Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   478 / 3945
(#) zenetom hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Hali!
Amit rá lehet dugni (pl. alaplapokon HDD LED) a jumperre, annak mi a neve? Vagy az ILYEN ?
(#) m.joco hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Hello
TL071-el szeretnék építeni egy egyszerű előerősítőt egy kapcsolási rajz alapján. Az IC lábkiosztását nézve megláttam, hogy van 2 db Offset null nevű lába. A kapcsolási rajzon ezek a lábak nincsenek bekötve. Hova kössem őket? Vagy hagyjam a levegőbe lógni? Illetve van egy N.C. lába, gondolom ez a láb az IC-n belül nincs bekötve, szóval ezt a lábat hagyhatom a levegőbe lógni?
Üdv.
(#) watt válasza m.joco hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Hagyhatod lógni őket a levegőben.
(#) proli007 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Hello!
Ha egy Wien hidas oszciban nincs feszültségfüggő visszacsatolás (minimum egy izzó), akkor az nem ér semmit. Mert ez állítja be az állandó kimenőfeszültséget és hellyel-közzel a torzítást is. (Sz..-ból, csak sz..várat lehet építeni.) Régi RT újságokban keress, ott biztos találsz számodra megfelelőt.
üdv! proli007
(#) balint1993 hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kis gondom, amire nagyon sürgősen kellene megoldás. Remélem, hogy valaki tud segíteni,vagy valami ötletet adni.A feladat: Lego nxt-ből építettem egy menekítő robotot. Sajnos mind a 3 kimenetét felhasználtam 3 motor vezérléséhez. Tegnap olvastam a szabályzatot, hogy egy LED-del kell jelezni egy eseményt. Csak sajnos nekem már nincs kimenetem. Van viszont egy beépített hangszóró az NXT-ben , és arra gondoltam(mivel megbontani nem akarom) hogy a hangszóróhoz odateszek egy mikrofont, aminek a jelét erősítem(kérdés, hogy hogyan) és ha a hangszóró működik(elég hangos), akkor bekapcsolna egy LED-et.
Szerintetek működőképes megoldás?Kedden utazok Finnországba, és addigra valamit ki lenne e találnom:S Előre is köszi!
(#) san398 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Amit belinkeltél annak PCB connector a neve az adatlap alapján. Preci-dip tördelhető csatlakozónak is szokták nevezni gyártója után, bárhol kértem így még mindenhol tudták mit szeretnék.
A másiknak pedig Female header a becsületes neve, tüskesor hüvely.
(#) zenetom válasza san398 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Ha jól látom akkor ez: Bővebben: Link
(#) san398 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Én azt gondoltam a körülírásodból, hogy erre gondolsz. Bővebben: Link
(#) hodbond hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Sziasztok!
Tudnátok egy olyan árakört mutatni ami a szirénánál bonyolultabb, de azért a magamfajta kezdő is könnyen meg tudja építeni és egyenlőre IC-kel és PIC-ekkel nem szeretnék foglalkozi.
Köszi szépen, remélem nem megyek nagyon az agyatokra.
Ezt csináltam: Bővebben: Link
(#) Danielkocso hozzászólása Ápr 13, 2009 /
 
Sziasztok!
Milyen paraméterekkel vegyek hangszórót az autórádiómhoz? Már sok helyen néztem utána a kérdésnek de még mindig nem tiszta teljesen a képlet.
Hány watt, ill. hány Ω?

CAR 300 4*10 wattos végfokkal van szerelve és 4*7 wattot ad le.(TDA7372A).
(#) norby1 válasza hodbond hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Szia

Én anno a kezdő kapcsolásaim között építettem meg Skori urh-mikrofonját. Azt ajánlanám neked ! Egy nagyon jól működő rádióadó.
Bővebben itt.
De itt a fórumon is foglalkoznak vele az "URH mikrofon készítés" topikban.

"Természetesen ezt nem használhatod legálisan, építés után össze kell törni stb... stb..."
(#) vizor válasza Danielkocso hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Az autórádiókhoz 4 ohm-os hangszórók szoktak lenni és a teljesítményük nagyobb legyen mint az erősítőé. A TDA adatlapja is leírja, hogy hány ohm-on hány wattot ad le maximum. Ha 4 ohm-on 7 wattot ad le akkor a 4 ohm-os hangszórók legalább 10-15 wattosak legyenek.
(#) hodbond válasza norby1 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
A jeleit egy sima rádióval tudom venni ugye?
(#) norby1 válasza hodbond hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
igen, az FM sávban sugároz.
Ha jól emlékszem, az egyik tekercset kell összébb nyomni - széthúzni a frekvencia beállításához.
(#) Danielkocso válasza vizor hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Köszönöm a választ!
Ha sokkal nagyobb a hangszórók teljesítménye (45W szintén 4 ohm) az jelent valami különbséget? Kisebbet szól majd mondjuk mint 15W-ossal?
(#) hodbond válasza norby1 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Még annyit had kérdezzek, hogy a mikrofont ha így kérem tudnak adni?
(#) vizor válasza Danielkocso hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hát azt nem tudom. Úgy tudtam, hogy biztonsági okokból nem árt ha a hangszórók legalább kétszer akkora teljesítményűek mint az erősítő max. teljesítménye. Azt nem tudom, hogy ha négyszeres akkor mi van, halkabban szól-e vagy semmi különös... Ki kéne próbálni, baja nem lesz.
(#) norby1 válasza hodbond hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Árlistákban "electret mikrofon patron" -nak szokták nevezni. Egy átlag elektro boltban ismerni kell! Itt egy kép, ha eseteg nem tudnád milyen (mert így vettem ki a szavaidból):
electretmic
(#) hodbond válasza norby1 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Köszi szépen, igen még eléggé kezdő vagyok a 2. áramköröm vagyok túl úgyhogy még van hova fejlődni.
(#) proli007 válasza Danielkocso hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hello!
Az nem gond, ha sokkal nagyobb. Az, hogy mekkorát fog szólni, nem a hangszóró teljesítményétől, hanem a hatásfokától függ. Ezt a hangnyomás értéket dB/W-ban szokták megadni (esetleg csak dB-ben, mer 1W/1m-re vonatkozik) Ha ez az érték, valahol 80..85dB között van, akkor elég gyenge a hatásfoka, 85..90dB már megfelelő, ha 90dB felett, akkor még jobb. (3dB javulás, már olyan, mint ha kétszer akkora teljesítményű végfokod lenne)
üdv! proli007
(#) watt válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Sajnos ebbe egy kicsit belekavar az, hogy nem egységes az a freki, amin mérik, sőt meg se adják azt a gyártók(ritka kivételtől eltekintve). Ettől persze még az a jobb, amelyik a nagyobb, csak engem értek már meglepetések.
(#) proli007 válasza balint1993 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hello!
Lehet a repülőn kell forrasztanod, de eső után...
üdv! proli007
(#) Danielkocso válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Köszönöm, mostmár azthiszem minden a helyére került a fejemben.
(#) proli007 válasza watt hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hello!
Így igaz, de hát csalni sokféle képen lehet. (csak itt messzire vezetne a dolog, meg ma már nem is vagyok képben) Az átvitelt sem "egy frekivel" mérte a B&K analizátor, (ha jól tudom) hanem 1/3 oktáv zajjal, mert így nem látni az anomáliákat. Ma már átlagolással lehet csodákat készíteni.
Annak idején én is bedőltem, annak, hogy hangszórók összehasonlítása céljából, a végfokba építettem egy 1kHz-es generátort és két kapcsolható potit. Hogy az érzékenységet, méréssel egy szintre hozzam. Nem is ért semmit az erőlködés.
üdv! proli007
(#) szedavid hozzászólása Ápr 13, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy alkonykapcsolót;
és később, külön projekthez egy áramkört, ami 2 fényérzékelő használatával állapítja meg,h melyioldal fényesebb.
(szóval egyik esetben sem számít az infra tartomány)

Melyik esetben kell fotodiódát és melyikben fototranzisztort használni?
Vagy mindegyik megoldható ugyanazzal? (melyikkel?)

Ezek közül melyiket ajánlanátok:
fényérzékelők

Válaszokat előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza szedavid hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hello!
A fotó dióda és a tranyó "ugyan az", csak a tranyó már erősíti is a jelet, tehát jobban terhelhető. Viszont itt a pontossági kívánalmaktól függően lehet válogatni kell.

Fotó diódával gyorsabb jelátvitelt lehet megoldani, de ez jelen esetben nem számít. Viszont mind kettőnek az infra tartományban van a maximális érzékenysége.

(Valaha a szelén fényelemet szerettem jobban, mert annak rövidrezárt árama, arányos volt a megvilágítással.)
üdv! proli007
(#) szedavid válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Köszönöm!
Még annyit szeretnék kérdezni,h a színszűrős lencsés mennyivel jobb az átlátszósnál? ...ha jobb.
(#) proli007 válasza szedavid hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hello!
Hát sajnos nem ismerem ezeket, de a színszűrő, valószínűleg az átviteli görbét hivatott kompenzálni, vagy valamely színsávot kizárni. Ezt, csak egy spektrofotométerrel lehetne eldönteni.. Vagy agyalni, neked mi az elsődleges.
üdv! proli007
(#) Bulldog1796 hozzászólása Ápr 13, 2009 /
 
Szerintetek a Quad 405-be jó lenne a BD244-es tranyó?
(#) Szebence hozzászólása Ápr 13, 2009 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy olyan 0,5V/8-10mA-ert hogy lehetne feltornászni 5V/300mA-re.
Tudom, hogy rettenetesen alacsony a bemenő fesz, de tartósan csak ennyit tudok kiszedni a dolgokból... Akkumulátort szeretnék tölteni a feltranszformált energiával és arról ledeket szeretnék működtetni.
A válaszokat már csak holnap fogom szerintem elolvasni.

Köszi előre is.
Következő: »»   478 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem