Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   1 / 838
(#) groening hozzászólása Szept 28, 2008 /
 
hello

van két motorom (egyik dvd, másik cd-író lemezforgató motorja volt), melyekről sikerült kiderítenem, hogy három-fázisú brushless dc motorok;

ezeket szeretném egy arduino-val (Bővebben: Link) megmozgatni; a korábbi hozzászólásokat olvasva ehhez egy vezérlőáramkörre lesz szükségem; ami kicsit összezavart, hogy a hozzászólásokban 3, 6, 8 kivezetéssel rendelkező motorokról volt szó, amik pedig nekem vannak azok 11 ill. 12 csatlakozóval rendelkeznek;

a motor nyákján lévő feliratok:
1.
nidec 1400021030
smew-n870A-T (ez lehet a vezérlő áramkör?)
(a csatolt kép erről a motorról készült készült)

2.
DELTA (ez minden)

a legközelebbi információ, amit találtam :Bővebben: Link, bár ez nem pontosan az, mint ami nekem van;

nem vagyok jártas az elektronikában, ezért kénytelen vagyok néhány dolgot megkérdezni (lehet, hogy buta kérdések, de valahol el kell kezdenem):
- lehetséges, hogy a motorokba be van építve a vezérlés?
- ha nem, akkor mire való a 11 ill. 12 csatlakozó rajta?
- honnan lehet megtudni, hogy melyik kivezetés micsoda, mihez kell csatlakoztatni (kerestem datasheet.in, és circuitdb.com -on, de nem találtam semmi leírást);
- hogyan tudok vezetékeket csatlakoztatni a nyákról kijövő nagyon vékony, nagyon kicsi csatlakozókhoz? létezik valamiféle átalakító, amivel egy próbapanelra tudom vezetni őket?

a segítséget előre is köszönöm

IMG_6171.jpg
    
(#) bbalazs_ válasza groening hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Allitolag attekercselve egyesek modellrepulo-motornak hasznaljak.
(#) groening válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 29, 2008 /
 
aha, lesújt a hír;

túl gyenge ahhoz, hogy máshoz használjam, vagy valami egyéb tulajdonsága teszi alkalmatlanná?

tudnátok ajánlani helyettük valami mást, ami alkalmas arra, hogy precízen lehessen irányítani?

jó lenne, ha valami használt eszközből lehetne kinyerni a motort; volt az írókban még további két motor: a tálca nyitó és az olvasófej mozgató, ezeket sem lehet használni?

én azért gondoltam, hogy a léptetőmotor lenne jó nekem, mert így nem kéne figyelni az elmozdulásokat, és korrigálni;

a célom egy lézerceruza mozgatása a középpontja körül két tengelyen; függőlegesen és vízszintesen a lehető legnagyobb szögekben;
(#) bbalazs_ válasza groening hozzászólására (») Szept 29, 2008 /
 
A felhasznalasnak csak a kepzeleted szab hatart. Csak sajnos manapsag mindent ADOTT helyre terveznek, igy masra altalaban nem jo. De pl. jo lehet arra, hogy nagyon pontosan szabalyzott fordulatszamot adjon.
Esetleg epithetsz belole propelleres orat (lasd a topicban lent). Ertelme semmi, de tenyleg nagyon pofas szokott lenni. Es egy ilyennel teljesen hangtalan lehet.
Aztan csinalhatsz belole ventilatort, a hangtalan mukodes es a jo csapagyazas miatt erre pl. alkalmas.

A te megoldasodra valoszinuleg a nyomtatokban hasznalt leptetomotorok lennenek a leginkabb megfeleloek, mert olcsok es kicsit lepnek, de elegge erosek ehhez a feladathoz. Csak azokhoz meg kell jopar meghajto hid, ami mondjhuk szinten termelheto nyomtatokbol.

Kiveve, ha pl. kepet akarsz vele rajzolgatni, mert akkor sokkal inkabb ket baromi eros tekercs.
De en a helyedben legalabb az egyik tengelyen tukrot hasznalnek inkabb ilyen esetben...

(#) TavIR-AVR válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 1, 2008 /
 
Avr-duinohoz a legegyszerűbb motormeghajtás a L298/L297 párosra épül (step/dir). Illetve csak a hídmeghajtó is mehet a vezérlőre, ekkor a gyári minta is használható.
De ez léptetőmotorra van kihegyezve....
(#) groening válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
utánanéztem egy kicsit a dolgoknak, és találtam motorszétszedő-áttekercselő leírást: itt, és egész sok hasonlót: itt;

aztán a tükrös ötlet hatására elkezdtem keresgélni diszkólámpa felépítését leíró dolgokat, és ezt találtam, ami már majdnem teljesen az ami nekem is kell, kivéve, hogy a tükröket nekem majd, nem a síkjukra merőleges, hanem azzal párhuzamos tengelyek mentén kell forgatnom, de az elrendezés azt hiszem jó lesz;

most persze már felmerül bennem a kérdés, hogy ha ilyen kis tükröket fogok mozgatni, akkor is szükséges-e az áttekercselés és mágnescsere? vagy ezt már tudná mozgatni kis motor buherálás nélkül is?

ha nem tekercselek, akkor továbbra is probléma a csatlakoztatás, a nagyon pici érintkezők miatt, ha meg tekercselek, akkor meg ott lesz a 3 végződés, amivel már tudok kapcsolódni a vezérléshez;

az elméleti munkák mellet, próbáltam a gyakorlatban is haladni, aminek az eredménye 1 motor elvesztése, a forgó rész tengelye és a harang (amit bell-nek hívnak, nem tudom, h magyarul minek szokás nevezni) szétszedés és mágneskiszedés közben eldeformálódott; az álló részt pedig még nem sikerült leválasztani a tartólemezről, és abba a részbe, ahova a tengely menne vissza beletörtem egy csavarhúzó darabot;

még van két motor, de ha így halad a dolog, akkor lehet, h érdemes lenne beszerezni még párat...
(#) groening válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
és ez a páros (L298/L297) hol szerzhető be?
a leírást már megtaláltam itt;

találtam egy vaterás linket;
azon kívül hol árulják?

ill. lehet-e valamiből kiszedni ilyeneket?
(#) Báddzsó válasza groening hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
igazából nem értem mire akarod használni. Képeket kirajzolni lézerrel, mert ahhoz galvo kell, ha meg csak mozgatni szeretnéd a pontot szépen lassan, akkor meg áttételek kellenek, mert egy ilyen motor néhány lépésből körbefordul. esetleg egy egyenes vonalat tudsz rajzoltatni vele...
amúgy a többi motor a cd olvasóban azok sima dc motorok, semmi vezérlés nem kell nekik csak fesz a két vezetékükre.
(#) TavIR-AVR válasza groening hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
Én annó a LOMEXből vettem.... Most élesztés alatt van az AVR-Duino/Ardino családhoz mint, ShieldBoard....
(#) groening válasza Báddzsó hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
igen, rajzolni szeretnék vele, de inkább csak ilyen vektoros dolgokat, vonalakt esetleg íveket, betűket;

fogalmam sincs h milyen gyorsan tud mozogni, de nem szempont, h olyan gyors legyen, h a kép (vonalak) szemmel láthatóan folytonos legyen;

az áttételekre gondoltam én is, csak előbb szeretném megmoccantani a motort; a meghajtókban talált fogaskerekeket gondoltam majd felhasználni erre;

a galvo az a tükörmozgató rész vagy a komplett lézerrajzolót nevezik így?

az egyik olvasóban egyébként annak a motornak, ami a fejet mozgatja 4 kivezetése van (szintén ilyen "szallagra" nyomtatva) ez milyen motor lehet?
ez egyébként még azért is érdekes, mert "menetes tengelye" van, amivel "rögtön" lehet kapcsolódni valamilyen fogaskerékhez;

a másik három (2 tálcamozgató és az egyik fejmozgató) az tényleg olyan amit mondtál;
(#) groening válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
megnéztem a lomexet;

darabja 1000-1500 Ft/db, és 20-25 pakkban lehet venni ilyet (L298/L297); ez így elég húzósnak látszik; ugye nekem 2 pár kéne, plusz 4 pár (tartaléknak, ha netán valamit elrontanék ami nem kizárt hiszen még nem csináltam ilyet);

viszont itt az ULN2003A vezérlőt használják, ami szintén lomexnél 30-40 Ft /db hasonló kiszerelésben;

mi a különbség a két megoldás között?

és ez az AVR-duino a magyar válasz az arduinora?
úgy láttam, hogy tudásban megegyezik vele (már amennyire meg tudom ítélni), az ára pedig hajszálra ugyanaz;

(#) Báddzsó válasza groening hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
galvo-ra keress rá itt a HE-n. Szupepe oldalán találsz leírást, magyarázatot úgy emlékszem. Amit te akarsz csinálni azt lézer szkennernek hívják. A motorjaidat elfelejtheted erre a célra!
(#) TavIR-AVR válasza groening hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
1-esével is lehet kapni.... a L297/298-as chipet. A csomagolási egysége a 25 db. Szerencsére bontható....

2003-as az kicsit más... A L298/297 teljes Híd, a ULN2003-as picit másabb (tranzisztormező)...

A L297/298 az más motormeghajtásra bipoláris tekercsekre jó, az ULN2003-as csak unipolárisra!


Az AVR-Duino egy hazai válasz. Bascom, C és Processing nyelvekre. Valamint a Tiny2313-l ASMre is...
Tudásban - minthogy alappanel - ugyanaz, mint az Arduino.
Valamint az oldalon lassan _magyar_ teljes leírás illetve sok minta is lesz kinn. Valamint egy dec7-ig tartó verseny is fut jelenleg....




(#) david10 hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
Minden az arduinoval kapcsolatban
(#) leventeincze hozzászólása Nov 21, 2011 /
 
Segitségre lenne szükségem az Arduino projektemhez. Arra lenne szükségem, hogy a bemenő digitalis jelemet egyetlen rövid impulzusként kezelje. Jelen állapotban a bemeneti jele (kb 0,5 s időtartamú) túl hosszú és töbször is végigmegy a cikluson, arra lenne szükségem hogy ez a jel a felfutó élre elindítson egy impulzust ami kb 0,1 - 0,05 s hosszú legyen. Előre is köszönöm a segítségeket!
(#) mz-x hozzászólása Jan 24, 2012 /
 
Sziasztok!
arduino pro mini-t hogyan tudok programozni?
kell vennem hozzá egy programozót vagy csak jól kell bekötni?
mármint az usb-re.
(#) TavIR-AVR válasza mz-x hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Csak jól kell bekötni.
Bootloadert tartalmaz.
(#) mz-x válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
és azt honnan tudom meg, hogy hová mit kell kötnöm?
(#) TavIR-AVR válasza mz-x hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
http://arduino.cc/it/Main/ArduinoBoardProMini


de kell egy usb-ttl/soros átalakító hozzá...
Pl: lilypad letöltő
(#) mz-x hozzászólása Jan 25, 2012 /
 
ez az usb-ttl/soros átalakító-t bootloadernek is hívják?
(#) TavIR-AVR válasza mz-x hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Hajaj.....

Bootloader...

az usb-ből meg soros jelfolyamot csinálsz hozzá a lilypad kiegészítővel....
(#) mz-x hozzászólása Jan 25, 2012 /
 
tehát ez jó nekem?
(#) mz-x hozzászólása Jan 26, 2012 /
 
közben megtaláltam amit kerestem.
(#) TavIR-AVR hozzászólása Júl 12, 2012 /
 
Hátha valaki bele akar tanulni a nyelv szépségeibe:60 nap alatt Arduino ingyenes tanfolyam
(#) kocsgab002 válasza TavIR-AVR hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Én már szorgosan kapom a leckéket.. Ledet villogtatni már tudok.
Ha kérdésem van feltehetem itt neked Robi, vagy menjek "odaát"?
(#) TavIR-AVR válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 18, 2012 / 1
 
Hát, ha lehet, akkor inkább, mivel
"Az igazság odaát van!"

És többen is ebben/hasonló cipőben járnak...
(#) johny999 hozzászólása Okt 26, 2012 /
 
Udv, nem akarok uj topicot nyitni a kérdésem Arduinoval kapcsolatos.

Digitalis kimenettel akarok LED szalagot ki be kapcsolni.

Van hozzá TIP122-es NPN tranzisztorom. Ehhez keresek bekotési rajzot. Vagyis lényegében bekotési rakjom van is Link, ez konkretan RGB hez van.. Amit nem tudok hogy milyen ellenállást kell bekotni a tranzisztor elé és egyáltalan kell-e az oda :/

Ha valaki tudna segíteni megkoszonném, ideiglenes megoldásnak szánom mert seholse tudtam N csatornás MOSFET tranzisztort szerezni...
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) kadarist válasza johny999 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
A színkód rajta van az ellenállásokon, ez alapján 220 ohm-osak.
(#) johny999 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Az lehet, csak hogy milyen tipusu ott a tranzisztor az nincs odairva. Bár mind1 megprobálom, csak nem teszem vele tonkre..
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) MrHohenheim hozzászólása Nov 9, 2012 /
 
Hali

Ide ide leírom a problémámat hátha sikerül megoldást találnom rá.
Adott egy Arduino duemilanove 328P

Egyik napról a másikra megadta magát.. Bővebben: Link

Idézet:
„avrdude: stk500_paged_write(): (a) protocol error, expect=0x14, resp=0x64
avrdude: Send: V [56] @ [40] . [00] . [00] . [0c] [20]
avrdude: Recv:
avrdude: stk500_cmd(): programmer is out of sync”


Minta példát töltöttem volna fel rá és a fenti üzenet fogadott...

Az RX TX Led 3x villant fel feltöltés közben szal a kommunikáció megvolt utánna semmi..

Megoldási javaslatok?
1. AVR chip *
2. FTDI chip *
3. Kuka?
az első megoldás az nem kerülne sokba ha annyi baja lenne a többi már nem igazán lenne ínyemre.
Esetleg külső programozóval ránézni hogy konkrétan mi lehet a baja amitől nem tud szinkronizálni?
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2012
Következő: »»   1 / 838
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem