 10+ Volt a környéken, itt pedig van. Másrészt minél kevésbé akarom fűteni a FET-et (pontosabban hűteni akarom minél kevésbé), ezért minél gyorsabb időt akarok. Ezért választottam 3 tranzisztoros megoldást, bár LED szalaghoz overkill, tudom
(#) Jonni válasza tbarath hozzászólására (») Feb 6, 2023 /
 
Nálam 1m ledszalag logic level mosfet kombónál szobahőmérsékletű a fet
(#) pipi válasza tbarath hozzászólására (») Feb 6, 2023 /
 
Ha eljössz adok ajándékba, pc alaplapról bontottat
(#) tbarath válasza Jonni hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Köszi, hány Hz PWM-et használsz?
(#) tbarath válasza pipi hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Köszi, de szerencsére annyira azért nem vagyok megszorulva, hogy messze menjek alkatrészért. Csak tényleg nem fogy a "sima" FET, és van belőle 10+ a fiókban, itt pedig pont kellene 2.
(#) Jonni válasza tbarath hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Csak 976-ot
(#) david87 hozzászólása Feb 8, 2023 /
 
Sziasztok!
Volna egy kérdésem van nekem egy ilyen MP3 modulom.
Az lenne a kérdésem hogy az mp3 modulon van stab ic tegyek elé egy 12v stab ic vagy mehet rá egyből a 16V
lerajzoltam hogy gondolom trafóról akarom üzemeltetni és az csak 12V van itthon.

táp.png
    
(#) reloop válasza david87 hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Szia! Ezt a modult 8-9 V-tal szoktam táplálni,hogy a benne lévő 5 V-os stabilizátor ne forrósodjon. A 8-9 V-nak nem kell különösebben szabályozottnak lennie. Elég egy feszültségosztó, vagy igényesebb kivitelnél egy 9V1 zener az áteresztő tranzisztorhoz, ami a feszültségejtés során keletkező hőt kényelmesen el tudja vezetni.
Következő: »»   3828 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem