Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nightvision/éjjellátó készítése házilag
Lapozás: OK   2 / 11
(#) Szebence hozzászólása Jan 24, 2008 /
 
Még annyi, hogy van nekem egy talán rossz digitális fényképezőgépem, nekem adták mert elavult volt, én nem tudtam működésre bírni.
Annyira régi, hogy ezen nincs semmiféle LCD kijelző, de digitális, van rajta USB kimenet.
Ebben a fényképezőgépben, kinézetre olyan "kamera" van mint amilyen az 1. hozzászólásomban belinkelt videóban látható.
Esetleg azzal tudok valamit kezdeni?
(#) bbb válasza Szebence hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
fogalmam sincs
szét kellene kapni, és megnézni... ha nincs benne lcd, akkor piszok régi lehet (pláne, mert olyan régi gépet láttam, ami még kislemezre menti a képeket, és már azon is volt! szóval usb előtti gép)
típusa? valamikor össze kellene egy konferenciára jönni, ahol szétkapunk ilyen dolgokat, és megnézzük mi hasznosítható belőlük
(#) Szebence válasza bbb hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
A guglival ezt a képet találtam róla: Kép

Hát LCD... ha azt a 0.5cm magas és 1 cm széles kijelzőt, ami gtafikusan jelez vissza LCD-nek lehet nevezni, akkor van .

"szét kellene kapni, és megnézni..."

Ez megtörtént, hogyan állapíthatom meg, hogy alkalmas-e?


Nah leszedtem a "kamera" műanyagborítását, alatta, szinte ugyanolyan volt minden, ugyanúgy az a lencs, amit majd ki kell cserélni, meg az amivel lát, minden oldala tele van lábakkal, összesen 48 lába van rajta
(#) silverx válasza Szebence hozzászólására (») Feb 7, 2008 /
 
Gondolom nem véletlenül kerül 1.2 mihályba egy normális éjjellátó.
(#) Szebence válasza silverx hozzászólására (») Feb 8, 2008 /
 
de az 5-600m-ekig jó
Ez meg csak 10-15m-ig...
(#) Maffiozo hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
Sziasztok.. engem is érdekelne a téma, de nekem fényképezőm nincs... de van egy régi kiszuperált Nokia 7610-esem .. (1,3MP kamera van benne) szerintetek működhetne vele a dolog, vagy hanyagolandó az optika miatt???
(#) toljan válasza Maffiozo hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Én se K700-ból készítettem éjjellátót. későb feltöltöm a képeket, meg egy kis leírást is hozzá.
(#) moltam válasza Maffiozo hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
IR led fényét látja a camera de a szem nem.
Ha egy zseblámpába izzó helyett ir ledet tennél
(többet mert 1 alig világit meg valamit csak 5cm ről lehet vele nézelődni)és még ha 555 el járatnád szép kis "éjjellátó szerű dolog" lenne belőle.
(#) moltam válasza Szebence hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
CCD a neve az érzékelőnek.
(#) Maffiozo hozzászólása Dec 2, 2008 /
 
épp most próbálgattam a távirányítós dolgot... tudtam h működik, mivel régebben próbátam... Úh. most megint összeszedtem az összes távirányítót a lakásban, és a fal felé fordítva, ahoy mondtad kb "5 centiről" látszódott v.mi a teló kifelzőjén..

Igazából arra kelene nekem a "műszer" h a környéken ólálkodó róka komát segítsen kiiktatni... Na meg hogy meglássam a fácánt a fán.. (ezt most halkan mondtam ) Csak az eddigi tapasztalatok azt mutatják hogy egy vagon led, sem lenne elég a szerkezethez... :no:
(#) toljan hozzászólása Dec 15, 2008 /
 
Régebb óta ígértem, ha lesz időm feltöltöm a képeket az "éjjellátómról". Én SE K700i tipusú telefonból készítettem el. A kamerájából kiszereltem az infra szűrőt. Egyből el is törtem a ccd panelját. Rendelnem kellett egy újat, s azt már óvatosabban szedtem szét. Pillanatragasztóval visszaragasztottam a lencsét. Bár így is sérült az érzékelője, de nagyon nem zavaró ( lásd: képek ).
A fehér LED lámpáját kioperáltam, majd beletettem egy infra ledet, természetesen előtét ellenállással. Ezt a kamera üzemmódban az 5 gombbal tudom ki-be kapcsolgatni. Röviden ennyi. Képet, videot tudok igy is készíteni vele, bluetoothon keresztül pedig számítógépre tudom másolni. A képek és videok: (a videok szaggatnak, kevés a fény ) A képek és videok koromsötétben készültek
(#) toljan válasza toljan hozzászólására (») Dec 15, 2008 /
 
Ami nem fért el:
(#) brain.fish.there hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Ez az első hozzászólásom itt. Teljesen láma vagyok az elektronikához , ezért is szeretnék segítséget kérni.

Szóval, úgy csinálnék éjjellátót, hogy egy videoszemüveget összekötnék egy apró, és infra tartományban is érzékeny biztonsági kamerával, beletenném egy masszív fémkeretbe és felszerelném egy hegymászó sisakra egy ledes vagy lézeres infravető társaságában.

Ideális lenne éjszakai airsoft lövészethez, mert nem ég ki erős fény hatására, mint az 1. generációs hobbi éjjellátók. Távlati tervként felmerült, hogy a kamera képét a megjelenítéssel egyidejűleg flash meghajtóra lehetne rögzíteni.

A videoszemüveg adatai:
Prober Video Eyewear EVG920A, ami 640*480-as felbontást tud és bármilyen, AV kimenetű eszközzel összeköthető.

A kamera adatai:
KPC-S20BHEX
• KTC
• CCD: 1/3” Sony Ex-view
• felbontás: 600 sor, pixelszám: 752 x 582
• érzékenység: 0,0003/lux F1,2
• objektív: M9, f = 4,3 mm
• 12 V DC, 100 mA
• 20 x 20 mm
Csak ennyit tudok róla.

A kérdésem az lenne, hogy szerintetek megoldható-e egyáltalán, hogy a videoszemüveg a fenti kamera képét mutassa. Egyébként bármilyen tanácsnak, ötletnek örülnék.
(Ha műszakilag kivitelezhető az ötlet, akkor feltehetőleg keresni fogok majd egy elektroműszerészt, aki meg tudja csinálni.)
(#) Vandor76 válasza brain.fish.there hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Hali

Azt írod, hogy a videószemüveg bármilyen AV eszközzel összeköthető. Ha a kamerának AV a kimenete (megnéztem az adatlapját, annak tűnik), akkor nyilván megoldható a dolog. A flash-re rögzítés már macerásabb, oda kell egy digitalizáló, ami nem túl kicsi és nem túl olcsó.
Szerintem első körben koncentrálj az élő megjelenítésre, a felvétel témával ráérsz később is szenvedni.

Üdv,
V
(#) vzoole válasza brain.fish.there hozzászólására (») Jún 11, 2009 / 8
 
Helló

Én most kezdtem bele egy ilyen készüléket összerakni, szintén airsoft-hoz.

Nem tudom mid van meg hozzá, én az alábbiakat vettem:

-Használt VHS kamera a képkereső miatt 3500Ft
(itt vettem az apróba, de vatera is televan vele.)

-Egy mini kamera 4000Ft
(Delton nevű cégnél vettem pesten.)

-3W infra LED + optika 10$~2000Ft
(itt vettem: POWER IR LED
Bővebben: Link)

-Akku: 1,2V 2500mAh 10db 1000Ft
(LIDL-be most nagyon olcsó, még a fegyverhez is csináltam egy akkupack-ot)

Én fegyverre szerelhető változatot akarok csinálni belőle.

Azt viszont tudnod kell, hogy csak annyit fogsz látni, mint amennyi területet bevilágítól infra lámpával.

Választhatsz kis led-eket 10-20db, vagy 120 fokos power ir led-et optika nélkül és akkor 2-3 méterig bevilágít mindent.
Vagy nagyteljesítményű led-et optikával, akkor 30-50m
is lehet világítani, de csak kb. 1m-es környi területet.

Valószínűleg a kettő kombinációja adja majd a legjobb eredményt.

Viszont így világítasz, csak szabad szemmel nem látni, de minden mással igen, még egy kamerás mobiltelefonnal is.

Infra lézernek semmi értelme, mert csak egy pontot világít meg, és egyébként sem használható semmilyen lézeres eszköz airsoft-ban.

A szemüvegre simán ráköthető a kamera, csak táp kell nekik. És ha elosztod a kompozit kimenetet, akkor már fel is veheted egy arra alkalmas eszközzel.

Majd ha megjött a led már okosabb leszek, egyenlőre ennyit tudok mondani.

üdv
Zoli
(#) Szebence válasza Vandor76 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Ahogy vzoole mondja, az infra lézer ezesetbe nem jó semmire!
Sőt...


Véletlenül se rakj fel infra lézert!! Az infra lézer nem játék, pláne ha megfelelő optikával van ellátva! Belevilágítasz véletlenül ellenfeled szemébe, látáskárosodása lehet vagy akár meg is vakulhat!

@vzoole :
A hozzászólást segítőnek jelöltem mert nagyon jól leírod, hogyan kell egy ilyen kis éjjellátót készíteni.

(#) brain.fish.there válasza Vandor76 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Üdv!

Ha az AV csatlakozás megléte elégséges, az jó hír. Azért problémáztam rajta, mert a kamera felbontása nagyobb, mint a videoszemüvegé. A flash rögzítés megoldását csak második ütemben tervezem. A Vaterán van kb. 10 eFt-ért olyan, 4 GB-os, tollnak kinéző, USB csatlakozójú "kémkamera", amely megcsinálná a kép MJPEG-be digitalizálását és a kép tárolását, csak rá kellene kötni a biztonsági kamerára (?).
(#) brain.fish.there válasza vzoole hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Üdv Zoli!

Hú, nagyon kiváncs vagyok az éjjellátódra! Remélem, hogy raksz fel majd képeket és leírást, ha elkészül.
+némi info: nem mindegy, hogy milyen a kamera CCD-je. Úgy tudom, hogy a Sony ex-view chipek a legérzékenyebbek, már ami a fotonsokszorozó nélküli, polgári célra felhasználható kamerákat illeti. Nem csodálkoznék, ha kiderülne, hogy a Yukon ilyeneket tesz a digitális éjjellátóiba. (Azért nem olyat veszek, mert ezekből nincs sisakra szerelhető, taktikai változatú.)
(#) brain.fish.there válasza Szebence hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Igazad van, de nem lézer irányzékra gondoltam, hanem lézer alapú infravetőre, amely nem pontszerűen világít, hanem optikailag "szórt". Infra fegyvertávcsőhőz árulnak ilyeneket.
(#) Szebence válasza brain.fish.there hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Értem.

Azt nem tudom, hogy az megfelelő lenne-e neked. Igazából ilyet még nem láttam.
(#) vzoole hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Megvannak az első tesztek...

Szobai teszt:
Bekötve a mini kamerát, és a bontott kamera kijelzőjét teljesen jó képet ad, ha infra LED-el világítok.
3 méteren minden nagyon fényes 100%-osan kivehető.
LED nélkül az egész kép fekete.

Próbáltam lefotózni a kijelzőn látottakat, de már nem volt kedvem sokat vacakolni vele, így egy kézzel fotóztam, másikkal a kamerát és a LED-et tartottam, lábammal meg a kijelzőt támasztottam. Emiatt nem lett túl jó a képminőség.
A szemmel látható kép minősége nagyságrendekkel jobb. A kép teljesen sötétben készült és kb 3,5m-re volt a szekrény a LED-től és a kamerától.

Beltérben nagy előny, hogy mindenhonnan verődik vissza fény, így megfelelően világos az egész kép.

Kinti teszt:
Sajnos még nem hordozható a kamera és kijelző, emiatt az egyik barátomat kértem meg, hogy kamerájával készítsünk egy tesztfelvételt.
Sony kamera, éjszakai mód.

A teszt eredményét rontotta, hogy eső volt... és valamivel jobb képet adott a keresőn, mint amit lementett.

Kb. 10 m-re volt az amit lefotóztunk vele, de még 25m-re levő nagyobb dolgokat is fel lehetett ismerni.

Nem tartom kizártnak, hogy a kis panelkamerával jobb képet fog adni. Megcsinálom hordozhatóra és majd úgy is letesztelem.

(#) brain.fish.there válasza vzoole hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Üdv Vzoole!

Az 1. kép meggyőző, de a második csak egy fekete téglalap.
Kérlek, írd le, hogy milyen típusú a mini kamerát használtál a benti képhez (elsősorban az érdekel, hogy hány luxos a képérzékelője), hány db. és milyen típusú infra leddel világítottad meg, és a próba során az infra ledek világítottak-e a látható tartományban is. (A csöves éjjellátómhoz tartozó, azt hiszem 850 nm-es infravető pl. enyhe vöröses fényt sugároz, ami 2 m-ről is látható.)
(#) vzoole válasza brain.fish.there hozzászólására (») Jún 25, 2009 /
 
Kamera pontosan ez:
Bővebben: Link

1 db az előzőekben is linkelt 3W-os IR LED-el világítottam, 1.4A-el hajtva.
A LED látható tartományban is világított kicsit, kb ahogy leírtad.

Összeraktam hordozhatóra ideiglenesen... elég vicces lett így talán ma csinálok rendes kinti tesztet is.
Meg sikerült egy jobb kamerát is szerezni, már ezt raktam a mobil készülékre.
(#) vzoole hozzászólása Jún 25, 2009 /
 
2. kinti teszt

Este elmentem nagymamámékhoz és a teraszt megvilágítva teszteltem.

Aránylag nagy zoomot és hosszabb záridőt alkalmaztam, így a fotó minősége meg sem közelíti a valós szemmel láthatót. A képminőséget szorozzuk fel képzeletben legalább 1,5-el.
(#) vzoole hozzászólása Jún 26, 2009 /
 
Utolsó kép a 30 méteres...
A fotón már nem látszik a terasz vége, de szemmel még éppenhogy látható volt (ha valaki ott áll vagy mozog azt még simán fel lehetett volna ismerni).

Itt elkezdett esni... gyorsan még kipróbáltam fás-bokros környezetben, de az eredmény elég rossz volt.

Sűrű növényzetben a közeli dolgokról visszaverődő erős fény "elvakítja" a kamerát, így annak az érzékenysége visszább esik. Emiatt a távoli dolgokat már nem látni. Kb. 15 méterre saccolom a látótávolságot nővények között.

Ez javulhat olyan lámpa optikával amelyik igen összetartó fénycsóvát képes alkotni.

30méter.jpg
    
(#) brain.fish.there válasza vzoole hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Üdv Vzoole!

Volna kedved más konfigurációban is próbálgatni / összehasonlítani az eszköz paramétereit? Ha igen, akkor a következőket tudnám felajánlani a teszthez:
- egy szovjet PNV57E, ez kb. megmutatja, hogy mi az a maximum, amit egy 1+ generációs hagyományos (erősítőcsöves) éjjellátóból ki lehet hozni (az afganisztáni inváziós erők helikopterpilótái használtak ilyet)
- éjjellátóra szerelt infravető
- 36 ledes infravető (biztonsági kamerához készült, de 12 Voltról üzemel és kis méretű, így fegyverre vagy sisakra is szerelhető)
- látható tartományban egyáltalán nem sugárzó, 940 nm hullámhosszú infra led (meg lehetne, nézni, hogy ebben a tartományban mennyire érzékeny a kamera)
- Sony ex-view chippel szerelt biztonsági mikrokamera, ez 0.003 lux érzékenységű.

Nekem azért lenne fontos a teszt, mert biztosra akarok menni, mielőtt beruháznék 80-90 000 Ft-ot egy videoszemüvegbe. Te pedig információhoz jutnál, hogy érdemes-e esetleg valamit módosítani, cserélni az éjjellátódon. Ha gondolod, beszéljük meg, akár privátban is!
(#) Geri86 válasza vzoole hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Vzoole a képkeresőket simán le lehet venni a VHS kamerákról? Plusz az elektronikád az csak tápegység a ledhez?
(#) vzoole válasza Geri86 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Régebbi típusoknál (a vállról indítható kameráknál, 8-10 évesek) általában külön kijelző egység van, ami tartalmaz minden hozzávaló áramkört is. Ennél elég azt leszedni, és tápot adni neki meg videó jelet.

Újabbakban (5-8 évesek) már lehet, hogy a készülékházba rakták a kijelző elektronikáját... ezt még ki lehet bányászni.
Ahol már egybe van építve minden elektronika egy alaplapon... azzal már nem érdemes bajolni.

Nézz ki egy típust, tölts le hozzá szervíz doumentációt, abból kiderül milyen.

Az elektronika egy áramgenerátor, ami a LED-et hajtja.
(#) Geri86 válasza vzoole hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Köszi !
(#) helllll hozzászólása Júl 1, 2009 /
 
Hali szeretnék érdeklődni hogy honnan lehet a drótok kiosztását megtalálni, én egy ilyent szereztem
http://www.vatera.hu/item/view/index.php?cod=148509523
csak valami miatt nemigazán találom meg hogy melyik drót melyik.
drótszinek: piros, narancs, szürke, barna,fekete,lila,citromsárga, pink, fehér
Eddig arra sikerült rájönni hogy a piros a negatív meg a fehér pozitív. viszont ha rákötöm a 9 voltot a kijelző meg sem nyikkan csak a piros led ami benne van. Kérlek segítsetek. Köszi
Következő: »»   2 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem