Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kondenzátor
 
Témaindító: Alba, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   20 / 98
(#) Doncso válasza szkrep hozzászólására (») Júl 25, 2009 /
 
Nekem az a meglátásom, hogy az utóbbi mindenképp jobb nagyfrekire, lehet hogy jobb lesz, de nem veszek rá mérget. Inkább csak tipp. Bajt biztosan nem okozol vele.
(#) Riccsusz hozzászólása Júl 30, 2009 /
 
Hello. Szeretném kérdezni, hogy valóban mindegy, hogy fóliakondit használunk vagy elekót ?(Pontosabban a fóliahelyére elkó) A boltos mindig azt mondja, hogy teljesen mindegy...
(#) Riccsusz válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 30, 2009 /
 
De ha polarizálatlant tehát bipoláris ugye azt tudom használni ?
(#) Zsolt70 hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy porszívót javítok (mert néha nem indult el, máskor meg igen), és észrevettem, hogy a zavarszűrő kondi teteje szétnyílt, ezt szeretném kicserélni. Ez egy háromlábú MIFLEX kondi.
A gondom: kifolyt belőle a lötty, gondoltam letörlöm, hogy lássam a kapacitását, a ragaccsal együtt lejött a felirat egy része is. Ami látható, hogy _,1μF. Lehetséges, hogy 0,1μF-os (a motor univerzális, soros gerjesztésű)?
Van még kérdésem. A kondi teljes felirata:
_,1μF X2
+2x2,5nF Y2
Van rajta sematikus ábra, azt értem, hogy melyik kapacitás melyik két kivezetés között értendő, azt nem, hogy minek a harmadik láb (a motor fém vázára van kötve, a porszívó kettős szigetelésű). Szeretném, ha valaki elmagyarázná!
Még kérdés: mit jelent az X2, Y2 jelölés (illetve, mi a különbség)?
Még kérdés: ha nem találok hasonló kondit, helyettesíthető-e kétlábú, mondjuk 0,1μF-ossal?
Még kérdés: mit jelent a MIFLEX-ben az F betű? (ha-ha)
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) gg630504 válasza Zsolt70 hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Ez az?
3 kondenzátor van benne. A fázis és föld között 0.1 mikrofarad. A fáizs és test ( fém váz ) között 2.5 nanofarad. A föld és a test között szintén 2.5 nanofarad.
(#) gg630504 válasza Zsolt70 hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Nézd meg azitt lévő linkeket az X2 Y2 jelentéséért.
(#) Zsolt70 válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Helló!

Köszi a gyors válaszokat, ez az a kondi. (A típusa is lejött az elektrolittal). Megnéztem a linket, amit küldtél az X2, Y2 jelzésű kondikra, ezt én is megtaláltam, de gyanús volt, hogy mindkettőre ugyanazt a bekötést írják, miközben az én kondim másképp volt gyárilag bekötve. Latba vetve csekély angoltudásomat elmerészkedem idegennyelvű oldalakra, és megfejtettem a dolgot, és mivel magyar oldalakon nem találtam megfelelő leírást, közzé teszem, hátha valakit érdekel rajtam kívül is. Lehet, hogy elektronikai suliban ezt tanítják, én nem jártam ilyenbe, én csak hobbiból... Picit enciklopédikusra sikeredett.
Kösz a reakciót! Üdv!

Ui.: ez már a skizofrénia határa, hogy a saját kérdésemre fogok válaszolni?...
(#) Zsolt70 válasza Zsolt70 hozzászólására (») Aug 6, 2009 / 4
 
Kedves Zsolt70!

Az egyik kérdésedre a válasz alább rejlik:

A biztonsági kondenzátorokat két osztályba sorolják: X és Y. A „biztonságosságuk” abban áll, hogy megfelelnek bizonyos tűzvédelmi és érintésvédelmi előírásoknak. A tokozásuk égéslassító vagy lángfojtó hatású.
Az X1, X2, X3 kondenzátort a fázis és nulla között alkalmazzák, illetve fázis és fázis között (háromfázisú rendszereknél) („across the line” ~ a fázison keresztben), ahol a kondenzátor meghibásodása nem okozhat áramütést. Tehát ezeknél a kondenzátoroknál megengedett, hogy meghibásodás esetén a kondenzátor átüssön, rövidzárlatot hozzon létre.
Az Y1, Y2, Y3 és Y4 kondenzátort a fázis és föld illetve a nulla és föld között alkalmazzák („line to ground” ~ fázisról a földre). (Itt egy általános kondenzátor zárlata áramütést okozhatna.) Ezek a kondenzátorok meghibásodásuk esetén nem hozhatnak létre zárlatot, csak szakadást.
A legelterjedtebb az X2 és Y2 típus, az X1 és Y1 típusokra a nehézipari felhasználás a jellemző (drágábbak, nagyobbak).
Az egyes típusok jelzésében a számok a kondenzátorok tesztelése során alkalmazott feszültségimpulzus nagyságára utalnak, amelyet a kondenzátornak „rövid” ideig el kell tudni viselni, nevezetesen: X1: 4000V, X2: 2500V, Y1: 8000V, Y2: 5000V. Ez nem azt jelenti, hogy üzemszerűen működhetnek ezeken a feszültségeken! A kondenzátor csak a rajta feltűntetett feszültséghatárig alkalmazható.
A fent leírtak alapján logikus, hogy pl. egy X2 típus helyettesíthető Y2 típussal (bár drágább és nagyobb méretű, így a beépítésnél gond lehet). Egy Y2 típus viszont nem helyettesíthető semmilyen X típussal, mert se tesztfeszültség szempontjából, se érintésvédelmi szempontból nem megfelelő!
Az X osztályú kondenzátorok kapacitása 1nF-tól 10μF-ig, az Y osztályúaké 1nF-tól 0,1 μF-ig terjed.

Üdv Zsolt70!
(#) kiszebra hozzászólása Aug 7, 2009 /
 
Ez is egy kondi kérdés lesz: A felrobbanó kondenzátorból távozó füst mennyire káros a szervezetre?
(#) patexati válasza kiszebra hozzászólására (») Aug 8, 2009 / 1
 
Elég káros kinek gyengék az idegei
(#) goldscorpio07 válasza patexati hozzászólására (») Aug 8, 2009 /
 
Ne is mond,egyszer egy 4.7 µF-os elkó fémsapkája szemöldökön lőtt,szerencsém volt...
(#) Frodo94 hozzászólása Aug 8, 2009 /
 
(#) Lacika válasza Frodo94 hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Nem szabad elfelejteni, hogy kisfeszültségű kondenzátorokhoz ez a kapcsolás nem jó.
(#) suchabela válasza Norberto hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
ennél sokkal egyszerübb ez
a 104 az ugy vedd hogy 10 és hozzá még 4db nulla vagyis 100000 és ez pF ben vagyis az 100nF ennyire egyszerü
(#) MolnarG válasza suchabela hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Norberto is teljesen ezt írta, csak kicsit jobban kifejtve, de ennek már 3 és fél éve.
(#) slave557 hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Üdv!
Hogyan lehet kisütni a kondenzátort?
(#) Bassmester válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Üdv!
Jó gyorsan
Ez benne a pláne :yes:

Ha pl tápegységben van és nem akarod hogy kikapcsolás után még egy héttel is feszültség legyen a kondin, akkor a feszültségéhez méretezett ellenállást kell a kivezetéseire forrasztani, amin keresztül szép lassan kisül.
(#) slave557 hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
És mekkora ellenállás kell, hogy egy 4700µF -es 63V-os kondi kisüljön 10mp-en belül.
(#) Bassmester válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Szerintem tegyél rá egy 6,8 - 8,2k/1W-ost. A 10 mp nem garantált, de előbb-utóbb ki fog sülni.
(#) dcsabi válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Kérdés hány volt van a kondiban? 10 vagy 60...
töltsd fel és tedd rá a műszert fesz mérés állásba, tedd rá az ellenállást és számolj, és nézd műszerdet...
Műszer hiányában nagyobb teljesítményű led is megteszi az ellenállással sorba kötve, így is látod hogy csökken a feszültség...
Ennyi találékonyság legyen már bennünk, ne mindent virtuálisan akarjunk megoldani...
(#) gg630504 válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Kondenzátor
"A τ érték azért fontos, mert 1 τ idő alatt (τ = R * C) egy kondenzátor 63%-ra töltődik illetve kisütéskor 37%-ára sül ki. Ugyanakkor a másik jellegzetes érték az 5 τ, amely esetén 99,3%-ára tölthető fel, illetve kisütése esetén 5 τ idő alatt már csak 0,7 %-a marad a kondenzátorban. Tehát 5 τ idő alatt egy kondenzátor gyakorlatilag teljesen kisül."
U = 63*0,7% = 0,44 volt marad
10 sec = 5 tau = R * C
R = 10/(5*0.0047) = 425 ohm.
P = U^2/R = 63*63/425 = 9.3 watt = 10 watt.
(#) Shul hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Üdv! kicsit "szűz" vagyok ebben a témában! Lenne pár kérdésem, tehát ha van egy kondim ,akkor arra simán rákötök egy tápegységet, az feltölti, és utána hogy sütöm ki??? Rákapcsolok egy ellenállást??Ez valahol sántit vagy nem tudom, tehát egy kapcsolóval vagy mi, van egy 100nF-es kicsi kondim, azzal szeretnék kísérletezgetni, ha úgy "ráérzek"/rájövök hogy s miként, akkor veszek egy eldobható fényképezőt, és fogom és a vakujából kiszedem a kondit!

Én azt szeretném kérni ,hogy valaki lásson el egy kapcsolási rajzzal, hogy pontosan mit és hova kössek, a cél hogy feltudjak tölteni egy kondit aztán gombnyomásra kisütni ,.hogy egy gyutacsba menjen a feszkó Merthogy elektromos gyújtáshoz kell a kondi
(#) gg630504 válasza Shul hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
Nem tudom, segít-e, de a kondenzátor ugyanúgy töltéstároló, mint egy akkumulátor.
Igen, rákötöd a tápegységre, mint egy akkut és feltöltődik.
Vigyázz, nagyobb kapacitású kondenzátorok általában polarizáltak, tehát van pozitív és negatív kivezetésük, fordítva bekötve tönkremennek és felrobbanhatnak. Ugyancsak fontos a legnagyobb feszültség, amit még elbírnak.
Ha leveszed a tápegységről, akkor a töltés ( feszültség ) megmarad bennük, rákötheted fogyasztóra, például izzólámpára. Az gyorsan kisüti, azaz villan egyet.
A legegyszerűbb kapcsolás:

tápegység plusz -- kapcsoló1 -- kondenzátor plusz -- kapcsoló2 -- terhelés
tápegység mínusz -- kondenzátor mínusz -- terhelés

Kapcsoló1-el fel tudod tölteni, kapcsoló2-vel pedig ki tudod sütni.

Izzós kísérlethez legalább 100 µF-os kondenzátort javaslok, de minél több, annál látványosabb. Az izzó és a kondenzátor feszültsége ne legyen kisebb a tápegység feszültségénél.
(#) Shul válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
nem tudnád paintel lerajzolni, és ide feltölteni?
Mert nem nagyon értem a kapcsolást

Mert nem értem hova kössem a terhelést valami ittn me stimmel vagy itt (az én fejemben ) nem stimmel.....
(#) gg630504 válasza Shul hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
Így jobb?

0.jpg
    
(#) PetAd hozzászólása Aug 22, 2009 /
 
Üdv
Szétbontottam egy régi videómagnót és tele volt Rubycon és Sanyo elkókkal. Sanyo kondik milyen minőségűek? Erősítőben akarom majd hasznosítani őket, ha a Rubycon elfogyna.
(#) Shul válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
igen ,így tökéletes kösz szépen! A választ és a rajzot meg külön kösz!
(#) Lalle hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Üdv
van egy kondenzátor

250B
4MK
0584
ezek az értékek vannak ráírva
hány farádos lehet?
(#) Bassmester válasza Lalle hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Ez szerintem egy 4µF/250V-os ruszki kondi, amit 1984 májusában gyártottak. Talán egy barna színű jókora darab olajpapír kondiról van szó?
(#) Lalle hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Nagyon köszönöm! Az adatokat! igen olaj papir kondirol van szó!! még egyszer köszi!
Következő: »»   20 / 98
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem