Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3908 / 3947
(#) KoblogPerGyok válasza doominogame hozzászólására (») Dec 9, 2023 /
 
Az 555 kimenetére egy bipoláris tranzisztort mint kapcsolót bekötheted, pontosabban az 555 kimenete egy ellenálláson kerezstül a tranzisztor bázisára kerül. Ez a tranzisztor kapcsolja a relé behúzó tekercsének áramát az Ice -n keresztül. Ezt tudni kell menyi is valójában, max kiméred hogy mekkora áram folyik, mikor a tekercs behúz. A bázis ellenllását meg kell határozni, de itt egy egyszerűbb levezetésre példa:

Bővebben: Link

A tranzisztor adatlapja szükséges lesz mert az áram limiteket figyelembe kell venni, illetve a Bázis-emitter szaturáció feszültsége kelleni fog majd még a bázisellenállás meghatározásához. Persze kell az 555 timer kimenetének max. feszültsége is, mert abból kell levonni a szaturációs feszt és a hfe értékéből áramot számolni stb. Nem annyira bonyolult, leírni nehezebb. Szerintem ilyen megoldás jobb lehet, ráadásul az 555 cseréje egyszerűbb, mert dip tokba belemegy.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2023
(#) Baxi hozzászólása Dec 10, 2023 /
 
Szép estét Mindenkinek!
Meglepetésemre nem találtam vadrisztó topikot
Szóval itt érdeklődnék. Mivel harmadjára szemezek az úton az özikével. Eddig féktávon kívül azaz sikerült megállni vagy időben észrevenni eddig.
A tescós műanyag sipok fent vannak a kocsin, amik nem sokat érnek a jelek szerint. Na szóval...

Kérdésem az lenne, hogy https://a.aliexpress.com/_mPvp7Kg" target="_blank" rel="nofollow" >ehhez
hangszóróhoz szerintetek elegendő a pwm jel ekkora frekin vagy szükséges a szinusz?
S itt jönne a masodik kérdésem, hogy tudtok e szinuszisos jelgenerátor kapcsolást ajánlani aminek mondjuk a frekijet tudnám változtatni olyan 20-40KHz között?
Gondolom egy sima bc tranyo elegendő ennek a hsz.-nem a kihajtasához.
Válaszokat segítséget előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
(#) ColT hozzászólása Dec 10, 2023 /
 
Hello,

Van egy Genius HP-HF1250B hangfalam. 2db 4558 az előfok, és egy XA9221 a végfok.
És az egyik oldal furán szól, nincs mély, de valamivel hangosabb, mint a másik, amin van mély...

Valakinek van ötlete, hogy mi okozhatja...? Én analógban kevéssé vagyok otthon.

A 4558-akat kicseréltem 4560-ra, mert az volt itthon, akkor nagyon halk lett, de a két oldal ugyanolyan volt. Legalábbis fülre. Új 4558-akkal megint nem jó. Visszatéve egy 4560-at továbbra sem jó.
A hangerőpotin az egyik oldalon fél-1K-val nagyobb értéket mérek, mint a másikon. (Viszont nem csak a csúszkán, hanem a két végén is. De ahhoz nem lett nyúlva...! és eddig jó volt... )

Nyilván lehet a végfok halála, de azt nem hiszem, hogy ki tudom cserélni, ha viszont valami egyéb tipp van, azzal megpróbálkoznék

Köszi minden ötlet
(#) Bakman válasza Baxi hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Van ilyen téma: Kutya macska (vad) riasztó.

Elég lehet az egyszerű PWM a működéshez.
A hatása erősen kétséges, sok pénzt ne áldozz rá. Minél nagyobb a frekvencia, annál kisebb távolság alatt nyelődik el annyira, hogy a vad már ne hallja. Te magad is ki tudod próbálni, pl. 15 kHz-es jelet kötsz egy hangszóróra és távolodsz tőle. Namost, ha az autó előtt 20 métert sikerül "lefedned" a hangsugárzóval, számold ki, mennyi idő alatt teszi meg azt a masinád pl. 80 km/h sebességgel (kis kerekítéssel 22 m/s). Ehhez hozzá jön pl. a hangsugárzó koszolódása, rázkódás, szélsőséges hőmérsékleti viszonyok, iránykarakterisztika stb. Ha a bolti riasztók csak fele olyan jól működnének mint ahogy hirdetik magukat, minden autóban lenne ilyen gyárilag mert kb. filléres tétel lenne. Szóval csak óvatosan, hamis biztonságézetet ad.
(#) KoblogPerGyok válasza Baxi hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Épp a munkámhoz vág a kérésed.... Sok elméleti számítás, olvasás stb után az alábbiakat javaslom:

A piezo meghajtáshoz lehet elég a PWM, tisztán szinuszos jobb lene, de macerásabb előállítani. A sima tranzisztoros meghajtás nem elég, mert akkor a piezo hangszóró nem lesz kellőképpen meghajtva, mert csak a sima lapos állásból tér ki a maximális görbületig. Akkor jó, ha az egyik hajlított állapotból ellen fesz miatt a másik irány teljes görbületéig hajlik a lemez. (polaritás váltással!)

Szerintem H-híd meghajtás kellene, a PWM-nek meg elő kell állítani az ellenütemő jelét. Bár kellene kis időkésés is a két jel között, de elvileg mehetne így is.

Azaz H-híd, és esetleg VCO, aminek frekvenciáját JÓL be lehet állítani, az adadtlapja szerinti ábrákról a középfreki, alsó freki stb. hez könnyen leolvahatóak legyenek kondenzátorok és elenállások értékei. A VCO-k amikkel találkoztam éppen elő is állítanak két ellenütemű 50% kitöltésű impulzus sorozatot.

Én ezzel próbálkoznék, a H-híd meghajtást pedig modulban kapható motor vezérlőre bíznám, nem építenék, mert kell a kakaó is neki.

De csak tipp, a CD4046 adatlapja macerás ilyen frekire, de megoldható szerintem azzal is.
(#) pucuka válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
A PWM -et mire is használod?
(#) KoblogPerGyok válasza pucuka hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
A kérező PWM-et írt, rögtön arra gondoltam én is. Sima 50% kitöltésű impulzus sorozat kell 40kHz-en. Lehet mikrokontrollerekben gondolkodtam, ott könnyű PWM-et előállítani adott frekin, és 50% kitöltésűhöz nem kell nagy felbontás, ami miatt meg a freki bőven növelhető. Utána meg beragadt.
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Idézet:
„hatása erősen kétséges”

Elmondhatom csúnyábban is: a vadriasztó izék siman parasztvakítások (én, tanyasi kimondhatom).
Attól, hogy az őz magasabb frekvenciájú hangokat is hall(hat), mint mi, na attól még hallja azt is, amit mi. Nem azért szalad elénk, mert nem hall. Azért szalad elénk, mert mindeddig nem ütötték el, hiába zajong az a közút.
Szó szerint: nekem az autó oldalának is nekiugrott. A nejem igencsak számol velük (még mindig: tanyasiak vagyunk), megis eléugrott. A zajos Marutinak. Csakhát - mivel számolt vele, azért mindketten megúszták. Bár a motorháztetőt visszább kellett igazítni
(#) Bakman válasza szs hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Hangágyút minden autóra!

Erről biztosan tudom hogy jól működik a mezőgazdasági területeken, üzemeltem már be ilyet. Könnyen lehet, hogy a menetszél a gyújtás előtt kifújja belőle a gázt.

hangagyu.jpg
    
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Az ilyen hangzavarkeltők pont annyira hatékonyak, mint nekünk a mentő/tűzoltó/rendőr szirénája. Persze, utólag elmondjuk, hogy merről jött. Valójában először csak halljuk, és míg meg nem látjuk, addig bizony nem tudjuk, merről. Persze, ha van rá idő, akkor már ki tudjuk választani, merről is jön a hang. De az nem 1 másodperc ám. Meghalljuk a szirénát, tükröt nézönk, csavargatjuk a fejünk. Aztán meg is látjuk.
Azaz: jó az a hangágyú biztosan, csak nem futkosó autó kontra futkosó őzike tizedmásodpercében...
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
(#) Gafly válasza szs hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Én már ütöttem el kutyát.
Pontosabban szerintem szuicid volt az állat, mert láttam hogy megy át az úton, folyamatosan hátrafelé nézett, és konkrétan bement a kerék alá.
Utána vonyított, és háromlábon ment tovább, de még akkor is hátrafelé nézett.
(#) Bakman válasza szs hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Ott a szmájli.
(#) szs válasza Bakman hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Persze. Csak attól (hidd el) még komolyan is veszik. Mint a vadriasztó izéket is.
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
És hogy sajnálja az ember a kis buta állatot. Évek után is...
(#) Baxi válasza KoblogPerGyok hozzászólására (») Dec 10, 2023 /
 
Rendben, köszönöm mindenkinek!
Sok pénzt s energiát nem fogok akkor belefecölni. Hsz -ek úton (2eFt), H-hid van a "fiokban" és mcu is akadt. Mokolok vele egy kicsit. Akkor maradt az óvatosság illetve a jó szerencsére hagyatkozás az utakon az őzzel kapcsolatba.
(#) Fidel válasza Pumuckli hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
Forr szemeket nem lehet erre használni, mint ha párhuzamosan lennének összeforrasztva?
Ha ez hülyeség, mert zavarják egymást, akkor a huzalokat műanyag csövekbe dugva, szeparálni, mint távtartókat használni?
Nyalóka pálcika kis lukkal, vagy wd40 spricni csövével?
(#) Fidel hozzászólása Dec 11, 2023 /
 
Kéne nekem valami sztatikus kis kütyü, ami a port leszedi a légkörből!
Kijelző fólia felrakásnál a zárt sátrat kéne pormentesítenem.
Van erre valami egyszerű hatékony megoldás?
Megcsinálós, vagy kész egység?
Építő készlet esetleg tapasztalattal?

Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Valamelyik értelmezhető szerintetek erre a feladatra?
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2023
(#) antikzsolt válasza Fidel hozzászólására (») Dec 11, 2023 / 1
 
Mekkora az a sátor? Régi munkahelyen egy asztal 3 oldalról lezárva teljesen aztán felülről szűrt levegővel nyomatták. Nem volt poros mert nem engedte be a port a nyomás.
(#) bbalazs_ válasza Fidel hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
Párás fürdőszoba.
(#) ColT válasza bbalazs_ hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
Tényleg, mire számítottam.
(#) Fidel válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
3d nyomtató sátrát szoktam erre használni, utolsó pár üveg felrakás hibátlan lett, csak igyekezni kell vele, és nem szabad sokat babrálni, mert elkezdenek jönni a szöszök.
A linkelt cuccok nem jók ilyesmire?


Gondoltam arra is, hogy a legnagyobbat esetleg lehetne a szobára is alkalmazni, ha már vásárolok valamit, akkor kifizetek egy nagyobb készüléket.

Viszont hülyeséget nem akarok megvenni, ami semmire sem lesz jó!
(#) Fidel válasza bbalazs_ hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
Nem jó, már próbáltam, ott a szárítógép, tele fújja vékony szálakkal, amiket nem fog meg a szűrő!
Udvar is volt már jó nagy eső után, de oda is kijön a házról a legkisebb szellőre valami por!
(#) bbalazs_ válasza Fidel hozzászólására (») Dec 11, 2023 /
 
Esetleg arra a kis időre a szárítógépet nem működtetni?
Vagy a sátorba betenni egy gőzölgő fazék vizet?
De azért el kellene dönteni, hogy ipari tisztaszoba kell vagy valami házivizi megoldás a kert végében?
A mobilos boltokban hogyan cuppantják fel ezeket? Ott nem láttam aggódni senkit.
(#) csezoli21 hozzászólása Dec 12, 2023 /
 
Sziasztok
Az alábbi termékről kérdeznék.
SSR-2CH-3-24V-LOW
Egy Btt skr e3 mini v3 3d nyomtató alaplapot fogok más feladatra használni.
Sajnos a nagy áramú kimeneteit nem tudom a firmware miatt.
Így maradt a 3 szabályozható ventillátor kimenet. Illetve van egy külső táp bekapcsoló kimenete.
Úgy néz ki hogy erre a relére az egyik venti kimenetet, illetve a táp kapcsoló kimenetet tudnám használni. Ps-on, és az egyik fan pin.
Csatolom a kontroller kapcsolási rajzát is, hogy tudnám megoldani hogy az említett kettő pin, vezérelje a relé két csatornáját? 12 Voltos lesz a tápfeszültségem.
Skr e3 mini v3 sch

Köszönöm, ha esetleg tud valaki segíteni.
Üdv.
(#) Pumuckli válasza Fidel hozzászólására (») Dec 12, 2023 /
 
Még gondolkozom a legjobb megoldáson. Egyelőre az tetszik a legjobban, hogy egy nagyobb, "üres" nyáklapon kifúrom a megfelelő lyukakat és azon keresztül rögzítem... mellette csavaroknak is tudok lyukat fúrni a nagyobb nyáklapon.
(#) Rosszmáj válasza Pumuckli hozzászólására (») Dec 12, 2023 /
 
Raszteres nyák, 0,5-ös tömör rézhuzal, távtartóként "hőálló" vezeték szigetelése ...
(#) tomszojer hozzászólása Dec 12, 2023 /
 
Sziasztok!
Látom, legalább ez a topik aktív.
Benézne valaki ide a kedvemért?
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_9312.html
Legutolsó kérdés, NEJE MASTER 2
Üdv: Tom
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2023
(#) Gafly válasza tomszojer hozzászólására (») Dec 12, 2023 / 1
 
Kívánságod parancs, aktiváltam és elsővé tettem.
Szerintem értelmes választ meg azért nem kapsz, mert aki ért hozzá, az még vagy nem járt erre, vagy ennyi információból nincs használható javaslata...
(#) tomszojer válasza Gafly hozzászólására (») Dec 12, 2023 /
 
Köszi hogy benéztél.

Valószínűleg aki értelmes, segítőkész választ tudna adni, az még nem járt erre, mert ha járt volna és segíteni akarna, akkor ha kevés az infó, többet kérne.

Nem akartam ide írni a problémámat közvetlenül, hiszen egy másikban már megírtam.

Gondoltam itt is lehet talán valaki, aki tud segíteni.

Üdv: Tom
(#) Pumuckli válasza Rosszmáj hozzászólására (») Dec 12, 2023 /
 
Oh, szuper... Szerintem ezt a megoldást kerestem!
Mindenkinek köszönöm szépen az ötleteket.
Következő: »»   3908 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem