Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   10 / 562
(#) teodor válasza erdgab hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Szia, azt szeretném megtudni tőletek, hogy van nekem olyan feritmagom amelynek felirata a következő: Hagy, M2, 8000. Jó-e ez valamire? Mérete kívül: E55, közepe pedig 15*20 mm. Ebből van több darabom is.
Mekkora lehet az átvihető teljesitménye KB. ?
(#) imjuhasz hozzászólása Márc 4, 2009 /
 
A nyákot TANGO nyáktervezővel készítettem. Ha valakinek van ilyen programja és ért hozzá, el tudom küldeni a PCB filet. Én úgy Csinálom, hogy van egy plotterem és nyákfilcel egyből a nyákre rajzolim, majd maratom. A másik oldalra meg a beültetési rajzo. Igy gyorsan lehet beültetni.
(#) erdgab válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Sajnos ebben nem tudok segíteni,mert én szkóp nélkül építettem,nekem nincs szkópom,de nagy szeretettel ajánlom dara kollégát,Ő sokat tud mindenben a hegesztőkről,biztosan segít!
(#) p_istvan válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
A 200A-t milyen trafóval gondoltad?
(#) imjuhasz válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Úgy mint az Oroszok 6 db U57-tel
(#) erdgab válasza teodor hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ebből a magból kettő komplett kicsit "erősebb" mint az E65,ha belefér a drót akkor meg pláne jó!
(#) p_istvan válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Hát ha csak úgy nem.

Majd ha ott tartasz, akkor oszd meg a tapasztalataidat: Menyit sikerül ténylegesen kivenni belőle, a vasak melegedése (az U57 többnyire N27-es anyagból van, 20 kHz felett nem az igazi), tekercselés kivitelezése?

Üdv: P István
(#) erdgab válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
A panelod közepén a hűtőbordán egy KBPC70xx (2xKBPC3510) van?
Ez a gép fő egyenirányítója?Nem lesz kevés a hűtése?
(#) hapro hozzászólása Márc 4, 2009 /
 
Sziasztok!

nos nem is tudom hol kezdjem...Privátban valahogy beszélgettem már erdgab fórumtárssal, egy esetleges inverteres hegesztőépítéséről. Ő bíztatott, hogy bátran, viszont még mindig nincs meg a kellő bátorságom hozzá. Igazából kizárólag a hangtechnikában van gyakorlatom, és ennek még elméleteivel sem vagyok tisztában, de nem is ez a lényeg... Hanem van egy hiperszil vasam, az használható egy inverteres hegesztőhöz?
Alkatrész beszerzésben azt hiszem a trafó jelentene csak gondot.
Egy ilyen. Állítólag 300W teljesítményre képes, a méreteit fejből nem tudom, de hamarosan lemérem. enlőre egy primer 230V van rátekerve most, vagy lehet van rajta szekunder is.
(#) imjuhasz válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ha az Oroszoknak sikerült 240 A kihozni belőlle akkor működni kell.
A tekercselést profil huzalból szeretném megoldani. Bőrhatás ide vagy oda. Van egy gyári inverterem ott is igy oldották meg. csak alul van méretezve és mindig elszáll a vége ha folyamatosan hegesztek.
(#) erdgab hozzászólása Márc 4, 2009 /
 
Az előbb kaptam levelet dara barátomtól,olvassátok!


Biztatni akarlak az u57-es maggal készült trafó használatára.Volt egy kis időm,ezért beszereltem az első gépembe,amiben hely van bőven.E65-ös volt benne az jó lesz egy kisebb gépbe gondoltam.Amit küldtem képen azt raktam bele.A próba alapján,mivel még nem teszteltem le rendesen ezt a trafót,meglepődtem milyen jól teljesít.20/6-os menetszámmal,az e65-öt is ennyi volt,Kb:10-amperral tőbbet adott le ugyan annál a poti állásnál mint a 65-ös.Érdekes módon kisebb az üresjárati áramfelvétele is,kb 1/3-dával.Semmi melegedés,igaz a venti utjában van,de akkorsem melegszik a vas.Na ezért irtam csináld csak nyugodtan és biztathatod a HE-seket is.

A trafó képe a 14. oldalon a 022409171912.jpg kép!
(#) imjuhasz válasza erdgab hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ez egy 25 Amperes grécz és a panel végén lesz a ventilátor és a hűtőborda sem kicsi. Egy kidobott szünetmentes táp dobozába lesz beépítve. De majd meglátjuk. Semmi sem biztos.
(#) p_istvan válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
"A tekercselést profil huzalból szeretném megoldani. Bőrhatás ide vagy oda. Van egy gyári inverterem ott is igy oldották meg. csak alul van méretezve és mindig elszáll a vége ha folyamatosan hegesztek."
Talán épp a profil huzal miatt...

Az elektronok úgy is jobban tudják a fizikát, de azért lehet próbálkozni. Várjuk a fejleményeket!
(#) erdgab válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Nekem a kicsibe 1 a nagyban párhuzamosan 2 db. 3510 van.A nagyobbik gép az 1db. 3510-et kb. 100-110A heg.áramnál 5 perc alatt megette,zárlatos lett az egyik oldala,lehetett típus hiba is!
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Ha jól látom hat pár U57 ferrit van benne, aminek kétszeres a vaskeresztmetszete az E65-z képest. Fele gerjesztéssel még szép hogy kisebb a melegedése.
Kérdés, hogy lehet kivenni kétszer annyi teljesítményt mint az E65-ből.
(#) erdgab válasza hapro hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
A hiperszil vas ezekben az inverterekben ,sajnos,nem használható.Hiperszil vasból hagyományos heg. trafót lehet építeni,a trafó elé egy elektronikus szabályzó,mondjuk triakkal,a trafó után diódahid + fojtó=trafós "inverter",szuper masina,csak nagyon nehéz,vannak hasonló más megoldások is.
(#) p_istvan válasza imjuhasz hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Egyébként nem azt mondtam, hogy nem lehet 6 pár U57-ből kihozni 200A-t, pár oldallal ezelőtt éppen arról írtam, hogy ha 5-ő elektródával szeretnék hegeszteni megpróbálkoznék vele, de azért nem árt odafigyelni a méretezésre.
(#) teodor válasza erdgab hozzászólására (») Márc 4, 2009 /
 
Köszi az információt.
Helyesbítek a mag AL értéke 6000 , elvolt mosódva azon ami a kezembe akadt.
Szóval ebből a magból kettőt szembefordítok akkor az ablak mérete 10*38mm, a mag keresztmetszete 3cm2 , ha még két párt mellé teszek mire jó?
Bocs a sok kérdésé, de számomra még fehérfolt a kapcsoló üzeműtáp kérdés kör, ezen belül az inverteres hegesztő trafó.
50Hz-es trafóm van saját tekerésű, Co2 trafómba toroidmag van szintén saját tekerésű.
Megköszönném ha tudnál valami teljesítmény adatot mondani.
(#) erdgab válasza teodor hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Két E mag szembefordítva alkot egy komplett magot,aminek jelen esetben 3cm2 a keresztmetszete,kettő komplett mag egymás mellett kétszer akkora keresztmetszetet ad,vagyis 6cm2.
Ferritmagokon átvihető teljesítmény teljes hidas meghajtásnál.

P=A2x4xf

A=mag keresztmetszete
f=frekvencia
P=teljesítmény

E55/15/20

f= legyen 40kHz a példa kedvéért
P=(3x3)x4xf=9x4xf=36x40=1440W (vatt)=1,44KW

Ugyan ez két komplett maggal:

(6x6)x4x40=36x4x40=5760W=5,76KW

Két tranzisztoros nyitó üzemű konverternél,amivel per pillanat foglalkozunk,a két komplett maggal csak a fél teljesítmény vihető át,5,76KW/2,mert a ferritmag csak egy irányban van igénybe véve,ez az elv.
Nem tudom mennyire sikerült elmondani.
Ha valamit rosszul írtam,majd a kollégák kijavítanak!

(#) Zerocross válasza erdgab hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Hát a Watt szót biztos, hogy rosszul írtad!

Viszont a képletet honnan szerezted?
Ez csak elnagyoló képlet, hasonló elnagyoló képlettel az 50Hz-es trafók méretezésénél találkoztam. Vigyázni kell mert nem csak a keresztmetszet számít a valóságban. Hiába a keresztmetszet ha nem fér bele a drót. Ekkora teljesítményen már sok füst van ha valami nem fajin!

Példaképp egy magra számoltam a képleteddel.
A mag: ETD59 N87 100kHz 3,78cm2.
A te képleteddel kb.: 3040W
A gyári adatlap szerint: 6692W
Nos az tény, hogy a képleted bőven benne van a biztonsági tartományban. De lehet amikor ez visszafelé sülhet el. Szerintem...
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Ha egy adott ferritmagból X Wattot tudunk kicsiholni akkor kettőből legjobb esetben 2*X Wattot, mert a rendelkezésre álló tekercselési keresztmetszet nem változik a szükséges menetszám a fele lesz, tehát kétszeres lehet a tekercselő huzal keresztmetszete, így a tekercs árama is.
Egyébként még annyi mindentől függ egy ferrit trafó teljesítménye:
- Bmax
- Bmax-nak a frekvenciától való fordított függése
- veszteségi tényező: frekvencia és anyagminőség függő)
- vas geometria, tekercselési keresztmetszet, tekercselés kivitelezés, huzal
- szakaszos vagy folyamatos üzemmód
- hűtés

Érdemes inkább megnézni a katalógusokban az adatokat.
Első közelítésnek:
- Ki kell választani az üzemi frekvenciát,
- Meg kell nézni az ehhez tartozó Bmax-ot
- Az üzemmódnak (híd vagy forward) vaskeresztmetszetnek, Bmax-nak és frekvenciának megfelelő menetszámot ki kell számítani.
- Ki kell számítani a menetszámokból és a réz-kitöltési tényezőből a huzalkeresztmetszeteket.
- A huzalkeresztmetszetekből és max áramsűrűségből pedig az áramokat és már nagyjából tudjuk mekkora teljesítményre számíthatunk.


(#) erdgab válasza Zerocross hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Érdekes,nekem az ETD59 mag (3,78cm2) és 100kHz-re 5715,36W jött ki,ez már nincs olyan messze a gyári adattól,csak 15%,ez azért még belefér.

(3,78x3,78)x4x100kHz=
14,2884x4x100kHz=
57,1536x100= ??

Nem kioktatás volt a részemről!Valamit elnéztél !
A vatt szót valóban rosszul írtam,mint ahogy most is,bocs,így jobb lett volna (Watt)

Már nem tudom honnan a képlet.
(#) erdgab válasza teodor hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Bocsánat! a két magra vonatkozó számításom, a második levezetés téves!Akkor lenne igaz,ha 4 komplett magot számoltam volna! p_istvan fórumtársnak IGAZA van!!
Köszönöm a kiigazítást!!
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Én ezt találtam az ETD59-ről ETD59
Az a 6kW elég ambiciózusnak tűnik ebből ítélve.
Ti hol találtátok azt az adatlapot amin 6692W érték szerepel?
(#) Remci hozzászólása Márc 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Én annyit szeretnék kérdezni hogy bontott ferrit magot hogy szoktátok szétszedni? Mert lakkal, vagy valami anyaggal be van vonva,de nem szeretném eltőrni a magot Van ennek valami trükkje?
(#) zolee1209 válasza Remci hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Szia! Én vasalótalpon, vagy villanyrezsón szoktam szétszedni! A magot meg kell szabadítani a vason lévő ragasztótól (nem a lakk), majd ráhelyezni a melegedő fém felületre. Fontos, hogy mikor hideg a melegítő, akkor tedd rá a vasat, majd minden oldalát egyenletesen melegítsd fel a max hőmérsékletre, mert ha a hideg ferritet ráteszed a forró melegítőre, nagy eséllyel elreped a ferrit. Ha már jól átmelegedett a cumó, akkor óvatosan szét lehet húzni a magot, de úgy, hogy egyik irányba se feszüljön, mert ilyenkor könnyebben elreped! :yes:
(#) Remci válasza zolee1209 hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Szia!

Akkor ezt kipróbálom. Van egy pár magom és nem akarnám leselejtezni őket azzal hogy feszegetés közben eltöröm Hálás köszönet
(#) zolee1209 válasza Remci hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
De most hétvégén megyek haza, ha gondolod megcsinálom neked! :yes:
(#) jati válasza erdgab hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Nos egyszer még a ferritek, pontosabban az E25, vagyis E33 mag lebontásával bajlódok, nem tudnál segiteni, hogy hogyan tudnám úgy szétszedni, hogy ne törjön el a ferrit (már 5 db trafót eltörtem ), valami szilárd ragasztóval van összeragasztval, kemény mint a beton!!!!
A Drótot a trafókhoz muszáj digitális Shublerrel (én igy ismerem a nevét, nemtudom ti hogyan hivjátok)mérni?, mert nekem nincs csak az egyik ismerősnek van egy "analog" shublere azt el tudnám kérni tőle.
Az élesztés után úgy gondoltam, hogy csak 1 - 1 IGBT-t tennék be, mert egyszerre még 2 db-t is kicsit nehéz lessz megszerezni, kevéss a "kincsem"!!! Meg lehet így csinálni az első indítás IGBT-kel, persze előtte IGBT-k nélkül indítom, és mérem a voltokat a megadott pontokon DVM-mel!!!

Sikerült a 320V-s panelt megterveznem, megint a tiedből indultam ki, csak kicsit alakban eltér. Megtudnád nézni hogy így jó e, és nem hagytam ki semmit? A 230v -os fő diódahidat úgy gondoltam, hogy csinálok egy külön nyákot és kábelen vezetem a 320-as panelre mivel a diódahidat hűtőbordára kell fogatni, és így bármilyen nagy hűtőbordára rá tudom szerelni!!!
Üdv. Attila
Kösz a segítséget! Ja Lay Out4 -el terveztem!!!!

(#) jati válasza jati hozzászólására (») Márc 5, 2009 /
 
Elnéztem a feltöltéseket!!! Bocs!!!
A tervezésnél fogyott a cigi!!! :smoke:
Következő: »»   10 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem