Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   169 / 841
(#) newman92 hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Hello! Van egy kis problémám! Van egy 12V-os tápom, házi gyártmány. Építeni akarok egy feszszabályzót bele LM317 IC-vel, ill építettem is. De valamiért nem működik, semmi nem jön ki belőle! A 12V be de semmi ki! Mit tegyek? Mellékeltem a kapcsolást!

Fesz szab.jpg
    
(#) Frankye válasza newman92 hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Ellenőrizd le, hogy a megfelelő lábai vannak-e bekötve a megfelelő helyekre az LM317-nek!
(#) newman92 válasza Frankye hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Köszi meglesem! Mindegy milyen potit használok? Lehet egy picit más kondikkal?
(#) DFerus hozzászólása Júl 10, 2009 /
 
Sziasztok!
Hobbi szinten énis hozzáláttam egy szabályozható tápegység építéséhez. A kapcsolási rajzot mellékeltem. A BDW51-es tranzisztor helyett 2N3055-öt használtam. Működni működik, viszont nem egészen rendeltetés szerűen. 20V betáp esetén üres járásban max. 15-öt lehet kivenni belőle, viszont terhelés hatására még ez is leesik, kb 2-3 V-ot. Elkötve nincs, minden alkatrész a rajz szerinti kivéve a BDW51. Mi lehet ennek az oka?

Clip.jpg
    
(#) proli007 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 11, 2009 / 4
 
Hello!

- Nyugodtan maradhat a dióda. Számtalan esetben alkalmazzák, (bár nem ilyen okból, ami itt fenn áll) "vagy" kapuként, a feszültség és áramszabályzó egység között.
- Elég érdekes, hogy "elmászott minden". tekintve, hogy legfeljebb a körerősítést csökkenthette volna. Minden esetre, és csak egy 10..22kohm-ra gondoltam. Ez a D4 feszültsége mellett, legfeljebb kb. 1mA áramot jelent, ami az R16-on, csak 2.3V-al növeli a feszültségesést.
- Nekem nincs ilyen Multisim-em, de a szimulátor nevében benne van, hogy csak szimulál!
- A kutyát nem érdekli, hogy a Led-en hány volt van, az úgy is az áramtól fog világítani. Nézd meg, hogy az R14-en mekkora áram folyik. abból láthatod, hogyan fog égni. (de szerintem jó lesz)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza newman92 hozzászólására (») Júl 11, 2009 /
 
Hello!
- Ha más potit használsz, akkor a maximális kimenő feszültség változhat.
- A kondiknál, meg az a helyzet, hogy a rajzon szereplő 1µF csak az IC gerjedés gátlására elég. De ezzel párhuzamosan kell a pufferkondinak lenni, ami amperenként legalább 2200µF-os legyen.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza DFerus hozzászólására (») Júl 11, 2009 / 1
 
HEllo!
A kapcsolás ránézésre, jónak tűnik.
- De ez nem a Dropout feszültségéről lesz híres. A katalógus szerint IC-re nézve ez max 2,5V. Ehhez hozzájön a 2N3055 BE feszültsége, ami kb. 800mV és a shunt ellenálláson eső feszültség, ami kb. 0,65V lesz. Ez összesen 3,95V. Tehát, ha a betápoldalon 20V van, akkor a kimeneten maximum16V-ra lehet számítani. (és akkor még nem számoltunk azzal, hogy a pufferkondin lesz brumm feszültség is.)
- Nem írtad, viszont, hogy mekkora áramra tervezted, és mekkora volt a terhelés, mikor leesett 2-3V-ot. És a 20V közben mekkorát esett. Azt sem tudni, mekkora Shunt ellenállást alkalmaztál..
- Minden esetre, én a 10ohm helyett, egy 0,68ohm-os ellenállást használnék, hogy az IC is vigyen legalább egy Ampert, miközben vezérli a végranyót. (Most itt 50..80mA-t visz, pedig 2A-t is bírna! Így lazsál a piszok.)
üdv! proli007
(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Júl 11, 2009 /
 
Oké, köszönöm a segítséget. Ha lehetne most adnék pontot!
Üdv: Doncso
(#) Moderátor hozzászólása Doncso hozzászólására (») Júl 11, 2009
 
Mindent lehet.
"Aki kér, annak adatik."
(#) Doncso válasza (») Júl 11, 2009 /
 
köszi.
(#) DFerus válasza proli007 hozzászólására (») Júl 11, 2009 /
 
Üdv!
Először is köszönöm, hogy válaszoltál a kérdésemre. A kapcsolást nem én terveztem, ahonnan hozzájutottam a szerző arra se méltatott, hogy az e-mailemre reagáljon:S.
Én gépész hallagató vagyok, megépíteni megtudom de ilyen szinten nem látok a dolgok mögé. A sönt 0,1 ohm, durván 5 amperre számolgattam bár soha nem lesz kihasználva. A feszültség esés érdekes volt. Megterheltem két párhuzamosan kötött 14V-os izzóval és akkor 0,5A mellett nem volt feszültség esés ,tartotta a beállított 14V-ot, a tranzisztor izzadt de a hűtése megoldott. Ellenben ki akartam próbálni vele egy korábban épített ledes akku feszültség őr-t és 10V volt a max. beállítható feszültség (ennek pedig az áramfelvétele minimális). Illetve egy másik ledes kapcsolásnál 13.5V helyett 11.5V.
Nem tudom a BDW51(beszerezni lehetetlen) 2N3055 -re való cseréje okoz e vmit-t, elvileg az ajánlott helyettesítő a 2N3772 lenne, de azt meg aranyáron mérik.
(#) DFerus válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 11, 2009 /
 
Köszönöm a választ. Egy 150VA-es trafót használok, szal a terhelhetőséggel nincs baj. Az ellenállást majd kicserélem.
(#) proli007 válasza DFerus hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Hello!
- Ne bánkódjál a BDW után, mert szinte semelyik paramétere nem jobb a 2N-nél. (legfeljebb a bétája lehetne magasabb, de az L200 meg tudja hajtani.)
- Kissé elvarázsolt amit írsz. Ezek szerint, ha van terhelés, megvan a feszültség. Ha meg nincs akkor meg leesik? De hát, mikor az izzót rátetted, akkor is üresjárati feszültséggel hasonlítottad össze a feszültségesést.. Ezek szerint, ha üresen megy, akkor meg van a feszültség, ha kicsit terheled, akkor leesik, ha meg jobban akkor visszajön a feszültség?? Elég érthetetlen.
Próbáld meg, beállítani a feszt, tedd rá az áramkörödet, majd pluszként az izzót. Nézd meg, tényleg így viselkedik?
- Fura dolgokat akkor művelne, ha az IC gerjedne. Azzal, meg nem tudom mit lehetne tenni, mert itt az IC kimenetére, nem igazán érdemes kondit tenni.
Gerjedhetne még az áramszabályzó tranyó és a shunt "tekercse" miatt is. De azt ki lehet próbálni, ha kiveszed a kis tranyót, vagy rövidre zárod a shunt ellenállást. (Én a tranyó bázisát, soha nem kötöm közvetlen a shunt ellenállásra. Mert a szabályozás, biztos nem megy végtelen gyorsan végbe, miközben a tranyó bázisába akár kemény áramok is befolyhatnak. Szóval egy 47..100ohm-ot mindenképpen sorba szoktam vele kötni.)
- Egyébiránt, míg a 10ohm-on a terhelőáram túl nem lépi a 600mV-ot, a végtranyó, ki sem nyit. Azaz nem is vesz részt a szabályozásban. Ilyenkor az L200 "egyedül szabályoz" mint ha a BD ott sem lenne. Ez itt 60mA áramig igaz.
üdv! proli007
(#) DFerus válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Heló!
Rövidre zártam a söntöt-> megvan a feszültség!! Köszönöm a segítséget!
(#) proli007 válasza DFerus hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Hello!
Oké, de így nincs túláram védelem. Nézd meg, tényleg 0,1ohm-os-e, vagy rosszul van beforrasztva (tervezve az áramkör). Néha ha sz induktivitása okoz gondot, akkor egy 100nF..1µF-os kondi, közvetlen a két lábán segíteni szokott.
(Én valaha egy CB adónál találkoztam ilyen gonddal, igaz abban egy uA723 üzemelt. Amikor adásra kapcsolták, össze esett a feszültség. Úgy gondoltuk, nem bírja a terhelést, de 10A-al terhelve meg jó volt. Mint kiderült, a tekert Shunt ellenállás, felvette a 27MHz e jelet, az áramszabályzó tranyó meg ezt egyenirányította, és leszabályozta a tápot. Egy 100nF-al helyre állt a rend. Ja, meg a mágneses antennát a táp házára "ragasztották".)
üdv! proli007
(#) _zol hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Szisztok!
Én megépítettem Attila86 kapcsolóüzemü tápegységet és bekapcsolás után voltmérésben ír valami értéket, ampermérésben csak nullák villognak. Mind a két led világít, és a kimeneten semmit sem mérek.
Légyszives segitsetek!
Üdv!
(#) Attila86 válasza _zol hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Szervusz!
Nincs szerencséd, tetőteret építek reggeltől estig úgyhogy csak nagyon keveset tudok segíteni, ha tudok egyáltalán. Egyenlőre ömlesztve pár kérdés ami hirtelen eszembe jutott:
- C25-ön mekkora feszültség van?
- IC4 kap tápfeszültséget?
- C29-en mekkora a referencia-feszültség?
- Az IC4 8-as és 14-es lábain negatív vagy pozitív a feszültség (az AGND-hez képest)?
- IC6 kap tápfeszültséget (1-es és 8-as lábai)?
(#) _zol hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Szia!
C25=0V
IC4 12V-ot kap.
C29-en 9V.
IC4 8as láb +7,9V 14es láb -10,5V
IC6 1 és 8 as lába között 15,5V.
Köszi hogy sgitessz!
(#) Attila86 válasza _zol hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
A C25-ön 0V van? A C9-en meg gondolom kb 50V. Ez azt jelenti, hogy az előszabályozó nem működik normálisan és teljesen lezár.

Halkan jegyzem meg, hogy a cikkben direkt írtam, hogy csak az építse meg az áramkört aki kellő elektronikai ismeretekkel rendelkezik és érti az áramkör működését.

Szkópod van? Mert az előszabályozó vizsgálatához az kelleni fog. Meg kellene nézni hogy mi van a kapcsoló fet gate-jén meg a Ci-n. R46-R3-ra is rá lehetne lépni szkóppal hogy folyik-e rajtuk áram. Aztán Q10, Q11-et kellene megvizsgálni hogy működnek-e.
A cikkben leírtam hogy hogyan működik az előszabályozó, aszerint kell végigkövetni az egyes alkatrészeket és észrevenni hogy hol van a hiba.
(#) _zol hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Holnap lesz szkóp.
Majd holnap folytatjuk, már ha ráérsz.
Köszi!
(#) DFerus hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Sziasztok!
Az által bütykölt táppal kapcsolatban a terhelés alatti fesz. ingadozás problémáját a sönt rövidre zárása megoldotta. Ugyanakkor a kimeneten (akár 20V, akár 16V a be táp, két különböző trafó) 13,5 Voltnál nagyobb feszültség nem jelenik meg. A most használt 4,7 kohm-os potméter helyett volt már benne 5 kohm-os is és akkor 15V-ot is ki tudtam venni. Vajon nagyobb ért. potm. esetén tudna a helyzet javulni?
(#) proli007 válasza DFerus hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Hello!
- Természetesen, ha a poti értéke változik, akkor a kimenő feszültség is. (Hiszen így is szabályozod nem?) De ez csak addig igaz, míg a Vin bemeneti feszültség a Dropout feszültséggel több, mint a Vout kimeneti feszültség. (Ezt már számítottuk, ami itt közel 4V-ot tesz ki.)
- Amíg a szabályozás fennáll, addig a 820ohm-os ellenálláson a belső referencia feszültség mérhető. (2,77V) Így az ellenálláson, 2,77V/820ohm=3,3mA áram folyik. Ugyan ez az áram folyik át a potin. Tehát a kimenő feszültség a potin mért feszültség és a 820ohm-on mért feszültséggel (U820=Uref) lesz egyenlő. Tehát, ha a poti 4,7kohm és azon 3,3mA folyik, akkor azon 15,8V feszültség lesz. Plusz a referencia, az összesen 18,6V. Tehát a kimenet 2,77V..18,6V-ig lenne szabályozható.
- Ha ez nincs meg, akkor már nem jó a szabályozás, azaz kicsi a bemeneti feszültség.
- Természetesen a poti értékével és a 820ohm változtatásával is lehet manipulálni a kimenőfeszültséget.
üdv! proli007
(#) Árpy hozzászólása Júl 12, 2009 /
 
Helló!
Tudnátok esetleg olyan szimmetrikus tápot ajánlani, ami +-34volt DC bemenőfeszt elbír, és középmegcsapolásos trafó is jó hozzá?
Válaszotokat előre is köszönöm,
Üdv, Arpy
(#) DFerus válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Köszönöm!
(#) newman92 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Köszönöm a segítséged!
(#) Doncso válasza Árpy hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
A közép megcsapolást esetleg nem lehet külön választani? Esetleg proli mester tápja jó lenne ide, vagy PCB-é. Ezek 33-35V bemenővel járnak, és 24V a kimenetük, az egyik 2-3A a másik 5A. Mindkettő áramkorlátos és nulláig leszabályozható. Mekkora a trafód teljesítménye?
Üdv.
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Bővebben: Link - Ez itt PCB tápja.

A másikat pedig ITT találod.
Ha szimmetrikus a tápod nyugodtan tehetsz rá kettő labortápot, de akkor a párhuzamos kötést sajnos buktad. Viszont soros kötést tudsz csinálni. Illetve megmarad a két táp független beállitása.
Illetve van még egy olyan lehetőséged, hogy a közép megcsapolást kihagyod, ekkor nem +-34V DC-ről beszélünk, hanem sima 68V DC-ről, ebben az esetben is van egy jó kis rajz. ITT

Ehhez is van nyákterv, minden. Így viszont egy tápod lesz, viszont ennek a kimeneti feszültsége 50V lesz.
Remélem segítettem.
Üdv.
(#) newman92 hozzászólása Júl 13, 2009 /
 
Mennyivel növeli a táp terhelhetőségét ha a stabilizátor IC-k hűtését megnövelem? Pl: Pc processzorhütőt rakok rá? Kompletten venti vel együtt.
(#) MolnarG válasza newman92 hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Milyen táp? Ha TO220 tokozású
Idézet:
„stabkockára”
gondolsz, azok típusfüggően 1, 1,5 vagy 2 ampert bírnak el megfelelő hűtőbordára szerelve.
(#) newman92 válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Egyszerű trafós. Amúgy 2 kockát raknék bele. egy 7812-t meg egy LM317-et Vagy egy LM317 is elég bele?
Következő: »»   169 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem