Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino alapú, Programozható Logikai Vezérlő
Lapozás: OK   5 / 8
(#) szendi001 válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Jajjj. Tényleg vicces. Ezt kerested eredetileg: Bővebben: Link
(#) sonajkniz válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
A LED-ek csak az 1Wire miatt WS-ek, vagy a színek is fontosak?
Mert ha nem, én a ledek meghajtására beáldoznék egy kontrollert 8x8-as mátrixban hajtva a ledeket. Innen kezdve már úgy kommunikáltatod, ahogy akarod.
(Nem mellékesen. Kontroller-kontroller között akár 100m távolságra is zavarmentesen építhető fel 1-Wire kapcsolat.)
(#) dB_Thunder válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 25, 2023 1 /
 
Idézet:
„Igenis van létjogosultsága még akár ipari felhasználásra is egy egyedi tervezésű PLC-nek”

Idézet:
„A legtöbb PLC (ami még éppeszű áron van) 1-2 db enkódert kezel.(A 100000Ft alattiak egyet sem.)”


Ne haragudj, de ez csak Csórófalván lehet kifogás! 100 ezer alatt nagyon plc sincs!
Majd ha a gyártósor állásideje óránként egy átlagember több havi fizetése, úgy kiutálják(be se engedik építeni) az egyedi cuccokat, hogy öröm lesz nézni!
Enkóderből buszost kell felrakni, és rögtön lehet halmozni az élvezetet!
(#) sonajkniz válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Idézet:
„ez csak Csórófalván lehet kifogás”

Bocs, de te hol élsz?
Csórófalva Magyarország beceneve.
Bár vannak nálunk is kőgazdag egyedek, de ők széles ívben elkerülnek mindent, amivel dolgozni kell, mert munkával nem lehet vagyonokat keresni.
A hazánban működő multicégeket pedig nagyobb zsugoriság jellemzi, mint az egyszerű bádogos Pistabácsit. Ez utóbbi ugyanis nemigen alkuszik. Vagy megveszi, ha tudja, vagy nem, ha nem telik rá. A multi meg úgy kezd, hogy mennyit engedsz a feléből.
Idézet:
„Majd ha a gyártósor állásideje óránként egy átlagember több havi fizetése,”

Na mi nem ebbe a kategóriába tartozó gépeket gyártunk.
(Igazság szerint el sem tudom képzelni, mit gyárthat a példádban felhozott gépsor.)
(#) Zoli_bácsi válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Hirtelen a WS led jutott eszembe, amihez csak 1 vezeték kell. Sajnos nagyon korlátozott a lehetőség, nem szeretném a be és kimenetek kárára elhasználni a LED-ekhez. A szín igazából annyit számít, hogy a kimenet például sárga, a bemenet színe zöld. Ez természetesen kiváltható lenne sima sárga, és zöld ledekkel. A mátrix nem rossz gondolat, valóban. 2db 4x8-as mátrixra gondoltam. Így elég lenne egy nano a fogadó oldalon, ami összesen 12 pin-t foglal. Illetve az RX-TX lábak, amin jöhet kommunikáció. Direktben is lehet az "adó" és a "vevő"kontrollert összekötni? Illetve eszembe jut még egy megoldás, ami esetén az "adó" rész UART TX-RX, a vevő oldalon viszont 74HC595 shift regiszter van, ami hajtja a ledeket.

De úgy egyáltalán van e ennek létjogosultsága. Mert azért ez megbonyolítja mind a programot, mind a hardvert is egyaránt.
(#) sargarigo válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Amikor nekem ilyen ledes gondom volt, fogtam a tárolós shift regisztert, és annyi ledet fűztem fel amennyit nem szégyelltem. Mondjuk ez két portláb, de okosban lehet hogy lehet közösködni valami más hardverrel is (pl billentyűzet)
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2023
(#) zosza18 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Szerintem is a WS LED a legegyszerűbb minden szempontból. Az egy Data láb felhasználásával nagyon sok LED-et tudsz használni a szivárvány összes színében. Az én véleményem szerint ettől nem találsz hardveresen és szoftveresen egyszerűbbet, bár ha a Ki/Bemenetekre teszed ki konkrétan, az is jó lehet, a megfelelő körítéssel, így az esetleges programhiba nem visz téves útra.
(#) Zoli_bácsi válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Igen. Csak itt nekem az a bajom, hogy ha megszakítást szeretnék használni a programkódban, akkor megbolondulnak a WS LED-ek. Folyton ki/be kapcsolgatni a megszakítást meg rémálom.
(#) zosza18 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Milyen könyvtárat használsz a LED-ekhez?
Nem lehet, hogy az a baj? Én Fast_LED könyvtárat használom, de nem vettem észre ilyen problémát. Van egy kazal függvény benne, amit lehet használni és lehet megoldás a Te problémádra is.
(#) Zoli_bácsi válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Én Flowcode-ban készítem a programot. Ott sajnos a sok a WS LED makrójába beépített "nop" utasítások miatt nem megoldható a megszakítás kikapcsolása nélkül.
(#) szendi001 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 25, 2023 / 3
 
Szia Tunder! Tényleg szeretünk a tapasztalatod miatt, értjük is az álláspontod. Ez a topic kifejezetten azért indult, hogy ide elbújva a mainstreem elől fejleszthessünk egyedi vezérlőt arduino alapon. Mivel éppen a bemeneteket és kimeneteket rajzolgatom, légy szíves ne tarts fel iparjogi problémákkal. Ez enyém kifejezetten közlekedés lámpa modellt fog vinni a 3 gyerekkel. Kell 3 plc jellegű eszköz oktatásra. A gyerek fogj aösszeforrasztani, rácsapni 6 db 24 voltos 5 wattos izzót és ír bele amit akar. Felbecsültem. Kb 6 ezer az anyag és pár ezer a nyák. Ha akarsz segíts, ha nem akarsz a negatív hullámok viszont már zsibbasztanak.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2023
(#) szendi001 válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Például Audi motort... Ebben van igaza Tundernek, csak ez a téma nem erről szól.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 25, 2023 /
 
Bővebben: Link Ez lenne a doboza a jószágnak. Szerintem ebbe beleférek értelmes sorkapcsokkal, és ledekkel.
(#) pipi hozzászólása Máj 25, 2023 / 1
 
Csak úgy belevaú messziről, ipari PLC, nem tudom márkásnak számít-e...
Most javítottam a belső 24V tápját, Mitsubishi PLC: https://us.mitsubishielectric.com/fa/en/support/parts/legacy-produc.../fx1s/ Ez mindenféle vizsgálaton megbukna. A táp nagyfesz része 3 oldalról "körbejárja" a kisfesz részt, szigetelési távolság jó ha 2mm megvan.... A ki/bemenetek kialakítását ezekután meg se néztem, illetve a kimeneteken láttam apró móricka reléket.
3 szendvics panel, alul a táp, hosszú tüske+hüvelysoron megy át a 230, és vissza a 24, a középső panelra, kicsit oxidált is volt...
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2023
(#) szendi001 válasza pipi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Ezen elvek miatt kifejezetten 24 voltos lesz a berendezés. Tudnék bele step down invertert tenni, de ebben most 7805 lesz egy kicsi lemezen. Eleve 5 voltos reléket teszek bele. Kaptam rajzokat, éppen most elemezem.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 25, 2023 /
 
El tudjátok hinni, hogy adoboz befoglaló méretei megvannak, de a rögzítési pontok és a sorkapocs méret nincs? Bővebben: Link Csak úgy lehet kezdeni, hogy venni kell egy dobozt.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2023
(#) kaqkk válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 25, 2023 / 1
 
Ezeknél a dobozoknál úgy emlékszem egy belső "sínbe" kell oldalról betolni a nyákot
(#) zosza18 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Akkor stimm, ezt elfelejtettem, pedig mondtad is.
(#) Zoli_bácsi válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 26, 2023 / 1
 
A sorkapocs méretet megtaláltam. Ami a nyák rögzítést illeti, valószínűleg kaqkk-nak van igaza.
(#) szendi001 válasza pipi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Van ilyen ... párás környezetben gondolom letérdel.
(#) szendi001 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Nézegetem a rajzot, de a sorkapocs tájoló méretét úgy kell kisakkozni. Szerintem azzal indítok veszek egy dobozt. Az a biztos.
(#) Zoli_bácsi válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Na ez igaz. A doboz szélétől nem jelölik a sorkapocs távolságot.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Máj 26, 2023 /
 
A vezérlő panelhez, illetve magába az egész rendszerbe szeretnék beletenni egy watchdog-ot, ami reseteli az arduino-t, ha netán lefagy a program. 555-re gondoltam. A legtöbb találat az 555-el van. Persze vannak kifejezetten watchdog IC-k is, természetesen.

Szerintetek jó megoldás lehet a sima 555?
(#) Gafly válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Igen, de élvezérelt legyen.
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Vagy ettől ha van jobb megoldás, nyitott vagyok rá.
(#) dB_Thunder válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Idézet:
„szeretnék beletenni egy watchdog-ot”

Van benne, az miért nem jó?:
https://reference.arduino.cc/reference/en/libraries/watchdog/
(#) Zoli_bácsi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Valahogy a hardveres watchdog jobban tetszik. Teljesen független az Arduino programtól. Ha megáll az Arduino, mint a hal szeme, akkor jön a külső watchdog, és kinyomja a szemét. Néztem erre akár a jól bevált 4060-as IC is jó lenne.
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Nem jó a 4060. No, nem írok több nem átgondolt hozzászólást. Lényeg, hogy valami hardveres megoldást szeretnék. Az arduinoból egy pin-en jön egy négyszögjel. Ezt kell figyelni. De igazából mindkét állapotát kellene figyelni, mert ki tudja melyik állapotban fagyhat le. Tulajdonképpen a változást kell detektálni, és ha nincs változás bizonyos idő elteltével, akkor egy reset impulzus megy ki az arduino-ra.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2023
(#) asch válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
>Az arduinoból egy pin-en jön egy négyszögjel. Ezt kell figyelni. De igazából mindkét állapotát kellene figyelni, mert ki tudja melyik állapotban fagyhat le. Tulajdonképpen a változást kell detektálni, és ha nincs változás bizonyos idő elteltével, akkor egy reset impulzus megy ki az arduino-ra.

Hmmm, lássuk hogy lehetne megoldani? Például mikrovezérlővel? Be kell tenni még egy vezérlőt. És máris eljutunk a biztonságkritikus eszközök magasságába, ahol van egy mikrovezérlő meg egy másik ami ellenőrizgeti a működést.

Szerintem ahhoz képest, hogy nem kell CE jelölés meg megfelelni a standardoknak, nagyon nagy magasságokba jutottunk...
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2023
(#) sonajkniz válasza asch hozzászólására (») Máj 26, 2023 / 1
 
Idézet:
„Például mikrovezérlővel? Be kell tenni még egy vezérlőt.”

Kezdjük ott, hogy legjobb tudomásom szerint a Watchdog a kontrolleren belűl egy független egység, tehát le sem fagyhat. Vagy ha mégis, és másik kontrollerrel figyeltetem, mi a garancia arra, hogy amitől (pl. durva zavarjel) lefagy a főkontroller, a másik kontroller nem fog lefagyni.
Más kérdés, hogy minél primitívebb egy kontroler, annál kevésbé érzékeny a zavarokra. Tehát ha ebbe az irányba gondolkodunk, én ezt javasolnám:Bővebben: Link
Következő: »»   5 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem