Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszínszabályzó
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 30, 2005
Lapozás: OK   44 / 45
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Köszönöm. Akkor az összes kimeneti legyen 1k? Ezek lennének az U1A kimeneti 100R-ek (Szept. 30.-ai válaszod)? U1A után nem kell ehhez 10µF kicsatoló? És amikor külső EQ-t haszálok, a visszatérő ágba, kell ellenállás?
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2023
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Nov 25, 2023 / 1
 
A műveleti erősítő kimeneti soros ellenállása a kapacitív visszahatás ellen véd. Az előerősítőhöz csatlakoztatott eszközök kábelei akár jelentős kapacitással is rendelkezhetnek, ezért ajánlottam az 1k-t. A készüléken belüli előerősítőhöz elég a 100 Ω is. Ezek valamennyien közvetlenül U1A kimenetére csatlakozzanak, hogy minimális legyen a kábelek által esetlegesen összeszedett zaj áthallása.
Csatoló kondenzátort elvileg minden eszköz bemenete tartalmaz. A szimmetrikusan táplált műveleti erősítő offset hibájából származó pár millivolt nálam még nem okozott gondot.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 / 1
 
Nem úr aki nem pocsékol! Kizárólag a kimenetek számára betennék egy műveleti erősítőt, hogy az erősítő felé kizárjak bármilyen visszahatást.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Köszönöm. Elnézést, de el kellett mennem, már vagyok.
Az a kimeneti műveletierősítős dolog hogyan nézzen ki?
Valami rajzocskát tudsz mutatni? Sajna nem értek hozzá.

Belcanto.jpg
    
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Egy készüléken belül lesz, valami ilyesmi, mint a képen.

ilyesmi.jpg
    
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Nov 25, 2023 / 1
 
Az egyszerűség kedvéért egy korábbi munkaábrát egészítettem ki.
Az R12/R14 osztó opcionális. Használatával az előerősítő bemenetére érkező jellel megegyező szintű a vonali kimenet (a rajzon VF3-6).
Az OP4 kétszeres erősítésére a műveleti erősítő stabil működése miatt volt szükség. Az általad csatolt kapcsolás is működőképes, de hangfrekvenciás áramkörökben lehetőleg mellőzzük.
Ha nem próbáltál még például végerősítőt egységnyi erősítésűre visszacsatolni, ezután se tedd
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Míg írtam, tetted fel az "ilyesmi" képet.
Tanulmányozom mi lenne az optimális megoldás.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2023
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Köszönöm. Soha, semmit nem próbáltam, mert nem tudok méretezni/számítani. Csoda, hogy tudok írni. Az egy FET bemenetű izé volt, AD712 és elvileg az ment a line out-hoz. Köszönöm, összerajzolom.
Ha lesz még valami hasfájásom, jelentkezem.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Csak próbáltam szemléltetni, hogy hol tartok és, hogy egy dobozon belül lesz minden. Ugyanis a Videoton-t próbálom helyrepofozni.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Csak egy kérdés. Említve volt, hogy a műveleti erősítő nem szereti a kapacitív terhelést. A C6 elé/mögé nem lenne jó egy kilos ellenállás sorban?
(#) proli007 válasza teddysnow hozzászólására (») Nov 25, 2023 /
 
Hello! A kapacitív terhelés úgy értendő, hogy a kimenet és a GND közé nem lehet kondit tenni. Mert annak töltése időt vesz igénybe és a visszacsatolás így időben késve jelenik meg. Ettől/ez alatt a belső részek túlvezérlődnek és végső soron gerjedést és torzítást vált ki.
Ha egy OPA kimenetére kábelt teszel, akkor annak kapacitása jelenik meg a kimenet és a GND között. Ezért kell a kimenettel sorba ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2023
(#) teddysnow válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Értem, helyére került, köszönöm.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Közben gondolkodtam az optimális megoldáson.
Ha arra gondoltál, hogy már kész van a nyák és ahhoz kéne optimalizálni, akkor ne fáradj, mert új verzió lesz és fel tudom rakni ezt a pár alkatrészt a bal felső sarokba.
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
A csatolmányban csak egy fehér mezőt látok.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Engedélyezni kell a 3D-s megjelenítést. Dokumentum, egyszeri elfogadása megbízhatóként.

eng.jpg
    
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
A tűzróka nem kínál ilyen opciót.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Én adobe reader-t használok.

1.jpg
    
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Nov 26, 2023 /
 
Sikerült rátenni a hangszínpanelre, mert a másikra nem sikerült.
Köszönöm a segítséget.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Dec 16, 2023 /
 
Szia reloop!

Lenne még egy kérdéském.
A bemeneteknél szoktak lenni valami 47k ellenállások a melegpontról gnd-re kötve.
Esetemben kell-e ilyesmi, a te hangszínszabályzódhoz?
(#) Gafly válasza lóri hozzászólására (») Dec 16, 2023 / 1
 
Azoknak az ellenállásoknak régen az volt a szerepe, hogy a bemeneten lévő (tipikusan elektrolit) kondenzátorok "lebegő" bemenetét stabilan 0 V-on tartsa, és ne legyen nagy "durranás/pukkanás" amikor valaki bekapcsolt állapotban kihúzza/bedugja. Amit ugye különben sem illik, dehát átlag felhasználó mindenre képes.
(#) lóri válasza Gafly hozzászólására (») Dec 16, 2023 /
 
Köszi. De akkor nem kell? A lehetőséget meghagytam, legfeljebb, nem ültetem be.
(#) Gafly válasza lóri hozzászólására (») Dec 16, 2023 / 1
 
Ha kívülről hozzáférhető (azaz a felhasználó ki/be dughatja a csatlakozó eszközt), akkor ültesd be. Az értéke nem igazán szól bele a hangba, és értelmes határok között "bármekkora" lehet.

Ha belül van, két fokozat között fixen beforrasztva, akkor felesleges és elhagyható.
(#) lóri válasza Gafly hozzászólására (») Dec 16, 2023 /
 
Kívül van, Nov.26-os kép. Azon gondolkoztam, hogy én is ki-be dugnám a csatlakozót, az erősítő bekapcsolt állapotában. Me, mé ne?
(#) Gafly válasza lóri hozzászólására (») Dec 16, 2023 / 1
 
Akkor nem kérdés, ültesd be.
47 k nem szentírás, lehet nagyobb is (vagy ami akad a fiókban).
(#) proli007 válasza lóri hozzászólására (») Dec 16, 2023 / 3
 
Hello! "Me, mé ne?"
Igaz, a konnektorba is bele lehet nyúlni "Me, mé ne?"
Egyébként azért illetlenség ez, mert nincs biztosítva a csatlakozónál, hogy a test érintkezik elsőnek. Élő példa pld. az RCA dugó. Ha a két készülék testpotenciálja között nagyobb feszültség van (és lehet is mert a hálózattal kapacitív viszonyban van a készülék és akár 110V is lehet köztük) és az tönkre teheti a két készüléket.
Az RCA amerikai találmány. De azt már nemigazán veszik észre, hogy ott a hátlapon van földelő csavar és mielőtt a készülékeket bekapcsolják "szőtt vezetékkel" és forfüllel összekötnek minden testpontot. Ez után már nincs potenciál különbség a készülékek között..
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Dec 16, 2023 / 1
 
Amit a szövegben említesz, és a mellékelt képed között én látok eltérést. A csatolmányodon minden bemeneten egy osztót látok, ami arra lehet jó, hogy a különböző forrásokat azonos szintre hozza.
(#) lóri válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Én is erre az azonos szintre hozásra gondoltam.
(#) lóri válasza proli007 hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Szia Tanár-úr!

Nem tudtam, hogy ki kell kapcsolni az erősítőt, ha valamit rádugok/kihúzok.
Valójában din dugós lesz.
(#) Alkotó válasza lóri hozzászólására (») Dec 17, 2023 / 1
 
Mindkét funkció egyszerre valósul meg. A rajzodon is a GND-re van húzva a bemenet, csak nem egyetlen hanem 2 db ellenállással, és ezek aránya valósítja meg az osztást. Ha a felső ellenállás nulla, akkor nincs osztás, de GND-re húzás akkor is van.
(#) dB_Thunder válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Idézet:
„Ha a felső ellenállás nulla, akkor nincs osztás,”

Csak akkor, ha a forrás kimenő ellenállása is nulla!
Következő: »»   44 / 45
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem