Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   466 / 3945
(#) gg630504 válasza Csabesz. hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Diódák, tranzisztorok párhuzamos kapcsolása
Azzal a megjegyzéssel, hogy az ellenállás pl. a kis áramerősség miatt 100 ohm legyen.
----
A) Minden ágba külön stabilizátor.
B) Stabilizálás ( 1 db ) például 7 voltra és áganként 2 LED + 1 ellenállás.
(#) Csabesz. válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Ok, akkor minden ágban azonos számú dióda kell.

Az LM után minden ág elé tegyek ellenállást?
(#) Csabesz. hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Az LM317-en esik 3V fesz. a diódákon 2.5V. A bemenő fesz. szerintem átlag 13V. Akkor ha három led van egy sorba, és ha 60mA van beállítva az IC-vel, akkor működnie kell, vagy nem?
(#) Csabesz. hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Vagy az IC-re nem lehet párhuzamosan több sort kötni? 3 sor kellene.
(#) proli007 válasza Csabesz. hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Hello!
Ne szenvedj már annyit! Olvasd el mit írnak a soros és a párhuzamos kapcsolásról.
És építs minden sornak egy-egy ilyen egyszerű áramkört és akkor kedvedre variálhatod a led-ek számát..
üdv! proli007
(#) watt válasza Csabesz. hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Én azt hittem, ez eddig is világos.
(#) Axel hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Na, jó is hogy olvastam a topikot most. Magam is terveztem egy LED-es világítótestet amiben nagyfényerejű (10 cd-s) diódák lesznek kötve párhuzamosan. Eléjük egy-egy 90 ohm-os (bár nem tudom ez aránylag mennyire számít kicsinek ) ellenállás fog menni, áganként a LED-ek elé kötve természetesen sorosan. Így akkor ennek ugye jónak kell lenni ha helyesen értelmeztem a Gábor által linkelt leírást?
(#) proli007 válasza Axel hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Hello!
Ellenállásban nincs kicsi meg nagy! A célunknak megfelelő, vagy nem megfelelő van.

Ha párhuzamos ágakat kötünk össze, akkor célszerű a feszültséget stabilizálni akkora értékre, hogy még árambeállító előtét ellenállásokat is tudjunk bekötni külön-külön minden ágba. Az ellenállás értéke akkor jó, ha a kívánt áram mellett, a diódák feszültségszórása miatt nem kerülünk ki a beállítandó áramtartomány általunk meghatározott százalékából.

Másik kérdés, hogy ha a tápfeszültség változik egy tartományban, akkor a soros ellenállás által korlátozott áram, mennyire változik a tápfeszültség változással. Természetesen akkor kapunk jobb eredményt, minél nagyobb a feszültségesésé az ellenálláson. Tehát ha aksira kötünk Led-eket és a Led-ek nyitófeszültségének összege 10V, akkor az ellenállásra 2V jut, névleges aksi feszültségnél. Ha az aksi feszültsége 14V-ra emelkedik, akkor az ellenálláson már 4V lesz, így a korlátozott áram a kétszerese lesz, mint 12V mellett. Ezért érdemesebb ilyenkor egy kis maradékú áramgenerátor akalmazása.
üdv! proli007
(#) Csabesz. hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
A forum címe a következő: Kezdő kérdések

Úgyhogy legyetek szívesek a nagyképű dumát megtartani magatoknak!!

Örülök hogy otthon vagytok az elektronika tudományában, de a türelem nem az erősségetek....

Akinek nem inge, ne vegye magára.
(#) gg630504 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Kis és nagy ellenállás...
Itt: Soros és párhuzamos kapcsolás a
Diódák és tranzisztorok
részben használtam a kis és nagy jelzőt.
A nagyságrend és a mihez képest érzékeltetésére.
(#) dolfin hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Üdv

Hogy lehet -20V-ot csinálni?
Van egy 79xx-es fesszab IC-m?
Ha fogok egy trafót, amjd egyenirányítom akkor arra rá lehet kötni?
Köszi
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
sziasztok!!!
Találtam egy 10W-os LED-et, és az a kérdésem, hogy ezzel kivilágíttathatom-e az egész lakást (11-13 darabbal)?
A választott trafó, egy 150VA-es, váltóáramos.
valamint arra gondoltam, hogy ledenként megszűröm az áramot, és 12V-ról működtetném.

Akinek van ötlete, azt arra kérem, hogy ossza meg velünk
(#) watt válasza Csabesz. hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Szerintem valamit félreértesz! Az, hogy a kezdő kérdésekben teszel fel egy kérdést, nem mentesít a tanulás alól! Több alkalommal el lett magyarázva a lényeg, meg kéne érteni! Arról nem is beszélve, hogy általános iskolai anyagról van szó! Ezért inkább magadnak tegyél szemrehányást!
(#) bbalazs_ válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Ahogy latod, ennek az ara elegge huzos. Ahogy irjak, nagyon erzekeny mindenre. Kezdokent konnyen el lehet pukkantani egyet-kettot...

Kell neki egy aramgenerator es eleg komoly hutes.
A trafobol ki lehet indulni, de en inkabb kapcsolouzemu tapot javasolnek.

Ha 10-et beteszel, az bizonyara tokeletesen eleg a lakasba, bar a feny talan nem hat majd termeszetesen. Ha viszont az arat nezed, akkor abbol egy csomo ideig vilagithatsz sima energiatakarekos izzoval, mire megterul.

Szoval szerintem vegyel egyet jatszani (mondjuk spotlampanak, hogy cel is legyen), aztan ha azt jol ismered, akkor ruhazz be nagyobb osszeget ezekre.
(#) Axel válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Hello!

Igen, nekem is kicsit furán hangzott a viszonylag "kis" meg a "nagy" ellenállás fogalma...
Esetemben a felállás úgy nézne ki, hogy adott egy régi Ericcson mobiltelefon töltő. max. 300mA-el terhelhető, névlegesen 4,5 volt jön ki rajta. Én 5,3-et mértem rajta igaz csak terheletlenül. Ez az adapter volna a "tápegysége" a fényforrásnak ami áll az 5 darab 1mm-s nagyfényű LED-ből, 5 darab ellenálásból (számításaim szerint, nem a névleges hanem a mért feszültségre kalibrált 90 ohm-os értékű jó kellene legyen). Áganként van tehát egy ellenállás utána meg a led. Még annyi, hogy a tápfesz. meg az áramkör köré lesz kötve egy kapcsoló is bár gondolom ez nemigen befolyásol sokmindent ebből a szempontból. Javasolták nekem, hogy ne tegyem be az ellenállásokat hanem csak közvetlenül, párhuzamosan kössem a ledeket a tápfeszre. Én ezt nem nagyon támogatom, ragaszkodnék az ellenállások beépítéséhez.
A tápegységgel gondolom nem lesz probléma 300mA-t messze nem igényel ez az áramkör szerintem.
Mi a véleményed, jó lesz így?

Köszi a segítséget!
(#) El_Pinyo válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Szia!
A 12 V kevés lesz a LED- nek, ugyanis a nyitófeszültsége a 6000 °K- es típusnak az adatlapja szerint 14 V.
Üdv.
(#) Csabesz. válasza watt hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Anno, általános iskolában meg is írtam a legalább 4-es dolgozatot belőle, de azóta eltelt egy kis idő és marhára nem volt eddig szükségem rá, egyszóval elfelejtettem.

Ha pedig megakarok válaszolni valamit, akkor nem utalok a megoldásra, hanem megmondom és annyi. Legalábbis én így csinálom...

(#) Csabesz. válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Nos Zoli, majd ha én használom ezeket a szavakat: Sírva kérlek, ne szenvedj már annyit, akkor majd én leszek a nagyképű, de addig még véletlenül sem, még akkor sem ha te ezt szeretnéd....

A nyolc oldal meg enyhén szólva is hazugság.

A téma meg szerintem nagyon sokakat érdekel, olyanokat akiket általában az elektromosság egyáltalán nem, de a Led sokoldalúsága igen!
(#) Spoo hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Ezt a kérdésem nem tudom pontosan hova kéne feltennem, és mivel nagyon kezdő vagyok, azt hiszem itt jó helyen lesz(remélem).
Kéne nekem valami olyan "bigyó" ami 12Vnál nagyobb áramot nem enged át. Még akkor sem ha 40V megy be rajta.
Szóval olyasmi, aminek a bemenetén 17V-tól 45V-ig megy be az áram, de kifele csak 12 jön ki.

Vagy ha ezt nem lehetne megoldani,

akkor valami olyan is jó lenne, ami 0-12V-ig engedi az áramot, 12V felett lekapcsol, ilyenből kellene egy pár db, csak a második rész 12V-nál kapcsoljon be 16V-nál ki, és így növekedjen 4Vonként egészen 32V-ig

Remélem amit leírtam érthető, és hamar tudtok rá válaszolni!
Előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza Spoo hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Hello!

Nem igazán érteni mit szeretnél.
Mert a kérdésed első felére elég lenne egy egyszerű feszültségstabilizátor IC. Ennek kimeneti feszültsége a bemeneti feszültségtől független, míg egy tartományon belül van. Ez a tartomány, általában a kimeneti feszültség+2V tól, a maximális feszültségéig terjed. Az alsó tartomány elég lenne, mert Te 17V-ot írsz. De sajnos a szabályzók javának maximális feszültsége 40V.
A másik gond, hogy nem írtad, hogy a kimenetet mekkora terhelőáram fogja terhelni. Mert ennél az IC-nél, a felesleges teljesítményt az áramkör fogja elfűteni.
Ha az áram nagy, vagy a feszültség, akkor viszont már kapcsolóüzemű szabályzóra lesz szükséged. Ez már kicsit komplikáltabb dolog.

Ezt a 0..12V plusz 4V-onkénti valami megoldható komparátorokkal. De ez már egy egészen más téma, és nem sok köze van a kérdés első feléhez. De itt is igen fontos a terhelőáram értéke.

Idézet:
„ami 12Vnál nagyobb áramot nem enged át”

Ez a kijelentés nem helyes, mert a 12V feszültség, nem áram. Tehát ha a kimenő feszültség állandó (mert úgy látom ez a kívánalom) akkor a terhelő áram annyi, amennyivel terheled (ha nincs arra is korlátozás. És a szabályozás pontosságát is meg kellene adni, mekkora lehet az eltérés a 12V-hoz képest.

Talán egyszerűbb lenne megmondani mit készítesz és mit vársz tőle.
üdv! proli007
(#) Göndör hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Sajnos rá kellett jönnöm, hogy nem tudok multiméterrel 200 mA feletti áramot mérni. (10A-es méréshatárban) A multiméter kikapcsolt állapotban is zárja az áramkört, ha a com és a 10A-es csatlakozást bekötöm, és nem mutat semmit.
Tudna segíteni valaki?
(#) proli007 válasza Axel hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Hello!
Természetesen minden viszonyítás kérdése, és ez szerint jó a megfogalmazás, csak ha a környezeti feltételek nem definiáltak, önmagában nincs értelme.

Mint miden áramforrásnak van belsőellenállása. Ez az ellenállás sorosan kapcsolódik a forrással, tehát terhelés hatására feszültségesés lesz. Szebben mondva a kapocsfeszültség változik. (ráadásul a legtöbb esetben ez nem is lineáris összefüggés)
Ha a Led előtét ellenállás kiszámításához ismerni kell a Led(ek) nyitófeszültségét adott áram mellett, de a tápegység kimeneti feszültségét is ekkora áramterhelés mellett. Hiszen a kettő különbsége jut az előtét ellenállásra.
Célszerű ennek megállapítása céljából a tápegység karakterisztikáját felvenni (különböző áramok melletti kapocsfeszültség mérése) Az után a valós Led feszültséget is megállapítani a céláram mellett. Mert így juthatsz adatokhoz a számítás miatt.
Ha közben még azt is szeretnéd, hogy egyes Led-sorokat ki-be kacsolsz, akkor még nagyobb a probléma, hiszen annak hatására is változik a kapocsfeszültség (Persze ha a belső ellenállás a terhelő ellenálláshoz képest kicsi.. akkor nincs gond, hiszen a feszültség kzel állandó lesz. ) Ha az összeset kapcsolod egy időben akkor persze nincs gond. (Mert a kapocsfeszültség ugyan akkor felugrik, de nem érdekel senkit, mert nincs rajta terhelés.)
üdv! proli007
(#) watt válasza Csabesz. hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Mi megmondtuk, többször is. Azért tartunk itt, mert nem veszed a fáradságot arra, hogy megértsd! Ennyi volt...
(#) Spoo válasza proli007 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Köszi a választ, akkor most elmondanám mit szeretnék.

Van egy SIMSONom. Alapjáraton lead 17 V-ot, de max fordulaton akár 40V-ot is. Ezt szeretném csak 12Vra korlátozni.
Egyenlőre 25db LED-et akarok rákötni 12V-onként sorba kötve(+ellenállás).
A 25-ből 16 db mindig égne, de 9 csak akkor ha fékezek.
Majd később szeretnék irányjelzőt is rákötni ugyan erre a szálra úgy, hogy 12Vra kötném sorba a LEDeket (kb 20 db LED), a villogást pedig egy átalakított 2LEDes villogó adná, de ez majd később.

1 LED adatai -> Itt található

Hogy lehetne ezt a feszültség stabilizátoros IC-s dolgot megoldani?

Az előző hozzászólásom második kérdése csak akkor fontos, ha ezt nem tudjuk megoldani.
(#) Zozeei hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Ha van két LED-em amikről semmit nem tudok, csak azt hogy újak, akkor honnan tudom megmondani, hogy milyen kicsik, illetve mekkora feszültséget bírnak ki, vagy, hogy mekkora feszültségre valók?
(#) bladika válasza Göndör hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Szia! Ugyanezzel szívtam én is mire rájöttem! Szed szét a multit, lesz benne egy olvadó biztosíték! Az kiéghetett!
(#) bladika válasza Göndör hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Bocsánat teljesen félreértettelek!!!!

Az, hogy kikapcsolt állapotban zárja az áramkört az teljesen normális! A műszeren belül vagy egy biztosíték vagy egy átkötés van és ugye az egyértelmű, hogy ha kikapcsolod az akkor is ott van!

Szóval az előző hozzászólásom teljesen tárgytalan mert mint mondtam félreértettelek!
(#) Göndör válasza bladika hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
A biztosíték ellenőrzésével kezdtem, de semmi baj nincs ott. Sőt, vettem egy új multimétert (mert eddig csak egy műszerem volt), és azzal ugyanez a helyzet. Van valami más ötleted? Valamit rosszul csinálok?
(#) watt válasza Göndör hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Melyik multiméterről van szó? (típus?)
(#) Droot hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Ez a kapcsolas ugye mukodne +- 12V-rol is megfeleloen?

hangszin2.gif
    
Következő: »»   466 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem