Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   162 / 840
(#) Doncso válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Nem arra akartam kilyukadni, hogy rossz lenne a trafód, hanem hogy esetleg kisebb feszről járatod, én 36VAC ról járattam és voltak gondok vele, de hál istennek megoldódott, az 52VAC az teljesen jó, a nagy BD-ket meghajtó tranyó milyen? BD239? Lehet más a bétája mint a másiknak , ez is lehet probléma. Nyilvánvalóan nem nyitnak ki teljesen az áteresztők, ez okozza a problémát, vagy az áramkorlát indokolatlan bekapcsolása a teljes fesz beállitásakor, a ledre még mindig nem válaszoltál, mérd meg mindkét tápnál az áteresztők bázisát, hogy mekkora feszt kapnak.
Üdv.
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Én arra gyanítok, hogy valamelyik ellenállás értéke nem jó, vagy egy zenert fordítva raktál be.
(#) Doncso válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Az is érdekes, hogy a kimeneten 31V van mégsem világit a rákötött izzó, olyan mintha az áramkorlát teljesen lenn lenne és már egy cseppnyi terhelésre leesik a fesz, ezt is meg kellene mérni.
(#) Thomas10100 válasza Doncso hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
BD239-et használok. Szerintem ekkora eltérés nem lehet a Bétájuk között, mármint hogy 20V-al kevesebb feszültséget csináljon a különbség. LEd nem világít, de ha lecsavarom az áramkorlátot akkor 30V-ra leesik a fesz.

a jó áramkört is beállítottam 30,6V-ra, így minden mért érték megegyezik, áteresztők BE feszültsége 0,237V BD239 BE feszültsége: 0,022V

Tehát már a BD sem kap elég jelet.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Egyszer néztem már az alkatrészeket, és nem találtam rosszat.

Megnézem mégegyszer, zenerek, és diódák jól vannak, meg a BD139,140 tranyók is, és a BC-k is.
(#) Doncso válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Az a helyzet, hogy az áramkorlátnak ugy kellene működnie, hogy ha teljesen feltekered, tehát jobb oldalra, akkor ugye átenged 4A-t, ha maximális feszültségen, ha letekered, akkor a fesznek is teljesen le kell menni 0V ra, na mindegy, legalább már tudjuk hogy az áteresztőket meghajtó 239-es előtt van a probléma.
A diódákat tényleg átnézegetheted, esetleg megmérheted, hogy ott van e a 6,2V és jó irányba vannak e.
Ja egy dolgot tegyél meg, ha foglalatba van az OPA cseréld ki őket.
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
A műveleti erősítő kimenetén mekkora feszültséget mérsz?
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Alkatrészek jók. Viszont volt 2 vezetősáv amit átkapargattam mert olyan volt mintha összeért volna.

Most visszarakom a panelt és megnézem, a műv erősítő kimenetét.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Mihez képest mérjem a kimenetét?

Amúgy nem a vezető sávok voltak, mert most is ugyanaz.
(#) szabi83 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 

Szia!

2.6 tól mi tér el, és mivel lett jobb??


Szabi
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
A kimeneti 0V-hoz képest.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
26,2V

OPA-t kicserélve ugyanaz.
(#) Pioneer válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia!
Amint írtam, nekem kicsit bizonytalannak tűnt a referencia feszültség, oda bekerült két ellenállás R22 és R23 amint a rajzon is látszik, az R1 vége a földpontról a -5V-ra került.
Az áramgenerátoros üzemmód kijelző rész R6, R10 és a LED1 a stabil 24V és a föld közé került.
Az áramkorlát szabályzó részből kivettem a diódát.
Ezek a módosítások természetesen pár ellenállás értékének változásával is jártak.
Üdv: Pioneer
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Az opa jól szabályoz, azzal nincs baj.
A tranzisztoroknál kell keresni a bajt. Érdemes lenne kimérni őket, nem-e rossz valamelyik.
(#) Frankye válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Nekem személy szerint egy kicsit fura, vagy inkább szokatlan, de nem tűnik Istentől elrugaszkodott gondolatnak ezzel együtt sem,
Idézet:
„A szokásos hitvitáktól eltekintve”
, ahogy Gafly mester írta volt.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Ok.

De az összes tranzisztort egy helyről vettem, újak. Így is lehet rossz közöttük?

Jah és TIP35-van a BD-k helyett.
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Teljesen jó oda a TIP35 is.
Még egyet mérj, a T11 emittere és kollektora között mekkora a feszültség?
(#) Alkotó válasza Darka hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia!

Ahogy igértem. Aktualizáltam a nyákot a 2.6-os verziójú PIONEER féle kapcsoláshoz.

Mellékeltem a saját átrajzolatom a kapcsolásról, ami csak annyiban más, hogy D2 meg van duplázva, de e nélkül nem lehetett az áramot kellően megemelni. Valamint az "új" nyáktervet is.

Két fontos dolog a végére.
1. Mint láthatod, újra variál rajta PIONEER! Most már szinte biztos, hogy ezt nem is fogja abbahagyni, tehát sosem lehet tudni, mikor lesz újabb és újabb változat. Én a 2.6-ot kipróbáltam, és amit illik elvárni egy ilyen kaliberű kapcsolástól, azt maradéktalanul tudja. A 2.7-et már nem fogom kipróbálni, kiszálltam ebből.
2. A másik tápegység (RT-s 40V/5A) kapcsán "játszottam" kicsit a meleggel. Egyetlen 2N3055-öt, biztosan nem elég 3A, vagy annál nagyobb áram tartós elviselésére, ha rövidre zárod a kimenetet. Tehát BÖLCSEN kell használni ezt a tápot. Folyhat ott 5A-is, csak közben oda kell figyelni úgy rövidzár, mint időtartam ügyben.

Alkotó
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
70,4V-ot mérek ott.
(#) Pioneer válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia!
Nem! Nem lesz több változtatás ezen. Amint írtam, a 3.0-ás verzión dolgozom már, amiben hővédelem is lesz.
Üdv: Pioneer
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Hoppá! Az a tranzisztor vagy szakadt, vagy nem kap elég bázisáramot.
Ha jó a tranzisztor, akkor meg kellene mérni a bázis és a kollektor közötti feszültséget.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
BE feszültsége - 0.569V
BC fesz: 69,1V
CE: 69,5V
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Mennyi neked a bejövő egyenfeszültség ami a C1 lábain mérhető?
A két zeneren lévő feszülséget is mérd meg.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
80,5V
(#) Pioneer válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Még esetleg az R3 ra gyanakszom, hogy nem jó az érték, vagy hibás.
(#) Thomas10100 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Hát én nem értem mi van ezzel az oldallal, azthiszem szétszedem teljesen, és újra csinálom ezt az oldalt.

R3 kimérve 150ohm.

Köszi a segítséget!
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia!

Nem akarnék bele szólni a nagyok dolgába, de adok én is egy tippet.
Van egy jó, meg egy kevésbé jó tápod.
Hasonlítsd össze a kettőt.
Mérd meg a zénereken eső feszültségeket, madj ha azok egyformák, akkor a tranzisztorok bázisainak feszültségét. Akármihez képest mérheted, csak mindkét tápnál ugyanaz legyen a viszonyítási pont (célszerűen a plusz kimenet ennél a kapcsolásnál, mert az az egyedüli fix pont).

Ebből nagyon valószínű, hogy kiderül a turpisság.
Mégegy eszembe jutott. Mivel az én Nyáktervemet említetted, javaslom nézd meg az egymáshoz közeli forrpontokat, véletlenül nem folyt-e össze az ón rajtuk. Én már jártam így.

Alkotó
(#) Doncso hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Srácok, ha már Spafi táp, ráakadtam a FET-es verziójára, ebben még nincs is semmi különös, viszont a referencia itt már TL431-el van megoldva amivel a hőfok függése javulhat, nem mintha a 6V2 használhatatlanná tenné a tápot, de hátha érdemes lenne foglalkozni az áramkörrel, mi a véleményetek róla?

MOStap.gif
    
(#) Thomas10100 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Helló!

Köszi a tippet. Szétszedtem ezt az oldalt teljesen, kiszedtem minden alkatrészt. Egyedül a 150ohm nem stimmel, és ahogy nézem ekkora eltérés nem lehet. 150ohm helyett 141ohmot mérek, 1%-os ellenállásnál lehet ekkora eltérés?

A közeli forrpontokat már néztem, de nem ér össze.


Köszi!
(#) Darka válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia!
Köszönöm az átalakítást.
Tudom hogy Pioneer nem hagyja abba a fejlesztést, egy-két hónap múlva már hegeszteni is lehet ezzel a táppal, a lényeg hogy a 2.6-os verzió nekem tökéletesen megfelel. Ha kész lesz és működik rendesen, akkor megépítem neki az ICL7101-es mérőket is
Üdv!
Következő: »»   162 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem