Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DS1669-hez kijelző illesztése
 
Témaindító: Blint, idő: Júl 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 4
(#) lgyk hozzászólása Ápr 28, 2007 /
 
Digitális hangerőszabályozó a logaritmikus digipot DS1666-os IC-vel:

Kapcsolást nem igazán találtam hozzá, úgyhogy csináltam egyet. Kapcsolási rajzot nem volt kedvem rajzolgatni, csak a nyáktervet alkottam meg. A két 820k-os ellenállás az 555 tartozéka (a LED melletti 820k-felirat az 555 melletti ellenállásra vonatkozik!), a dióda melletti ellenállás a LED előtétellenállása, áramigénytől függően 5V-ra kell méretezni. Az Act alatti ellenállás 10kOhmos.

Az IC-k értelemszerűen DS1666, 555, 7805, 7905. A 7905 közelében levő elkokat célszerű kissé elhajlítani a hőforrástól.

A tápfesz (+-) 8V-35V-ig bármi lehet, 20-35V-nál mindenképpen hűteni kell a stabot.

Működése: az IC-t 3 lábánál kell vezérelni: a CS (Chip Select) láb az IC másik két vezérlőlábát kapcsolgatja, ha tápfeszültségen van, a másik két láb nem reagál semmire, ha földet kap, akkor az IC reagál a jelekre. Az INC láb egyel lépteti a csúszkát, ha lefutó él kerül rá. Csak akkor aktív, ha a CS láb földet kap, egy kb. 8Hz-es astabil multivibrátor hajtja (2-es és 6-os lábat össze kell kötni az IC alatt!). Az U/D láb meghatározza a csúszka mozgásának irányát. Ha tápfeszt kap, akkor a csúszka a VH végállás irányába halad, földnél pedig visszafele.

Kezelése: az Act nyomógomb hatására a csúszka elindul az egyik irányba, kb. 8 lépés/másodperc sebességgel, az UD (LED világít) és az Act gomb együttes lenyomására pedig a másik irányba. (Lásd adatlap.)

A NYÁKot úgy terveztem, hogy áttetsző nyáklemez esetén a felirat a beültetési oldalról legyen olvasható!!! (Tehát a rézfelület irányából nézve fordítva legyenek a betűk!)

A kapcsolás az ingyenes ExpressPCB programmal nyitható meg.

Ha van valakinek kedve kapcsolásirajz-formába rajzolni a megoldást, annak örülnénk. :yes:

Sok sikert az utánépítéshez!
(#) tibiiii00 hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
sziasztok

valaki el tudná mondani hogy hogy működik a ds1669 digitális bemenete?
hogy lehet vezérelni?

köszi a választ

üdv tibiiii00
(#) lgyk válasza tibiiii00 hozzászólására (») Júl 9, 2007 /
 
Bővebben: Link

Adatlapban megtalálható minden. Van egy kéttranzisztoros megoldás is az adatlapban, azzal talán még könnyebb szabályozni.

Ezt a topikot olvasgatva eszembe jutott, hogy a számlálós megoldások nem igazán működőképesek, mert a DS1669 akkor is változtatja az ellenállását, ha csak folyamatosan aktív az egyik bemenet (nincs pergésmentesítve). Márpedig a számlálók csak a gomb lenyomását számolják...
(#) vtsoftware hozzászólása Nov 15, 2007 /
 
Sziasztok

Lenne egy olyan kérdésem, hogy PIC nélkül össze lehet-e rakni egy olyan számlálót ami max 99-ig számol,
egy darab 14 digit-es kijelzőn mutatja a számot (adatlap)
és ahogy egy DS1669-es IC-vel működő digitális hangerőszabályzón megnyomom a "fel" vagy "le" gombot úgy számol vele együtt...
Ha PIC-es sem baj csak akkor később építem meg
Itt üt be a gigszer mert valahogy tárolnom is kőne hogy mennyin áll...

Tudtok valamilyen kapcsolást?

Köszi szépen
(#) Moderátor hozzászólása vtsoftware hozzászólására (») Nov 15, 2007
 
Fogadjunk, nem kerestél rá a keresőben a DS1669-re

Hát tessék! Itt van a lehetőség, a kijelzős témát kéretik itt folytatni...
(#) Blint válasza vtsoftware hozzászólására (») Nov 15, 2007 /
 
Szia!
Én megcsináltam amit Te leírtál, annyi különbséggel, h én 2db 7 szegmenses kijlezőt használtam, de ez mit sem változtat
Róla képek
Sajnos az utóbbi két hétben semmi időm nem volt, elkezdtem cikket írni belőle, remélem a hétvégén meg tudom csinálni, de ha gondolod NYÁK tervet tudok felrakni.

Üdv, Blint
(#) vtsoftware válasza Blint hozzászólására (») Nov 15, 2007 /
 
ÓÓÓ nagyon kiráj' jöhet a rajz
(#) Blint válasza vtsoftware hozzászólására (») Nov 15, 2007 /
 
Itt van, remélem tudod használni.
Egy aprócska kiegészítés: mivel 64 lépese van a ds1669nek, ezért 00-tól 63 ig futnak a számok.
(#) vtsoftware válasza Blint hozzászólására (») Nov 15, 2007 /
 
Nagyon tuti, de van egy kis bibi vele.
Van rajta néhány alkatrész amiről nem tudom kitalálni mekkora.
A ki/bemeneteket sem tudom megkülönböztetni...
Tudsz segíteni?
Azért köszi
(#) Blint válasza vtsoftware hozzászólására (») Nov 15, 2007 /
 
Hííííí azt a rongybatekert hónaljmankóját...
Az értékek lemaradtak teljesen igazad van, holnap összeírom Neked.
A bemenet/ kimenetet: a DS-n a 6os láb a kimenet, a másik értelem szerűen
Az 555öknél asszem 10kohm-osak, és párhuzamosan egy 10 és egy 5 µF-os kondik vannak. (a Segéprogramok menüpont alatt ki tudod te is kalkulálni az értékeket, de ha jól emlékszem ezek voltak azok)
(#) nebszter85 hozzászólása Márc 23, 2008 /
 
Sziasztok.
Megépítettem a ds1669-es digit potit pic-el vezérelve s akadt egy kis gondom a segítségeteket kérem.
Építettem egy erősítőt és teljesen zajtalan még ha a bemenetére semmit sem teszek akkor is viszont ha ezt a digitpotit ráteszem egy ből van egy furcsa alapzaj illetve ha a potit kis hangerőre vagy fél hangerőre állítom és olyan 1v körüli bemeneti jelet adok neki akkor torzít, már próbáltam egyonszűrni a tápját meg ilyesmik de nem igazán jöttem rá a bajára.
Remélem tud valaki segíteni.
Előre is köszönöm mindenkinek!
(#) szabi83 válasza nebszter85 hozzászólására (») Márc 23, 2008 /
 
Szasz,

Szerintem, nem +- tápról táplálod a ds-t, ezért torzíthat (vágja a jelet).

Az alapzajt lehet, hogy földhurok okozza.
(#) nebszter85 válasza szabi83 hozzászólására (») Márc 23, 2008 /
 
Jah nem +/- tápról hajtom de +/- tápról meg nemigazán akar működni bár igaz -5V-ot csak referencia feszültséget adtam neki egy maxim-os ic vel.
(#) garfildx hozzászólása Márc 28, 2008 /
 
Szerintem nem kell neki +/- os táp , mert sorbakapcsolt ellenálásokat használ, ezeket kapcsolgatja a kimenetre.
Nekemis jelentkezett ilyenhiba, de már sajnos nememlékszem, hogyan oldodott meg...
Ha firssebb leszek hátha eszembe jut
(#) nebszter85 válasza garfildx hozzászólására (») Ápr 1, 2008 /
 
Ó jólenne ha eszedbe jutna nagyon fontos lenn!!!!!
(#) rolandosss21 hozzászólása Okt 18, 2008 /
 
Sziasztok!
Hogyan lehetne megcsináli azt, hogy a ds1669-re lcd kijelzőt kötök és úgy mitassa a hangerőt és a basszust. És az egészet távirányítóval lehetne csináli. Ha ezt meglehet akkor légyszí segítsetek. Ha nem akkor mivel lehetne megcsinálni?
(#) Blint válasza rolandosss21 hozzászólására (») Okt 18, 2008 /
 
Szia!
Na én pont egy ilyen szerű dolgot csinálok, próbapanel állapotban van, de még a programmal szívok, menürendszerben még nem úgy mozog ahogy én azt szertném.
De az alapkoncepció: PIC-kel hajtom az LCD-t és a digipotikat, a DS1669-ekkel egy LM1036os IC-t vezérlek.
A távirányító rész most fog majd jönni, ha tökéletesen működik a menü, csinálok egy egyszerű távirányítót saját "szabvánnyal" (nem kell nekem ehhez bonyolultabb meglévő szabvány alkalmazása), aminek a jeleit TSOP1730-cal veszem.
Amit felvázoltál megvalósítható vmilyen kontrollerrel, de ennek az elkészítésének a leírása igencsak túlmutat egy komment határain.
Tervezem a kész művemről egy cikk írását, de az még tuti nem most lesz, egyetem mellett kicsit kevés időm van minden ilyen kedvtelésre
Ha van konkrét kérdésed akkor aki tud biztos segít (köztük én is).

Üdv, Blint
(#) rolandosss21 válasza Blint hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
Szia!
Ha kész leszel vele és működik minden akkor át tudod majd küldeni a rajzokat meg az egyéb ilyen dolgokat ami kell hozzá?
Nekem december közepe fele kellene csak.
Addigra kész lennél vele?
(#) Tetye válasza Blint hozzászólására (») Okt 21, 2008 /
 
üdv!
én avrrel fejlesztem a ds1669et elvileg egy 6CH (5.1) bemenet váltos erösitö lessz a bemenet váltó kész müködik is mind a 6 csatornán ebböl 1 en van magas és 5 ön mély hang szürés, de a válto és a szürö közt lenne a ds mint hangerö szabájzó, de nekem nem akar normálisan müködni mert csak léptetgetni tudom fel le jo sok állása van de amikor eléri a maxot vagy a mint akkor mintha átfordulna igy nem is tudom azt mondani hogy mondjuk 200 lépés lefele mindenkinek , hogy mind 0 rol induljon, aztán együtt fel 25 hogy egyformán szoljanak, mert mivel átugranak igy egyik 0 ra állna be másik félre harmadik pl maxra megy igy össze vissza nem tudom öket szinkronban mozgatni.
(#) Blint válasza Tetye hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Melyik lábon vezérled? Nekem olyan gondok voltak, h az UC DC lábakat csak felhúztam ellenállással és megpróbáltam vezérlni digitálisan. NA EZ NEM JÓ , végül kapcsolónak egy bc639-os tranzisztort használok, azzal szépen lépked mindkét irányba.
Nem tudom, hogy oldottad meg a vezérlést, mindenesetre nagyon furcsa, mert nagyonis meg kéne állnia 0nál illetve a végén.
(#) Blint válasza rolandosss21 hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Szia!
Ahogy időm engedi csinálgatom, tervezem, hogy kéne belőle egy cikket írni, abban akkor abban minden benne lesz.
Elképzelhető, hogy kész lesz decemberig, de nem szeretnék ígéreteket tenni, amikben nem vagyok biztos.

Mindenesetre a software része elég jól áll, még pár nyákot kell megtervezni (bemenetválasztó végfokpanel, mert egy komplett erősítő lesz)

Blint
(#) rolandosss21 válasza Blint hozzászólására (») Okt 22, 2008 /
 
Szia!
Oké köszi. Majd ha sikerül akkor légyszí írj.
(#) rolandosss21 válasza Blint hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Szia!
Érdeklődöm, hogy hol tartasz?
A software-el jól haladtsz?
(#) Tetye válasza Blint hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
nah ujra elő vettem a panelt, és most vettem észre hogy nekem ds1666-10 es potik vannak benne ennek 3 vez. lába van.
up/down controll - wiper movement controll - chip select for wiper movement, ezeken vezérlődik.
de olyan mint ha át fordulna a poti...
1,2,3,4,5,6,7,8,9,0,1,2,3,4,5,6,....... és igy tovább ha lefele léptetem akkor vissza fele megy de akkor is min után rögtön maxra ugyrik:S
mit lehetne tenni vele?
(#) Blint válasza Tetye hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Az Maxim-IC szerint volatile, tehát felejtős, elvileg minden bekapcsoláskor el kéne felejtenie az utolsó értéket, és nulláról kéne indulnia. Szerintem ezt mindenképp ellenőrizd le!

Mivel az adalapban nem találtam semmi arra vonatkozót, mint a ds1669-nél, hogy nem fordul át a számlálója, könnyen megeshet, hogy 127 lépés után tényleg a 0. jön.

Ha tényleg AVR-rel csináltad, akkor bele kéne rakni egy rutint, ami nézi, hogy mennyinél van a kedves kis potika
(persze nem ismerem a progid, ha erre gondoltál már, akkor ezer bocs)

Blint
(#) Tetye válasza Blint hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Hihi
Mind a 6 db másként müködik és nem is mindig felejtik el ezt meg figyelni hol tart... Nem egyszerü gondoltam a rutinra, de ha bekapcsolom a decket az also polcon az avr szerint lehe32-n, meg vezérelheti ugy mint ha ott lenne, de ez a bekapcsolástol elmegy akár 45 re is pl..
Nah jó tegnap már ugy csinálatam a cuccost hogy kiszedtem mind a 6ot és ellenálat lábat szurtam a 12,13 láb közé hogy szóljon mert egyik előfok is hibázott még, de ezek után szerintem a 1666 ott fog az asztal sarkán el szenesedni helyére meg rakok valami normálisat. Csak nem tudom mit, az sem baj ha iic buszos csak annyi a lényeg hogy 6 külön hangeröt lehessen állitani avr-el, nem kell bele semmi mély, magas, balance, csak hangerő. Ilyet tudtok ?Lehetőleg olcsot, vagy pl.: maximtol slampe-et ezeik is olyanok voltak.
Köszi
(#) Istike88 hozzászólása Nov 16, 2008 /
 
Sziasztok!

A DS1669 adatlapjában van egy olyan kapcsolás ami a wiper pozícióját tranzisztorokkal változtatja. Ehhez hogy kell méretezni a tranyókat? Milyen tranyók legyenek, és mekkora bázis ellenállás 5V vezérlő fesz esetén?

Előre is köszi! Üdv!
(#) Blint válasza Istike88 hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Én BC639-et használok, és 1k-s bázisellenállást, ezzel tutira kinyit. Szerintem ezen felül nem igényel különösebb méretezést, ha annyi áramot átereszt, ami minimum kell a DC/UC lábaknak, akkor már jó.

Blint
(#) Blint válasza Blint hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Ja de persze minden más npn tranzisztor is megfelelő
(#) Istike88 válasza Blint hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Köszönöm szépen!

üdv
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem